Šta je novo?

Spomenici

Свака част! Реч је о две заслужне и врло занимљиве личности.
 
ban_7597_1590063215.JPG

Свечаност поводом откривања бисте генерала Јована Мишковића и отварања Спомен собе на Војној академији
http://www.mod.gov.rs/cir/16049/svecano ... miji-16049
 
Не помињу име вајара, али чини ми се да је ово рад једне младе вајарке која је радила и попрсје крања Петра (не сећам се где је постављено).

Некарактеристично квалитетно остварење.
 
Spomen-klupa Branku Najholdu na Zemunskom keju

Komisija za spomenike i nazive trgova i ulica Skupštine Grada Beograda usvojila je na današnjoj sednici inicijativu da se na Zemunskom keju podigne spomen-klupa zemunskom hroničaru Branku Najholdu.

Predsednica Komisije Andrea Radulović je rekla da Grad Beograd čuva i neguje kulturu sećanja na ličnosti koje su svojim neprikosnovenim radom obeležile našu prestonicu i koje su dale nemerljiv društveni doprinos razvoju kulture u Beogradu.

– Članovi Komisije usvojili su ovu lepu inicijativu, kako bi se sačuvalo sećanje na velikog hroničara jednog vremena, a trudićemo se i u budućnosti da se prave ličnosti sačuvaju od zaborava – izjavila je Radulovićeva.

U obrazloženju inicijative se navodi da je Branko Najhold, hroničar Zemuna, poznat široj javnosti kako Zemuna tako i Beograda, te da svakako zaslužuje jedan takav spomenik, kao što je spomen-klupa na obali Dunava.

– Branko Najhold je za tri i po decenije posvećenosti istoriji Zemuna, ali i drugim istraživanjima u kulturi, objavio više od 50 knjiga i priredio na desetine autorskih izložbi, kao i 21 smotru Međunarodnog salona karikature – stoji u inicijativi Bojane Ivanović, supruge Branka Najholda.

Usvojenu inicijativu podržala je i Opština Zemun.

izvor: beograd.rs
 
Opet fale slova na stepenicama umjesto da se ista uklesu i onda ispune uz kameru da vidimo ko ih CUPA kao i zamjena polomljenih ploca

spomenik-2020-05-26-22-26-35.jpg
 
Посматрам овo ид****** по западу и хвата ме језа. Woke екстремизам, ауторасизам, и потпуно одсуство историјске свести. Као да изнова гледамо стањинистичке и титоистичке чистке у постпучистичкој Русији и Југославији.

Уклањати споменике Хитлеру након слома нацизма, Лењину након слома комунизма, или окупатору након ослобођења - то је једно. Али рушити споменике сопственим историјским личностима, зато што се њихов лик и дело више не уклапају у савремену идеолошку матрицу - то је лудило.

Освајања и робовласништво су некада били део свакодневнице, и ништа што ми учинимо данас неће променити ту чињеницу. Како један Колумбо може бити „контроверзнија” личност од владара Астека и Инка, који су такође били освајачи, па још и практиковали жртвовање људи? Уосталом, зар су „белци” искључиво одговорни за робовску прошлости предака данашњих Афроамериканаца? Њихове претке су у Африци хватали други Африканци и Арапи, и продавали их Европљанима.

Наравно да се треба борити против империјализма и расизма - и до данапњег, а не оног у прошлости - али овде се иде корак даље. Нешто што се претвара у (ауто)расизам уперен против „белаца” се пласира као нека борба за „правду”. Као Србин, не желим споменике Мехмеду II и Бајазиту II у својој земљи, нити турске серије у којима се глорификују Османлије на нашој телевизији, али не пада ми на памет да оспоравам Турцима право да их славе у својој земљи (мада они, објективно, у том погледу прелазе границу пристојности у доброг укуса). Исто тако, не видим с којим правом неко може оспоравати место Черчила у британској историји, ма како да је он третирао ове или оне (а знамо сви да је нас Србе бацио под црвену локомотиву).
 
Управо сам прошао поред болнице "Драгиша Мишовић" преко пута које су поставили споменик Херојима са Кошара који је једно време био изнад једног пролаза на Теразијама.
 
Baš sam danas prolazio i primetio da ga nema i zapitao se gde nestade
 
Znaci to je ono cudo od tri vojnika iz 3 razlicita perioda ...
 
Да, да, то је.

Сада се налази на постаменту.

Мислим да би боље изгледао у средини неког парка јер би требало да се посматра са свих 360 степени, али боље и ово него у оном раздрнданом пролазу.
 
Park-šuma Benciona Bulija...spomenik herojima sa Košara...više postolje/a nego spomenik doduše...
IMG-20200614-172734.jpg


IMG-20200614-172755.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=747985#p747985:tsg8f4np je napisao(la):
Igor » 14 Jun 2020 22:33[/url]":tsg8f4np]Blok 28

petar-petrovic-njegos-jun2020.jpg
Jel ovo skoro postavljeno? Izgleda odlično.
A sad jedno glupo pitanje. Iz kog razloga se u poslednje vreme postavljaju spomenici većinom tamo gde nemaju veze sa okolnim ulicama, umesto u ulicama koje nose njihova imena?
 
