Šta je novo?

Savski trg

Davne vizije beogradskog priobalja

Na slici se vidi predlog gradskih urbanista za izgled Novog Beograda predstavljen 1962. godine.

Umesto Velikog ratnog ostrva ovom vizijom bilo je predviđeno formiranje srcolikog veštačkog jezera, kao i izgradnja dva nova mosta preko Save. Jedan od mostova je nekoliko godina kasnije i bio izgrađen, današnja Gazela, dok drugi koji je ukoso sekao reku, paralelan mostu u Brankovoj ulici, nije nikad zatim bio realizovan.

Zanimljivo je da je ovaj plan predvideo i dve velike građevine na obali reke koje danas postoje: Sava centar na levoj obali Save iz 1979. godine, i prekoputa, na suprotnoj obali, veliki kompleks gde je upravo ovih dana u toku izgradnja tržnog centra u okviru kompleksa "Beograd na vodi", kao i prateći neboder gde sada niče velika kula.

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 8761387251
 

Prilozi

  • FB_IMG_1600788188561.jpg
    FB_IMG_1600788188561.jpg
    75,4 KB · Pregleda: 4.139
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=777503#p777503:umc3uru3 je napisao(la):
DraganSt » 24 Sep 2020 11:17 am[/url]":umc3uru3]Vucic trazi Muzej srednjovekovne Srbije u zgradi ZS. Nadam se da ce tako i biti.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1737292

Beograd već ima Istorijski muzej Srbije, zreo je da se malo "osveži", i tu ne mislim samo na zidove, pločice, i instanlacije, nego da se malo uloži u intenzivnije istraživanje, konzervaciju, i prezentovanje blaga koje decenijama skuplja prašinu po depoima.

Ja ne znam šta je sa ovom vlašću ? Jesu li oni toliko neuki i neobavešteni, ili je ovo neko programsko kreiranje paralelne relanosti? Dižu spomenike ljudima koji već imaju spomenike, daju imena ulicama koja su već dodeljena, podižu muzeje koji već postoje...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=777503#p777503:ya2ncjjx je napisao(la):
DraganSt » 24 Сеп 2020, 12:17[/url]":ya2ncjjx]Vucic trazi Muzej srednjovekovne Srbije u zgradi ZS. Nadam se da ce tako i biti.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1737292

сада је то. шта је следеће? Железнички музеј (искрнео, најбоље решење)? или Музеј српских заблуда? како прдну, тако мењају жеље
 
Ima li sanse da se zavrsi Sasvki trg do 15.Novembra kako je zadnji put pomeren rok?
 
Музеј средњевековне Србије био би пун погодак, музеј који описује днк једног народа са реликвијама од непроцењиве вредности како материјалне тако и духовне, али би у том случају морале да се отворе ризнице Хиландара и Студенице и да се велики део реликвија пренесе у музеј јер без тога не видим чиме би попунили толику зграду, а не знам каква би реакција монаштва била на ту идеју. Такође, могла би да се направе засебни делови музеја сваког од Немањића у којима би било и део моштију и све везано за владара.
Замишљам део посвећен Цару Стефану Душану Силном на чијем би улазу стајала застава тј стег са којом је полазио у освајања која се налази у ризници Хиландара а унутра повеља Манастиру Хиландару.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=776899#p776899:1rvqo1iw je napisao(la):
Strahinya » Uto Sep 22, 2020 9:50 pm[/url]":1rvqo1iw]A zbog čega konkretno je jeziv? Zato što nije neka apstrakcija ili nadrealizam?
Jedino što može biti jezivo kad se sve završi jeste da sve bude prljavo i neodržavano, kako to u Bg inače biva ili ove udžerice što nisu porušili. Sve drugo je stvar ukusa. Šta god i kako god bilo, ne može biti ružnije od onoga kako je bilo ranije. O prljavštini i neurednosti, da se i ne govori. :)


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=776886#p776886:1rvqo1iw je napisao(la):
Sixto » Uto Sep 22, 2020 1:13 pm[/url]":1rvqo1iw]Ovaj buduci spomenik je vec jeziv, a nije ni upola zavrsen. Makedonci ce moci da odahnu jer ce sprdnja konacno da popusti i fokusira se na Beograd.

