Šta je novo?

Savski trg

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=758315#p758315:sjwnkpkf je napisao(la):
Perkan » 19 Jul 2020 07:21 pm[/url]":sjwnkpkf]Vreme za gradnju ovakvih spomenika bilo je krajem 19tog ili početkom 20tog veka.
E da vidiš, mi baš nekako u to vreme odlučismo da gradimo - Hram Svetog Save. Jer, on je centralna ličnost srpske istorije tog vremena (kaže crkva i do danas, a ja se ne slažem, mnogo relevantnija istorija počinje od 1804.); još je otac (Nemanja) postavio stvari tako - da je sin važniji, veći. A sad podižemo spomenik-soliter ocu. Uz to spomenik koji estetski pripada stripu, ako me ko pita.

Bojim se da sledi takmičenje u visini, skajskrejperizacija spomenika.
 
Ko je bio uključen u odabir rešenja spomenika?
Jesu li to Vesić i Vučić sami odlučili jer vuku komplekse neuspeha kod koleginica sa faksa ili je bio neki žiri koji je doneo odluku?
 
Ah kolege, vi tu činjenicu demonstrirate svakodnevno na forumu.
Slažem se u potpunosti.
 
U prilogu na Novoj S je gospođa spomenula neslaganje i napuštanje žirija.

Edit:
Profesor Miodrag Živković podneo je ostavku na članstvo u žiriju za spomenik Stefanu Nemanji. U ostavci navodi da je pobednički rad ruskog vajara Aleksandra Rukavišnjikova neprikladan, te da je odluka o pobedniku doneta pod pritiskom predsednika žirija Nikole Selakovića.

http://rs.n1info.com/Vesti/a387387/Osta ... manji.html
 
Necu da mesam politiku u ovo sve, ali ako pogledate, jedino N1 izvestava o ovakvim stvarima i postavlja pitanja. Nijedna druga televizija to ne radi. To nam govori kakav je bio ziri i kako se glasalo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=757909#p757909:2wd565f9 je napisao(la):
relja » Sub Jul 18, 2020 5:42 pm[/url]":2wd565f9]Pa i da je vodio Špansku ili Britansku imperiju dok su bile na vrhuncu, spomenik je i preveliki i previše monoumentalan, kamoli za jednu Srbiju.

Ovaj spomenik je kulminacija decenija izlovanosti našeg društva i duhovnog trovanja koje je samo paravan za veliku pljačku.

Pošto predlagač nije uspeo da ostvari svoj san o Velikoj Srbiji, može da ostvari samo spomenik "prvom velikom Srbinu", što bi bilo samo patetično da istovremeno i ne priprema javnost za konačno priznanje Kosova, dok građani sadašnje države Srbije stoje po ceo dan u redovima na ulici ispred klinika da se testiraju na virus, čekaju danima rezultate nadajući se da neće biti "zagubljeni", a leče se u raspadnutim bolnicama dok medicinsko osoblje gine od posla zbog nestručnih partijskih direktora koji je umeju ni da vode evidenciju o epidemiji.

Dok mi kao narod nestajemo, hulje koje nas vode u propast se projektuju predimenzionisanim prikazima velikana iz srednjeg veka.
Ovaj nam za života podiže nadgrobni spomenik.
Pa ne ide to prema veličini imperija, već generalno kada se nešto odnosi na državu onda treba da bude veliko i veličanstveno, odnosno monumentalno. Ne meri se veličina spomenika prema veličini carstva iz kojeg je nastala ili sa kojim je povezana.
O kakvom decenjskom izolovanju i duhovnom trovanju govoriš? A onda i o kakvoj velikoj pljački? Ko je tu i u kom smislu opljačkan?

