Šta je novo?

Savski trg

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764349#p764349:20nayihi je napisao(la):
lukarts » Ned Avg 09, 2020 10:14 am[/url]":20nayihi]Svako ima svoje misljenje, a moje je: Skinuti neznanog i staviti znanog (dosta veceg naravno) )))))

Sravniti masonski hram tj neoriginalnu kopiju persijske nekropole.
Konsultovati se sa Radovanom Damjanovicem u vezi totalne rekonstrukcije zalosno stradalog Žrnova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764362#p764362:2zlkqoc2 je napisao(la):
Otis.Driftwood » Ned Avg 09, 2020 10:41 am[/url]":2zlkqoc2]Koliko se meni onaj žir i šlem ne dopadaju toliko mi se ne dopadaju i ostala rešenja iz konkursa. Jbg, it is what it is.

Ja bih bio srecniji, kada je vec trg kruzne osnove, da su uradili seriju spomenika najvaznijih licnosti iz nase istorije hronoloski poredjano. Nesto kao sto Madjari imaju u Budimpesti
Ili makedonci u Skoplju. :mrgreen:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764368#p764368:396brtap je napisao(la):
Corradi » Ned Avg 09, 2020 11:18 am[/url]":396brtap]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764362#p764362:396brtap je napisao(la):
Otis.Driftwood » Ned Avg 09, 2020 10:41 am[/url]":396brtap]Koliko se meni onaj žir i šlem ne dopadaju toliko mi se ne dopadaju i ostala rešenja iz konkursa. Jbg, it is what it is.

Ja bih bio srecniji, kada je vec trg kruzne osnove, da su uradili seriju spomenika najvaznijih licnosti iz nase istorije hronoloski poredjano. Nesto kao sto Madjari imaju u Budimpesti
Ili makedonci u Skoplju. :mrgreen:

Samo sto su Đarme onaj spomenik uradili krajem 19. veka i dalje stoji tu a Makedonci imaju krizu identiteta pa malo Acid pa malo Car Dušan pa malo Aleksandar Makedonski.
 
Po mom mišljenju jedina krupna zamerka ovog spomenika je nesrazmeran postament u odnosu na samu figuru Stefana Nemanje. Da je postament dvostruko manji, samim tim bi i ceo spomenik bio niži i manje odudarao od okolnih zgrada svojom visinom. Da li Stefan Nemanja ovde više liči na Cara Dušana... možda, mada kao laik ne bih smeo da tvrdim tako nešto, tu ocenu bih prepustio umetnicima. Svakako neuporedivo bolje rešenje od onog kineskog, koje je bilo čak i drugonagradjeno na konkursu ako se ne varam.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
U kojoj to kategoriji spomenik moze da bude najbolji u svetu. Novinarstvo - nula
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=762829#p762829:lxaqrz03 je napisao(la):
relja » Pon Avg 03, 2020 7:44 pm[/url]":lxaqrz03]
Izgleda kao da je uspon nemanjićke Srbije bila poledica trijumfa Srba nad istočnim rimskim carstvom? Kao da je Vizantija prikazana kao nekakvo zlo carstvo, šlem izgleda poput kacige pobeđenog zlog viteza koji je morao da na kraju izgubi od "srpskog dobra"... Ili možda "dok nekome ne smrkne drugom ne svane". Čemu uopšte ta asocijacija na slom Vizantije?
U svakom slučaju, simbolika na nivou Radoša Bajića.. to je ono što prosečni naprednjak može da razume.

Pa zar nije? Najveće teritorijalno osvajanje Nemanja je imao u naletima protiv Vizantije, kada je stradao i kraj oko Sofije. Skoro celokupno doba Nemanjića svodi se na borbu protiv Vizantije kao jedinstvene države ili njenih određenih frakcija (poštu su i nesrećni Grci, kao i mi, bili u stalnim građanskim ratovima). Cela Vizantija se skoro do kraja urušila, a Srbija uzdigla, u doba kralja/cara Stefana Dušana, baš zato što je u Vizantiji Jovan Kantakuzin pokrenuo pobunu protiv legitimnog cara.

Glavni spoljnopolitički neprijatelj Nemanjića nisu Mađari, još manje Turci, već Vizantija.

Tako da ilustracija uopšte nije na nivou baljezgarija Radoša Bajića.
 
