Uh, kako ovo ne videh na vreme. Tema o kojoj bih dosta mogao da pričam.
Nije bitna toliko serija, ali najbolje su se pokazale sprave za zgibove, propadanja i one za hodanje u mestu.
Prve dve koriste vežbači, a ove za hodanje uvek zauzmu penzioneri.
Na sledećoj slici u prvom planu su dve takve sprave. Verujte mi da su skoro uvek zauzete od strane naših starijih sugrađana oba pola
Pogledajte prilog 6
Ostale sprave na slici na gumenoj podlozi su čist promašaj. Niko ih ne koristi i sa fitnes strane su potpuno beskorisne.
Klupe za trbušnjake su u 90% čist promašaj jer se oslonac za noge nalazi ispod ose tela, a trebalo bi da bude u osi tela (leđa).
Točkovi (ima i većih, kao brodsko kormilo) ne koristi niko. Nekad deca krenu da ih besomučno vrte, ali im dosadi posle 20-ak sekundi. Teoretski mogu biti korisni, ali praktično vrlo teško.
Na sledećoj slici možemo videti par promašaja
Pogledajte prilog 5
Klupa u prvom planu bi po položaju daske trebalo da bude za leđnjake, ali po položaju šipki neko je zamislio da je to za trbušnjake. Nisam probao, ali garantujem da se ništa pametno ne može raditi na ovom hibridu.
Kosi razboj sa leve strane je očigledno zamišljen za sklekove, ali nagib je prevelik.
Razboj na sred fotke je previsok. U ovoj seriji (zelenoj) razboji su uvek previsoki i često ćete videti kameni blok koji vežbači donesu. Crvena serija (koja se meni najviše sviđa sa praktične strane) ima niske razboje i to nije nikakav problem jer i onako skoro svi rade propadanja sa nogama savijenim u kolenu.
Sa leve strane imamo miks merdevina i vratila. Tu spravu deca često koriste da je pređu kao majmunče i to je odlična vežba kako za decu, tako i za odrasle.
Da bi ta sprava još bolja, trebalo bi da je malo šira i da razmak između gornjih prečaga ne bude isti (da bi se mogli raditi zgibovi sa neutralnih hvatom različitih širina)
Evo kako treba da izgleda klupa za leđnjake, samo što nije prilagođena za niske osobe, a i noge, tj, članak treba da udara u gornju šipku.
Pogledajte prilog 2
Na sledećoj slici vidimo "crvenu" seriju sa razbojem niske visine, ali mnogo praktičnijeg nego visoki (koji je dobar samo za gimnastičare).
Pogledajte prilog 4
Tu vidimo i ovu spravu ispred razboja, koja je u teoriji dobra jer služi za lakša propadanja, ali trebalo bi da bude niža.
I dolazim do najgorih sprava u vaseljeni, a to su ove zeleno bele hibridne sprave za svašta, ali praktično ni za šta.
Pogledajte prilog 3
Beli dečko sa leve strane pokušava da radi jednu vrlo korisnu vežbu za leđa, ali nema gde da zaglavi noge. Prvo ima dve šipke koje mi smetaju da uglavi nogu ispod ove šipke na kojoj mu se nalazi đon patika, a ako i uspe da uglavi noge sa strane, previše je nisko ta šipka.
Gospođa sa desne strane je naopako legla na spravu. Naime, ta klupa je u teoriji proizvođača sa trbušnjake, ali je nemoguće uglaviti noge na za to predviđeno mesto.
Srednji deo sprave služi za zgibove, ali ova rešetka smeta jer je cela sprava pod nagibom.
Evo kako bi trebalo da izgleda sprava za leđnjake
Pogledajte prilog 1
Obratite pažnju na mesto za zaglavljivanje nogu - to je poenta.
Da se osvrnem i na podlogu. Trenutno se najviše postavlja podloga od kamenja. Njena jedina prednost je što nije nikada blatnjava.
Gumirane podloge nisu skupe i vrlo dobro podnose kišu i sneg i nisam video nikakvih problema kod njih.
Čest slučaj je da vežbališe stoji usred neke livade i da je nemoguće mu prići posle kiše jer je blato svuda okolo.
Da se ja pitam, vežbalište bi moralo da ima par vratila različite visine, par razboja oko 1m visine, ergonomske klupe za zgibove i trbušnjake, hodalicu, niske drvene klupe, česmu, klupice okolo, asfaltiran prilaz do najbližeg trotoara, kante za đubre.
Tek posle navedenih sprava se mogu postavljati neke druge sprave (za istezanje nogu, merdevine)
Drvene niske klupe kakvih ima na vežbalištu iznad Studenjaka su odlične. Mislim da daske nisu menjanje bar dvadeset godina i dalje stoje tamo. Tu se mogu raditi i sklekovi i trbušnjaci i leđnjaci.
To vežbalište je primer kako treba da izgleda pravo praktično vežbalište, tj, koje sprave treba da ima.