Šta je predlagač intimno i manipulativno mislio, ako jeste tako mislio, nije naročito bitno, već da li rešenja o uređenju prostora sa sadržajima koji se tamo nalaze imaju nekih ozbiljnih nedostatak i koji su to? Postoji sigurno jako mnogo načina da se taj prostor funkcionalno, atraktivno i estetski kvalitetno uredi. Po meni ovaj način jeste veoma dobar, jer užasnu situaciju koja je decenijama postojala ispred nekadašnje železničke stanice sređuje na neuporedivo bolji način i čitavom prostoru daje karakteristiku novog centra grada. ... Čitava priča oko tog uređenja počela je i traje već duže vreme i pitanje je da li i koliki prioritet zaslužuju nove bolnice kada ni prilaz tim bolnicama ni njihova okolina nisu uređeni. ... Treba sve to izbalansirati. Kada je zdravstveni sistem u pitanju mislim da tu imamo veliki problem koji nikada zahteva kvalitetnu evidenciju zdravlja stanovnika države i jasnu povezanost pacijenata sa lekarima. Epidemije i pandemije su elementarne prirodne nepogode od kojih se nemoguće potpuno odbraniti. ... Uglavnom, kao i uvek, pitanje je prioriteta ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=758189#p758189:3trcf0kx je napisao(la):
Corradi » 19 Jul 2020 15:00[/url]":3trcf0kx]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=758178#p758178:3trcf0kx je napisao(la):
solecar » Ned Jul 19, 2020 2:29 pm[/url]":3trcf0kx] Ovde je problem što Savski trg svim odlukama koje su donete od 2012. godine, sve više i više gubi na značaju i postaje samo još jedan običan deo grada, poput mnogih u gradu, koje posećuju maltene samo oni koji tu stanuju ili rade, a sve manje stecište okupljanja ljudi, što samo po sebi implicira i kolika je važnost megalomanskog grada na temeljima železnice, za običnost građanina, a to baš i nije nešto sa čime žele da se diče njegovi ktitori, pa eto na sve (ne)moguće načine pokušavaju da "nateraju" ljude da se tu i dalje zadržavaju.
Koliko se ja sećam do sada je uglavnom bio stecište ljudi koji su čekali voz/autobus i gledali da se što kraće zadržavaju, osvrćući se da ne budu odžepareni od raznih sumnjivih likova koji su se kretali na tom potezu, kad na to dodamo i divlje taksiste koji su pokušavali da prevare naivne provincijalce, narkomane koji su skupljali za "kartu do Banjaluke", svakako nije bio mesto na koje se išlo bez potrebe.
Tačno tako. S tim što je svaki čas neko odlazio i dolazio odatle i uvek je bilo nekog sveta, i izgledalo je živo. A ko će da dolazi na Savski trg kada se BAS izmesti na NBG, Lasta izmesti na NBG ili neku drugu lokaciju, okretnica sa Savskog trga prebaci ispod Mostara? Jedan deo ljudi je već "izgubljen" preseljenjem GŽS na Prokop.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=758359#p758359:3trcf0kx je napisao(la):
Marioneta » 19 Jul 2020 22:23[/url]":3trcf0kx]Pa ne ide to prema veličini imperija, već generalno kada se nešto odnosi na državu onda treba da bude veliko i veličanstveno, odnosno monumentalno. Ne meri se veličina spomenika prema veličini carstva iz kojeg je nastala ili sa kojim je povezana.
Da je kojim slučajem spomenik normalnih dimenzija, onda bi bila priča kako nešto što se odnosi na državu, ne treba da bude veliko i veličanstveno, nego skromno...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=758359#p758359:2rvqn0d6 je napisao(la):
Marioneta » 19 Jul 2020 10:23 pm[/url]":2rvqn0d6]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=757909#p757909:2rvqn0d6 je napisao(la):
relja » Sub Jul 18, 2020 5:42 pm[/url]":2rvqn0d6]Pa i da je vodio Špansku ili Britansku imperiju dok su bile na vrhuncu, spomenik je i preveliki i previše monoumentalan, kamoli za jednu Srbiju.

Ovaj spomenik je kulminacija decenija izlovanosti našeg društva i duhovnog trovanja koje je samo paravan za veliku pljačku.

Pošto predlagač nije uspeo da ostvari svoj san o Velikoj Srbiji, može da ostvari samo spomenik "prvom velikom Srbinu", što bi bilo samo patetično da istovremeno i ne priprema javnost za konačno priznanje Kosova, dok građani sadašnje države Srbije stoje po ceo dan u redovima na ulici ispred klinika da se testiraju na virus, čekaju danima rezultate nadajući se da neće biti "zagubljeni", a leče se u raspadnutim bolnicama dok medicinsko osoblje gine od posla zbog nestručnih partijskih direktora koji je umeju ni da vode evidenciju o epidemiji.