Spomenik je imperijalni - rusi takvu tradiciju neguju - i tako je umetnik to i shvatio. Sad Beogradani neznaju sta su imperijalne spomenike - vajarske su bile u Carigradu (spomenik Konstanitina, Teodosijusa, jusiniana sve do 6 vkea), znao je i Mestrovic nesto takvo da napravi (Vidovdanski hram). Tako da dugo ovo nismo imali priliku da vidimo, a cini mi se da je vajar uspeo da spomenik i dimenzijsko i po zadrzaju pravi imperijalnom. Jedino poredenje u Beogradu je Hram Sv. Save koji ima svoje tekovine ne u nacinalnoj tradiciji nego u imperijalnoj arhitekturi vizantije. Meni se licno svida i evokacija na takvih spomenika. Licnosti Nemanje je posedao viziju koja nije bila sasvim regionalna. I Studenica i Hilandar su plodove imperijalnih tekovina - Studenica je prema Jeleni Erdeljan invokacija carigradske carske kapele velike palate, a Hilandar barem u onoj Milutinovoj rekonstrkciji invokacija arhitekture komnenske dinastije. Nemanja je mozda najposebniji srpski vladar - a jedini je koji je za vreme svoje vladavine i bio u Carigradu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764363#p764363:1vn9c5dk je napisao(la):
Otis.Driftwood » 09 Aug 2020 09:46 am[/url]":1vn9c5dk]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764349#p764349:1vn9c5dk je napisao(la):
lukarts » Ned Avg 09, 2020 10:14 am[/url]":1vn9c5dk]Svako ima svoje misljenje, a moje je: Skinuti neznanog i staviti znanog (dosta veceg naravno) )))))

Sravniti masonski hram tj neoriginalnu kopiju persijske nekropole.
Konsultovati se sa Radovanom Damjanovicem u vezi totalne rekonstrukcije zalosno stradalog Žrnova.
Докле више с тим глупостима?

За оне који не познају историјске чињенице ваља понављати док најзад не утуве:

Жрнов је био потпуно небитно утврђење, и историјски и стратешки.

У доба рушења, одавно напуштено и оронуло. И требало га је срушити.

На његовом месту подигнут је величанствени Маузолеј - Српском незнаном јунаку, који почива у темељима Маузолеја

Свако ко лупета о "масонском храму" и "реконструкцији тврђаве Жрнов" не само што нема појма о историјским чињеницама, већ , свесно или несвесно - пљује по властитој историји и по Српском Незнаном јунаку, свим српским јунацима изгинулим за Отаџбину.

Та лажна прича је и пуштена зато, са злом намером, и од стране лажних патриота, да блати нашу историју и нашега Витешког Краља Александра Карађорђевића, једног од највећих српских владара, убијеног од усташа.

Не дајте се завести тим лажима.

Мислите својом главом и проучавајте историју темељно, из озбиљних и поузданих извора.

Хвала.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764498#p764498:1hvrv63a je napisao(la):
Zaza Bg » 09 Aug 2020 07:44 pm[/url]":1hvrv63a]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=762829#p762829:1hvrv63a je napisao(la):
relja » Pon Avg 03, 2020 7:44 pm[/url]":1hvrv63a]
Izgleda kao da je uspon nemanjićke Srbije bila poledica trijumfa Srba nad istočnim rimskim carstvom? Kao da je Vizantija prikazana kao nekakvo zlo carstvo, šlem izgleda poput kacige pobeđenog zlog viteza koji je morao da na kraju izgubi od "srpskog dobra"... Ili možda "dok nekome ne smrkne drugom ne svane". Čemu uopšte ta asocijacija na slom Vizantije?
U svakom slučaju, simbolika na nivou Radoša Bajića.. to je ono što prosečni naprednjak može da razume.

Pa zar nije? Najveće teritorijalno osvajanje Nemanja je imao u naletima protiv Vizantije, kada je stradao i kraj oko Sofije. Skoro celokupno doba Nemanjića svodi se na borbu protiv Vizantije kao jedinstvene države ili njenih određenih frakcija (poštu su i nesrećni Grci, kao i mi, bili u stalnim građanskim ratovima). Cela Vizantija se skoro do kraja urušila, a Srbija uzdigla, u doba kralja/cara Stefana Dušana, baš zato što je u Vizantiji Jovan Kantakuzin pokrenuo pobunu protiv legitimnog cara.

Glavni spoljnopolitički neprijatelj Nemanjića nisu Mađari, još manje Turci, već Vizantija.

