Šta je novo?

Spomenici

Karađorđev park

20230409_122314.jpg
 
Ne uspevam da ubacim post sa Facebooka, slika je sa ove strane
343935428_192236660360158_6994665659865223182_n.jpg
 
Zanimljivo da od kraljeva obe dinastije Milan ni Petar ni Aca nemaju spomenike u bg
Краљ Милан, то је тачно, нема ама баш никакав споменик у Београду. Наш Витешки Краљ Александар Карађорђевић има неколико попрсја, на не баш сасвим јавним, али ипак свима доступним местима, као и краљ Петар Карађорђевић, испред ОШ с његовим именом у Краља Петра улици, као и у Земуну, у дворишту школе за ученике оштећеног вида "Вељко Рамадановић". Сви су они ушли у мој БЕОГРАДСКИ СПОМЕНАРНИК - Књига прва - Личности у београдским споменицима. Одавно је најављен и монументални споменик, каквог заслужује наш Витешки Краљ Александар Карађорђевић, најважнији и највећи српски владар, али на то још чекамо. Као и на такође најављени достојни споменик једном од најзаслужнијих Срба, Михајлу Пупину.
 
Крајње необичан хачкар. Такав још нидам видео.
 
Нажалост и то се дешава, јуче разбијена спомен плоча у парку пријатељства на Ушћу

Вандализам у Парку пријатељства у Београд
Недеља, 07.05.2023. у 22:33
Племенита идеја да Београд добије Парк пријатељства, јединствен у свету, јуче је добила тужан и сраман ожиљак. За оне који не знају, парк је настао 1961. године, у част првог Самита несврстаних, с идејом ширења мира и пријатељства међу народима, без обзира на идеолошке и верске разлике.
https://www.politika.rs/scc/clanak/551305/Vandalizam-u-Parku-prijateljstva-u-Beogradu

Medju-nama-za-6-5-Sonja-Pozeg-Dalipagic-pored-slomljene-spomen-ploce-Foto-K-T.jpg

Соња Пожег Далипагић поред сломљене спомен-плоче
 
Споменик стрељаним припадницима и сарадницима народноослободилачког покрета из Земуна, Батајнице и Сурчина на месту на коме су стрељани 1943.
ма Батајничком друму (преко пута БН Боса на путу ка Говеђем броду)

4E4E2B78-53AA-42D9-A14E-D87EC16E3EDA.jpeg
 
Pa šta im je tabla kriva, piše ko je zasadio to drvo, kao uostalom i u celom parku? Kao, promenili su tok istoprije, "nije se desilo"?
Ниједна табла није оштећена осим те, занимљиво је прошетати и видети ко је све од политичара тог времена и из које све земље засадио дрво.
 
Znam, bio mnogo puta, sećam se da je nekada to bio redovan običaj.
Naravno da je oštećena samo ta jedna... neko misli da vandalizmom može da promeni ili izbriše ono što se nekada davno desilo.
Po meni - pre svega debilno, a takođe i jadno. Pa mesto se zove "Park prijateljstva" i onda neko da sebi za pravo da polomi tablu zbog svog stava.
Da li taj čita ovo, da li zna da u Beogradu i dan danas postoji - Titova ulica?
 
Poslednja izmena:
Што је најлуђе ? А цвеће је донела Соња Пожег Далипагић, то сам већ објавио изнад твојих слика https://forum.beobuild.rs/threads/spomenici.82/page-181#post-1077858
Нисам ни видео твоју објаву, сасвим случајно сам пролазио пре неки дан и фотографисао, изгледа да сам погодио право време.
 

Обележавање Дана Завода за заштиту споменика културе града Београда


Завод за заштиту споменика културе града Београда свечано ће обележити свој 63. рођендан у петак, 26. маја, саопштено је из овог завода.

Тим поводом, Завод ће се осврнути на најважније пројекте који су остварени у претходној години – на реконструкцију споменика Вуку Караџићу, пројекат за Команду ваздухопловства у Земуну, радове на Великом павиљону Астрономске опсерваторије на Звездари, надзор над Централном кулом Старог сајмишта, зградом БИГЗ-а, зградом Сава центра и друге. Биће речи и о утврђеним културним добрима на предлог Завода – Цркве Светог арханђела Гаврила у Шопићу и Цркве Блажене дјевице Марије, затим о богатој издавачкој делатности, учешћу на манифестацијама, организацији изложби, спровођењу програма едукације за основце и средњошколце.

Поводом Дана Завода за заштиту споменика културе града Београда, публици ће бити представљен део изложбе „50 за 50 – Они су нас учили” Друштва конзерватора Србије, међу којима су и они који су некада били запослени у Заводу.

Посебно место заузима историчар уметности Јован Секулић, пионир заштите културног наслеђа код нас, утемељитељ градске службе заштите, оснивач и први директор Завода за заштиту споменика културе града Београда. Њему у част, на предлог запослених у Заводу, а на основу одлуке Управног одбора, успостављена је награда Јован Секулић за област заштите непокретног културног наслеђа града Београда.

Ова награда ће се појединцима или ауторском тиму додељивати за пројекте у области заштите непокретног културног наслеђа који су реализовани на територији свих 17 општина града Београда из делатности архитектуре, историје, историје уметности, археологије, урбанизма, једном у пет година, а прва награда биће додељена 2025. године.

 
Vrh