Šta je novo?

Savski trg

Kukate za barake a ove dve zgrade gole bez fasade

:mrgreen:

A jes ruzna zgrada poste
 
Пошта би ваљало да се врати на изворно предратно стање а овај недовршени хотел би скратио за спрат вишка од судедних зграда у низу и завршио. А бараке су реално ругло.
 
^ Ovo cude se ne moze smatrati "onom predratnom" postom. Ta zgrada je nestala u bombardovanju. Ovo je posleratna betonska sklepetina. Ako ne moze da joj se vrati predratno stanje, onda nek se rusi.
 
Мислим да се детаљније писало о згради поште, ради се о истој згради али реконструкцијом значајно измењеној. Што се мене тиче, ја бих је и срушио до темеља ако би се на истом месту изградила оригинална пошта.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=712502#p712502:1ev01hvn je napisao(la):
Gazi Bengazi » Čet Feb 27, 2020 10:30 pm[/url]":1ev01hvn]^ Ovo cude se ne moze smatrati "onom predratnom" postom. Ta zgrada je nestala u bombardovanju. Ovo je posleratna betonska sklepetina. Ako ne moze da joj se vrati predratno stanje, onda nek se rusi.
Nije original(na), ali ne bih je baš nazvao sklepotinom. Za nešto što je pravljeno u doba komunizma (da ne kažem brutalizma, pošto je ovo malo pre toga), i nije loša. Štaviše, mislim da bi njena estetika još više mogla da dođe do izražaja kad bi se neki elementi na njoj bolje istakli.

Ovo naravno ne znači da bih između Stare i ove pošte izabrao ovu. Ne. Ali ako bi morala da ostane ova, mislim da bi mogla da se poboljša.
Kako? Daš Zexlandu jedno popodne i napraviće čovek bar 5 sjajnih predloga. :D :p

Što rekoh jednom pre dve godine (dok je još bio Folić) - menjam 20 Folića za jednog Zexa. 8)
 
Bender Rodriguez":1lx3vybm je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=712502#p712502 je napisao(la):
Gazi Bengazi » Čet Feb 27, 2020 10:30 pm[/url]":1lx3vybm]^ Ovo cude se ne moze smatrati "onom predratnom" postom. Ta zgrada je nestala u bombardovanju. Ovo je posleratna betonska sklepetina. Ako ne moze da joj se vrati predratno stanje, onda nek se rusi.
Nije original(na), ali ne bih je baš nazvao sklepotinom. Za nešto što je pravljeno u doba komunizma (da ne kažem brutalizma, pošto je ovo malo pre toga), i nije loša. Štaviše, mislim da bi njena estetika još više mogla da dođe do izražaja kad bi se neki elementi na njoj bolje istakli.

Ovo naravno ne znači da bih između Stare i ove pošte izabrao ovu. Ne. Ali ako bi morala da ostane ova, mislim da bi mogla da se poboljša.
Kako? Daš Zexlandu jedno popodne i napraviće čovek bar 5 sjajnih predloga. :D :p

Što rekoh jednom pre dve godine (dok je još bio Folić) - menjam 20 Folića za jednog Zexa. 8)
Može ova verzija Pošte da se sredi, ali bolje da ne pišemo to i dajemo ideje :) , jer...

Pošta sa obnovljenom starom fasadom bi bila NAJLJEPŠA ZGRADA u Beogradu.

Mislim da se to nedovoljno potencira, iako je na ovoj temi nebrojano puta pominjano da bi je bilo lijepo obnoviti. Ali to ne bi samo bilo lijepo, već bi mnogo dobili i rekonstrukcija bi trebalo da bude apsolutni prioritet.

Pošta je imala originalnu, drugačiju fasadu, najistaknutiji je primjer specifične domaće arhitekture. Ima još gradjevina tog stila i istog autora, ali je sa Poštom pretjerao. U pozitivnom smislu. Po meni i Gaudijeva arhitektura je pretjerana (samo u mnogo većoj mjeri) i to ih čini interesantnim.

Pošto sam laik, izvinjavam se što sam sebi dopustio da dajem ovakve ocjene. A baš me zanima, ako to nije Pošta, koja bi to bila najljepša zgrada u BG?
 