Pa upravo suprotno, jeziv je u svom priprostom realizmu. Gotovo decjem, onom primitivnom koji tek treba da se formira i svede na meru odraslih.
Kada se prica i opisuje spomenik govori se o metrima i polozaju kao glavnom kvalitetu. Palanacko rezonovanje o necemu sto treba biti predmet umetnickog razmatranja. Nivo Gospodje Ministarke i kupovine knjiga na metar.
'Realizam' u predstavljanju osobe za koju umetnik od izvora ima samo nekoliko fresaka. Dobijena je genericka skulptura osobe u mantiji koja moze, za slucaj da se 'Otac Nacije' predomisli, biti prodata svakom bogovetnom rezimu istocne evrope i da predstavlja neku znamenitu licnost njima bitnu. No i to ne bi bilo problem da nije narucilac sa visom poslovnom umesao prste. Deciji 'realizam' gde proporcija ne znaci nista je doveo do toga da je ukus 'diplomaca' proizveo ovakvu budalastinu. Ovo je puko slaganje kockica jedna na drugu zamisljeno mozgom deteta od dve godine. Malo zezla Svetog Save, malo slema vizantijskog, malo Stefana Nemanje... Nigde veze s proporcijama, bestijalno izivljavanje u bronzi necije nedoraslosti zadatku i ideji.
Vidim ljudi pominju spomenike tipa Mariji Tereziji izmedju muzeja u Becu. Taj spomenik konkretno nije primer ukusa zbog svoje kolosalnosti i polozaja u datom eksterijeru vec zbog same izvedbe koja je maestralna. Da je pameti i ukusa u nekom mozgu bilo, pa makar odabran i taj prokleti realizam, Stefan Nemanja bi gazio ispod cipele neki slem, a ne stajao na istom vecem od njega samog. Taj miks koji su Rus i ova nasa banda smislili je nekakav 'vizantijski surealizam' gde kombinuju vestacke srednjevekovne elemente u idiotskim odnosima i time ispunjavaju prostor poput umetnosti instalacije. Ljudi posprdno komentarisu apstraktnu umetnost i savremenu umetnost uopste, a nisu svesni koji u stvari je ovakvo resenje u konstrastu sa onim sto smatraju dobrim. Vama se u stvari gadi minimalizam, svedena forma, preneseno znacenje.

Ako ne ulazimo u znacaj i razloge da Stefan Nemanja dobije obelezje upravo bi visi nivo apstrakcije za njega bio primereniji, jer iskreno u vizuelnom smislu o njemu ne znamo skoro bas nista. Ovo je i klasican primer one srpske manije da sve sto je rusko nuzno i valja.
Uostalom, da su diplomci otvorili umetnikov sajt i pogledali portfolio, mogli su videti da je inovativniji u modernoj skulpturi nego u ovom prefabrikovanom istoricizmu i odabrati nesto sto bi se naslo u 'must see' listama po svetskim casopisima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=777519#p777519:2nkqlz8x je napisao(la):
Пуковник » 24 Sep 2020 11:43 am[/url]":2nkqlz8x]Музеј средњевековне Србије био би пун погодак, музеј који описује днк једног народа са реликвијама од непроцењиве вредности како материјалне тако и духовне, али би у том случају морале да се отворе ризнице Хиландара и Студенице и да се велики део реликвија пренесе у музеј јер без тога не видим чиме би попунили толику зграду, а не знам каква би реакција монаштва била на ту идеју. Такође, могла би да се направе засебни делови музеја сваког од Немањића у којима би било и део моштију и све везано за владара.
Замишљам део посвећен Цару Стефану Душану Силном на чијем би улазу стајала застава тј стег са којом је полазио у освајања која се налази у ризници Хиландара а унутра повеља Манастиру Хиландару.
Da, da. Samo, ovo sa moštima mi je prilično bizarno. Dok se bugarska i srpska crkva dogovore kako će rasparčati (već rasparčanog) Milutina, izumreće još nekoliko patrijaraha. Meni je i sama mogućnost da vidim Milutinov gležanj (dok tuce Bugara čeka da dobije parče čaršafa na kome leži, ne bi li ručali sa njega) bila jeziva. Mislim, čemu to? Kao nereligiozna osoba, nikako ne mogu da razumem tu crkvenu potrebu za nošenjem delova nečijih kostiju tamo, a drugih delova 'vamo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=774900#p774900:3rli8f9j je napisao(la):
Дошљак » Pon Sep 14, 2020 11:53 pm[/url]":3rli8f9j]Коначно смо се дотакли шире целине Савског трга и пешачких токова. Камничка и Балканска су више морање него жеља икога да пролази туда, Зелени венац посебно. Других праваца реално немамо, нико неће ићи до Славије Немањином ако хоће до Теразија.

