Šta je novo?

Spomenici

Споменик у Борчи је копија споменика Стевану Шупљикцу који је подигнут у Панчеву 2002. а аутор му је Оља Ивањицки. Но морам признати да за сад ништа не знам о околностима подизања ове борчанске копије.
 
Снимих га данас. Споменик жртвама рата и браниоцима отаџбине од 1990. до 1999.
То је 2055. споменик који до сад забележих.
Spomenik zrtvama rata i braniocima otadzbine 1990-1999 Hajduk Veljkov venac (19)1999wm.jpg
 

Шапић: Уређење спомен-парка код Споменика браниоцима Београда 1915. године представља исправљање неправде према нашим прецима


Председник Привременог органа Града Београда Александар Шапић обишао је данас новоизграђени спомен-парк који се налази код Споменика браниоцима Београда 1915. године на Дунавском кеју и поручио да је ово исправљање неправде према људима који су дали своје животе за одбрану српске престонице.

– Данас смо овде након два и по месеца откада смо започели радове на овом парку, који не значе враћање у пређашње стање, јер овај спомен-парк чак никада до краја није ни завршен по идејном решењу вајара Николе Коље Милуновића из 1988. године. Уклонили смо оне тениске терене и направили простор који је достојан важности коју ово место има. Сам спомен-парк још нисмо до краја завршили, јер чекамо оригинални камен да бисмо поставили стазе које по идејном решењу треба да иду лево и десно од споменика, а додатно ћемо га оградити адекватним стубовима. Поред тога је посађено и 120 потпуно нових садница дрвећа – рекао је Шапић.

Овим смо покушали, како је рекао, да исправимо неправду, јер људи који су овде дали своје животе и који су пали за одбрану Београда 1915. године, то заслужују, а ми нисмо знали да то на прави начин ценимо и поштујемо.

– Ово је важан дан јер се налазимо испред једног од наших најважнијих културно-историјских споменика, који је у категорији оних од изузетног значаја, те зато и припада републичком, а не градском Заводу за заштиту споменика културе. Мислим да је ово место где би требло да сваке године сви највиши државни органи одају пошту палим борцима, људима који су тада практично били осуђени на смрт и пре почетка одбране Београда, јер су знали шта их чека, а нису одступили до последњег. Тачно да ништа нисам урадио за овај град за годину и по дана, чињеница да овај парк данас овако изгледа и има овакав простор, да смо у процесу, а фали нам још мало да га потпуно вратимо у оригинално идејно решење, које нажалост никада до краја није спроведено, мене чини срећним и задовољним – рекао је Шапић.

Он је истакао да се нада да ће сви они који се овде шетају и пролазе моћи да стану на минут и одају пошту људима који су то заслужили, нашим сународницима, нашим славним прецима.

– Да није било њих, тешко да би даљи ток рата био какав је био, а кажу да модерна историја не памти такву одлуку и потез једне државе да са толиким бројем људи крене у повлачење и да се онда у тако кратком периоду врати и буде један од кључних чинилаца у победи у Првом светском рату. Осећам изузетно задовољство и захвалност људима који су допринели да овај спомен-парк данас овако изгледа. Очекујем да када прође зима и када нам стигне камен завршимо стазе, али и када се све зазелени да овај простор буде на понос свих нас. Позивам све Београђане да га посете и да одају пошту људима који су се жртвовали и своје животе дали за одбрану Београда, српске престонице – рекао је Шапић.

 
На питање новинара Студија Б шта мисли о иницијативи народног посланика у прошлом сазиву Народне скупштине Александра Јерковића да се генералу Божидару Делићу подигне споменик, Шапић је рекао да је сагласан и да је потребно наћи решење да му држава ода почаст за велике доприносе у једној од највећих битака на Косову и Метохији у време НАТО агресије.

– Генерал Божидар Делић је био командант 549. моторизоване бригаде, која се херојски борила на Паштрику у току агресије на Косову и Метохији, и био је део изузетно важне битке за коју су заједно са битком на Кошарама чак и саме НАТО трупе признале пораз. Мислим да, не само што је кроз читав свој живот био војник за пример и особа која је часно служила својој земљи на најбољи начин већ и посебно због херојства које је показао заједно са својом бригадом, заслужио да му се ода пошта и да му се Београђани и цео српски народ на неки начин захвале. Немам ништа против, штавише нека то буде у виду споменика или нечег сличног. Мислим да је он то заслужио као и многи људи који су у агресији на нашу земљу за та три месеца дали или ризиковали своје животе – рекао је он и подсетио да су се тада српски војници супротставили стоструко јачем непријатељу, нарочито у те две битке.

Према његовим речима, како време буде одмицало, историја ће изучавати храброст тих људи која је тамо показана.

– Сагласан сам да треба да нађемо начин да се Божидару Делићу одужимо и ако буде до мене, спреман сам да то и урадим – закључио је Шапић.

 
Сидро је симбол наде а крст Хришћанства, вероватно означава наду у спасење.
 
Vrh