Šta je novo?

SOUL 64 - Blok 64 - Novi Beograd

Kao neko ko se bavi projektnom prodajom više od 15 godina ovo pod 1. je uglavnom tačno. Kada imaš kupca indijanca koji hoće veći popust samo da bi dobio veći popust, a ti kao i uvek moraš da zatvoriš target, ulaziš u neka interna objašnjavanja i izmišljanja i teže je odobriti popust za takvog kupca.

Kada imaš pametnog kupca, on ti lepo navede razlog zašto mu treba popust (konkurencija je jeftinija, nemamo budžet i slične bajke) to se lepo priloži i prosledi dalje i svi su skinuli odgovornost sa sebe i lepo čoveku dali popust, a on kupio to što je naumio. Svi zadovoljni.

Ne može da se daje popust i skida margina tek tako, mora da bude makar nekako obrazloženo i dokumentovano.
 
Ne znam kako običnog čoveka, koji ionako nema ni za jedan stan, dotiče to što neko ima 10 stanova. Više mu je u interesu da je ponuda što veća, jer će jeftinije moći da iznajmi stan ili ga sutra kupi na kredit.

Jel moguće da si ovo napisao i da ne vidis nikakvu logicku nekonzistentnost u tome?

Pa upravo ti sto imaju 10 stanova smanjuju ponudu da ljudi koji nemaju ni jedan stan kupe nesto za zivot. Zasto da placaju ceo zivot rentu nekom gazdi umesto da imaju svoje? Verovatno zato sto si ti jedan od tih gazdi koji bi ceo zivot da ladi jaja i živi od tudjeg rada.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: lol
Jel moguće da si ovo napisao i da ne vidis nikakvu logicku nekonzistentnost u tome?

Pa upravo ti sto imaju 10 stanova smanjuju ponudu da ljudi koji nemaju ni jedan stan kupe nesto za zivot. Zasto da placaju ceo zivot rentu nekom gazdi umesto da imaju svoje? Verovatno zato sto si ti jedan od tih gazdi koji bi ceo zivot da ladi jaja i živi od tudjeg rada.
A cekaj sta sam ja kriv sto imam 10 stanova stecenih svojim radom (ili drugu imovinu) sto neko drugi nema nista? Jako glup rezon. Mislim da je tvoj pogled na to sto su stanodavci "gazde" dovoljno govri o tome..
I ne to nije ladjenje jaja, nego se zove passive income. Jedna od vrsti pasivne zarade je i renta nekretnine koje si prethodno kupio od SVOG rada a ne od tudjeg. Sad ja zato sto rentiram 2 stana treba da se osecam lose jer neko drugi nije uspeo da bude dovoljno materijalno uspesan u zivotu?
 
A cekaj sta sam ja kriv sto imam 10 stanova stecenih svojim radom (ili drugu imovinu) sto neko drugi nema nista? Jako glup rezon.
Nazalost, ubedjen sam da cemo i narednih decenija dobijati slicne savete jer period 1945-1991 nas je naucio da smo svi isti i da onaj ko ima treba to sto ima da podeli i sa ostatkom drustva hteo to ili ne.

Inace "savete" tog tipa primam jedino od ljudi koji bi zaista mogli da kupe 10 stanova, a nece - i to iskljucivo da bih saznao koje su jos potencijalno dobre opcije za parkiranje kapitala (stanovi za mene nisu investicija, vec vise "parkiranje" viska kapitala).
Mislim da je tvoj pogled na to sto su stanodavci "gazde" dovoljno govri o tome..
Po meni to je isto kao kada neko nece da radi za "gazdu", a nema hrabrosti da sam postane gazda, pa onda kao solomonsko resenje izabere da radi u drzavnoj upravi, tj. da ne radi nista, a da prima platu, usput filozofirajuci na sve bitne i nebitne teme u kolektivu svojih istomiseljenika ;)
Jedna od vrsti pasivne zarade je i renta nekretnine koje si prethodno kupio od SVOG rada a ne od tudjeg.
Ljudi retko kada kapiraju da je potrebno ozbiljno giljati i haslovati pre nego sto mozes da koristis benefite pasivnih prihoda. Drugim recima gledaju sadasnje stanje, komentarisuci obicno u stilu "lako je njemu", pri tome namerno ili slucajno previdjajuci koliki je trud morao da bude ulozen "upfront" da bi se stekla mogucnost da imas pasvni prihod. Nikom pasivni prihod nije dosao preko noci u stiliu "iscimacu se godinu dana, pa cu da ladim ***a ceo zivot". Moze i to, da ne bude zabune, al u tom drugom slucaju ne mozes ponosno (kao ja npr.) da kazes da za 10 godina poslovanja nisi ni jednom izdao fakturu na drzavu - tj. da ti je biznis u full-u trzisno orjentisan.

I da ne bude zabune, ne mislim samo na vlasnike biznisa, vec i na sve druge profesije koje nekom omogucavaju da nekad u zivotu dodju do mogucnosti da imaju pasivne prihode - uvek je prethodno ozbiljan rad ulozen da bi se na kraju uzimao slag iz pasivnih prihoda.
 
Jel moguće da si ovo napisao i da ne vidis nikakvu logicku nekonzistentnost u tome?

Pa upravo ti sto imaju 10 stanova smanjuju ponudu da ljudi koji nemaju ni jedan stan kupe nesto za zivot. Zasto da placaju ceo zivot rentu nekom gazdi umesto da imaju svoje? Verovatno zato sto si ti jedan od tih gazdi koji bi ceo zivot da ladi jaja i živi od tudjeg rada.

To nema nikakve veze, tržište reguliše ponudu. Ti što kupuju više stanova su ih kupovali i kada su bili 1500e/m2 i sada kada su 3500e/m2.
"Običan" čovek ne može da dođe do stana delom i zato što su kamate previsoke i to je ono što tera cenu na dole.

Koliko ima tih što kupuju 10 stanova? Sigurno to nije 50% kupaca, pa da je to poremetilo tržište nekretnina. Zato to nema ama-baš nikakve veze.

Dobar deo stanovništa neće moći da kupi stan ni da je kvadrat 1500 eur, a kamata nekadašnjih 2-3%, jer postoje barijere ulaska kod uzimanja kredita. One su postavljene da bi se zaštitilo tržište i npr. izbegao scenario sličan onome iz 2008. u Americi.
 
1000017030.jpg
1000017036.jpg
1000017027.jpg
 
Nije im to rušenje ni bitno za dinamiku - na tom mestu su predviđene naredne faze koje se ne grade sada. Lagano će srušiti do njihovog početka. Prva faza, koja sada ide, je na uglu ka The One i Omladinskih brigada. Bitno je kojom dinamikom tu ide kopanje.
 
Kolko vidim oni su bukvalno rasklopili ovaj trzni centar, nisu ga rusili klasicno.
 
Ljudi preprodaju rezervacije u pokusaju da zarade neku kintu. A prodavci iz soula ubedjuju da prodaja ide do jaja bukvalno se otimaju...
Screenshot_20240224_220419_Chrome.jpg
 
Nema ugovora registrovanih na cenenekretnina, baš nijedan?!
 
Vrh