Šta je novo?

Spomenici

449055989_10220085022474531_6576803429928102059_n.jpg
 
Ima i na srpskom, sa druge strane, ali nisam uspeo lepo da uhvatim, a to sam tek kasnije skontao.
 
Претпостављам да има, али на енглеском је тамо због чега?
 
Португалски је службени језик, поред њега признат статус националног језика имају и језици из банту групе: киконго, лунда, умбудну, кимбунду, гангуела и квањама. Процењује се да је португалски матерњи језик за око 39% популације, док га говори 71% према попису из 2014. Према истом попису 23% говори умбунду, док преостали говоре остале банту језике као што су: киконго, кимбунду, чокве... Велики проценат популације говори 2 или више језика.

Три највеће етничке групе у Анголи говоре банту језицима и то су Овимбунду који чине 37 %, Мбунду 25 % и Баконго 13 %. Остале етничке групе укључују Чокве (или Лунда), Гангуела, Амбо, Хереро, Ксидунга. Такође има и мешаних раса (Европљани и Африканци) који чине 2 % становништва и око 1 % белаца, већином етнички Португалци.
 
Иначе енглески је био заступљен и на претходном обележју..

Plaque_dedicated_to_Agostinho_Neto,_New_Belgrade.jpg
 
Не могу да схватим логику. Коме је намењен натпис на туђем језику? Агостин је био комунистички пријатељ, и једино коме је важно да прочита поруку је локално становиштво да би схватило који је смисо споменика неком човеку који се није родио, живео или умро у Србији а да није још ни урадио ништа за исту.

А енглески? Коме?!!?!?!?
 
Натпис на енглеском је ваљда за неке претпостављене стране туристе који би туда пролазили, и заинтересовали се да виде коме је то подигнут споменик. :sesir:.
Мени више сметају свугде по граду називи фирми на енглеском, а нарочито велики недостатак ћирилице у српским натписима у јавној употреби.
 
 
Истражујући споменике и остале скулптуре за своје књиге, у литератури сам наишла и на ову. Али кад сам пошла и да је нађем и забележим на терену, не пронађох је, премда сам темељно препешачила и Блок 45, и друге по Новом Београду.
 
Moguce da je uklonjena ili preseljenja a da to nije zabelezeno
 
На свом је месту. Обновљена је пре пар година
 
Хвала.
Али уистину тешко је снаћи се по тим новобеоградским блоковима.
Кад би неко могао дати баш, баш прецизну локацију, била бих захвална.
 
Vrh