Šta je novo?

Savski trg

I poslednje, nemamo svi srpsku tastaturu i srpsko pismo na kompjuteru.
Ако нека деца читају ваше постове која сад треба да уђу у свет уметности, архитектуре, културе или чега год да ли ће бити зачуђени да неко кога мрзи да пише као писмен човек може да дели лекције о моралу, систему вредности, стању у друштву, споменицима? Да ли је лицемерно позивати на морал и свепамет на одређеним сегментима културе и уметности а на оном делу где у јавној преписци исто то неко захтева онда је то небитно?

За инсталирање српске тастатуре је потребно свега 8 кликова, 20 секунди. За промену тастатуре свега два клика. Штета што читанке нису писали осакаћеним писмом, ко зна где би догурали. Сви народи европе тако у дигиталном добу одржавају писменост јер знају да се данас ту одвија 99% писања и да је то битан сегмент очувања писма као цивилизацијског темеља свему што постоји данас. Деца су данас неписмена јер читају коментаре на youtube, facebook-u, instagram-u и поучени тим коментарима срозавају стање свог умећа правилног писања.
 
Ovo je jedina sacuvana fotografija Stefana Nemanje. Ko je radio spomenik, zesce je omanuo.

313199_nemanjici--radanje-kraljevstva-stefan-nemanja-1_ff.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766812#p766812:2h8f20mt je napisao(la):
oplatnatehnika » Pon Avg 17, 2020 1:52 pm[/url]":2h8f20mt]
I poslednje, nemamo svi srpsku tastaturu i srpsko pismo na kompjuteru.
Ако нека деца читају ваше постове која сад треба да уђу у свет уметности, архитектуре, културе или чега год да ли ће бити зачуђени да неко кога мрзи да пише као писмен човек може да дели лекције о моралу, систему вредности, стању у друштву, споменицима? Да ли је лицемерно позивати на морал и свепамет на одређеним сегментима културе и уметности а на оном делу где у јавној преписци исто то неко захтева онда је то небитно?

За инсталирање српске тастатуре је потребно свега 8 кликова, 20 секунди. За промену тастатуре свега два клика. Штета што читанке нису писали осакаћеним писмом, ко зна где би догурали. Сви народи европе тако у дигиталном добу одржавају писменост јер знају да се данас ту одвија 99% писања и да је то битан сегмент очувања писма као цивилизацијског темеља свему што постоји данас. Деца су данас неписмена јер читају коментаре на youtube, facebook-u, instagram-u и поучени тим коментарима срозавају стање свог умећа правилног писања.

Da li formular na latinici popunjavas cirilicom? Ja koliko vidim, ovaj forum je na latinici.
 
Nik_B":1mygfu9j je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766633#p766633 je napisao(la):
Earthmoving » Ned Avg 16, 2020 7:32 pm[/url]":1mygfu9j]Kako ranije nisam provalio da je nos sa spomenika u stvari Nemanja posle plastične operacije nosa (a na freskama pre operacije). Videh neki stari spot Dragane Mirković i prepoznah - isti Nemanjin nos sa fresaka. A i ona je imala plastične operacije pa su joj podihli nos, i reko to je to. Admine nemoj molim te mi brises ovaj post, ovo je vazno otkrice.

Dopunio sam malo tvoj post:

Neko nas kao naciju opasno podje..ava. Unistili su ekonomski sve sto se moglo unistiti, zemlju rasparcali, moral unakazili, instalirali pogresne sisteme vrednosti, stanovnistvo zatupeli, intelektualce i akademske gradjane u inostranstvo proterali, migrante naselili i pustili da lutaju ulicama, kriminalce u biznismene imenovali, a sad su i na istoriju udarili. Drugo objasnjenje nemam za ovakve stvari. Saruman jedan kroz jedan. Eto koga oni vide u liku Stefana Nemanje. Da ne ulazim nasiroko obrazlaganje, vec je manje vise receno, ali ovaj spomenik je totalni fail na mnogo nivoa.
Ja možda ne znam da gledam ovo kako bi trebalo, ali meni više nos sa freske liči na Sarumanov, nego ovaj na statui.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766812#p766812:2ldvab87 je napisao(la):
oplatnatehnika » 17 Avg 2020 14:52[/url]":2ldvab87]
I poslednje, nemamo svi srpsku tastaturu i srpsko pismo na kompjuteru.
Ако нека деца читају ваше постове која сад треба да уђу у свет уметности, архитектуре, културе или чега год да ли ће бити зачуђени да неко кога мрзи да пише као писмен човек може да дели лекције о моралу, систему вредности, стању у друштву, споменицима? Да ли је лицемерно позивати на морал и свепамет на одређеним сегментима културе и уметности а на оном делу где у јавној преписци исто то неко захтева онда је то небитно?

