Šta je novo?

Savski trg

jel mislite da ce te silne restoranske baste na savskom trgu da popune domaci i strani turisti zeljni rucka u sepktakularnom okruzenju poste broj 6 i skeleta napustenih hotela, ili stanovnici makisa na proputovanju ka mirijevu ili mirijevci na skolovanju na ekonomskom fakultetu, sitni krimosi i njihovi advokati dok cekaju na sudjenje u palati pravde, radnici na gradjevini za topli obrok, pacijenti svetog save kad im dodje poseta? beogradjani ce dolaziti tu jel im je zgodno za parkiranje, lako za pristupiti, zdravo za posedeti?

makar jedno od gore navedenih?
 
Kako god da okreneš, bašte će biti popunjene. Ako mogu bašte koje su tik pored kontejnera iz kojih stravično zaudaraju leti, da budu pune, ne postoji ni jedan jedini razlog da ne budu i ovde, ako ih bude i koliko god da ih bude u okolini.
 
ja iskreno pre ocekujem da ugostiteljstvo na savskom trgu zalici na ono na slaviji i zelenom vencu nego na ono u njegosevoj ili u strahinica bana. savskom trgu je, da bi postao mesto okoupljanja ljudi, potrebno mnogo mnogo vise od jednog spomenika i basti kafica okolo. da se razumemo, ne kazem da se to nikad nece desiti, cak i prizeljkujem da ovaj trg zaista zazivi i nadje svoje mesto u srcima beogradjana i kao atraktivno mesto za bleju ali do toga je bas dalek put
 
Јуче; Трг по лепом времену изгледа добро, уза све мане, а за Споменик би се рекло да је прихваћен по броју грађана који долазе да га виде и сликају. У уличицама према Гаврила Принципа има више кафића и тај део је већ био локално жив, а сада има изгледе да постане знатно популарнији.
Што се тиче стакленог прелаза између платоа и Станице, то је изнуђено решење које ће имати и своје додатне лоше стране - на пример, нарушен пролаз између њих: онај ко иде поред Станице, неће моћи да прође у истом нивоу, већ ће морати да се попне уза степенице, па сиђе низ њих (као у подземном пролазу код Сајма у Бул. Војводе Мишића);



























Још нема клупа, нема ниједне рампе дуж целе стране према Споменику:













На овом уређају ТОБ-а има избор српског и енглеског, само, тај "српски" је срамотан јер није државни, званични српски:



Овде је све у реду с нивоима, и ово може да буде главни улаз у будући музеј, што је боље из више разлога:





 
Колико би будућа зграда музеја више дошла до изражаја да плато није издигнут... Чак би добила и на монументалности.

Надам се да ће изнаћи неко решење за проблеме које је то изазвало.
 
Saša, plus 1 za sličice ,
fale slicice česme i fontane.... :D
ne da idem da vidim trg ako ih nema
jer onda to i nije trg ...
Dok ih nema, zaobilazicu ga u šurokom luku
:sesir:
 
Zaista je šteta što su uklonjena ova dva predratna stuba ispred stanice. Mislim da ih je ukupno preostalo manje od 5 u celom Bg-u.
Untitled.png

Untitled2.png
 
Evo kako im radi PR služba.

U susret proleću

Toplo vreme izmamilo je Beograđana napolje. Danas su sva beogradska šetališta bila puna, a naši sugrađani kažu da im prija nagla promena vremena. Metereolozi najavljuju toplije vreme i kažu da polako treba da počnemo da se pripremamo za proleće.

Iako je proleće kalendarski daleko, deluje kao da se ova zima otegla. Bez posebno niskih temperatara, ali i bez uobičajenih proslava koje prate zimske praznike i slave zbog korona virusa, kao i sa drastično skraćenim radnim vremenom ugostiteljskih objekata, Beograđani su jedva dočekali talas toplijeg vremena u februaru da ga iskoriste za šetnju i druženje na otvorenom.

Ovog sunčanog vikenda Beograđani i gosti prestonice uživali su u lepom vremenu obilazeći i novu atrakciju – spomenik Stefanu Nemanji na Savskom trgu.

Čini se da nagla promena vremena, malo kome smeta. Ukoliko niste kardiovaskularni bolesnik, nagle promene ne bi trebalo značajnije da utiču na vas, kažu lekari.

Metereolozi kažu da nas u narednom periodu čeka lepo vreme, sa periodima hladnog vremena, i temperaturama višim od proseka za ovo doba godine.

Nedeljko Todorović iz RHMZ Srbije kaže da posle zahlađenja koje bi trebalo da traje do 20. februara počinju priprema za proleće. Dnevne temperature će rasti i biti više od proseka za to doba godine, uz eventualno jednu hladnu epizodu sredinom marta, kada će čak, očekuju metereleolozi, biti moguć i sneg.

izvor: Studio B
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821244#p821244:q5ss20oe je napisao(la):
And7rey » Нед Феб 07, 2021 11:17 pm[/url]":q5ss20oe]Zaista je šteta što su uklonjena ova dva predratna stuba ispred stanice. Mislim da ih je ukupno preostalo manje od 5 u celom Bg-u.
Не само штета већ и злочин.

Како би само лепо било када би направити копије и поставили их широм града, тамо где се могу лепо уклопити (наравно, нисам против модернијих решења тамо где она боље одговарају).
 
