Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Nije dozvoljeno kacenje vesa ili drzanje komada namestaja na terasama i to pise u pravilima zgrade. Neko ovde samoinicijativno krsi pravila a to rade najcesce oni koji rentiraju stanove.
Ili jednostavno genijalno ultra luksuzno elitno najbolje u galaksiji naselje nije predvidelo prostor za sušenje veša svojih stanara, pa se isti snalaze
 
Nisi cuo za masinu za susenje vesa?
Nisi čuo da neke stvari ne smeju da idu u mašinu za sušenje, ili možda nisi čuo da neki ljudi nemaju ili ne žele mašine za sušenje? Vešernice su davno izmišljene, samo treba neko da se seti da ih projektuje (ako već misli da mi diktira šta smem i ne smem da stavljam na terasu).
 
Nisi čuo da neke stvari ne smeju da idu u mašinu za sušenje, ili možda nisi čuo da neki ljudi nemaju ili ne žele mašine za sušenje? Vešernice su davno izmišljene, samo treba neko da se seti da ih projektuje (ako već misli da mi diktira šta smem i ne smem da stavljam na terasu).
Podsecas me na drugaricu koja je ismejavala masine za pranje sudova, kao ne moze to lepo da opere. A kad su joj kumovi za svadbu predlozili 5-6 stvari sta da joj poklone, ni sekundu se nije razmisljala, izbrala masinu za sudove. Tako ti je to, onaj ko nesto ne moze sebi da priusti, nalazi izgovor da ta stvar ne valja. Masina za susenje je danas sastavni deo doma svakog normalnog coveka, i u savremenim masinama sa pravilnim izborom programa i temperature se moze susiti skoro sve (bar 90% odece). Pre ce biti da je razlog u ovom drugom delu tvoje recenice "ili možda nisi čuo da neki ljudi nemaju ili ne žele mašine za sušenje?". Pa zbog toga sto neko nije cuo za masinu, treba praviti vesernicu :ROFLMAO:
 
Ne znam nikog u Srbiji ko ima mašinu za sušenje veša.
Ovo su neki novi momentu na forumu, Dragan prešao na novi nivo.

Sledeće što se može očekivati biće ''kako to mislite imate mehaničke slavine u svom domu??? Zar ne znate da su slavine sa senzorom sastavni deo doma svakog normalnog čoveka''...
 
Nije dozvoljeno kacenje vesa ili drzanje komada namestaja na terasama i to pise u pravilima zgrade. Neko ovde samoinicijativno krsi pravila a to rade najcesce oni koji rentiraju stanove.
Није дозвољено држање комада намештаја? Зна ли се какав намештај, столице, столови, или се мисли на неке плакаре? Платиш 10ак хиљада евра простор у којем можеш само да стојиш, мада можда је и прописано када то сме и у каквој одећи, да се не нарушава изглед.
Ако није проблем да неко окачи правила зграде, бар тај део.
 
Nije dozvoljeno kacenje vesa ili drzanje komada namestaja na terasama i to pise u pravilima zgrade. Neko ovde samoinicijativno krsi pravila a to rade najcesce oni koji rentiraju stanove.
Већ се причало на ту тему у контексту, божемесачувај, папуча али није згорег поновити - ограничења у људским слободама (слободи кретања, слободи располагања личном имовином) може да успостави само тело које за то има законска овлашћења (републички или градски управни органи).

BMW може да не воли да ја нпр. продајем ошурене прасиће из гепека новог Х6 и поставим такву фотографију на нпр. Инстаграм, али нема законско овлашћење да ми забрани тако нешто, док с друге стране Ветеринарска инспекција може (не Инстаграм него гепек).

Исто тако, предузеће које одржава зграду (моју приватну имовину) може да реагује ако моје понашање узрокује материјално оштећење заједничке имовине (нпр. ако ми са терасе капље расол па исфлека фасаду), али нема овлашћења да ми забрани да држим буре за купус на тераси, док градски управни органи могу (чак и из естетских разлога). Међутим, све и кад предузеће има основа да реагује, њихова реакција има ограничени домет - не може предузеће да мене као грађанина казни. Оно може да тражи одштету и прети тужбом, али нема инструмент да казни и изврши казну.
 