За инсталирање српске тастатуре је потребно свега 8 кликова, 20 секунди. За промену тастатуре свега два клика. Штета што читанке нису писали осакаћеним писмом, ко зна где би догурали. Сви народи европе тако у дигиталном добу одржавају писменост јер знају да се данас ту одвија 99% писања и да је то битан сегмент очувања писма као цивилизацијског темеља свему што постоји данас. Деца су данас неписмена јер читају коментаре на youtube, facebook-u, instagram-u и поучени тим коментарима срозавају стање свог умећа правилног писања.
Jasno se vidi dokle smo dogurali sa neosakaćenim pismom koje se izučava u školi. Do toga da nam je disgrafija veoma zastupljena među mladima. O ubacivanju engleskih reči u svakodnevni govor, od strane tih istih mladih, iako postoji adekvatna reč na srpskom, da i ne govorim. Koliko su mladi kompjuterski pismeni, doivoljno govori i to da komplikovanije stvari od društvenih mreža teško da umeju da koriste. Naravno, ovo ne znači da su svi takvi, ali ako zaista hoćemo da uradimo nešto za njih, onda treba da utičemo na njih tako što ćemo imati korisne diskusije, a ne one tipa da li je neko napisao "ćao" ili "cao" i za koliko može da se sredi da se dobije srpska tastatura. Kao prvo, ne idu svi na internet preko mobilnih telefona, nego imaš i dobar deo njih koji koriste laptop ili stoni računar. A ako ti se zadesi da imaš anglosaksonsku tastaturu, pa je prebaciš na srpsku, ista postaje praktično neuoptrebljiva, zato što raspored karaktera bude načisto ispretumban. Takođe, treba tu omladinu da učimo ko su Ivo Andrić. Meša Selimović, Njegoš, Branko Ćopić, Branislav Nušić, Bora Stanković, Danilo Kiš, Momo Kapor, Dušan Kovačević, Karađorđe. Miloš Obrenović... , pa onda ko su Bitlsi, Rolongstonsi, Metalika, Skorpions, Leonard Koen, Branimir Štulić, Arsen Dedić, Peca Popović... , a ne da nam omladina izrasta u masu koja će da zna svaku pevaljku iz Granda ili sve moguće i nemoguće zvezde Rijalitija, da im vrhunac kulturno - društvenog provoda u životu budu splavovi i žurke, a ne recimo posete muzejima ili pozorištima.
Umesto što ovde pojedinci predstavljaju sebe kao velikosrbijance, mnogo bolje bi im bilo da komentarišu teme, a ne da kritikuju druge zato što pišu ošišanim srpskim pismom, jer neretko se desi da baš ti koji pišu ošišanim pismom, imaju da kažu mnogo pametnije stvari od onih pismenih. Shodno tome, ne vidim zašto bi bilo koji komentar o spomeniku Stefanu Nemanji bio manje vredan ili pak nemerodavan, samo zato što je ošišanim pismom napisan, za razliku od onog napisanog normalnim pismom. Ovde izgleda pojedinci koji se služe normalnim pismom, kada nemaju konkretan kontraargument na nečije pisanje, ili se hvataju toga što je nešto napisano ošišanim pismom ili krenu da banalizuju stvari ili pak izvrću ono što je neko napisao.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766829#p766829:2au3cnhq je napisao(la):
bojan7b » 17 Avg 2020 16:06[/url]":2au3cnhq]
Nik_B":2au3cnhq je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766633#p766633 je napisao(la):
Earthmoving » Ned Avg 16, 2020 7:32 pm[/url]":2au3cnhq]Kako ranije nisam provalio da je nos sa spomenika u stvari Nemanja posle plastične operacije nosa (a na freskama pre operacije). Videh neki stari spot Dragane Mirković i prepoznah - isti Nemanjin nos sa fresaka. A i ona je imala plastične operacije pa su joj podihli nos, i reko to je to. Admine nemoj molim te mi brises ovaj post, ovo je vazno otkrice.