И ја сам лаик, а мени је, рецимо, та стара зграда поште изузетно ружна и нескладна. Буди ми асоцијације на бабу скврченог лица и на споменик помрлима од јектике. Тако је ја доживљавам. Не бих волео да живим поред те зграде. Поред постојеће, дела руског емигранта Крата, бих. Коруновићева зграда Главног телеграфа у Палмотићевој улици, рађена у истом српско-византијском стилу, са друге стране, мени је одлична. Слажем се да је Коруновић са зградом поште "претерао", али, по мени, не у позитивном смислу, већ сматрам да је отишао у бесмисао и у тотални анахронизам (то је зграда са технолошком функцијом, потпуно неспојива са модерним временима и технологијом; намеће се паралела са смешним совјетским аеродромима у стилу соцреализма, са елементима историјских архитектонских стилова). Тако су сматрали многи и ономад, постоје сведочанства да је објекат био прилично нефункционалан, а мислим да у данашње време влада претерано романсиран однос према зградама које имају украсе на фасади.

Наравно, сасвим ми је јасно да сам по овом питању у мањини, и да постоји воља да се та зграда обнови. Па ће се вероватно и обновити. Није крај света.
 
https://mondo.rs/Info/Beograd/a1288965/ ... ubote.html


"Sekretarijat za saobraćaj i Sekretarijat za javni prevoz obezbedili su privremeni režim saobraćaja, s tim što će sve tramvajske linije koje saobraćaju preko Savskog trga biti zamenjene autobusima. Autobusi će okretati na privremenoj okretnici u Savskoj ulici ispred zgrade Pošte, u neposrednoj blizini Savskog trga", istakao je gradski sekretar za saobraćaj Dušan Rafailović za Studio B.

Kako je naveo, umesto tramvajske linije 3 saobraćaće autobusi 3a, a tramvaji 7 i 9 takođe će biti zamenjeni autobusima 7a i 9a.

Autobusi 91, 92, 551 i 553 okretaće ispred zgrade Pošte u Savskoj ulici, dok će poslednja stanica autobusima sa linija 511 i 601 biti na početku Balkanske ulice.

To je, kako je pojasnio Rafailović, privremeni, prolazni terminus gde se vozila neće zadržavati kako se ne bi stvarala gužva u saobraćaju.

Sekretar je naveo i to da je preporuka građanima da izbegavaju zonu radova, te da postoje alternativni pravci kako bi mogli stignu do željenog odredišta. Lička ulica će, dodao je, biti zatvorena za saobraćaj, osim za stanare te ulice i ja zavni gradski putnički prevoz.
"Za smer iz pravca Novog Beograda, Starog savskog mosta ka Slaviji, preporučujemo da građani koriste alternative kao što su Most ?Gazela? i Brankov most", rekao je Rafailović.



On je rekao da ukoliko neko mora da prođe ovim delom grada, moći će sa Starog savskog mosta da skrene desno u Bulevar Vudroa Vilsona do Savske ulice i dalje Ulicom Miloša Pocerca ka Sarajevskoj.

Iz pravca "Gazele" ka Kalemegdanu, građani kao alternativu mogu da koriste Bulevar Vudroa Vilsona i dalje Karađorđevu ulicu. Za smer od Karađorđeve ka Sajmu, najbolje je koristiti Karađorđevu ulicu i Bulevar Vudroa Vilsona.

Ukoliko dolaze sa Slavije, a idu ka Sajmu u Resavskoj ulici, biće dozvoljeno skretanje levo, a potom Birčaninovom ulicom ili nekom alternativom do Nemanjine ulice. Iz pravca Slavije ka Starom savskom mostu ide se ulicama: Nemanjinom, Sarajevskom, Gavrila Principa do Ulice kraljevića Marka, ka Karađorđevoj i dalje ka Starom savskom mostu, objasnio je Rafailović.

"Ukoliko neko ima potrebu da dođe do bivše Autobuske stanice, preporuka je da se koristi Bulevar Vudroa Vilsona, kazao je Rafailović i naveo da je Nemanjina ulica od Sarajevske do Savskog trga zatvorena za saobraćaj, osim za korisnike Bolnice ?Sveti Sava?, za izvođače radova i stanare tog dela ulice", rekao je Rafailović.

Sve dodatne informacije (mape trasa linija gradskog prevoza i izmena režima saobraćaja) mogu se pogledati na sajtu Grada Beograda (www.beograd.rs), Sekretarijata za javni prevoz (www.bgprevoz.rs) i Sekretarijata za saobraćaj (www.bgsaobracaj.rs), saopštio je gradski Sekretarijat za informisanje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=712618#p712618:28jterl0 je napisao(la):
Пантограф » 28 Feb 2020 10:17 am[/url]":28jterl0]И ја сам лаик, а мени је, рецимо, та стара зграда поште изузетно ружна и нескладна. Буди ми асоцијације на бабу скврченог лица и на споменик помрлима од јектике. Тако је ја доживљавам. Не бих волео да живим поред те зграде. Поред постојеће, дела руског емигранта Крата, бих. Коруновићева зграда Главног телеграфа у Палмотићевој улици, рађена у истом српско-византијском стилу, са друге стране, мени је одлична. Слажем се да је Коруновић са зградом поште "претерао", али, по мени, не у позитивном смислу, већ сматрам да је отишао у бесмисао и у тотални анахронизам (то је зграда са технолошком функцијом, потпуно неспојива са модерним временима и технологијом; намеће се паралела са смешним совјетским аеродромима у стилу соцреализма, са елементима историјских архитектонских стилова). Тако су сматрали многи и ономад, постоје сведочанства да је објекат био прилично нефункционалан, а мислим да у данашње време влада претерано романсиран однос према зградама које имају украсе на фасади.

