Šta je novo?

Savski trg

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=527540#p527540:2nuqdltj je napisao(la):
direktor » 24 Mar 2018 07:17 pm[/url]":2nuqdltj]A da pojasnis sve te lazi

vec jesam na ovoj temi, previse je toga.
 
stefan-nemanja-skulptura-beograd-4.jpg


Било би далеко, далеко лепше да се ове "зелене површине" са леве и десне стране споменика као и први полупрстен "зелених површина" замене "воденим површинама" (истих облика и димензија). Ем би скулптура изгледала импозантније преко воде ем би била видљивија него кроз дрвеће ем би сам визуелни ефекат био динамичнији, као да се одбијају од прстена у коме је.

Други спољни прстен може да буде паркић са клупицама и дрвећем и цвећем где би милион пута лепше било за седети поред воде него само поред "зелене површине" коју знамо да ће у року од пар месеци бити пуна блата, ђубрета, ружно засађаених туја и импровизованих пречица.
 
Kako sam razumeo sve je jedna mega velika pesacka zona, a po sredini trga bi prolazila tramvajska linija.
Kruznog toka, zapravo, nema, jer je ovaj polukrug iza zgrade zeleznice takodje pesacka zona.

Osnova nije tako losa, postoji neka skladnost u linijama itd, samo sto je sve ostalo vrlo nemastovito osmisljeno. Kao da je sklepano bilo kako za jedan dan.

Mislim da je previse "prazne" zelene povrsine i da bi zgrada zeleznice trebala da se "nadogradi" (ne na nju samu, nego iza nje) nekim vecim objektom sa pokrovom (recimo), da bi buduci muzej imao vise prostora za izlozbu.
 
Zar nisu mogle šine po obodu kružnice a ne kroz centar? Ko god sedu u tramvaju, ima lepši i duži pogled na trg. Ko god sedu na trgu, ima nesmetan pogled na spomenik. Spomenik se potom pomera u centar, i dobije se više simetrije i skladnosti. Kako tramvaj ima svoju traku (unutar trga, ali po obodu) ne bi trebalo da pravi problem ostalom saobraćaju.

Jedino što mislim da je mana u takvom pristupu je što bi onda pešački prelazi ka trgu bili dosta blizu šina. Mada uz semafore optimizovane za tramvaj (i kulturne pešake) to ne bi trebalo da bude problem.
 
Sine treba da ostanu gdje jesu sad za uredjenje trga ide konkurs
 
Aha, razumem, ovo je samo bilo rešenje za spomenik, trg je na brzinu skiciran kako bi mogao da izgleda :kk:
 
Nadam se nekom boljem resenju trga jer mi se na ovome ne dopadaju dve stvari. Prva je sto šine idu kroz centar a iz čega proizilazi i druga a to je da će spomenik samim tim biti preblizu glavnog ulaza u stanicu. Mislim da bi spomenik odlično legao na preseku Savske i Nemanjine.

@zombieboy - nažalost, mislim da je nemoguće da šine idu po obodu i to pre svega zbog skretnica ka i iz Nemanjine gde bi pritom to jos trebalo izvesti na blagoj uzbrdici. Takodje pitanje je da li je uopšte izvodljivo uhvatiti luk dovoljno bezbedan za skretanje kad je ionako ova raskrsnica već sada poznata po iskakanju tramvaja ?
 
Meni je i dalje zao sto propustamo priliku za pun kruzni tok, ovako verovatno ostaje levo skretanje iz Nemanjine? Uz kruzni tok bi mozda bilo moguce dovesti pesake i tramvaj do trga kroz nekavu denivelaciju (delom ukopavanje saobracaja u kruznom, delom pasarelom/drugacijim padom za tramvaj). Ukljucenje u takav kt iz Nemanjine bi mozda bilo cupavo, ali sam siguran da bi se moglo osmisliti (makar i semaforom).
 