Klupe ne stavljaju nigde, a one sa naslonom vise i ne postoje.. forsira se sedenje u kaficu, da platis. Nigde gde je gradaka vlast uradila nesto sto je najbolje u evropi nema ni jedne klupe s naslonom.

A da, parkovi su svi potkresani tako da si u svakom trenutku vidljiv, tj da moze da te snima kamera. Sve je ogoljeno. buna nema.
 
Ако не ставе клупе народ ће седети на степеницама и трави. Срамота је да избегавају да их посаде по целом тргу. Треба законом забранити постављање клупа без наслона и клупа са полунаслонима. Ко год их дизајнира и пропагира треба да седи на истој дуже од 10 сати. Нарочито када су дечија игралишта у питању. Бабе и деде криве кичму јер не могу да се наслоне ко људи. Ако нису људи, нека постану нељуди.
 
Treba pre svega poštovati zakone koji se donesu, a i one koji su već doneti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821425#p821425:u1nmwviu je napisao(la):
Аполон » 08 Feb 2021 06:22 pm[/url]":u1nmwviu]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821244#p821244:u1nmwviu je napisao(la):
And7rey » Нед Феб 07, 2021 11:17 pm[/url]":u1nmwviu]Zaista je šteta što su uklonjena ova dva predratna stuba ispred stanice. Mislim da ih je ukupno preostalo manje od 5 u celom Bg-u.
Не само штета већ и злочин.

Како би само лепо било када би направити копије и поставили их широм града, тамо где се могу лепо уклопити (наравно, нисам против модернијих решења тамо где она боље одговарају).


Onaj ispred SKC-a je kopija iz 2000 i neke, ti stari sa Savskog trga su mislim takođe korišćeni za kalup.
 
Da budem iskren ne znam više ni za jedan takav stub sem onog ispred SKC-a. Komunisti su se zaista potrudili da uklone svaki stub u gradu.
Bolje da su uradili nove replike umesto ovih hiper mega minimalističkih stubova sa pravim uglovima. Ne uklapaju se preterano čak ni sa uredjenim trgom.
 
Pa u poređenju sa Manilom i Filipinima uopšte Beograd zaista izgleda wow

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Ne znam da li je bila...
Negde izmedju jednog od američkih bombardovanja i uličnih borbi oktobra 1944.

s-l1600posta1944.jpg


A evo i mogućeg razloga za zamenu stubova:

Beograd nekada Trg Bratstva i jedinstva.jpg


Stari stubovi su na vrhu imali četiri male svetiljke.
Vidi se da su u posle rata na njih montirali teže i jače svetiljke.
 
Ne znam da li ova fotografija verno prikazuje boju fasade Pošte, ali svavako deluje bolje nego ova današnja žućkasta.

EoAWsQAXYAAz5Ge.jpg
 
Ta nova zgrada Pošte uopšte nije toliko ružna koliko neki ljudi misle i pokušavaju da predstave. I pritom ne mislim uopšte samo na forum, nego i na neke moje poznanike, neke ljude iz medija, itd...

Ispade da samo zato što nije puna detalja i ukrasa kao ona prethodna, da je zato nakaza. A u realnosti je lepša i vrednija nego na primer onaj plakar od Beobanke koji je čuveni Zavooooud™ nedavno u svoj svojoj mudrosti proglasio ''kulturnim dobrom i spomenikom''. :kafa: Samo treba valjano da se renovira i oboji.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821532#p821532:206u30pp je napisao(la):
And7rey » 08 Feb 2021 11:30 pm[/url]":206u30pp]Da budem iskren ne znam više ni za jedan takav stub sem onog ispred SKC-a. Komunisti su se zaista potrudili da uklone svaki stub u gradu.
Bolje da su uradili nove replike umesto ovih hiper mega minimalističkih stubova sa pravim uglovima. Ne uklapaju se preterano čak ni sa uredjenim trgom.


Hm...
Kad smo već kod stubova, kada se uporede ova fotografija od posle rata na kojoj se vidi mala Kratova zgrada železničke stanice i ova kasnija, u boji, vidi se da su stari stubovi u jednom trenutku bili premešteni na suprotnu stranu ulice, levo i desno od glavnog ulaza u glavnu železničku stanicu.
Tako da, nije baš da su se "komunisti zaista potrudili da uklone svaki stub u gradu". Ove su pokušali da sačuvaju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821589#p821589:1nf48yvm je napisao(la):
Bender Rodriguez » 09 Feb 2021 10:48 am[/url]":1nf48yvm]Ta nova zgrada Pošte uopšte nije toliko ružna koliko neki ljudi misle i pokušavaju da predstave. I pritom ne mislim uopšte samo na forum, nego i na neke moje poznanike, neke ljude iz medija, itd...

Ispade da samo zato što nije puna detalja i ukrasa kao ona prethodna, da je zato nakaza. A u realnosti je lepša i vrednija nego na primer onaj plakar od Beobanke koji je čuveni Zavooooud™ nedavno u svoj svojoj mudrosti proglasio ''kulturnim dobrom i spomenikom''. :kafa: Samo treba valjano da se renovira i oboji.

Tačno. Ja je zamišljam u ovakvoj pastelnoj zelenoj kao na fotografiji, ili možda u čisto mlečno beloj, sa promenjenom stolarijom...
Pa čak i da je siva, boje betona, opet bi daleko bolje izgledala nego u današnjoj nijansi žute.
 
Vrh