Наравно, сасвим ми је јасно да сам по овом питању у мањини, и да постоји воља да се та зграда обнови. Па ће се вероватно и обновити. Није крај света.
Jesi u manjini - ama nisi potpuno usamljen. I ja sam više puta isticao da mi je ta Korunovićeva zgrada pošte uvek delovala previše kitnjasto, i da nemamo neki račun ni potrebu da je obnavljamo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=712633#p712633:250hlqcc je napisao(la):
GOJE » Pet Feb 28, 2020 11:07 am[/url]":250hlqcc]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=712618#p712618:250hlqcc je napisao(la):
Пантограф » 28 Feb 2020 10:17 am[/url]":250hlqcc]И ја сам лаик, а мени је, рецимо, та стара зграда поште изузетно ружна и нескладна. Буди ми асоцијације на бабу скврченог лица и на споменик помрлима од јектике. Тако је ја доживљавам. Не бих волео да живим поред те зграде. Поред постојеће, дела руског емигранта Крата, бих. Коруновићева зграда Главног телеграфа у Палмотићевој улици, рађена у истом српско-византијском стилу, са друге стране, мени је одлична. Слажем се да је Коруновић са зградом поште "претерао", али, по мени, не у позитивном смислу, већ сматрам да је отишао у бесмисао и у тотални анахронизам (то је зграда са технолошком функцијом, потпуно неспојива са модерним временима и технологијом; намеће се паралела са смешним совјетским аеродромима у стилу соцреализма, са елементима историјских архитектонских стилова). Тако су сматрали многи и ономад, постоје сведочанства да је објекат био прилично нефункционалан, а мислим да у данашње време влада претерано романсиран однос према зградама које имају украсе на фасади.

Наравно, сасвим ми је јасно да сам по овом питању у мањини, и да постоји воља да се та зграда обнови. Па ће се вероватно и обновити. Није крај света.
Jesi u manjini - ama nisi potpuno usamljen. I ja sam više puta isticao da mi je ta Korunovićeva zgrada pošte uvek delovala previše kitnjasto, i da nemamo neki račun ni potrebu da je obnavljamo.

Postoji romansiran odnos prema zgradama koje imaju ukrase na fasadi, jer vjerovatno ljudi misle da nedostaju i da su srušene u bombardovanjima, ili da su ih komunisti obrijali. Moj utisak je da to i nije tačno, da nije nestao neki ogroman broj zgrada akademskog ili stila secesije, već ih jednostavno nije ni bilo.

Stara zgrada mi se dopada zato što je jako interesantna i neobična, a i istovremeno monumentalna da baš ostavi utisak. Najizrazitiji primjer našeg stila, raritet, pa bi je trebalo obnoviti. Razumijem da je možda zakasnila i da se pravila u doba vladavine modernizma, pa iz tog razloga se nije ni dopadala tada mnogima. Kratova je dobar primjer modernizma (samo nije održavana), ali nema kapacitet da bude simbol grada. Ali razumijem i vaš stav.

P.S. Muzej u Palmotićevoj je isto lijepa zgrada, ali ne može kompletno da se sagleda zbog zgrada okolo i drveća.
 
meni je malo morbidna ta stara zgrada poste. možda nije takav osecaj uživo. kako god, mnogo je važnije da se razresi onaj nakazni ćošak preko puta nego da se ulickava posta posto cak i ovako zapuštena, u svom najgorem mogućem izdanju, predstavlja daleko manji problem od ovog užasa na ćošku.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=712732#p712732:1acbh16n je napisao(la):
bushwick » Пет Феб 28, 2020 1:53 pm[/url]":1acbh16n]meni je malo morbidna ta stara zgrada poste. možda nije takav osecaj uživo. kako god, mnogo je važnije da se razresi onaj nakazni ćošak preko puta nego da se ulickava posta posto cak i ovako zapuštena, u svom najgorem mogućem izdanju, predstavlja daleko manji problem od ovog užasa na ćošku.
Да будем потпуно искрен: први сам за враћање старог изгледа Поште и писао сам свим институцијама и органима тим поводом - без иједног одговора.

