Šta je novo?

Savski trg

Koristim ovu priliku kako bih izneo svoje (subjektivno) mišljenje u kontekstu ove rekonstrukciije. S tim u vezi, želeo bih da naglasim da nisam arhitekta, građevinac i sl, već običan čovek koji voli Beograd. S obzirom da više od dve godine nisam bio u Beogradu, pozitivno sam iznenađen urađenim. Tajođe, ne okrećem glavu na stranu za sve propuste i manjkavosti. Što se tiče ovog trga, drago mi je da je napravljen iskorak u pozitivnom smislu. Ko god da drugačije tvrdi znam da je maliciozan i ostrašćen (u svakom kontekstu). Moram da podvučem da pozitivna kritika mora da postoji, kako prema vlasti, tako i prema nama, građanima. Svi treba da se dodatno zategnemo po pitanju kulture življenja kako bi se naš grad osvežio i pokazao kakva je skrivena lepotica. Ko ne vidi da je Beograd najbolje mesto za život (uz sve mane kojih ima u svakom gradu, manje ili više), taj nije dostojan ovog grada. Nažalost, trava je je uvek zelenija u tuđem dvorištu. Pozdrav svima
 
"Beograd najbolje mesto za život" - toliko o objektivnosti.

Svi mi volimo Beograd, ali mislim da je daleko od najboljeg mesta za život. Da je tako, bio bi bar na nekoj listi koja se bavi kvalitetom života (npr. onoj gde je Beč skoro uvek pobednik)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=857517#p857517:nj3alym4 je napisao(la):
astrodule » 13 Jun 2021 06:54 am[/url]":nj3alym4]"Beograd najbolje mesto za život" - toliko o objektivnosti.

Svi mi volimo Beograd, ali mislim da je daleko od najboljeg mesta za život. Da je tako, bio bi bar na nekoj listi koja se bavi kvalitetom života (npr. onoj gde je Beč skoro uvek pobednik)

Ima nas ali i njih kojima beograd sasvim pase sa razlogom vise nego bec, pored svih banalnih listi koje se prave po iskljucivo materijalistickim principima tako da Beograd i ne treba da bude na toj listi i bas zato ga mnogi i vole. Sto kaze ova cura, vienna is too much ordered to me. And to me too:

https://www.youtube.com/watch?v=QK2VxK_ENPc
 
Apsolutno se slažem. Sve zavisi ko šta voli. Na žalost, mnogima jeste najlepši, ali samo zato što nisu mnogo putovali po svetu i nemaju sa čime da uporede.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=857535#p857535:28ncfwcl je napisao(la):
Ventilator_BGD » 13 Jun 2021 11:27 am[/url]":28ncfwcl]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=857517#p857517:28ncfwcl je napisao(la):
astrodule » 13 Jun 2021 06:54 am[/url]":28ncfwcl]"Beograd najbolje mesto za život" - toliko o objektivnosti.

Svi mi volimo Beograd, ali mislim da je daleko od najboljeg mesta za život. Da je tako, bio bi bar na nekoj listi koja se bavi kvalitetom života (npr. onoj gde je Beč skoro uvek pobednik)

Ima nas ali i njih kojima beograd sasvim pase sa razlogom vise nego bec, pored svih banalnih listi koje se prave po iskljucivo materijalistickim principima tako da Beograd i ne treba da bude na toj listi i bas zato ga mnogi i vole. Sto kaze ova cura, vienna is too much ordered to me. And to me too:

https://www.youtube.com/watch?v=QK2VxK_ENPc
Beč, a i drugi normalni gradovi, nisu "too much ordered" nego se tu dešava nešto što treba da bude normala. Učini mi se na snimku da, kad je rekla to, da je htela da gestikulira bacanje pikavca na ulici ili parku, gde god, pa kao to joj je sloboda. I u Beču se to može uraditi, ali ako vas vidi policija, onda ide kazna. Uređenje grada nije takvo da je ograničavajuće, nego da jednostavno forsira normalno ponašanje, posebno u komunalnom smislu da ne prljaš životnu sredinu. Pre nego što krenu negde neki planirani radovi, obavezno se informiše okolina i radovi krenu tada kada su planirani. Javni prevoz je tačan i pouzdan, a svaka izmena se unapred obaveštava, a neplanirana odmah se obaveštavaju putnici i u vozilu, a i na stanicama. Da ne pričam dalje, Beč uopšte nije previše uređene i pod kontrolom, nego je to sve urađeno onako kako treba da bi stanovnici imali što više slobode u svakom aspektu života. U Beogradu, a verovatno i u Rusiji, ima previše slobode u jednom aspektu, a mnogo malo u drugom.
 
Beč je odličan grad i uopšte nije 'too much ordered'. To je valjda poslednji grad u EU gde je moglo da se puši u kafani. Za celu Rusiju ne znam, ali Moskva je možda i najuredniji megapolis.

Opet, da je Beograd nešto posebno neudoban za život - i nije.
 
У Београду мене нервира неколико ствари:
1. Све мање паркинг простора, у том смислу бесплатног или повољног за житеље реона.
2. Катастрофалан градски превоз. Пре свега одсуство висококапацитивног шинског превоза, тј његва слаба заступљеност.
3. Велика загађеност ваздуха зими
4. Дозволе за рад кафићима и другим изворима буке у стампбеним четвртима и одсуство стандарда тј закона који би санкционисао прекршиоце.

Ово је важно захтева велику кинту и системко решавање на свим нивоима.

Остало типа ђубре, графити, мусаво, ломљено је ствар која се да решити постојећим законима и уз мало новчаних принуда казни.
 
Бојим се да ће Београђани пре или касније морати да се суоче са истином да ниједан светски град са толико становника / туриста није погодан за аутомобиле нити може да буде подређен њима. Ево још мало ће Београд да има становника колико и Амстердам који је и сам једном имао сличан проблем али се одлучио за супротан приступ од оног који се овде заговара https://www.fastcompany.com/3052699...dam-turned-itself-into-a-bike-riders-paradise

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=DKbRL6Opifg[/youtube]

Већ више од пола века број аутомобила у Београду расте као и инфраструктура прилагођена њима, паркинг места се шире на све стране на штету пешака, загађење је све горе и гужве су све озбиљније али је некима и даље проблем у томе што "нема довољно паркинг места" или што нису улице довољно широке . Поставља се питање докле више? Треба ли цео град да претворимо у аутопут и паркинг у покушају да решимо проблем који се очигледно не решава таквим приступом?


Не постоји "право" на паркинг у центру свакоме ко дође, нико нема "право" да се заустави где хоће, не морамо да имамо кола паркирана на све стране и гужве су у потпуности резултат чињенице да људи хоће свуда да иду колима уместо јавним превозом, бициклом или пешке. Тек када се суочимо са тим истинама можемо да кренемо у решавање поменутих проблема који су са тим потпуно повезани.

И апсолутно сам свестан да ће добром делу људи који ово прочитају прва реакција да буде како постојећи јавни превоз није довољно добар да би се одрекли аутомобила али то је у 90% случајева само изговор. Како сиромашни могу да функционишу без аутомобила тако би могли и они имућнији само не желе па шатро постављају неки недостижно висок стандард јавног превоза без којег не би хтели да се одрекну аутомобила. Наравно, то их неће спречити да кукају на гужве због својих суграђана који размишљају исто јер ти суграђани су глупи и безобразни док су они сами у праву и угрожени.

Највише бих волео да нека градска управа уведе додатне акцизе на гориво на пумпама у Београду и од тог новца крене да покрива трошкове трамвајског превоза који би онда био бесплатан. И онда да се оне увећавају док се покривеност шири на тролејбусе и електричне аутомобиле док не дођемо у ситуацију да је имати / возити кола у Београду изузетно скупо али је јавни превоз електричан и бесплатан.
 