Dopunio sam malo tvoj post:

Neko nas kao naciju opasno podje..ava. Unistili su ekonomski sve sto se moglo unistiti, zemlju rasparcali, moral unakazili, instalirali pogresne sisteme vrednosti, stanovnistvo zatupeli, intelektualce i akademske gradjane u inostranstvo proterali, migrante naselili i pustili da lutaju ulicama, kriminalce u biznismene imenovali, a sad su i na istoriju udarili. Drugo objasnjenje nemam za ovakve stvari. Saruman jedan kroz jedan. Eto koga oni vide u liku Stefana Nemanje. Da ne ulazim nasiroko obrazlaganje, vec je manje vise receno, ali ovaj spomenik je totalni fail na mnogo nivoa.
Ja možda ne znam da gledam ovo kako bi trebalo, ali meni više nos sa freske liči na Sarumanov, nego ovaj na statui.
Ako može na ljudima da se vrši plastična operacija, i ispravljaju zakrivljeni i grbavi nosevi, što ne bi to moglo i na statuama i spomenicima. :)
 
Da li formular na latinici popunjavas cirilicom? Ja koliko vidim, ovaj forum je na latinici.
Има српске ћирилице и српске латинице. Осакацена цирилица и осакацена латиница и попунјаванје не знам шта значи. Аргументе некога ко писе осакацено писмо не могу да узмем за озбилно, као неко ко даје себи за право да цита и писе на овом форуму... Дакле питање писмености и васпитања јесте да удостојите људе који читају овај форум да барем пишете као писмени људи. Овде многи учествују само као читаоци (новинари, архитекте, стручњаци из разних области, пензионери, итд) и вероватно многима смета та осакаћеност писма и речника ал се не труде да то промене нажалост. Опет кажем, offtopic. Не замерите.
 
jos samo rec OFa
.... Дакле питање писмености и васпитања јесте да удостојите људе који читају овај форум да барем пишете као писмени људи....
Ne mislim ama bas nista lepo o Vuku i nj. silom nametnutom tom postovanju
:arrow:

, Igor wrote ; Vratimo se temi :) ,,

Naravno i evo predloga

Bilo bi bas dobro da svi znacajjniji natpisi na Savskom trgu budu na staroslovenskom
sto i nije neka velika razlika u pisaniju
ali bi upotpunilo nukleusnu ideju samog trga sa spomenikom
:sesir:
 
Da li je ovo pismo na tabli spomenika Ćirilica? Da li je Ćirilica pravilan naziv pisma? Ja lično koristim nazive Azbuka i Abeceda, jer Ćirilica navodi na zaključak da nas je neki Ćirilo grko-jevrejski crkvenjak opismenio, a da smo pre primanja te religije bili nepismeni i pored najstarijeg vinčanskog pisma na svetu. Takođe, pristalica sam tvrdnji nekih jezičara da je i Latinica, tj abeceda kako je ja zovem, jedna varijanta srbskog vinčanskog pisma, gledao sam malo i etrursko pismo koje je preteča, i ima dosta sličnih slova, plus su Etrurci sebe nazivali Rasenima, što je isto kao i mi Rasi ili Rusi. Koga više interesuje evo npr Slaviša K Miljković pre neki dan o Latinici na 27:45 https://www.youtube.com/watch?v=y9oCSX4XN74&t=1691s ili ovo o Etrurcima/Rasenima odakle kasnije izvire latinica na 5:41 https://www.youtube.com/watch?v=wtzg5uEpiOI&t=361s
Ali da se vratim na pismo ove sa spomenika. Da li je ovo ispod Ćirilica (Azbuka)? Ako je Ćirilica zašto deca koja znaju ćirilicu ne bi znala da pročitaju znakove sa spomenika meko Ь i Ю (ju) ? Kako ima isto ime ko Ćirilica a različite znake? Zar onda to nije slična priča sa Lataniciom, i ona je slična ali ne ista i ima različite znake? U svakom slučaju, zaključak je da pismo na spomeniku nije isto današnjem srbskom pismu, a ni reči se ne pišu isto, npr tamo piše žoupana umesto župana ili Neumanou umesto Nemanja. Razlike su tolike kao kad bi iz latinskog jezika vraćali nazad u srbski, rasenski koren.
 

Prilozi

  • 2020_08_17_15_41_12_STEFAN_NEMANJA_SUTRA_PRED_BEOGRAĐANIMA_Počinje_postavljanje_spomenika_na_S...jpg
    2020_08_17_15_41_12_STEFAN_NEMANJA_SUTRA_PRED_BEOGRAĐANIMA_Počinje_postavljanje_spomenika_na_S...jpg
    28,1 KB · Pregleda: 2.504
Poenta je da je tabla napisana ne na srpskom jeziku, nego na staroslovenskom i to u njegovoj crkvenoj verziji, rekao bih. Znači crkvenoslovenski. Prosto, kao što Rusi imaju svoja ćirilična slova, tako je nekada i staroslovenski imao. Dok nije došao Vuk i izbacio nepotrebna slova i znakove.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Svedoci smo klasicnog primera skretanja teme sa sustine problema. Moja opaska je bila da spomenik Stefanu Nemanji neodoljivo podseca na Sarumana, sto bi moglo da se pridoda dosadasnjim nedostacima koji su uoceni na spomeniku, a kojih nije malo.