Podsecas me na drugaricu koja je ismejavala masine za pranje sudova, kao ne moze to lepo da opere. A kad su joj kumovi za svadbu predlozili 5-6 stvari sta da joj poklone, ni sekundu se nije razmisljala, izbrala masinu za sudove. Tako ti je to, onaj ko nesto ne moze sebi da priusti, nalazi izgovor da ta stvar ne valja. Masina za susenje je danas sastavni deo doma svakog normalnog coveka, i u savremenim masinama sa pravilnim izborom programa i temperature se moze susiti skoro sve (bar 90% odece). Pre ce biti da je razlog u ovom drugom delu tvoje recenice "ili možda nisi čuo da neki ljudi nemaju ili ne žele mašine za sušenje?". Pa zbog toga sto neko nije cuo za masinu, treba praviti vesernicu :ROFLMAO:
Jadna ti je ta zamena teze. To da li neko hoće ili neće da ima mašinu za sušenje je bukvalno samo na njima, kao i za bilo koji drugi uređaj u kući. Ali ja naravno nisam ni rekao da je neko dužan da mi napravi vešernicu jer odbijam da kupim mašinu za sušenje, već sam vrlo jasno rekao da, ako neko misli da može da mi brani gde ću ja da širim veš u svom stanu, koji sam debelo platio, onda mora da ponudi alternativu, ili da začepi gubicu. Kad stanovi u Beogradu na vodi budu dolazili uz već ugrađene mašine za sušenje (ili jednostavno komunalne vešernice), onda možemo da pričamo o tome da uprava zgrade nekom nešto brani.
 
Jadna ti je ta zamena teze. To da li neko hoće ili neće da ima mašinu za sušenje je bukvalno samo na njima, kao i za bilo koji drugi uređaj u kući. Ali ja naravno nisam ni rekao da je neko dužan da mi napravi vešernicu jer odbijam da kupim mašinu za sušenje, već sam vrlo jasno rekao da, ako neko misli da može da mi brani gde ću ja da širim veš u svom stanu, koji sam debelo platio, onda mora da ponudi alternativu, ili da začepi gubicu. Kad stanovi u Beogradu na vodi budu dolazili uz već ugrađene mašine za sušenje (ili jednostavno komunalne vešernice), onda možemo da pričamo o tome da uprava zgrade nekom nešto brani.
Nikakve teze ja ne zamenjujem, nego je tvoja manipulacija jadna jer se moj odgovor odnosio na to da iako nema vesernice u zgradi, ves se moze susiti i masini za susenje, a to malo sto ne moze, moze na radijatoru za susenje u kupatilu. Inace, nisi ti nikakav stan debelo platio, nemas ti za stan u BNV, a ako je neko debelo platio stan, ne znaci da moze da narusava zivot drugih ljudi, u ovom slucaju kacenjem svoji gaca na terasu. Susenje vesa na terasi je zakonom zabranjeno, ako neko nema mogucnosti da ga susi na drugom mestu, njegov problem sto je kupio stan u toj zgradi. Ima sobu pa neka ga susi tamo.
 
Ne znam nikog u Srbiji ko ima mašinu za sušenje veša.
Ovo su neki novi momentu na forumu, Dragan prešao na novi nivo.

Sledeće što se može očekivati biće ''kako to mislite imate mehaničke slavine u svom domu??? Zar ne znate da su slavine sa senzorom sastavni deo doma svakog normalnog čoveka''...
Ja se na tvom mestu ne bi time ponosio. Pre deset godina, u Rusiji u Ukrajini je postojalo mobilno bankarstvo i tada i danas se ovde bukvalno svako koristi time, u Srbiji 80% ljudi jos ne zna sta je to. Ti se ponosi time. A sto se masine za susenje tice, to je danas u Ukrajini i Rusiji sastavni deo tehnike svake savremene porodice, koja pristojno zaradjuje i useljava se u svoj stan.
 
Већ се причало на ту тему у контексту, божемесачувај, папуча али није згорег поновити - ограничења у људским слободама (слободи кретања, слободи располагања личном имовином) може да успостави само тело које за то има законска овлашћења (републички или градски управни органи).

BMW може да не воли да ја нпр. продајем ошурене прасиће из гепека новог Х6 и поставим такву фотографију на нпр. Инстаграм, али нема законско овлашћење да ми забрани тако нешто, док с друге стране Ветеринарска инспекција може (не Инстаграм него гепек).

Исто тако, предузеће које одржава зграду (моју приватну имовину) може да реагује ако моје понашање узрокује материјално оштећење заједничке имовине (нпр. ако ми са терасе капље расол па исфлека фасаду), али нема овлашћења да ми забрани да држим буре за купус на тераси, док градски управни органи могу (чак и из естетских разлога). Међутим, све и кад предузеће има основа да реагује, њихова реакција има ограничени домет - не може предузеће да мене као грађанина казни. Оно може да тражи одштету и прети тужбом, али нема инструмент да казни и изврши казну.
Nece tebe preduzece kazniti, vec moze komunalna policija zato sto je susenje vesa na terasu zakonom zabranjeno. To sto kumanalna policija ne radi svoj posao je druga stvar.
 