Treba vidjeti ko i zasto i kojom povodom je postavio Njegosa tu
 
Лепо попрсје бесмртног Његоша, али постоље је помало убожно. Личности таквог ранга заслужују квалитетније и боље позициониране споменике у српској престоници.

Све се ради без икаквог плана или претходног размишљања, уместо да лепо седну и направе списак постојећи споменика, а затим и ранг-листу најистакнутијих личности којима се нисмо одужили, и онда лепо одлуча шта, како и где.

Ево, за почетак, ја бих направио заједнички споменик Светом Сави, Стефану Немању и Стефану Првовенчаном, као утемељивачима наше најзначајније средњовековне државе. Затим бих направио споменик неколицини наших најзначајнијих књижевника испред Народне библиотеке, или у њеној околини (замишљам нешто попут бисти на елегантном, сведеном постољу), и тако редом.

Не мора свако добити класичан споменик. Мање истакнутим личностима се можемо одужили истицањем рељефних спомен-плоча униформног дизајна (бар у видљивијим деловима града) у улицама посвећених њима.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=747985#p747985:k7wbp7d8 je napisao(la):
Igor » 14 Jun 2020 09:33 pm[/url]":k7wbp7d8]Blok 28

petar-petrovic-njegos-jun2020.jpg
Где је ово прецизно ?
Ту у Блоку је некад био споменик Његошу, па је украден, пре пар година кад сам га тражила рекоше ми тако.
Значи ли ово да су у међувремену подигли нови?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=750813#p750813:2d5t1s3c je napisao(la):
Хаеул » 23 Jun 2020 02:48 pm[/url]":2d5t1s3c]Лепо попрсје бесмртног Његоша, али постоље је помало убожно. Личности таквог ранга заслужују квалитетније и боље позициониране споменике у српској престоници.

Све се ради без икаквог плана или претходног размишљања, уместо да лепо седну и направе списак постојећи споменика, а затим и ранг-листу најистакнутијих личности којима се нисмо одужили, и онда лепо одлуча шта, како и где.

Ево, за почетак, ја бих направио заједнички споменик Светом Сави, Стефану Немању и Стефану Првовенчаном, као утемељивачима наше најзначајније средњовековне државе. Затим бих направио споменик неколицини наших најзначајнијих књижевника испред Народне библиотеке, или у њеној околини (замишљам нешто попут бисти на елегантном, сведеном постољу), и тако редом.

Не мора свако добити класичан споменик. Мање истакнутим личностима се можемо одужили истицањем рељефних спомен-плоча униформног дизајна (бар у видљивијим деловима града) у улицама посвећених њима.
Комисија за споменике и називе улица има и Књигу прву и Књигу другу мога БЕОГРАДСКОГ СПОМЕНАРНИКА.

Купили су их на једној од мојих промоција. Сами били, нисам их позивала.

У мојим књигама је најкомплетнији списак споменика у Београду који уопште постоји, са све фотографијама, мојим, и описом...

Зато што нико други није пописао и фотографисао толико споменика и осталих скулптура као што сам то учинила ја.
-
Чак ни Завод за заштиту споменика. - И они су купили моје књиге...

Ту су у књигама и нестали споменици...

Дакле, требало би само да пажљиво читају те књиге... - Све имају тамо: ко има споменик, који су нестали, али и индиректно могу да закључе ко још нема споменик...

Да су пажљиво читали моје књиге, не би, на пример, уклонили фонтану ДНК с Трга републике, јер она је била не тек тамо нека фонтана, већ заштићена скулптура алегоријске садржине - на фонтани...
 
DnK fontana ce biti vracena na drugu lokaciju trazi se nova za istu tako da mozemo da nadjeno neku lokaciju
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=750869#p750869:3a3nhdjx je napisao(la):
ZvezdarkaVracaric » Uto Jun 23, 2020 6:46 pm[/url]":3a3nhdjx]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=747985#p747985:3a3nhdjx je napisao(la):
Igor » 14 Jun 2020 09:33 pm[/url]":3a3nhdjx]Blok 28
Где је ово прецизно ?
Ту у Блоку је некад био споменик Његошу, па је украден, пре пар година кад сам га тражила рекоше ми тако.
Значи ли ово да су у међувремену подигли нови?
Tačna lokacijia je na linku, vidi se postament bez spomenika verovatno ukraden kao što su pomenuli. Biće da su ga u u međuvremenu ponovo postavili. https://www.google.com/maps/@44.8135296 ... 312!8i6656
 
ZvezdarkaVracaric: Ето, самоинцијативно сте одрадили тај посао за њих, и опет ништа. Седе у својим фотељама, исчекујући пензију, и не мрдну прстом чак ни кад им се све сервира на тањиру.
 
На Обилићевом венцу поред зграде Танјуга, ускоро ће бити откривен споменик Милораду Мишковићу, нашем најчувенијем балетском играчу.

677z381_Spomenik-M-Miskovicu.jpg


http://www.politika.rs/scc/clanak/45685 ... -Miskovicu

У последњих годину дана добијамо фине споменике. :kafa:
 
Vrh