Šta je novo?

Savski trg

Istina, moja greška pomerali su spomenik tamo vamo pa sam zaboravio od čega se krenulo.

To svakako ne menja očiglednu stvar a to je pitanje odgovarajuće pozicije za sagledavanje spomenika.
 
Iskreno, meni se ceo projekat svidjao i jedva sam cekao da vidim kraj, ali kada vidim kako izgleda pred otvaranje, plasim se da cu biti razocaran na kraju. Ne govorim o spomeniku, govorim o trgu, o previse travnatih povrsina i malo staza, i o onom klozetu. Nadam se da ce ostaviti neke stepenice da bare koliko tolko izgleda kao da je napravljen za selfije, bez toga stvarno lici na klozet.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=815149#p815149:wirpgwfy je napisao(la):
Bulbulderac17 » Sre Jan 20, 2021 9:04 pm[/url]":wirpgwfy]ima li pravi GIF za face pola beobuilda kada je videlo ovu sliku sa klimama na bunkeru...:)

sqOzAUd.gif


Remek delo. :kafa:
 
Ајмо такстативно

- Успели су да направе нешто што је мање трг него што је био пре реконструкције.

- Једини плато на тргу је онај који гледа у позадину Стефана Немање.

- Плато подигнут испред здања станице која је тиме додатно снижена иако је то био буквално једини мањи недостатак доминантног објекта који формира трг

- Укидањем станице Београд је у саобраћајном смислу враћен у средину 19. века а трг остаде без главне функције као и сами главни објекат

- Следећи систем превоза по рангу, трамвајски је уназађен у односу на стање пре реконструкције

- Терминус гсп-а који опслужује читав јужни део града протеран из центра града

- Друмски систем такође уназађен

- Позиција споменика је спрдња са разумом

- Сам споменик, увреда за лик и дело које представља

- Овај изникли тумор поред метастазираног споменика је још и најмањи проблем.

Оно што је можда и најтрагичније је то што су 2 од 3 највеће инвеситиције у градске тргове урађене тако што су пешаци протерани са истих (Славија и ово). Славија ја већ прежвакана тема. Овде су прво протерали кичму јавног, међуградског и регионалног превоза што је (или би требала бити) железница са припадајућом станицом у центру. Самим тим протерали су и пешаке. Затим су протерали и станице трамваја а њихове трасе додатно закомпликовали и на крају терминус гсп-а. Сиротиња да не улази више у град. А тек ћемо осетити штетност овог решења кад нам укрштање две метро линије пребаце с оне стране закона и правде, на територију наводног београда, иза главне железничке.

Потпуни промашај :violina:
 
Idemo dalje nekoliko metara iznad trga nova lepa urbana piazzeta.
Screenshot_20210120_233106.jpg

Screenshot_20210120_233133.jpg

Screenshot_20210120_233046.jpg
 
Извињавам се ако је питање већ ишло, али зашто су плато који се пружа испред бивше ГЖС издигли? Па сада степениште којим се излази из станице води испод тог нивоа...

Зар није била идеална прилика да се цео трг изнивелише?

И тим платоом су пресекли тај лепи полукруг који формирају баштице и дрвореди целим тргом. Неко је већ споменуо да је полукруг пресечен и то трапаво, па су баштице на рубу ка Карађорђевој остале некако ћошкасте и неусклађене. Уместо да се некако лепо заврше... Могао је тај плато да буде мало краћи у односу на дужину станичне зграде.
 
Ни мени није јасна замисао тог издигнутог платоа. Виши је од пода у згради бивше главне железничке станице, пресеца пешачке површине, има степеништа на пар места, иза споменика је, и нарушава ивицу зеленог полукруга. Да неће ту да буде башта ресторана 1884?
 
Savski trg nema odlike trga, već su migranti dobili prijatniji kutak za okupljanje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=815149#p815149:10e1whli je napisao(la):
Bulbulderac17 » 20 Jan 2021 09:04 pm[/url]":10e1whli]ima li pravi GIF za face pola beobuilda kada je videlo ovu sliku sa klimama na bunkeru...:)
.....

f5f1c0f884906f2bdedb32cafa8a65fa.gif
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=815219#p815219:2iac7vyg je napisao(la):
DraganSt » Čet Jan 21, 2021 12:12 am[/url]":2iac7vyg]Iskreno, meni se ceo projekat svidjao i jedva sam cekao da vidim kraj, ali kada vidim kako izgleda pred otvaranje, plasim se da cu biti razocaran na kraju. Ne govorim o spomeniku, govorim o trgu, o previse travnatih povrsina i malo staza, i o onom klozetu. Nadam se da ce ostaviti neke stepenice da bare koliko tolko izgleda kao da je napravljen za selfije, bez toga stvarno lici na klozet.
Izdrži, saosećamo sa tobom. #Selfiespot@SavskiTrg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=815085#p815085:1enqrvvt je napisao(la):
Igor » Wed Jan 20, 2021 4:41 pm[/url]":1enqrvvt]Mislim da je bolje da su napravili stepenište i mali selfi vidikovac sa sve ogradom koju treba u svakom slučaju postaviti iz naravno bezbednosnih razloga.

Ја сам се потајно надао да ће да развију малу "трибину" амфитеатарског типа, по могућству са травом, тако да прати линије трга, све верујући да је то део нечије визије а не да је препуштено сестрићу директора Водовода, јер се мали у то разуме, стално нешто црта...

istockphoto-173602792-1024x1024.jpg

7159469a8e502d8d8b85c0b96adc9e22.jpg

cccfed582dae5184fa7c35492f0f3db6.jpg


Што се тиче клима, ништа ме више не чуди, нек распну конопче до најближег дрвета да суше гаће... Насули су земљу на овај "објекат" тако да је сад и технички под земљом, дакле речено-испуњено...
 
Izgleda da su stubovi ipak za osvetljenje... džaba smo drvili o zastavama:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=VRnc1AsbY04[/youtube]
 
Zar nije moglo neko bolje rešenje za osvetljenje "žira" umesto postavljanje lampi (spotlight) direktno na sam spomenik...
 
Ja ne mogu da verujem da su ovde postavili stub. Neverovatno. Zamislitite sliku koju neko zeli da iz Beograda posalje u svet i u prvom planu ovaj stub.
trg.png
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=815098#p815098:22lw1obz je napisao(la):
Пантограф » Сре Јан 20, 2021 4:54 pm[/url]":22lw1obz]На овом месту никада није био чеп. До напредног, "туристичког" решења простора.
Било је чепова и пре. Једино што данас имамо само по једну траку испред семафора за право и лево, па ће спорије да се празни. Једино ако буду имали паметне семафоре, али тешко, пошто ће гужву да праве семафори у Немањиној.
 
... чини ми се да се од тих силних стубова, пољских захода и траве кад порасте, уопште неће видети споменик.
 
Hoce li moci dole da se silazi?
 

Prilozi

  • Screenshot.png
    Screenshot.png
    307 KB · Pregleda: 1.086
valjda tu dolazi providni pod... pa gledaš dole u rupu, jbmliga nije mi jasno šta su time hteli da postignu...
 
Ja mislim da nece moci da se silazi ali ce biti stakleni pod, ali nemoj me 100% drzati za rec.
 
Šta bi sa onim da ne trčimo pred rudu sa kritikama, nego da sačekamo da se rekonstrukcija odradi do kraja?
 
Vrh