Šta je novo?

Savski trg

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=799787#p799787:5gxz8tzt je napisao(la):
Bender Rodriguez » 04 Дец 2020 06:37 pm[/url]":5gxz8tzt]Ja sam svakako za to da se ta bolnica preseli. Ali ne zato što sam ljubitelj BnV pa hoću da isterujem instituciju koja je tu 100 godina da bih uselio neke novokomponovane. Nego zato što je očigledno da bi toj bolnici dobro došla nova zgrada na boljoj lokaciji. Pogotovu s obzirom da se bavi neurološkim oboljenjima, a okružena je bukom i zagađenjem. Čak me čudi da nije preseljena i povećana još tokom 60ih i 70ih.

Samo naravno nisam za to da se bilo kakvo preseljenje radi ako će to da bude ofrlje ili na štetu same bolnice.

Није ту била болница 100 година. Ту је раније био Завод за осигурање радника...
 
Све у свему таквој болници више није место ту. Иначе начуо сам да је у плану у селидба Народног фронта који је тек на очајном месту.
 
Dva sprata GAK narodni front starog dela (onog do ulice) su ovog proleća temeljno renovirana, te ne verujem da se planira skora selidba.
Tim pre što je pre par godina renovirano još dva sprata starog dela.

e2736e79598792fa2a805d4990ab53f8.jpg

Na fotografiji element tavanice sa datumom izrade fotkan prilikom obilaska ove ustanove.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Болница св. Сава је специјална болница за церебро-васкуларне болести,тј. болести крвних судова мозга. Пацијенти са овим болестима и те како имају потребе за мирним окружењем што Савски трг никада није био. Ниво загађености ваздуха и бука која је достизала и сто децибела преко бела дана је веома лоше окружење за здраве особе, камоли за оног ко се опоравља од можданог удара и сл.
 
Upravo tako.

Mi smo jedan od ređih gradova u svetu koji može da se pohvali time što, osim što su nam fakulteti razbacani po gradu ko skladišta municije, a univerzitetski kampus je misaona imenica... imamo i bolnice na najbesmislenijim mestima ili imamo neke objekte uz bolnice na najbesmislenijim položajima.
roto.jpg


Imamo bolnicu za cerebro-vaskularne intervencije okruženu tramvajskim šinama i bulevarima, međugradskim autobusima a do skora i - šleperima u tranzitu.
Imamo porodilište u ulici okruženoj zamršenim ulicama, pored kog prolaze autobusi, a prekoputa se nalazi jedna od najvećih srednjih škola.
Imamo Kliniku za neurohirurgiju prekoputa Poliklinike u KCS a tik pored njene zgrade je (improvizovani) helidrom. Jes da se svega par puta koristio, ali opet -
koji genije je smislio da helikopteri treba da sleću pod prozorom ljudi koji se oporavljaju od operacije mozga???!!!
roto.jpg


Majke mi ću jednom da uzmem i da otvorim temu ili bar napravim reportažu na temu ''Urbanizam u Beogradu: 100 godina slepila'' gde ću da popišem i objasnim sve imbecilne odluke i politike koje su se naređale ovde u zadnjih 100 godina i dovele do toga da grad od 1,7 miliona stanovnika u komšiluku Evrope u nekim aspektima (ne)funkcioniše i izgleda ko Meksiko Siti ili Mumbai... :bash:
 
U Londonu helikopteri kruže oko grada maltene bez prestanka. Bolnice se nalaze gde god se neko pre 200 godina setio da ih izgradi, a mnoge imaju i svoje helidromove (pošto se valjda računa da ako nekome treba toliko hitna nega da mora helikopter da ga doveze u bolnicu, onda je njeov život bitniji nego deset minuta mira za neke druge pacijente).
 
Da ali u ovom slučaju o kome ja pričam, ima i drugih mesta na istoj razdaljini od Poliklinike (budućeg kompleksa KCS) i Neurohirurgije koja su mogla da budu izabrana za helidrom, a nisu. Istina, verujem da je to mesto (iza Neurohirurgije) bilo planirano kao privremeno, dok se pomenuta zgrada Poliklinike ne dovrši. Ali ipak ne mogu da se ne zapitam da li je iko ko se tu pitao razmišljao da li bi pacijenti koji se oporavljaju od operacije mozga voleli da im ispred prozora sleću helikopteri, i to ni manje ni više nego teške vojne Mi-8ice, pošto su to do skora bili jedini helikopteri koji su se ovde koristili za transport pacijenata.

