Šta je novo?

Spomenici

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856152#p856152:1qgtyduw je napisao(la):
Прле » Пон Јун 07, 2021 3:25 pm[/url]":1qgtyduw]Шта је упропастио?
Колега Прле, сложићемо се да су неки људи просто за игнорисати, било на форуму било у животу. :kafa:
 
Da li neki od buducih spomenika moze da bude:

1. zenska istorijska licnost.

2. ili da ne bude licnost uopste, vec posvecen np. jednom dogadjaju ili necemu sto nema istorijsku tezinu i ozbiljnost.
Nesto simpaticno, empaticno, apstraktno, neobavezno. Spomenik paradajzu na pijaci ili kisobranu u pesackoj zoni, bilo sta drugo.
 
Biće spomenik Diane Budisavljević na šetalištu uz reku pored Brankovog mosta, ali svakako ima još mnogo bitnih ženskih ličnosti koje moraju dobiti sličnu čast. Apstraktni tj. spomenici posvećeni dogadjajima su nešto čega smatram da nije dovoljno, a da i te kako ima dogadjaja i tema za koje je može se reći šokantno da nisu dobili nikakvo obeležje.
 
Читав тај крај у близини старог сајмишта укључујући и ВРО треба да буде усејан споемницима који подсећају на жртве фашистичког и комунистичког терора али и османског али и оног из првог светског рата.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856185#p856185:21gagm4l je napisao(la):
Садко » Пон Јун 07, 2021 5:52 pm[/url]":21gagm4l]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856152#p856152:21gagm4l je napisao(la):
Прле » Пон Јун 07, 2021 3:25 pm[/url]":21gagm4l]Шта је упропастио?
Колега Прле, сложићемо се да су неки људи просто за игнорисати, било на форуму било у животу. :kafa:

Ја просто не могу да верујем да неко у 100% порука пише - гној. Шта је у том човеку, шта му се десило у животу? Мени га је у суштини јако жао. :cry:
 
Наравно.

Мени није јасно зашто нисмо подигли споменик агенту Душку Попову? Да буде позициониран на туристички прометном месту, урађен атрактивно, рецимо од три различита материјала (био је троструки агент), уз добру причу и презентацију, то је нешто што би се допало практично свакоме.

Исто тако Милева и Алберт Ајнштајн немају адекватан споменик у Новом Саду.

Није довољно подићи споменике само нашим великанима, Београд је био космополитски град и Срби народ са неколико светски значајних достигнућа, која се морају адекватно истакнути.
 
Nešto što je meni izuzetno zanimljivo, a jedva da ima uopšte u Srbiji su spomenici posvećeni književnim junacima, kao što u Londonu npr ima spomenik Šerlok Holmsu. Za Duška Popova se 101% slažem, čovek je bio inspiracija za Džejms Bonda.
 
Искрено Београд има мало и проблем са адеквтним простором за споменике, који произилази из свеопштег проблема са недостатком простора у центру (нема места за паркинге, нема места за дрвореде, нема места за бициклистичке стазе, а често чак нема места ни за мормалне тротоаре). И искрено, уметничке инсталације и споменике треба мало постављати и по периферији, посебно на местима где фали оплемењење простора, пре свега мислим на окретнице јавног превоза и стајалишта са већим бројем путника (типа Мостар, Сава центар, Аутокоманда, Омладински стадион, Панчевачки мост, Баново брдо, Трошарина, Шумице, Устаничка...).
 
Постојање споменика може да натегне улепшавање простора око њега. Ово што си набројао стварно је јако тужно...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856284#p856284:2rmhygwx je napisao(la):
Drakche » Уто Јун 08, 2021 7:11 am[/url]":2rmhygwx]Da li neki od buducih spomenika moze da bude:

2. ili da ne bude licnost uopste, vec posvecen np. jednom dogadjaju ili necemu sto nema istorijsku tezinu i ozbiljnost.
Nesto simpaticno, empaticno, apstraktno, neobavezno. Spomenik paradajzu na pijaci ili kisobranu u pesackoj zoni, bilo sta drugo.
Рецимо - споменик уставобранитељима. Ионако нам фали промовисање поштовања Устава Републике Србије и закона, од врха главе па на доле.
Могао би бити апстрактан или условно речено комплексан споменик са неколико представљених личности и најзначанијим законским актом као својеврсном круном споменика.

Док ми овде дајемо предлоге и размишљамо шта и како би могло, мислим (и донекле знам) да ствари у управи иду по принципу - тај и тај поштује/уважава ту и ту личност и излобира да добије споменик. Рецимо - председник - велики жупан СН - ете га споменик.