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... u-Beogradu
Све је боље од овог постојећег. Једва чекам багере да видим да славим тај дан кад ће да се сруши највећа новонастала ругоба у скорашњој историји Београда.
Архитекти који је потписао садашњи савски трг бих за казну доделио 8сатно седење лети и зими на бетонским клупама поред оне стазе преко које не могу да се пењу инвалиди јер нема гелендер а и стално је запишано(архитекта није предвидео идеју зеленила, жбуња и отвореног проходног простора на најпрометнијом станици у Београду). Такође бих му за казну доделио да сваки дан у време шпица иде са једног краја трга на други и то са колицима са пијаце или колицима за децу. Али пошто нема места ни да се брачни пар држи руку под руку и да прођу том стазом, за казну бих му доделио да се наслони на усрани кортен и да тако наслоњен седи још 10 сати и да ужива у том садистичком ужитку.
Дакле, пројектанти, архитекте и ви остали: УКЉУЧИТЕ МОЗАК када будете радили нови пројекат Савског трга преклињем вас!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=175920#p175920:3fl8v959 je napisao(la):
milanche » Нед Мар 25, 2012 5:56 pm[/url]":3fl8v959]
Homer Jay":3fl8v959 je napisao(la):
Ima nečeg uznemirujućeg u ovom staklu koje gotovo neprimetno razdvaja kamenje sa "ove" i "one" strane :(
To je i cilj, sto znaci da je dobro uradjen projekat ;)
Svidjalo se ovo nekom ili ne, ali svakako predstavlja iskorak ne samo u kvalitetu gradnje, vec i arhitektonskom promisljanju
Autorski tim koji je osvoio prvu nagradu 2006 su cinili tada studenti arhitekture: Zarko Uzelac i Jelena Pancevac, pod rukovodstvom prof.Mihajla Timotijevica
slika makete
24_sava-square-with-memorial-model.jpg

renderi
24_sava-square-test-images-2.jpg

24_sava-square-test-images-1.jpg

detalj pomenutog stakla i oksidiranog lima
24_sava-square-detail-water-memorial.jpg

izvor: http://www.zarkouzelac.com/work/sava-square-with-memorial/

Ваљано је да се после неког времена подсете ставови па примене на будуће пројекте.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=176794#p176794:5cot0jmo je napisao(la):
drum1 » Пет Мар 30, 2012 8:46 am[/url]":5cot0jmo]Напротив, мислим да је зеленило односно природа у двадесетпрвом веку баш "ин". Одрживост, живи зелено итд.

Трава није трг, трава је ливада, ако додаш дрвеће које не уоквирује(бар делимично) или једноставно загушује простор, онда добијеш парк. Парк није трг. Трг захтева уоквирен слободан простор за шетање и окупљање. То трава не пружа.
Још једно подсећање на овај ужасни трг. Две ствари треба додати после 6 година:
1. Концепт платоа који су многи предвидели није заживео. Ружан је. Запуштен. Запишан. Нефункционалан чак ни за оне који га посећују на дане жртава ратова. Лети топао зими хладан. Није проходна станица. Није простор у коме било ко са уживањем седи, пије, једе, прича. Нема пензионера. Нема шахиста. Нико не остане ту да одмори руке носећи ствари са пијаце. Нико не може да прође а да се не судари. Гужве су несносне на станици. Станица је одвојена од остатка простора који зјапи празан. Дакле ПРОМАШАН 100%. Уз то, рђа је доказ лоше примене.
2. Трава је ливада.Трава је боља него бетон. Трава упија воду, пишаћку, кучећа говна, топлоту, снег, воду и прави пристојан микро свет. Парк као парк је десетоструко прихватљивије решење у 21. веку него голе плоче.

Закључак: Направите испресецане траке да људи могу у кључним правцима да пресеку пут ка свом одредишту. Ставите клупе на разумним местима. Ставите што више дрвећа да људи охладе главу лети а зими да се сачувају од снега, кише и ветра. Стављајте што више пуног дрвета да греје гузицу зими, а лети да хлади. Стављајте што више квалитетних материјала : ГРАНИТ и КАМЕН а не бекам плоче које се круне после 2 године. Ставите светла како Бог заповеда на висину од 4-5 метара а не оне шибице на висини клупе па да људи не могу да гледају у висини седења.
Преклињем вас пројектанте да укључите мозак када се бавите пројектовањем јавних простора јер су то простори који треба да буду хумани, људски за свакодневно уживање а не малтретирање и его трипове модерних шалабајзера.
 
Кад гледам овај простор, мислим да би било боље да трамвај иде овим зеленим полукругом, озелењеном трамвајском баштицом пре него да сече пешачки плато код споменика. Такође, и са стране болнице Свети Сава и Дома ратних инвалида треба исто обезбедити тротоар довољне ширине као и направити дрворед. Овако ми изгледа да ће саобраћај да тутњи одмах испод болничких соба. Исто није ми јасно зашто су задржани оне јарболи иза плаве локомотиве серије 33 који ни данас немају никакву сврху, као и чему четири стабла у ћошку код те локомотиве да је заклањају.
 