Očigledno upravnici Beograda kroz istoriju, kao i urbanisti, nisu videli ništa čudno da porodilište bude naspram srednje škole, da neurološka bolnica bude tik uz kamionske koridore i tramvaje, pa tako ni da helidrom za ceo KCS bude tik uz Neurohiruršku bolnicu. Sve ono o čemu je Arčibald Rajs pisao i upozoravao još za vreme Kraljevine, svo to bezumlje i slepilo, samo je pojačano za vreme SFRJ a eksplodiralo u periodu posle nje.
 
Moже и Бел 212 да се користи за транспорт пацијената ;) Мада се слажем да генерално имамо неке веома нерационалне урбанистичке одлуке из којих произилази највећим делом нефункционалност Београда као насеља.
 
Tehnički može, ali ja mislim da nikad nije. Osim u izuzetnim prilikama (hitna ratna dejstva). Koliko je meni poznato, sve transporte pacijenata, i u Jugi i u Srbiji, do skora su obavljale vojne Mi-8ice. Što je uvek bilo ne samo skupo zbog troškova, nego i papirološki pipavo jer to znači da je za sve morala da se angažuje Vojska, umesto da postoji jedna medicinska služba za te stvari ili da se prosto angažuju MUPovi helikopteri. Kao što će, nadam se, daj bože, biti u budućnosti sad kad ima novih letelica.
 
Било је случајева. У самој СФРЈ су коришћени бивши војни Ми-2 офарбани у жуто као санитетски хеликоптери АМСЈ, а било је и случајева коришћења полицијских АБ 212. Мада је војних Ми-8 било највише и распоређених широм земље. Но удаљавамо се поприлично од теме. :D Надам се да ће пресељена болница Свети Сава имати добар приступ, пошто је за случајеве које они збрињавају од кључног значаја да буду превежени у болницу на терапију што је брже могуће, буквално су минути у питању.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=799780#p799780:20a7e8ks je napisao(la):
abrines » Pet Dec 04, 2020 8:29 pm[/url]":20a7e8ks]Начуо сам да ће Свети Сава болница да се пресели у Батајницу, у ову нову ковид болницу, а да ће постојећа зграда на Савском Тргу да добије другу функцију.

Ne verujem da će tamo da se seli. Mislim da zapravo ni oni koji treba da odlučuju nemaju pojma šta im je plan sa tom kovid bolnicom posle kovida. Ona je trenutno "pripojena" Kliničkom centru.
 
Најбоље би било болницу Свети Сава преселити у неку од клиника у кругу КЦС која ће се преселити у зграду поликлинике.
 
To je i bio prvobitni plan uz renoviranje tih zgrada prije preseljenja...
 
To bi bilo ubedljivo najgore što može da se desi onom krugu, koji je i bez dodatnih bolnica skoro nepristupačan.
 
Pa daj prvo neku infrastrukturu, da to liči na nešto, da neki javni prevoz prođe direktno tuda, da se obezbedi parking prostor, da se postave rampe kako ne bi parkirali u krugu razni vlasnici okolnih kioska, pekara, pogrebnih preduzeća, pa onda da vidimo ima li mogućnosti za još jednu veliku bolnicu.
Zašto uvek sve naopako, uz najavu da će nešto da se sredi, pa se ne sredi nikad.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=799938#p799938:2tcdn99v je napisao(la):
direktor » Sub Dec 05, 2020 10:47 am[/url]":2tcdn99v]Pa precice deligraska preko do prokopa itd
A pa onda nema šta da brinemo, to će sve probleme da reši...
 
Ako Bog da, pa da za praznik prepodobnog Simeona Mirotocivoga u februaru popijemo kuvanu rakiju ili kuvano vino na novom trgu.
Screenshot_20201205_134213.jpg

Screenshot_20201205_134156.jpg

Screenshot_20201205_134231.jpg
 
:shok:
 

Prilozi

  • MicrosoftTeams-image (3).jpg
    MicrosoftTeams-image (3).jpg
    419,6 KB · Pregleda: 2.322
Iznogud se sprda sa Kalifom, pa u njegovu čast napravio kućicu za vrabce.
 
Ovaj put smo zaista izmislili toplu vodu, znali smo da se dobro kotiramo u svetu kad su nadogradnje zgrada u pitanju ali nadogradnja na spomeniku ovo u svetu niko još nije uradio. :lol:
 
Predlog: možda da se napravi neka niska ogradica oko ovih zelenih površina?
 
Vrh