Tako da ilustracija uopšte nije na nivou baljezgarija Radoša Bajića.

Moja poenta je bila u "zlom cartsvu"... spomenik izgleda kao trijumf dobra nad zlom. A u stvarnosti se veliko carstvo raspalo (svako veliko carstvo posle nekog vremena mora da nestane, na ovaj ili onaj način, obično se raspadnu iznutra), kao što si ti napisao - "urušilo", a Srbija je od toga profitirala. Praktično - imamo spomenik slomu Vizantije (a sa druge strane sablažnjavamo se pretvaranju Svete Sofije u džamiju). Imamo veliki razbijeni šlem na koji se popeo - "mali/veliki Srbin". Kao da je Srbija u direktnom sukobu porazila moćnu Vizantiju...
Uopšte insistirati na tome, na ovakav način i u ovim gabaritima jednog spomenika jeste "estetika Radoša Bajića".
 
file.php

Bas me zanima sta ce se od ovih detalja videti kad se uhvati patina za nekih 20-30 godina.

Elem, nemam nista protiv da se izgradi spomenik Stefanu Nemanji, svakako zasluzuje i treba da ima spomenik. Nemam nista protiv ni lokacije gde ce biti postavljen, mislim da je prikladna. Ali imam problem sa dimenzijama.

Ono sto pojedinci ne shvataju, spomenik se postavlja u kontekst nekog mesta, nije isto da li se postavlja u centar grada, u okviru urbanog tkiva, ili se postavlja na nekom udaljenom / "izolovanom" mestu, sa drugacijom distancom i perspektivom sagledavanja, kao sto je kod nas slucaj sa Pobednikom , ili recimo neko spomenuo Kip slobode.

Ono zbog cega su spomenici u buvsoj Jugoslaviji toliko cenjeni u medjunarodnim okvirima, je to sto su potpuno u korelaciji sa kontekstom gde se nalaze, tako da njihovo celokupno sagledavanje se ne moze posmatrati kao pojednacno spomenik bez okoline, oni pun svoj izrazaj dobijaju u sadejstvu sa okruzenjem. Oni su zapravo izlazili iz okvira "svetovne" vrednosti, tj objekat kome se "klanja", vec su bili zapravo neka vsrsta instalacija u prostoru, u odnosu na koji dobiju svoju punu vrednost.

Najslikovitiji primer je spomenik na Tjentistu, spomenik bitke sa sutjesci, gde onakav spomenik u kontekstu i sadejstvu sa okruzenjem i vizura koje se otvaraju kroz spomenik daju osecaj velicine i nekog strahopostovanja. To je ono sto cini "nase" spomenike znacajnijum i boljim od onih koji su se pravili u sovjetskom savezu, gde bi oni postavili nekog gigantskog vojnika sa zastavom ili bukvalno tenk postavili na postolje.

Sovjetska Rusija ima tu crtu koja je karakterise, da sve sto prave bude megalomanski, da se ljudi osecaju kao mravi, kao apsolutno ne bitni i zamenjivi, da je drvaza/vodja/partija iznad svih. Njihovi skulproti, vajari, arhitekte su dobri, imaju veliko umece, ali su pod uticajem te skole. Takav je i ovaj spomenik. jednostavno gigantski, nesrazmeran, za mesto na kom se postavlja.

Ljudi ne kapiraju da sve sto je deo javnog prostora, urbanizam, arhitektura kao i spopmenici se pravi namerno da se izazovu odredjene osecaje kod ljudi i da se time maniulise. Kao sto se javlja u ljudima klaustrofobija kod malih prostora na primer.

Ovaj fenomen je poznat i u arhitekturi kao "arhitektura totalitarnih rezima" moze se nadje na stotine tekstova sa tom temanikom na raznim stranim sajtovima.
 
То се зове криво ми је јер на не могу и ја нисам. Мене нису изабрали. Мене нису послушали.

Претпостављам да би најбоље било да смо ставили неку аморфну грудву зарђаног гвођа коју је "уметник" урадио вече пре него ли је истекао рок да заврши дело, онако, једва конта где је од алкохола и дрога.

А онда оно чувено 'ватање браде са два прста и округљавање окицама, и лагано климање главом, као, јаооо, какав дубок смисао, какве идеје. И сви ћуте, да не испадну глупи јер не разумеју, и дају епитете смећу које исто заправо и нема.