Ok, malo sam se vratio u nazad sa raspravom, izvinjavam se, ali tek sam danas iscitao zadnjih nekoliko strana ... i debata je isprovocirala neka moja ranija razmisljanja, pa sam bas bas brzinski morao da ih skiciram...
Video sam na netu da nije bas 1 na 1 sa projektom tunela, ali je dovoljno blizu.
Takodje pesacke staze su vrlo provizorne i nisam se bavio njima posebno, vec sam hteo samo da vidimo siri prostor, tj koridor kojim bi bio povezan sadasnji centar grada, sa Savskim trgom i priobaljem, preko Terazijske terase.
Nadam se da ce montaza doprineti temi i konkretnoj raspravi.
Pozdrav.

P.S. Ako je post prigodniji za drugu temu (o Terazijskoj terasi) neka Igor prebaci naravno, ali na ovoj temi je otvorena rasprava o prilazima Savskom trgu, pa mi delovalo logicno da repliciram bas ovde.

terazijska-terasa.jpg
 
Zgrada ZS moze da bude muzej samo ako prosiri svoje kapacitete ili za kolekciju nekih manjih formata.
Drugo, zasto samo Srbije? Zasto ne muzej srednjeg veka Balkana ili sire, u zavisnosti od toga kakih eksponata ima?
Ako Srbije, onda je to ograniceno samo na teritoriju danasnje Srbije (gde nije sve "srpsko", sto je iz srednjeg veka), a sve van granica cesto je upitno.
Ako postoje eksponati poreklom iz np. hrvatske srednjv. kraljevine, da li onda to treba da izostane iz postavke?
itd.

edit: Peja, super ti je montaza, steta sto nije na temi o Terazijskoj Terasi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=777511#p777511:2r62337j je napisao(la):
JohnnyLee » 24 Сеп 2020 11:31 am[/url]":2r62337j]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=777503#p777503:2r62337j je napisao(la):
DraganSt » 24 Сеп 2020, 12:17[/url]":2r62337j]Vucic trazi Muzej srednjovekovne Srbije u zgradi ZS. Nadam se da ce tako i biti.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1737292

сада је то. шта је следеће? Железнички музеј (искрнео, најбоље решење)? или Музеј српских заблуда? како прдну, тако мењају жеље

Зар није логично да Музеј средњовековне Србије буде у коруновићевој Пошти? Зграда железнице нека буде метро станица, а канцеларије нека користи то Јавно предузеће БГ метро и воз. Да се традиција места настави.

Тесли је место у елетрани "Снага и светлост", то смо апсолвирали.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=777510#p777510:5rsp3olq je napisao(la):
Bezaninac » Čet Sep 24, 2020 1:30 pm[/url]":5rsp3olq]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=777503#p777503:5rsp3olq je napisao(la):
DraganSt » 24 Sep 2020 11:17 am[/url]":5rsp3olq]Vucic trazi Muzej srednjovekovne Srbije u zgradi ZS. Nadam se da ce tako i biti.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1737292

Beograd već ima Istorijski muzej Srbije, zreo je da se malo "osveži", i tu ne mislim samo na zidove, pločice, i instanlacije, nego da se malo uloži u intenzivnije istraživanje, konzervaciju, i prezentovanje blaga koje decenijama skuplja prašinu po depoima.