Naravno glupo je i bespotrebno rasipanje para uređivati ovaj trg pre nego što se primarne stvari izgrade i regulišu, a to je, pod broj jedan: kanalisanje potoka koji se sliva od Slavije do Save, jer on očito natapa Savski amfiteatar, a potom izgradnja metro stanica i metroa prema planu koga još ni nema i celokupne preostale infrastrukture.

Ovako će ušminkati trg, a onda će posle određenog perioda biti neophodno sve to raskopavati i uništiti.

Diletantska vlast koja se bavi šminkanjem i fasciniranjem onog dela neobaveštenog stanovništva, uglavnom slabo obrazovanog i starog koji sve informacije o svetu oko sebe dobija kroz ružičaste medije.
 
Oplatna tehnika to sto se plato trg ne odrzava sto je prljav strokav je do neodrzavanja i do korisnika istog
To nema veze sa arhitektama i projektom drugo trg nikom nije predat na odrzavanje do skoro
Trece vecina naroda ne zna sta je trg sta park svi bi neki trgo park kombinaciju
Sad kad se saobracajni komcept promjeni redefinisace se i trg i zaokruziti cijelina
Na jarbole treba da se kace zastave ali tim se vise niko ne bavi
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=530573#p530573:3omdlitl je napisao(la):
direktor » Пет Апр 06, 2018 5:12 pm[/url]":3omdlitl]Oplatna tehnika to sto se plato trg ne odrzava sto je prljav strokav je do neodrzavanja i do korisnika istog
To nema veze sa arhitektama i projektom drugo trg nikom nije predat na odrzavanje do skoro
Trece vecina naroda ne zna sta je trg sta park svi bi neki trgo park kombinaciju
Sad kad se saobracajni komcept promjeni redefinisace se i trg i zaokruziti cijelina
Na jarbole treba da se kace zastave ali tim se vise niko ne bavi
Има итекако везе са архитектама и пројектом.Пројектанте треба критиковати до те мере да се сваки пут постиде тог пројекта.
1. Срби су познати по томе да не воле да се баве одржавањем јавних простора као што то раде Французи(што само по себи није негативна особина већ прагматична у смислу штедње)
2. Када је већ такво стање, пројекат треба да се направи да буде што више "самоодржив" а да се временом његово стање не погоршава (старење и пропадање материјала, пуцање плоча, жбунасто растиње, итд) - калемегданска фонтана или теразијска фонтана кад остари има шмек и квалитет - није се офуцала
3. Треба избегавати ствари којима треба свакодневно гланцање:никакве стаклене ограде, никакав кортен, никакав крзави префабриковани бетон, никакве егзотичне биљке жбунасте
4. Материјали треба да буду : Храст, Кестен, камен, асфалт, гранит, бршљан
5. Функција треба да буде проток људи, задржавање и одмор истих, уживање у простору и времену, угодност

Енглеска трава је лепа, али она се у енглеској одржава само на местима где држава има пара да плаћа њено одржавање. У Ливерпулу и мало даље од центра тешко ћете наћи скупоцене јавне просторе. Њих такође одржавају станари зграда у околини.

Исто је веома смислено критиковати пројектанта цветног трга где више нема цвећа.Одржавање подразумева да се стакло сваки дан пере и чисти скупим мазивима.Ако пројектант мисли да ће град да плаћа ту бахатост онда је он глуп и не треба да се бави својим послом. После сваке кише, влаге, сунца ако се неко не бави прањем тих стакала, стакла ће за 2 године постати оронула олупина у коју нико неће да улази да купује ишта а нити ће ико нормалан хтети ту да ради обзиром на температуре. Ту су раније била 2 велика хумана киоска где су радиле 4 госпође у годинама. Имале су хлад, климу, приватност и простор је давао пример мале градске оазе. Данас то није тако. Ето толико о одржавању а ви после кривите кога хоћете за то што се стакло не пере сваки дан. Очигледно је само битно да се држава што више задужује стварањем бесмислених радних места(перач прозора цветног трга)...

Ако ништа, на кортен је могао да легне бршљан да озелени ту површину. Чисти ваздух. Упија сунце. Упија зиму.
 