Фали нам давања предлога од стране институција и струковних удружења, да не бисмо и даље имали ситуацију да један Момир Коруновић или Драгиша Брашован или Владан Ђорђевић или Пупин или Стојан Новаковић немају адекватне споменике у Београду. :pob:
 
Многи који су заслужили неамју споменик у Београду, а имају га нпр. Азербејџански политичар или кројач самоуправљања.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856319#p856319:w9a3c596 je napisao(la):
Садко » 08 Jun 2021 12:19[/url]":w9a3c596]Мени није јасно зашто нисмо подигли споменик агенту Душку Попову? Да буде позициониран на туристички прометном месту, урађен атрактивно, рецимо од три различита материјала (био је троструки агент), уз добру причу и презентацију, то је нешто што би се допало практично свакоме.
Pogotovu ako bi se provuklo da je prema njemu nastao lik Džejmsa Bonda.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856328#p856328:w9a3c596 je napisao(la):
Labud » 08 Jun 2021 12:56[/url]":w9a3c596]Nešto što je meni izuzetno zanimljivo, a jedva da ima uopšte u Srbiji su spomenici posvećeni književnim junacima, kao što u Londonu npr ima spomenik Šerlok Holmsu.
Kopenhagen ima statuu Male sirene, jer je Andersen danac. Ako bi smo mi mogli tako nešto, to bi bilo super.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856370#p856370:2nle1xvp je napisao(la):
Садко » 08 Jun 2021 02:08 pm[/url]":2nle1xvp]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856284#p856284:2nle1xvp je napisao(la):
Drakche » Уто Јун 08, 2021 7:11 am[/url]":2nle1xvp]Da li neki od buducih spomenika moze da bude:

2. ili da ne bude licnost uopste, vec posvecen np. jednom dogadjaju ili necemu sto nema istorijsku tezinu i ozbiljnost.
Nesto simpaticno, empaticno, apstraktno, neobavezno. Spomenik paradajzu na pijaci ili kisobranu u pesackoj zoni, bilo sta drugo.
Рецимо - споменик уставобранитељима. Ионако нам фали промовисање поштовања Устава Републике Србије и закона, од врха главе па на доле.
Могао би бити апстрактан или условно речено комплексан споменик са неколико представљених личности и најзначанијим законским актом као својеврсном круном споменика.
Uh, pa postovanja ustava se podrazumeva. Ako istaknes nekoliko licnosti (ne znam koje) koje su, eto, postovale ustav i zakon, to znaci da je u Srbiji sasvim normalno ne-postovati ustav, ali eto, desava se i to, pa smo im zato podigli spomenike. Uostalom, ustav je nesto sto treba da se menja tj. prilagodjava, nije bozja zapovest. Trebao bi malo bolje da razmislis i elaboriras sta zapravo zelis da poentiras tim spomenikom.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856328#p856328:2nle1xvp je napisao(la):
Labud » 08 Jun 2021 11:56 am[/url]":2nle1xvp]Nešto što je meni izuzetno zanimljivo, a jedva da ima uopšte u Srbiji su spomenici posvećeni književnim junacima, kao što u Londonu npr ima spomenik Šerlok Holmsu. Za Duška Popova se 101% slažem, čovek je bio inspiracija za Džejms Bonda.

Dopada mi se ta ideja o knjizevnim junacima. :)
Dusko Popov - mi je malo na gradici dobrog ukusa.
 
Uh, pa postovanja ustava se podrazumeva. Ako istaknes nekoliko licnosti (ne znam koje) koje su, eto, postovale ustav i zakon, to znaci da je u Srbiji sasvim normalno ne-postovati ustav, ali eto, desava se i to, pa smo im zato podigli spomenike. Uostalom, ustav je nesto sto treba da se menja tj. prilagodjava, nije bozja zapovest. Trebao bi malo bolje da razmislis i elaboriras sta zapravo zelis da poentiras tim spomenikom.

Претпоставка о поштовању Устава Републике Србије није тачна, што један скоро усвојени закон јасно показује. Тема су наравно - https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%A3%D ... 1%99%D0%B8 који носе јаку симболику и имају историјски значај који није довољно валоризован у ширем друштву.
 
Ah, mislis na Te Ustavobranitelje. Konkretne istorijske licnosti iz 19. veka.
Imao bih stav na tvoj predlog, ali ne bih sada da razvlacim o tome. Moj inicijalni post je bio o drugacijoj vrsti spomenika.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856328#p856328:tsylpqci je napisao(la):
Labud » Uto Jun 08, 2021 12:56 pm[/url]":tsylpqci]Nešto što je meni izuzetno zanimljivo, a jedva da ima uopšte u Srbiji su spomenici posvećeni književnim junacima, kao što u Londonu npr ima spomenik Šerlok Holmsu. Za Duška Popova se 101% slažem, čovek je bio inspiracija za Džejms Bonda.
Duško Popov je jedan od 15 agenata koji su bili inspiracija za Bonda. Nije to nista ekskluzivno, ni toliko značajno koliko na prvi pogleda izgleda.
Mi imamo kraljeve i cara bez spomenika, više sam da se gleda u tom pravcu, nego u pravcu pop kulture.
 