EaHyITKX0AA3tOA.jpg
 
Mozda bi tako reagovao da sam ucestvovao na konkursu. Ako si pazljivo procitao, najvise mi smeta nesrazmerne dimenzije spomenika za tu lokaciju, nema potrebe za izvrtanjem recenog i svodjenje na banalizaciju. Ja sam svoj stav obrazlozio i argumentovao.

p.s
A ako vec predlazemo apstraktni spomenik, imas odlican predlog od Zidara sa ovog foruma :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764570#p764570:2nggqqhp je napisao(la):
relja » Pon Avg 10, 2020 8:00 am[/url]":2nggqqhp]

Moja poenta je bila u "zlom cartsvu"... spomenik izgleda kao trijumf dobra nad zlom. A u stvarnosti se veliko carstvo raspalo (svako veliko carstvo posle nekog vremena mora da nestane, na ovaj ili onaj način, obično se raspadnu iznutra), kao što si ti napisao - "urušilo", a Srbija je od toga profitirala. Praktično - imamo spomenik slomu Vizantije (a sa druge strane sablažnjavamo se pretvaranju Svete Sofije u džamiju). Imamo veliki razbijeni šlem na koji se popeo - "mali/veliki Srbin". Kao da je Srbija u direktnom sukobu porazila moćnu Vizantiju...
Uopšte insistirati na tome, na ovakav način i u ovim gabaritima jednog spomenika jeste "estetika Radoša Bajića".

Pazi, doživljaj napuklog šlema kao "zlog carstva" je opet individualan. Ne mora da znači da ga svako tako doživljava i spomenik kao takav može imati 1000 tumačenja.

Evo, primera radi, na istom tom šlemu je prikazana loza Nemanjića iz Pećke patrijaršije. Da li onda možemo da tumačimo da takav prikaz naslućuje da ta vladarska loza proističe tj. temelji svoji legitimitet na istim osnovama kao vizantijska tradicija? Takvo tumačenje sprečava da se šlem stavi u kontekst "zlog carstva".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764649#p764649:2rwbvv56 je napisao(la):
Zaza Bg » 10 Aug 2020 11:59 am[/url]":2rwbvv56]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764570#p764570:2rwbvv56 je napisao(la):
relja » Pon Avg 10, 2020 8:00 am[/url]":2rwbvv56]

Moja poenta je bila u "zlom cartsvu"... spomenik izgleda kao trijumf dobra nad zlom. A u stvarnosti se veliko carstvo raspalo (svako veliko carstvo posle nekog vremena mora da nestane, na ovaj ili onaj način, obično se raspadnu iznutra), kao što si ti napisao - "urušilo", a Srbija je od toga profitirala. Praktično - imamo spomenik slomu Vizantije (a sa druge strane sablažnjavamo se pretvaranju Svete Sofije u džamiju). Imamo veliki razbijeni šlem na koji se popeo - "mali/veliki Srbin". Kao da je Srbija u direktnom sukobu porazila moćnu Vizantiju...
Uopšte insistirati na tome, na ovakav način i u ovim gabaritima jednog spomenika jeste "estetika Radoša Bajića".

Pazi, doživljaj napuklog šlema kao "zlog carstva" je opet individualan. Ne mora da znači da ga svako tako doživljava i spomenik kao takav može imati 1000 tumačenja.

Evo, primera radi, na istom tom šlemu je prikazana loza Nemanjića iz Pećke patrijaršije. Da li onda možemo da tumačimo da takav prikaz naslućuje da ta vladarska loza proističe tj. temelji svoji legitimitet na istim osnovama kao vizantijska tradicija? Takvo tumačenje sprečava da se šlem stavi u kontekst "zlog carstva".

Tim gore - na vizantijskoj ratnoj opremi prikazana loza Nemanjića. Kao na ratnom plenu.
Nabacano da bude nagurano što više.
I mislim da to nije moje individualno tumačenje, već da je to viđenje koje treba da se nametne.

Sve ovo me strašno podseća na one sada u trendu "religiozne" tetovaže.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764557#p764557:3e5y3a4a je napisao(la):
ZvezdarkaVracaric » 10 Aug 2020 01:42 am[/url]":3e5y3a4a]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764363#p764363:3e5y3a4a je napisao(la):
Otis.Driftwood » 09 Aug 2020 09:46 am[/url]":3e5y3a4a]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764349#p764349:3e5y3a4a je napisao(la):
lukarts » Ned Avg 09, 2020 10:14 am[/url]":3e5y3a4a]Svako ima svoje misljenje, a moje je: Skinuti neznanog i staviti znanog (dosta veceg naravno) )))))

Sravniti masonski hram tj neoriginalnu kopiju persijske nekropole.
Konsultovati se sa Radovanom Damjanovicem u vezi totalne rekonstrukcije zalosno stradalog Žrnova.
Докле више с тим глупостима?