Glavni urbanista grada Beograda Stojčić je pre neki dan rekao da Beograd na 1.4 miliona stanovnika ima oko 650.000 automobila.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=857517#p857517:dlyev8jo je napisao(la):
astrodule » 13 Jun 2021 08:54[/url]":dlyev8jo]"Beograd najbolje mesto za život" - toliko o objektivnosti.
Pa ako si pažljivo pročitao post, video si da je hammer napomenuo da je izneo subjektivno mišljenje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=857633#p857633:mj19quu1 je napisao(la):
vucko » Ned Jun 13, 2021 8:10 pm[/url]":mj19quu1]Glavni urbanista grada Beograda Stojčić je pre neki dan rekao da Beograd na 1.4 miliona stanovnika ima oko 650.000 automobila.

На ту цифру треба додати аутомобиле, камионе, комбије, аутобусе којима сваки дан људи из унутрашњости из разних разлога долазе у БГ (посао, лечење, школовање, куповина...), па треба додати возила у транзиту, зато што скоро комплетан транзит људи и робе копненим путем из Западне и Средње Европе ка Грчкој, Бугарској, Турској пролази централни део БГ док се не заврши обилазница.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=857517#p857517:3l40rag5 je napisao(la):
astrodule » Ned Jun 13, 2021 8:54 am[/url]":3l40rag5]"Beograd najbolje mesto za život" - toliko o objektivnosti.

Svi mi volimo Beograd, ali mislim da je daleko od najboljeg mesta za život. Da je tako, bio bi bar na nekoj listi koja se bavi kvalitetom života (npr. onoj gde je Beiciji skoro uvek pobednik)


Poštovani,

Ukoliko već citirate, molio bih da obratite pažnju na svaku napisanu reč. Naime, kao što su već pojedini forumaši naveli, izneo sam svoje subjektivno mišljenje. S obzirom da imam iskustvo življenja van rodne grude, sa velikim pravom stojim na pozicij mog stava. S tim u vezi, Beogradu je potrebno još dosta stvari, šminka, infratruktura, opšta kultura življenja.

Svi se pozivaju na capitals širom EU, a da li je iko kod nas spreman da menja postojeći način života??? Npr. da bicikl postane ultimativno prevozno sredstvo (izuzetak naravno mora da postoji), reciklaža itd. Kada bi svako od nas zaboravio na recidiv komunističkog nasleđa (da je sve svačije kad se koristi, a tuđe kady treba da se održava), to bi, takođe, bio korak napred. Da ne pričam o bace!anju pairića na ulicu, to je polazna osnova za sve!

Izvinjavam se što širim temu, hvala svim ljudima koji vole i žele da unaprede naš BG
 
Promaklo mi je to, ali upala mi je u oči kontradiktornost. Naime, ako je Beograd najbolji za život, zašto bi onda živeo van Beograda, a ti, očigledno živiš ili si živeo.

Meni je Beograd najbolji za život zato što su mi tu većina prijatelja. Ako pričamo o svim ostalim stvarima, zaista ne znam kako Beograd može da se kotira visoko na bilo čijoj listi najboljih gradova za život.

Opet, drugo je kada živiš non-stop u nekom gradu, a drugo je ako dobar deo života živiš u inostranstvu i onda te emocije preplave kada se vratiš u zemlju. Gastarbajteri brzo zaborave zašto su otišli van zemlje. Ne mislim tu na tebe, nego na generalno ljude koji već dugo godina ne žive ovde.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=857746#p857746:34ftbbvo je napisao(la):
astrodule » Pon Jun 14, 2021 4:51 am[/url]":34ftbbvo]Promaklo mi je to, ali upala mi je u oči kontradiktornost. Naime, ako je Beograd najbolji za život, zašto bi onda živeo van Beograda, a ti, očigledno živiš ili si živeo.

Meni je Beograd najbolji za život zato što su mi tu većina prijatelja. Ako pričamo o svim ostalim stvarima, zaista ne znam kako Beograd može da se kotira visoko na bilo čijoj listi najboljih gradova za život.