Pre deset godina, u Rusiji u Ukrajini je postojalo mobilno bankarstvo i tada i danas se ovde bukvalno svako koristi time, u Srbiji 80% ljudi jos ne zna sta je to.
I bolje što ne zna, manje mobilnog bankrastva znači više radnih mesta za ljudske radnike i bolji kontakt sa bankom umesto da se yebavam(o) sa govornim automatima i glupim mašinama. :) Isto važi i za ostale korporativne prakse i gamadi gde se sve usiljeno prebacuje na mašine pa kad ti treba bilo šta izvan algoritma, mož se 'beš dok dođeš do žive ljudske osobe.

Pazi sad ovaj plot twist - to kažem i kao informatičar. Znam, šok. Informatičar koji kapira da nove tehnologije ne moraju uvek da donose samo dobro, nego ponekad i nešto loše. Znam, informatičar koji razmišlja i o ljudima a ne samo o mašinama. Znam, kadar nevera, zbog ovoga sam ludista i staromodan i svašta još... :)
A sto se masine za susenje tice, to je danas u Ukrajini i Rusiji sastavni deo tehnike svake savremene porodice, koja pristojno zaradjuje i useljava se u svoj stan.
Da, u Moskvi, Petrogradu, Kijevu i još par drugih gradova.😃
Inače sve verujem da jedni Rusi i Ukrajinci po unutrašnjosti imaju mašine za sušenje veša. Verovatno zato Rusi u Ukrajini trpaju sve što nađu od bele tehnike i šalju nazad za Rodinu. :unsure:

A inače, evo majke mi, ja ne znam stvarno kako živim bez mašine za sušenje veša. A i bez mobilnog bankarstva. Mučim se svakog dana. I ja i ostatak Srbije.
A i bez slavine na senzor mi postaje sve teže majku mu, treba bre podići onu polugu slavine. Ne znam šta bih tek radio da imam one što se odvrću, mislim da bih se ubio od muke.
 
Inače, ne postoji scenario u kome će bilo ko dobiti kaznu ako suši veš na sušilici unutar svoje terase, odnosno u prostoru IZA ograde. Pogotovu ako se pritom sama odeća nalazi na sušilici na podu, znači na manje od metar visine, zaklonjena ogradom i da se ne vidi cela direktno sa ulice.

E sad, to što su ograde providne rešetke, to je druga stvar. Treba biti baš žešći fijuk da nekome od celog grada bode oči to što je u šumi kulčina, na 23. spratu, na visini od 50 metara, video nečiju majicu na sušilici, kroz rešetke ograde.


Sledeći korak bi mogao da bude prijavljivanje nadležnima što je komšija izašao na svoju terasu u boksericama. Nalazi se u javnosti a izlazi tako neugledno obučen. C,c,c...

A dobro je da smo sve druge urbanističke, komunalne, saobraćajne, kulturološke i organizacione probleme u Beogradu rešili pa sad još samo ostaje da se bavimo tuđim vešom, tuđim terasama, tuđom odevenošću u stanu i šta ti ja znam...
 
I bolje što ne zna, manje mobilnog bankrastva znači više radnih mesta za ljudske radnike i bolji kontakt sa bankom umesto da se yebavam(o) sa govornim automatima i glupim mašinama. :) Isto važi i za ostale korporativne prakse i gamadi gde se sve usiljeno prebacuje na mašine pa kad ti treba bilo šta izvan algoritma, mož se 'beš dok dođeš do žive ljudske osobe.

Pazi sad ovaj plot twist - to kažem i kao informatičar. Znam, šok. Informatičar koji kapira da nove tehnologije ne moraju uvek da donose samo dobro, nego ponekad i nešto loše. Znam, informatičar koji razmišlja i o ljudima a ne samo o mašinama. Znam, kadar nevera, zbog ovoga sam ludista i staromodan i svašta još... :)

Da, u Moskvi, Petrogradu, Kijevu i još par drugih gradova.😃
Inače sve verujem da jedni Rusi i Ukrajinci po unutrašnjosti imaju mašine za sušenje veša. Verovatno zato Rusi u Ukrajini trpaju sve što nađu od bele tehnike i šalju nazad za Rodinu. :unsure:

A inače, evo majke mi, ja ne znam stvarno kako živim bez mašine za sušenje veša. A i bez mobilnog bankarstva. Mučim se svakog dana. I ja i ostatak Srbije.
A i bez slavine na senzor mi postaje sve teže majku mu, treba bre podići onu polugu slavine. Ne znam šta bih tek radio da imam one što se odvrću, mislim da bih se ubio od muke.
Informaticar koji misli da je mobilrno bankarstvo isto sto i govorni automati. :)Bas lepo sto tebi to ne treba da ako te neko pita da mu das 1000 dinara (na primer brat, sestra, deca), da otvoris aplikaciju svoje banke na telefonu, i prebacis mu 1000 dinara na racun za 10 sekendi. Idi onda u postu pa mu uplacuj na ziro racun. :) O drugim stvarima da i ne pricam, na primer istorija svih placanja dostupna u svakom trenutku, promena pin koda, mogucnost da vidis koji ti je pin kod ako si ga zaboravio, nema ti je kartica mislis da si izgubio, udjes u aplikaciju zablokiras je, nadjes je posle pola sata, udjes u aplikaciju, razblokiras, podesavanje koliko mozes maksimalno da platis onlajn karticom (bezbednost za slucaj da ti na nekom sajtu skinu podatke pa probaju da plate na internetu tvojom karticom), medjunarodni prenos novca preko aplikacije (western union, swift...), automatsko placanje komunalnih racuna bez da moras bilo sta da unosis.