Ni spomenici kraljevima i carevima nisu ništa ekskluzivno. A i ne vidim zašto samo takve neke ličnosti treba da dobijaju spomenike, a ne i oni i ovi koji naginju ka pop kulturi.
 
Треба ићи у свим правцима, што стилски, што тематски. И најбитније, треба споменике и остале уметничке инсталације правити и по периферији, а посебно по местима која вапе за оплемењењем простора.
 
Ne kažem ja da ne treba da dobijaju i ovi što naginju pop kulturi, ali postojanje kraljeva, a naročito careva, mnogo govori o jednom narodu, pogotovo ako isti nisu "uvozni" nego dolaze iz naroda kojim su vladali. Zato ih ne treba marginalizovati.
Ovo govorim kao neko ko je apsolutno za republiku, da ne pomislite da sam monarhista i da ovo sto pricam ima drugu podlogu.
 
Niko ni ne kaže da ih treba marginalizovati. Samo što mislim da ne treba ni da budu tipa "Stefana Nemanje na Savskom trgu". Da ponovim za sve one koji bi da me iskritikuju kako sam protiv spomenika Stefanu Nemanji, nisam protiv spomenika, jer sam čak više puta istica da nemam ništa protiv samog spomenika Nemanji, osim što je trebao da bude krst umesto mača, kako je prvobitno zamišljeno, ali da imam protiv postolja, za koje smatram da je "pojelo" sam spomenik.

Što kaže Došljak, treba ići u svim pravcima, i stilski i tematski. Nevezano za to šta bi više privuklo pažnju stranaca, samim podizanjem spomenika našim vladarima, ne postiže se nešto preterano puno, jer ukoliko se ne posveti pažnja tome i u školi, džaba ti što imaš spomenik Stefanu Nemanji, kada mladi dolaze da se selfiraju i fotografišu ispred spomenika, zato što je neko provalio da tako izgleda cool na fotografijama (za razliku od Despota Stefana), i da dobija više lajkova ili više pregleda youtube videa, pa tako sve više postaje "influenser".

Takođe, danas mi postavljanje spomenika našim vladarima od strane grada i države, deluje više ono reda radi, da se kaže da eto kao nismo ih zaboravili. Slično mi deluje i za neke druge ličnosti. A u suštini ne znaju da su arhitekta i gradonačelnik dve različite osobe, uprkos istom imenu i prezimenu, i da su Despot Stefan i Visoki Stevan jedna te ista osoba.
 
Ja bih da vidim van zoo vrta i spomenik po nekoj zivotinji u Bgdu .
Vise bi takav spomenik oplemenio bilo koj Bgd. park od bilo koje istor. licnosti.
lepo bese i one plasticne krave sto su malko bile po Bgdu
:sesir:
 
Screenshot_20210609-220211~2.png
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856710#p856710:7jk3l5mu je napisao(la):
solecar » 09 Jun 2021 22:03[/url]":7jk3l5mu]Ima jedna krava kod ulaska u Karađorđev park.

Vise sam mislio na vako nesto :)
 

Prilozi

  • Spomenici.jpeg
    Spomenici.jpeg
    75,8 KB · Pregleda: 691
To je sve OK, samo što sam se ja osvrnuo na komentar da su bile krave izložene jedno vreme u Bg, ali da ih više nema.
 
Ma da ukapirao sam to odma , a slicice sam morao da postavim jer jasno prikazuju vecu oplemenjenost zivotnog prostora
od koje-kakvih ,,spomenicarskih glava-fasca,, ma kolko bili zasluzni.
Na primer
one donirane postavljene face na Tasmajdanu, ne mogu oplemeniti taj park koliko bi oplemenila skulptura medveda i sl.

A sad smo u pogubnoj spomenicarskoj fazi ,,zasluznima,, cak i kubizam je prijatniji od aleja faca iz raznih perioda.
Gde nam je Dzivdjan -vrabac , simbol Bgda, bese na Terazijama onaj plasticni i posle toga nista.

Medved, jelen, vuk, veverica.... su bez vremenski i relaksirajuce skulpture - spomenici na javnim povrsinama (trgovi ,parkovi.... )
to je ne ophodno u visko urbanim prostorima.a gotovo da ih nema
:sesir:
 
Vrh