Korten ne zahtjeva odrzavanje trg je jedan od rijetkih gdje je predhodna vlast upotrebila kamen
Za biljke se ne bi slozio pogledaj predratno zelenilo vidjeces palme banane itd
Trg ce dobiti drugu funkciju kada se promjene tokovi pjesaka ukine okretnica autobusa pomjeei bas itd
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=530674#p530674:t70tdeeu je napisao(la):
direktor » Суб Апр 07, 2018 10:32 am[/url]":t70tdeeu]Korten ne zahtjeva odrzavanje trg je jedan od rijetkih gdje je predhodna vlast upotrebila kamen
Za biljke se ne bi slozio pogledaj predratno zelenilo vidjeces palme banane itd
Trg ce dobiti drugu funkciju kada se promjene tokovi pjesaka ukine okretnica autobusa pomjeei bas itd
1. Кортен захтева одржавање у оном формату у ком је постављен тамо (као наменски прављен за жврљање "савесних") - осим у случају да један пандур добије радно место и стоји 24х тамо (или 3 пандура у 3 смене, три плате, 3 радна места) - дакле нефункционалан на том месту и овом времену
2. Стакло такође захтева свакодневно одржавање(нарочито ако се споменик направи од стакла, иначе ће после сваке кише изгледати као ругло)
3. Изливене клупе су почеле да се круне и савијају, није ми познато да је камен тако крт
4. Функција тог трга је уништена и деградирана када онај ко планира није предвидео да је за долазну станицу многих превоза потребно више од једног метра ширине и да је главна функција трга брзо кретање и скраћивање путања чиме се избегава гомилање и гужва
5. Зеленило и дрвеће са високом крошњом,жбнасто растиње и бршљана је оно што треба Београду да би изгледао савременије и лепше, дакле тргови треба да буде мале оазе за бежање од свих непогода загађења и температура.

У оваквој консталација сваки студент прве године би направио боље решење. Критика је упућена неуким пројектантима.
 
Prvo ne citiraju se poruke odmah iznad nije po pravilima
Drugo postoje kamere i zvrljacka st*** moze da se kaznjava ali nikog to ne zanima ne samo zu vec po cjelom gradu fasade vizila vozovi
Stakleni dio kad god sam prosao bilo je cisto
Okretnica se seli prevoz ce biti drugacije organizovan
Nema mjesta koje ti navodis od 1 m sirine
Mislim da treba da popricas sa nekim arhitektom da razgranicis sta je trg sta je plato sta je park
 
Direktore ne budi prestrog ... :)
u suštini @oplatnatehnika je u pravu i dobronameran :kk:
di cecs vece istine od ovog a sto je napisao
... Функција тог трга је уништена и деградирана ...
i od mene ima + 1 :)
 
Зашто се враћам на ову тему?Зато што бих волео да будући пројектант узме у обзир аргументе који су на месту,и аргументе који не стоје:
Ово је леп трг, плато, паркић, шта год био и како год се звало, леп је: Људи са уживањем седе у њему, окружени су лепом крошњом,хладовином,имају клупице на сваком кораку,имају приватност да предахну док пуше цигару или носе ствари из радње.Погледајте како лепо дрвеће баца сенку на половину парка.Дакле кључно је зеленило:
https://www.google.rs/maps/@51.5117012, ... 6656?dcr=0

Упоредите ову ругобу без гелендера(иначе платформа за инвалиде - јадни људи са поломљеним куковима за шта ће да се хватају) са оним горе:
https://www.google.rs/maps/@44.8087443, ... 6656?dcr=0

Како год ружан био крајолик.Колико год фасаде биле руиниране.Колико год су тротоари ружни и попуцали.Колико год је улична сигнализација производ црног соц-реализма. Увек може све да се улепша да то има смисао.Цветни трг је требао тако да изгледа да који год странац дође пожели да ту проведе неко време,још боље да уђе у светске анале као најбоље решен јавни простор.Зашто нови Савски трг не би могао да буде такав пример?Оаза у центру Београда у коју сви желе да дођу да виде,прођу,одморе,попију пиће,поседе,одиграју шах...
 
A videli na predhodnim stranicama i slikom i slovom , da sadašnje stanje o kome pišeš
leti odatle , sve se menja.... pravi se novi trg
:sesir:
 
Vrh