Садашњи изглед поште није толико лош. Проблем је што је и таква у лошем стању. Да се ураде лепи панели уместо стандардних досадних прозора, да се мало умије фасада и уреди околиш, чак би и ова стаљинистичка зграда изгледала солидно. У поређењу са другим архитектонским побачајима по Београду, Пошта изгледа веома добро. :kafa:
 
Садко, "стаљинистичка", однсно "соцреалистичка" архитектура је ово:
staljin.JPG

То нема везе са предметном зградом поште.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=712618#p712618:2itvn1h6 je napisao(la):
Пантограф » Pet Feb 28, 2020 10:17 am[/url]":2itvn1h6]И ја сам лаик, а мени је, рецимо, та стара зграда поште изузетно ружна и нескладна. Буди ми асоцијације на бабу скврченог лица и на споменик помрлима од јектике. Тако је ја доживљавам. Не бих волео да живим поред те зграде. Поред постојеће, дела руског емигранта Крата, бих. Коруновићева зграда Главног телеграфа у Палмотићевој улици, рађена у истом српско-византијском стилу, са друге стране, мени је одлична. Слажем се да је Коруновић са зградом поште "претерао", али, по мени, не у позитивном смислу, већ сматрам да је отишао у бесмисао и у тотални анахронизам (то је зграда са технолошком функцијом, потпуно неспојива са модерним временима и технологијом; намеће се паралела са смешним совјетским аеродромима у стилу соцреализма, са елементима историјских архитектонских стилова). Тако су сматрали многи и ономад, постоје сведочанства да је објекат био прилично нефункционалан, а мислим да у данашње време влада претерано романсиран однос према зградама које имају украсе на фасади.

Наравно, сасвим ми је јасно да сам по овом питању у мањини, и да постоји воља да се та зграда обнови. Па ће се вероватно и обновити. Није крај света.
Bogme, možda nisi eksperti ali nisi ni laik. :wink:
Kapiram šta hoćeš da kažeš i slažem se. Što se mene tiče, samo nek se uradi nešto što će da izađe estetski kršteno.
 
Pantografe niko ne bi obnavljao unutrasnji nefunkcjonalni raspored vec samo fasadu a unutra bi se prilagodila novoj namjeni takodje nesto nevjerujem da se korunovic mogao ugledati na socrelizam u SSSR u bilo kom pogledu .
Mozda tebi odaje takav utisak ja sam za obnovu fasade zbog tuzne sudbine dijela arh korunovica ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=712747#p712747:22vf9q0i je napisao(la):
Пантограф » Пет Феб 28, 2020 2:28 pm[/url]":22vf9q0i]Садко, "стаљинистичка", однсно "соцреалистичка" архитектура је ово:

То нема везе са предметном зградом поште.
file.php
На слици је светлији пример, широко им је поље - https://en.wikipedia.org/wiki/Stalinist_architecture
 
I tu su već počeli sa lošim proporcijama stubova, detalja, prozora itd. Hvala bogu što se stalinizam nije širio u jugoslaviju. Izuzetno odvratna interpretacija antičkih motiva.
 
Staroj zgradi poste vratiti fasadu, ali zatvoriti postu, jer je zgrada za nesto mnogo ozbiljnije. To ce se i desiti onda kada se ta zgrada uzme od poste ili ako je kupi neko od poste. Ne znam ko je tu vlasnik.

Jedno je sigurno, a to je da je od pocetka zgrada nije menjala namenu. Ostala je posta skoro punih 100 godina.
 
Симболички, може да остане у приземљу шалтер сала, а горњи простор на спратовима да добије нову намену.
 
Istorijski muzej Srbije komplet svaki sprat jedan vremenski period na krovu restoran npr
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=712942#p712942:38kv0ooj je napisao(la):
Дошљак » 29 Feb 2020 09:24 am[/url]":38kv0ooj]Симболички, може да остане у приземљу шалтер сала, а горњи простор на спратовима да добије нову намену.

Moze i tako, a Istorijski muzej sto kaze Disha ili koji vec da bude iznad...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=713034#p713034:31jeoxo9 je napisao(la):
Svetlopis » 29 Feb 2020 02:09 pm[/url]":31jeoxo9]Busevi će ići Balkanskom sada, i tako će biti mjesec dana.

Ajd u :vops: da ce biti bar dva meseca! Neucrtane instalacije, ovo, ono....
 
Ušao sam na Naxi kamere da probam da vidim šta se dešava, nisam pratio dva dana i izneverovao sam, i sada rade. :D
 

Prilozi

  • Screenshot_72.jpg
    Screenshot_72.jpg
    83,5 KB · Pregleda: 1.717
Vrh