Ja ne znam šta je sa ovom vlašću ? Jesu li oni toliko neuki i neobavešteni, ili je ovo neko programsko kreiranje paralelne relanosti? Dižu spomenike ljudima koji već imaju spomenike, daju imena ulicama koja su već dodeljena, podižu muzeje koji već postoje...

Ne, nisi u pravu. Istorijski muzej i Muzej srednjovekovne Srbije su dve potpuno razlicite stvari i ti to dolicno znas. I uprkos tome sto tebi i mnogima smeta da se prica o srednjovekovnoj Srbiji, drago mi je sto polako pomeramo granicu postojanja Srbije sa Prvog srpskog ustanka, na mnogo dalje u proslost. Zgrada bivse ZS i Savski trg bi bilo odlicno mesto za takav muzej, to smo vec puno puta diskutovali na forumu. Mnogo bolje nego Muzej Nikole Tesle.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=777554#p777554:3k7afjbk je napisao(la):
Drakche » Čet Sep 24, 2020 2:57 pm[/url]":3k7afjbk]Zgrada ZS moze da bude muzej samo ako prosiri svoje kapacitete ili za kolekciju nekih manjih formata.
Drugo, zasto samo Srbije? Zasto ne muzej srednjeg veka Balkana ili sire, u zavisnosti od toga kakih eksponata ima?
Ako Srbije, onda je to ograniceno samo na teritoriju danasnje Srbije (gde nije sve "srpsko", sto je iz srednjeg veka), a sve van granica cesto je upitno.
Ako postoje eksponati poreklom iz np. hrvatske srednjv. kraljevine, da li onda to treba da izostane iz postavke?
itd.

Zato sto ima mnogo mnogo nas kojima ne smeta rec Srbija u nazivu muzeja i kojima se svidja da se govori o nasoj istoriji. Izvini, ali vreme Jugoslovena je davno proslo. Jugosloveni su svedeni na statisticku gresku. Sto se tice hrvatske srednjovekovne kraljevine, nisi upucen. Takva kraljevina nije postojala.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=777553#p777553:3r9sfmdg je napisao(la):
PejaS82 » Čet Sep 24, 2020 1:53 pm[/url]":3r9sfmdg]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=774900#p774900:3r9sfmdg je napisao(la):
Дошљак » Pon Sep 14, 2020 11:53 pm[/url]":3r9sfmdg]Коначно смо се дотакли шире целине Савског трга и пешачких токова. Камничка и Балканска су више морање него жеља икога да пролази туда, Зелени венац посебно. Других праваца реално немамо, нико неће ићи до Славије Немањином ако хоће до Теразија.

Ok, malo sam se vratio u nazad sa raspravom, izvinjavam se, ali tek sam danas iscitao zadnjih nekoliko strana ... i debata je isprovocirala neka moja ranija razmisljanja, pa sam bas bas brzinski morao da ih skiciram...
Video sam na netu da nije bas 1 na 1 sa projektom tunela, ali je dovoljno blizu.
Takodje pesacke staze su vrlo provizorne i nisam se bavio njima posebno, vec sam hteo samo da vidimo siri prostor, tj koridor kojim bi bio povezan sadasnji centar grada, sa Savskim trgom i priobaljem, preko Terazijske terase.
Nadam se da ce montaza doprineti temi i konkretnoj raspravi.
Pozdrav.

P.S. Ako je post prigodniji za drugu temu (o Terazijskoj terasi) neka Igor prebaci naravno, ali na ovoj temi je otvorena rasprava o prilazima Savskom trgu, pa mi delovalo logicno da repliciram bas ovde.

terazijska-terasa.jpg


Sviđa mi se ova ideja, dobija se odlična pešačka veza Centar-Savski amfiteatar. Jeste da se mora dosta zgrada srušiti ali mislim da vredi. Samo bih ja stavio da se odmah ulazi u tunel od kružnog toka, i da se potpuno objedini park, a ne da put deli park na više delova. OVo se može postići nekom galerijom sa zelenim krovom gore.
 
