Šta je novo?

Spomenici

Nek im neko javi da angažuju ljude koji su popisivali spomenike, koji se bave nazivima ulica i sl. stvarima da ih pitaju da li već postoji to što oni žele, pošto se vidim na svakom koraku frljaju sa tim duplikatima.​
 
Bilo bi lepo da uz popločavanje trga (i uklanjanja one bašta kafića) samo prebace spomenik koji stoji ispred suda. Tamo je nekako neprimetan, dok bi se ovde odlično uklopio i po dimenzijama i po svemu.
 
То би било ок решење. Ипак је гробница цара у цркви Светог Марка.
 
Најкомплетнији попис споменика и спомен плоча у Београду који је икада начињен налази се у мојим књигама БЕОГРАДСКИ СПОМЕНАРНИК.
Градске власти имају моје књиге, купили су их.
Да ли су их и читали , то не знам.
Као што не знам ни по чему се тачно воде кад одлучују коме ће подићи споменик.
Али знам да неке значајне и заслужне личности личности имају и по неколико споменика, а неке немају ниједан, а чак ни улицу у Београду.
 
Цар Душан, иначе, има, не један, већ три споменика у Београду.

Неки други заслужни српски владари немају ниједан, неки имају мање приметна попрсја на забаченијим местима, као и неке друге изузетно битне личности, рецимо Михајло Пупин, на чији достојни споменик, у пуној фигури и на прометном јавном месту чекамо већ деценијама.

Просечан Србин, изгледа, чуо је само за Николу Теслу, цара Душана, евентуално Карађорђа и кнеза Михаила Обреновића, остале историјске личности за њега као и да не постоје.
 
... Ја радим што је у мојој моћи, пописујем, светлописујем и описујем споменике, и одавно сам престала да се нервирам на ову тему, они ће ионако и даље радити како хоће, нико не може да утиче на њихове одлуке.
 
Knjaz Nikola I Petrovic realno zasluzuje spomenik u Beogradu, zar ne? :) Ako moze Ilham Alijev, kako jedan Crnogorac (Srbin iz Cg) ne moze?
 
1000013743.jpg
1000013745.jpg
1000013739.jpg
1000013742.jpg
 
Neka im jave da vec imamo 3 dušana jedan kod palte pravde jedan u skupštini
Bolje da vrate onog u Prizrenu
@ZvezdarkaVracaric da li ste fotgrafisali spomenik u zgadi bivše poste na savskom trgu posto je izgleda nestao
I da postoji spomenik u zgradi arhiva grada bg u ulici toljatijevoj
 
304890553_606943987723394_8631001770293667939_n.jpg
305003333_1973872646156371_5869198488668331367_n.jpg


Нисам сигуран да је неко качио до сада. Један од ретких споменика на Левој обали Дунава. Изузев њега, споменици постоје само у школским двориштима и ПКБ локалитетима (други су у очајном стању). Налази се на шеталишту поред канала "Визељ" у близини ФК БСК Борча.

У правом маниру Леве обале / Панчевачког рита по свему судећи изгледа да је дивље и самоиницијативно подигнут. Нигде не постоји табла или било каква информација. Стога, ево и једног малог изазова за форумаше, да одговоре коме је посвећен.
 
Poslednja izmena:
Toм делу града баш фале споменици и фонтане да оплемене амбијент.
 
То ће знати @ЗвездаркаВрачарић или @Вожд.
Знам одговор, али неколико мојих пријатеља историчара се намучило док нису погодили :).

Иначе, ово сам фотографисао у септембру прошле године. И даље је све исто, без икакве табле или ознаке.
 
Неки наш чиновник/официр у Аустроугарској?
Близу си, додуше службовао је пре "Нагодбе" тако да је био официр Аустријског царства.
Ево једне занимљиве чињенице о њему - са Grande Armée ушао је у Москву 1812. године.
 
Ја се двоумим између:
1. Стевана Шупљикца њему дајем 90% шансе и
2. Неко од Јагодића од Крњаче 10%
 
Vrh