To ne znaci da je moje opazanje ispravno, niti da je umetnik zaista po liku Sarumana kreirao spomenik. Moja opaska vise sugerise na to kakav utisak na mene odaje lik Stefana Nemanje sa onako pognuton glavom, ispijenim licem, zamucenim pogledom, obesenim ustima, itd.

Da ne trcim bas toliko pred rudu, hajde da sacekamo i vidimo kakav ce utisak odavati kada se spomenik postavi. Moze biti da je na prilozenoj fotografiji zbog svetla, senke, ugla slikanja i kompozicije ispao tako bezlicno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766950#p766950:342ox42q je napisao(la):
Otis.Driftwood » Uto Avg 18, 2020 8:51 am[/url]":342ox42q]Mozda si samo ti tog misljenja da ti lici na Sarumana

Mozda...
 
Ne znam zasto je neko opterecen ko na koga lici. Ocigledno pokusavas da uguras foru sa Sarumanom u podsvest i u pop kulturu kako bi bio dobar fazon i in.

A na kraju krajeva, po zavrsetku spomenika njegovo lice izbliza ce moci da vide samo golubovi i dronovi pa mozda za 20 godina i golubovi-dronovi
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766965#p766965:1xejdvgt je napisao(la):
Otis.Driftwood » 18 Avg 2020 10:11[/url]":1xejdvgt]Ne znam zasto je neko opterecen ko na koga lici. Ocigledno pokusavas da uguras foru sa Sarumanom u podsvest i u pop kulturu kako bi bio dobar fazon i in.

A na kraju krajeva, po zavrsetku spomenika njegovo lice izbliza ce moci da vide samo golubovi i dronovi pa mozda za 20 godina i golubovi-dronovi
Post sa Sarumanom ima šest :kk: (lajkova).
 
A na koga biste vi da Nemanja lici? Po meni, lici na lice sa freske.
Ipak nisu imali 4 kamere i 60 megapiksela tad.
 
Imamo danas oči podjednako kao i tada, pa opet uspevamo da 3D spomenike / skulpture napravimo da ne liče na sebe, na ono što se vidi na freskama, uprkos svim mogućim i nemogućim čudima tehnike.
 
Da je Vesic rekao da ce biti Saruman, ili o pismu spomenika trga, kapiram, ne bi bio offtopic.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=767060#p767060:1kq9brqg je napisao(la):
solecar » Uto Avg 18, 2020 4:28 pm[/url]":1kq9brqg]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766965#p766965:1kq9brqg je napisao(la):
Otis.Driftwood » 18 Avg 2020 10:11[/url]":1kq9brqg]Ne znam zasto je neko opterecen ko na koga lici. Ocigledno pokusavas da uguras foru sa Sarumanom u podsvest i u pop kulturu kako bi bio dobar fazon i in.

A na kraju krajeva, po zavrsetku spomenika njegovo lice izbliza ce moci da vide samo golubovi i dronovi pa mozda za 20 godina i golubovi-dronovi
Post sa Sarumanom ima šest :kk: (lajkova).

Kao i komentari na Informeru
 
Otis.Driftwood":zkyy5xb2 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=767060#p767060:zkyy5xb2 je napisao(la):
solecar » Uto Avg 18, 2020 4:28 pm[/url]":zkyy5xb2]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766965#p766965:zkyy5xb2 je napisao(la):
Otis.Driftwood » 18 Avg 2020 10:11[/url]":zkyy5xb2]Ne znam zasto je neko opterecen ko na koga lici. Ocigledno pokusavas da uguras foru sa Sarumanom u podsvest i u pop kulturu kako bi bio dobar fazon i in.

A na kraju krajeva, po zavrsetku spomenika njegovo lice izbliza ce moci da vide samo golubovi i dronovi pa mozda za 20 godina i golubovi-dronovi
Post sa Sarumanom ima šest :kk: (lajkova).
Kao i komentari na Informeru
A bogami i članova foruma ima kao da su prešli sa Informera. :)
 
Molim vas da šaljive postove u vezi spomenika postavljate u temi smehoteka mada i nema smisla baš rugati se spomeniku.
 
Zvezdarka je više puta ponovila da spomenici dosta govore o vremenu u kojem su postavljeni i o ljudima koji su ih postavili.
Ono nije bilo ruganje spomeniku, nikako Stefanu Nemanji, već ismevanje ljudi koji su izabrali baš ovaj rad...
 
Vrh