За оне који не познају историјске чињенице ваља понављати док најзад не утуве:

Жрнов је био потпуно небитно утврђење, и историјски и стратешки.

У доба рушења, одавно напуштено и оронуло. И требало га је срушити.

На његовом месту подигнут је величанствени Маузолеј - Српском незнаном јунаку, који почива у темељима Маузолеја

Свако ко лупета о "масонском храму" и "реконструкцији тврђаве Жрнов" не само што нема појма о историјским чињеницама, већ , свесно или несвесно - пљује по властитој историји и по Српском Незнаном јунаку, свим српским јунацима изгинулим за Отаџбину.

Та лажна прича је и пуштена зато, са злом намером, и од стране лажних патриота, да блати нашу историју и нашега Витешког Краља Александра Карађорђевића, једног од највећих српских владара, убијеног од усташа.

Не дајте се завести тим лажима.

Мислите својом главом и проучавајте историју темељно, из озбиљних и поузданих извора.

Хвала.

Neznani junak je persijski car Kir koji je razbio Vavilon. Karadjordjevici su bili samo uvertira za Tita ko to ne razume taj je ili blesav ili ima neki interes. Ne bi se rasprđivao na tu temu vise sada 100 godina kasnije kada su se na celom svetu a ne samo na balkanu sasvim jasno iskristalisali motivi i nacini delovanja kao i ciljevi globalista i naspram njih suverenista. Jedino mi ne idu u glavu oni koji nemaju nikakav interes a podrzavaju te fasisticke zlotvore cak i protiv samih sebe, svojih bliznjih i svog naroda znajuci da svo zlo koje smo pretrpeli u poslednjih 100 i vise godina ide iz istog izvora.
 
Vau peticija, to će sigurno gradski čelnici primiti k srcu kao i svaki prethodni put. :lol:
 
I za ovu smejuriju od peticije. Već godinu i po se zna kako će spomenik da izgleda. Zašto pokretač peticije nije tada podigao glas?
Sa druge strane, istoričarka koja aplaudira ostavci pokojnog Živkovića kao činu za poštovanje, nema problem da učestvuje u progonu svojih kolega sa Filozofskog fakulteta, samo zato što su njeni neistomišljenici.
Vesić je zlo. Ali su i pomenuti licemeri, kvazielita.
 
Та лажна прича је и пуштена зато, са злом намером, и од стране лажних патриота, да блати нашу историју и нашега Витешког Краља Александра Карађорђевића, једног од највећих српских владара, убијеног од усташа.


Pa hteo covek Jugoslaviju ,nije slusao Misica 1918,sta je trazio to je i dobio.
 
Ne postoji istorijski izvor za Mišićevu izjavu o Hrvatima. Mit.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Mišićeva izjava je mit. A koliko sam ja čitao, Mišić je u vreme kada je to navodno rekao bio šef delegacije koja je dočekala ili prenosila ostatke hrvatskog kralja (nekog od onih njihovih "...mirova") u Zagreb...

A i Aleksandar se nije mnogo pitao... Srbija kao "pobednica" sa desetkovanom vojskom u odnosu na 1914., je do običnog metka i vojničke pertle i dalje zavisila od velikih sila.
Bilo je ili da Srbija ostane kao što je bila, pored svih gubitaka a da ostale krajeve razgrabe Italija, Mađarska, Austrija... ili da se ujedinimo. I bi šta bi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764645#p764645:u6htvzt7 je napisao(la):
milanche » Пон Авг 10, 2020 12:52 pm[/url]":u6htvzt7]
p.s
A ako vec predlazemo apstraktni spomenik, imas odlican predlog od Zidara sa ovog foruma :D

Знам, знам. Сад ти је ваљда мој пост јаснији.
 
Kucerak se rusi dalje po malo poplocavanje skioro do poste stiglo toplovod se raducka

savskitrg01-2020-08-10-15-01-43.jpg

savskitrg02-2020-08-10-15-01-43.jpg

savskitrg03-2020-08-10-15-01-43.jpg
 
Vrh