Šta je novo?

Spomenici

Screenshot (1930).png
 
Dobrodošao na forum.
Da li znaš odakle potiče fotografija (i - zašto je ovako isečena)?
Hvala na dobrodošlici i pozdrav svima, evo sada, jer sam sinoć to u brzini zaboravio.
Fotografija sam ja kropovao. Ne mogu da je prikažem celu.
Fotografija je putovala kao razglednica iz Štipa u Niš. Par kuća se vide delimično u pozadini i mogle su da budu bilo gde od Beograda do Prizrena.
 
Hvala na dobrodošlici i pozdrav svima, evo sada, jer sam sinoć to u brzini zaboravio.
Fotografija sam ja kropovao. Ne mogu da je prikažem celu.
Fotografija je putovala kao razglednica iz Štipa u Niš. Par kuća se vide delimično u pozadini i mogle su da budu bilo gde od Beograda do Prizrena.
Na spomeniku ono što piše , piše na ćirilici. Prva reč je koliko ja vidim "Generalu"
 
Ovo vise nije čini mi se u pionirskom parku gomila skulptura je uklonjena
Nekad su radjeni otkupi za javni prostor nzm kad je zadnje nesto otkupljeno
 
 

Споменик жртвама рата и браниоцима отаџбине


Споменик жртвама рата и браниоцима отаџбине од 1990–1999. године, на Хајдук Вељковом венцу, ближе Немањиној улици, највероватније ће бити потпуно готов и јавности представљен наредних дана. У току викенда је, како сазнајемо, почело његово постављање, а јуче су радници већ увелико глачали сиви гранит од кога је направљен. Усред споменика је уклесана испружена рука, а планирано је и да поред обележја буду постављене плоче са пригодним натписом и са информацијом да га је поставио град.

На постављање овог новог-старог споменика чекало се последње две године па се сви надају да ће он што скорије напокон бити и свечано откривен.

Многи се сећају да се овај споменик налазио у паркићу код некадашње окретнице аутобуса на Савском тргу. Када jе почела реконструкција Савске улице, односно трга 2019. и када је паркић уклоњен, споменик је пребачен у магацински простор Завода за заштиту споменика културе Града Београда. Покренута је иницијатива да се начини нови који би чувао успомену на жртве рата и браниоце отаџбине деведесетих година. Идеја је заживела 2020. године, а било је назнака да би споменик требало да буде постављен на Видовдан 2021.

Али, то се није десило. Радови су тада стали јер није било довољно средстава која је требало да обезбеде донатори нити је за њега обезбеђен новац из градског буџета. На крају је град ове године решио све у вези са спомеником.

Како је рекао Жељко Васиљевић, председник Удружења ратних војних инвалида Србије, које је и иницирало постављање споменика, обележје је високо око три метра. Део споменика се налази у земљи, а видљиво је око два метра и 20 центиметара.

Јединствен споменик на тлу Србије посвећен жртвама и браниоцима од 1990. до 1999. године откривен је 24. марта 2012. године и био је део споменичког комплекса на Савском тргу.

Аутори тог обележја су Јелена Панчевац и Жарко Узелац, тада студенти Архитектонског факултета. Спомен-обележје нису биле само плоче, већ цео парк. Централни део био је испред Дома ратних инвалида, а део се налазио испред Болнице „Свети Сава”. У централном делу налазила се и дугачка фонтана. Та фонтана представљала је реку живота, а на њеном „почетку” су се налазиле две плоче – од стакла и кортан челика које су симболички означавале крај живота младих људи. Испред болнице били су кругови од кортан челика у које је било засађено цвеће.

Борба и за његово постављање трајала је годинама. А и само свечано отварање прошло је уз негодовање. Многима се није свидело што нема имена нити крста, што је начињен од стакла и кортан челика… Али упркос свему, тај споменик је опстао и уклоњен је тек када и цео парк.

677z381_spomenik-zrtvama.jpg


 
Da li je taj avion još uvek tamo ili je prežbačen u srednju avio školu u Tadeuša Košćuškog?
 
Нису исти модели, ово бих рекао да је Јаковљев УТ - 2, а на Дорћолу Ј - 21 Јастреб.
 
Mislim da je i jastreb odletio negdje da samo stoji mig na postolju
 
Мислим да су само два авиома УТ-2 сачувана у Русији и један у складишту музеја технике у Загребу, YU-CGL. Плашим се да је овај из дворишта школе завршио на отпаду.
 
Vrh