Sviđa mi se ova ideja, dobija se odlična pešačka veza Centar-Savski amfiteatar. Jeste da se mora dosta zgrada srušiti ali mislim da vredi. Samo bih ja stavio da se odmah ulazi u tunel od kružnog toka, i da se potpuno objedini park, a ne da put deli park na više delova. OVo se može postići nekom galerijom sa zelenim krovom gore.


Pa pazi po vazecem projektu je portal planiran negde izmedju Gavrila Principa i Lomine, a ova zelena polja koja predstavljaju obuhvat projekta, sam tumacio kao prostor koji ce biti srusen ... mozda gresim? ... Svakako realno nece biti pravog spustanja u Savski amfiteatar bez te "zrtve"...

tunel-4.jpg
 
PEjaS82 mislim da sve to treba u temu o tunelima ili o temi o teraziskoj teras ovdje je van teme render ti je ok
Samo bih ja da se pitam ulice pocev od prizrenske preko natalijine lomine gavrilove sve utunelovo a a izlaze iz tunela dunavska savska padina pomjerio blize karadjordjevoj ...

Sto se tice muzeja u zgradi poste IMS svaku sprat 100 god da obuhvati od te srednjovjekovne srb ima eksponata za 150 mkv maksimalno ....
Zgrada GZS za metro stanicu sa lozionicom muzej zeljeznice ...
Zgradu centrale na dorcolu za muzej NT sadašnju zgradu vratiti restituciom porodici gencić
Zgradu IMS na TNP staviti postavku o pupinu i milankovicu ...mihajlu petrovic alas ...npr
Po preseljenju bolnice u krug KCS prazan plac pored popuniti lucnom zgradom zgrade povezati i u njih smjestiti prirodnjacki muzej
Uglavnom bilo bi to fino preslagivanje muzeja a Beograd bi dobio mnogo ....
 
OK, slazem se direktore, ako ovde ne doprinosi raspravi, nek admin prebaci u temu o Terazijskoj terasi.
Ovde je na prethodnim stranama bila solidna rasprava o prilazima Savskom trgu, pominjani su Kamenicka i Terazijska terasa pa sam hteo da doprinesem toj raspravi ovom montazom.
 
Poslednjih dana bas malo radnika, bojim se da se ne oduzi zavrsetak radova za prolece.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=777503#p777503:2wqjgueq je napisao(la):
DraganSt » Čet Sep 24, 2020 11:17 am[/url]":2wqjgueq]Vucic trazi Muzej srednjovekovne Srbije u zgradi ZS. Nadam se da ce tako i biti.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1737292

Jako, jako loše... Razlozi za Nikolu Teslu, a protiv Srednjeg vijeka:

1. Muzej Nikole Tesle je jedan od posjećenijih muzeja u Beogradu, pored Muzeja Jugoslavije, najatraktivniji strancima. Trenutno se nalazi u neadekvatnom prostoru - google reviews:
Disappointing - small, crowded [...] Also, the museum doesn't have a toilet for guests.
Its ok, a lot of great stuff from Nikola, But at the end, when they show experiments, you cant see nothing, because its to many people inside
It's very small, you have to wait outside until entries are allowed again. You have to take the guided tour (included in the ticket) otherwise it's not worth it. They need to rearrange the place and make it more interesting and exciting.
The exhibition area is diminutive - three rooms ....
1. they will let you wait outside before the guided tour (I arrived 30 minutes in advance and had to stand outside in the rain); 2. they only take cash; 3. no warderobe; 4. no toilets; 5. no access to the disabled. I think a museum of such importance should get this fixed.

1a. Snaga Svetlost je zanimljiv i lijep projekat, ali... pa kad i da li mislite da je uopšte izvjesno da će se raditi. A do tada će Tesla da boravi u Krunskoj. Čak i da se odluče da rade projekat, proći će godine. A i okolina i pristup moraju da budu uređeni pristojno.