Opet, drugo je kada živiš non-stop u nekom gradu, a drugo je ako dobar deo života živiš u inostranstvu i onda te emocije preplave kada se vratiš u zemlju. Gastarbajteri brzo zaborave zašto su otišli van zemlje. Ne mislim tu na tebe, nego na generalno ljude koji već dugo godina ne žive ovde.

beograd je veliki, bezbedan i jeftin. to je na zapadu sad vec vrlo tesko naci. beograd nije izdeljen na dobre i lose delove u meri u kojoj je to slucaj sa mnogim lepsim gradovima - u beogradu mozes da zivis na, nemam pojma, labudovom brdu i da i dalje svoju dece peske vodis u skolu (skolu koja ce biti sasvim ok), da se osecas bezbedno i da u neposrednoj blizini imas gomilu prodavnica, apoteka, laboratorija itd. dalje, nismo na poziciji belih noci/crnih dana, klima je relativno ok i dalje. dobar geografski polozaj, zbog kojeg je doduse cesto i meta rusenja i napada, ali u miru nosi niz prednosti.

sto se tice rangiranja gradova, tu su uglavnom potpuno besmislene skale pune predrasuda koje se ne baziraju na iskustvu zivljenja nego nekim a priori kategorijama. bec je tu jos najmanji problem, ali gradovi tipa oslo ili neki sa novog zelanda (ko normalan ide da zivi tamo?) su takodje cesto medju vodecima.
 
Тачно, у БГу нема гетоа и лоших крајева града, новоградње има свуда.
 
Зато што је већина једнаког имовинског стања. Овај "раст" коју спроводи власт, ће довести до раслојавања, јер ће један део ставништва почети да живи боље па ће желети да се огради од других. А ако још засита крену са мигрантима, ето и код нас тога.
 
Где ће да се ограде? На Дедињу или Бежанијској коси? Или у БнВ?
И где би се насељавали мигранти?
Неће тога бити код нас, гетоизација је феномен у претежно бившим колонијалним силама.
 
Nažalost mi nemamo ovako umerene vremenske prilike ....Jedino mi nije jasno kako Amsterdamci toliko voze uz 189 kisnih dana godisnje
 

Prilozi

  • amsterdam-temperatures-rainfall.gif
    amsterdam-temperatures-rainfall.gif
    17,9 KB · Pregleda: 3.334
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=857827#p857827:39ukqxez je napisao(la):
Дошљак » Pon Jun 14, 2021 2:52 pm[/url]":39ukqxez]Где ће да се ограде? На Дедињу или Бежанијској коси? Или у БнВ?
И где би се насељавали мигранти?
Неће тога бити код нас, гетоизација је феномен у претежно бившим колонијалним силама.

Toga već ima kod nas da ste mi živi i zdravi. West 65 je bukvalno ograđeno naselje. Isto važi za Central Garden, Voždove kapije, itd. Izvinjavam se što odstupam od teme al osetio sam potrebu da istaknem činjenicu da se procenat novogradnje već uveliko ograđuje samo za stanare.
 
Ок имају затворена дворишта али не и улице. То је постојало у Београду и пре сто година.
 
West 65 je bukvalno ograđen blok. Ako hoćeš u neki kafić, prolaziš kroz jednu jedinu kapiju (možda ih sad ima više, dugo nisam bio). Ako prolaziš ulicom i vidiš radnju, moraš da obiđeš pola naselja da bi ušao u tu radnju. Zamisli da je svaki blok tako ograđen, pa mi reci da li bi to bilo normalno.
 
Мени не али има форумаша којима отворен/полуотворен блок није нормалан. То је у суштини повратак на стари предратни урбнизам затворених блокова. Мада опет цео блок 65 и са Ерпорт ситијем и са Велепортом и са Вест 65 и осталом новоградњом је један урабанистички скарабуџ. Ево нпр. у суседном А блоку и Белвилу није тако.
 
Sjajni kadrovi Savskog trga na snimku. Pred kraj jedan naročito, sa visine.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=qNpFJCvBIYU[/youtube]
 
Vrh