Šta je novo?

Spomenici

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812647#p812647:r229wxi9 je napisao(la):
Вожд » 12 Jan 2021 07:11 pm[/url]":r229wxi9]
file.php

"Pošteni i dobri domaćini" ...
 
Koliko samo informacija u tako malo teksta.
Nivo istraživačkog novinarstva nezamisliv za današnje standarde.
 
screenshot.268.jpg


Da li je ovo što se vidi desno dole neka skulptura, bista...?
 
Није.

Криви су родитељи. Крива је школа. Криви су медији. Криво је целокупно друштво.

О споменику, вајару и наручицима не вреди ни говорити.
 
Меркур, једна међу многим скулптурама с београдских фасада, и чест мотив. Овај се налази на згради у Милоша Великог, где је данас седиште Владе Србије, а пре Другог светског рата изворно било Министарство финансија Краљевине СХС/Југославије. Зграда је импозантна, и врло богата разноврсном фасадном скулптуром, коју је израдио чувени Ђока Јовановић... Опширан текст о овоме здању и фотографије осталих скулптура могу се наћи у Књизи трећој мога БЕОГРАДСКОГ СПОМЕНАРНИКА - Фасадна скулптура у Београду, где је иначе заступљено 700 београдских адреса и преко 1400 фотографија.

142440680_10224751321114749_3298011910160531047_o.jpg
 
14107606_1242597085793221_8089761392589091625_o.jpg

Kopija Mikelandjelovog Roba, koja se nalazi u zgradi Fakulteta likovnih umetnosti u Knez Mihailovoj ulici.
 
“Izbrisana” delo Vuka Ljubisavljevića posvećeno srpskim, jevrejskim i romskim žrtvama ustaškog terora u Jasenovcu i NDH uopšte (na postamentu tekst Pesma o Jasenovcu Dobrice Erića).

https://www.instagram.com/p/CKukHTqpT-b/
 

Prilozi

  • 339AFF24-59BF-49F3-B705-A9FAEB3B5480.jpeg
    339AFF24-59BF-49F3-B705-A9FAEB3B5480.jpeg
    271,9 KB · Pregleda: 1.824
Ма, свака част.

Но, мислим да би мојковачким јунацима више значило да се, као политички ангажован још од давне 1994, својевремено мало више потрудио да Мојковац задржи у оквирима српске државе, уместо што се толико мучио око поделе војне имовине између Србије и Црне Горе.

Гади ми се ове надрипатриотске представе напредњачких конвертита, прелетача и сличних секунарних сировина с наше политичке естраде.
 
Колико год да и сам не волим такве предлоге, можда би ваљало размислити о томе да се споменик Гаврилу Принципу премести на овај трг, можда у овај већ оивичен простор у првом плану; на садашњем месту се губи у простору, а овде би се својом величином и уз име улице боље уклопио:







Истина, на исто место би се једнако добро уклопила чесма/фонтана. Шта је ту предвиђено планом?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821529#p821529:1dt90yfq je napisao(la):
Саша » Пон Феб 08, 2021 11:11 pm[/url]":1dt90yfq]Колико год да и сам не волим такве предлоге, можда би ваљало размислити о томе да се споменик Гаврилу Принципу премести на овај трг, можда у овај већ оивичен простор у првом плану; на садашњем месту се губи у простору, а овде би се својом величином и уз име улице боље уклопио:







Истина, на исто место би се једнако добро уклопила чесма/фонтана. Шта је ту предвиђено планом?

Spomenik Gavrilu Principu je toliko idejno, estetski i inspirativno zakrljžao da ga treba rastopiti.
 
Po postavljanju spomenika, parku je promenjen naziv u Park Gavrila Principa. E sad što ga i dalje zovemo Finansijski park, to je druga stvar.
 
Ovaj trotoar nije ovoliko proširen zbog spomenika već zbog budućih bašti kafića, valjda je to očigledno.
 
Саша, то је свакако лепо место за споменик или томе слично.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821734#p821734:1iuibff7 je napisao(la):
relja » 09 Feb 2021 19:37[/url]":1iuibff7]Ovaj trotoar nije ovoliko proširen zbog spomenika već zbog budućih bašti kafića, valjda je to očigledno.
To niko nije ni sporio, koliko vidim, a ne bi bio problem da tu imamo i spomenik.
 
Ево и њега коначно у мојој збирци. То је до сад 1971. споменик који сам снимила у Београду. Пошто истражујем споменике пре свега с историографске стране (поднаслов БЕОГРАДСКОГ СПОМЕНАРНИКА је “Путовање српском историјом кроз споменике у Београду”), а тек потом и с уметничко - естетске, моја прва реакција на сваки новоподигнути споменик је: Хвала Богу што је најзад ту! Добро је што се коначно још једне заслужне личности сећамо и на овај начин. Из тог угла посматрања, свака ми замерка неком већ постављеном споменику изгледа прилично непримерена, ма колико он можда уистину недостатака имао. Најважније је што ми имамо њега. Стога ћу на ту тему овог пута рећи само: Не, заправо уопште није превелик. И добро се уклапа у околину, он... И држи мач, баш као што и треба, јер, у његовој руци, и мач је крст, и крст је мач. Споменик је ту, да нас подсећа на Стефана Немању. И, дакако, на Светог Симеона Мироточивог. Да смо сретни што га нисмо заборавили, и да се радујемо том бронзаном сећању. У међувремену, други том Књиге прве мога БЕОГРАДСКОГ СПОМЕНАРНИКА, чекајући да се остваре и још неки други раније најављени споменици, полако се креће ка завршној припреми.

148833935_10224921247482802_1104839449868150313_o.jpg
 
Spomenik mitropolitu Amfilohiju , po mom mišljenju primerenije rešenje od onog Patrijarhu Pavlu ispred crkve Svetog Marka...
 

Prilozi

  • Screenshot_20210211-135949_Instagram.jpg
    Screenshot_20210211-135949_Instagram.jpg
    516,8 KB · Pregleda: 1.088
Све је лепште од онога.

Пристојно решење, али тај крст је прилично чудан. Нити је ручни крст, нити архијерејско жезло.. најпре асоцира на оне чудне штапове с крстачама које је користио Јован Павле II.
 
Gde se postavlja spomenik pokojnom mitropolitu?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822433#p822433:2neadpqi je napisao(la):
Labud » Чет Феб 11, 2021 10:12 pm[/url]":2neadpqi]Gde se postavlja spomenik pokojnom mitropolitu?

Mislim da je u pitanju njegovo rodno selo u Morači, ili na Cetinju (u sklopu Mitropolije) ali ovo za Cetinje samo samo čuo, nisam siguran.
Takođe spominje se da je naručilac spomenika Daka Davidović biznismen iz CG, koji je odnedavno osnovao političku partiju i učestovaće na Nikšićkim izborima sada u martu. Ali da skratim, najlogičnije mi je da će biti Morača mesto spomenika, i to na nekom privatnom posedu, jer trenutna klima u CG je takva, da nema trika da će vlast dozvoliti postavljanje spomenika na neku javnu površinu, jer su trenutno tenzije na maksimumu, a sama vlada nema preteranu moć da progura i manje stvari od ovoga, ali kad bolje razmislim nije isključeno da se spomenik stavi negde u Republici Srpskoj takođe, što mi deluje veoma mogućim.
 
Vrh