2. Mislim da je pominjano i kako je Tesla bio čovjek budućnosti, pa je glupo da muzej bude zgrada iz 19. vijeka. Kako god, ta zgrada je njegov savremenik i znamo da ju je sigurno posjetio (stigao je vozom u BG), tako da sama zgrada svakako ima više veze sa Teslom nego sa srednjim vijekom.

3. Muzej Nikole Tesle daje neku šansu da se generiše posjeta na trgu. Muzej srednjevjekovne Srbije je manje atraktivan široj publici, pogotovo turistima.

4. Srednjevjekovni muzej ne postoji. Pretpostavljam da je potrebno dosta vremena da se odabere i prikupi postavka, napravi organzaciona struktura i zaposle ljudi. Za Teslu bi trebalo samo da se uradi adaptacija prostora.

5. Marketing srpskog porekla Tesle (i to je legitiman cilj) je najefektnije uraditi kroz poziciju u centru grada, u adekvatnom prostoru i još pored spomenika srednjevjekovnim korijenima nacije. :D

6. Glavni argument u prilog srednjem vijeku, ako sam dobro ispratio, je zato što je ispred Nemanja. To mogu da razumijem, ali mislim da nije dovoljan razlog. Mi inače imamo problem sa ostvarivanjem nekih konceptualnih cjelina, tako Karađorđe i sveti Sava dijele prostor (što će možda biti ublaženo sa planiranom šumicom, koja bi trebalo da odvoji Karađorđa).

p.S.
- Meni bi se lično vjerovatno dopao bilo koji muzej vezan za istoriju, ali pričam o opštem interesu :)
- Mislim da je sad džabe pisati, kad se ON oglasio sa idejom
- Mislim da stvarno čitaju forum...
 
1. да ли је зграда бивше главне железничке станице Београд адекватнији простор? Да ли постоје веће просторије за одговарајуће излагање експоната и експерименте (варничење Теслиног трансформатора са паљењем неонки у рукама посетилаца)? Да ли и колико сме да се адаптира ентеријер? Мени се чини да је само шалтер сала са холом од главног улаза довољно велика, али ту ће бити ваљда улаз? Где су тоалети главне железничке станице? У време док је радила то је био засебан објекат иза последњег колосека ка данашњим долазним перонима.

1.а Па да постоји јасна одлука радило би се, овако властодршци лутају идејно (као и по свим питањима) без јасног плана него - хеј имамо празну зграду станице, шта сместимо у њу сад?

2. Ту си управу, али имамо потпуни несклад историје зграде, будуће намене зграде и самог споменика који ће бити централна инсталација на тргу.

3. Генерисање посета на тргу није од јавног значаја.

4. Постоји историјски музеј Србије у ком је тренутно феноменална поставка о нашим владарима средњег века. Лако се скупе експонати широм земље. Опет ни ја нисам за музеј средњег века у тој згради.

5. Тесла је атракција где год да га ставе. Тренутни музеј у Крунској има очајну повезаност јавним превозом и узане прилазне тротоаре па је лепо посећен. Музеј на Дунаву (стара електрана) би био пун погодак из више разлога - музеј човека који је синоним за електрификацију у згради која је била електрана, затим формирање скупине техничких музеја у тзв. Доњем Дорћолу, и оплемењивање Дунавске обале која после базена Милан Гале Мушкатировић нема никакве садржаје све до Винче. Толико се прича о силаску на реке, хеј па овде можемо да добијемо музеј на реци.

6. То си лепо рекао, фали концепт, све се гура некако на мишиће и стихијски. И споменик, и музеј.

У суштини си управу, биће како неки функционер каже, нико није питао струку шта су њихове стварне потребе.
 
Ni Tesla (bolje elektrana na dorćolu) ni srednji vek (razlozi navedeni gore), već Muzej Slobode - interaktivna postavka koja bi predstavila stradanje i oslobodjenje Beograda u WW2, slično kao Warsaw Rising Museum.
 
Занимљив предлог, с обзиром и на страдање станице током борби у 2. рату.
 
Vrh