Dok mi kao narod nestajemo, hulje koje nas vode u propast se projektuju predimenzionisanim prikazima velikana iz srednjeg veka.
Ovaj nam za života podiže nadgrobni spomenik.
Pa ne ide to prema veličini imperija, već generalno kada se nešto odnosi na državu onda treba da bude veliko i veličanstveno, odnosno monumentalno. Ne meri se veličina spomenika prema veličini carstva iz kojeg je nastala ili sa kojim je povezana.
O kakvom decenjskom izolovanju i duhovnom trovanju govoriš? A onda i o kakvoj velikoj pljački? Ko je tu i u kom smislu opljačkan?

Šta je predlagač intimno i manipulativno mislio, ako jeste tako mislio, nije naročito bitno, već da li rešenja o uređenju prostora sa sadržajima koji se tamo nalaze imaju nekih ozbiljnih nedostatak i koji su to? Postoji sigurno jako mnogo načina da se taj prostor funkcionalno, atraktivno i estetski kvalitetno uredi. Po meni ovaj način jeste veoma dobar, jer užasnu situaciju koja je decenijama postojala ispred nekadašnje železničke stanice sređuje na neuporedivo bolji način i čitavom prostoru daje karakteristiku novog centra grada. ... Čitava priča oko tog uređenja počela je i traje već duže vreme i pitanje je da li i koliki prioritet zaslužuju nove bolnice kada ni prilaz tim bolnicama ni njihova okolina nisu uređeni. ... Treba sve to izbalansirati. Kada je zdravstveni sistem u pitanju mislim da tu imamo veliki problem koji nikada zahteva kvalitetnu evidenciju zdravlja stanovnika države i jasnu povezanost pacijenata sa lekarima. Epidemije i pandemije su elementarne prirodne nepogode od kojih se nemoguće potpuno odbraniti. ... Uglavnom, kao i uvek, pitanje je prioriteta ...

Još jedan apologeta, iz 2019?
 
Na ovom renderu se vidi i obnovljena zgrada poste

271403_08spomenik-nemanja-mapa-1_f.jpg
 
Ukoliko su proporcije tačne, spomenik uopšte ne izgleda toliko tragično veliko u odnosu na obim kuknjave na forumu...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=758404#p758404:44om2n2a je napisao(la):
trialin » 20 Jul 2020 07:44 am[/url]":44om2n2a]Na ovom renderu se vidi i obnovljena zgrada poste

271403_08spomenik-nemanja-mapa-1_f.jpg
Ovaj render je kao karikatura spomenika. Obzirom na to da je spomenik u fokusu, i da je najbliži poziciji posmatrača, ovako ugrubo bih rekao da je prepolovljen.
 
prvo, ovo nije render nego nekakva skica. drugo, skica je proizvoljna kada se gleda i sam spmenik a narocito ako se gleda okruzenje. na ovoj skici nemanji mac/zezlo ide metrima iznad glave, postament je drugaciji, nagnut je napred, pozicija na trgu nije tacno prikazana. trece, proporcija spomenika je priblizna u odnosu na siluetu coveka u njegovom podnoziju, u odnosu na zeleznicku stanicu i postu kao i na sam trg skica nema dodira sa realnoscu.

ovo ako je nekakav zvanican crtez onda za autora samo podsmeh. ako nije onda je nemust amaterski pokusaj vizuelizacije i kao takav ga treba i komentarisati
 
Ovde se vidi da su proporcije netacne ali meni npr i na zvanicnom renderu ceo trg izgleda ogromno kao da je to neko veliko prostranstvo a znamo s lica mesta da taj prostor nije nesto preveliki.. Kao da umanje ljude na slici pa deluje sve vece.
 
271403-08spomenik-nemanja-mapa-1-f.jpg


Evo strucna analiza :D
Ako je covek na slici visok oko 180, onda mozemo sloziti otprilike 7 i po osoba po vertikali = 13.5m :dil:

@armatura
Hvala na primedbi, na brzaka sam ih nabacao :D

@Gollum
Slazem se. Npr:
109928598_965998857178989_4798500988295998343_n_1000x0.jpg
 
Kako to stavljas u proporciju nesto sto je u prvom i u drugom planu ? Nije uporedivo.
 
Čini mi se da je u donjem desnom uglu cev velikog promera.
file.php
 
Та цев ће бити проблем за пролазак метроа овуда.
 
Vrh