Moskva, Peterburg, Kijev...ja sam rekao svaka SAVREMENA porodica, nisam ni mislio na porodice po nekim selima. Ti mozes ziveti bez masine za susenje, bas kao i bez masine za sudove koju danas skoro da svako ima, mozes i bez klime , a mozes cak i bez masine za ves. Zivi u skladu s prirodom. ;)
 
Nece tebe preduzece kazniti, vec moze komunalna policija zato sto je susenje vesa na terasu zakonom zabranjeno. To sto kumanalna policija ne radi svoj posao je druga stvar.
Сушење веша на тераси није апсолутно забрањено. Забрањено је на страни зграде ка улици или тргу, и ако су задовољена два критеријума - 1. на видљив начин; и 2. ако се тиме нарушава изглед зграде (Одлука о комуналном реду града Београда, чл. 9).

Комунална полиција се вероватно, и с пуним правом, неће замајавати са доказивањем да су оба критеријума задовољена за једну сушилицу веша која не прелази висину ограде на тераси, и при том је на деветом спрату. Истовремено, власник стана може са унутрашње стране да постави непрозирни параван (нпр. од трске) до висине ограде и тиме свакако елиминише први услов.
 
Inače, ne postoji scenario u kome će bilo ko dobiti kaznu ako suši veš na sušilici unutar svoje terase, odnosno u prostoru IZA ograde. Pogotovu ako se pritom sama odeća nalazi na sušilici na podu, znači na manje od metar visine, zaklonjena ogradom i da se ne vidi cela direktno sa ulice.
Ako je do visine ograde i ograda neprovidna to je dozvoljeno. Nego da skratimo pricu, ko ne veruje da je susenje vesa na terasi zakonom zabranjeno, nek potrazi na Gugl

Kazne od 250 do 500.000 dinara predviđene su osim za sušenje veša na terasama, i za one koji na lođama i balkonima drže stari nameštaj, ogrev ali i neobezbeđene saksije sa cvećem.

 
Сушење веша на тераси није апсолутно забрањено. Забрањено је на страни зграде ка улици или тргу, и ако су задовољена два критеријума - 1. на видљив начин; и 2. ако се тиме нарушава изглед зграде (Одлука о комуналном реду града Београда, чл. 9).

Комунална полиција се вероватно, и с пуним правом, неће замајавати са доказивањем да су оба критеријума задовољена за једну сушилицу веша која не прелази висину ограде на тераси, и при том је на деветом спрату. Истовремено, власник стана може са унутрашње стране да постави непрозирни параван (нпр. од трске) до висине ограде и тиме свакако елиминише први услов.
Pa ako postavi trsku i ne vidi se ves, onda sto se mene tice neka zakaci gace, moze i neoprane, nikome nece smetati.
 
Informaticar koji misli da je mobilrno bankarstvo isto sto i govorni automati. :)
deal-with-it-perry-cox.gif


Mislim naravno da nisam to napisao ali ti dajem priliku da se igraš i uživaš u izvrtanju reči jer ionako si na ovom forumu bitan ko semafor u GTA pa velim ajde evo ti, neka bude kako ti kažeš i tvrdiš. 😊
Bas lepo sto tebi to ne treba da ako te neko pita da mu das 1000 dinara (na primer brat, sestra, deca), da otvoris aplikaciju svoje banke na telefonu, i prebacis mu 1000 dinara na racun za 10 sekendi. Idi onda u postu pa mu uplacuj na ziro racun. :) O drugim stvarima da i ne pricam, na primer istorija svih placanja dostupna u svakom trenutku, promena pin koda, mogucnost da vidis koji ti je pin kod ako si ga zaboravio, nema ti je kartica mislis da si izgubio, udjes u aplikaciju zablokiras je, nadjes je posle pola sata, udjes u aplikaciju, razblokiras, podesavanje koliko mozes maksimalno da platis onlajn karticom (bezbednost za slucaj da ti na nekom sajtu skinu podatke pa probaju da plate na internetu tvojom karticom), medjunarodni prenos novca preko aplikacije (western union, swift...), automatsko placanje komunalnih racuna bez da moras bilo sta da unosis.
Problem s ljudima, sebičnim i malim ljudima poput tebe, je što vas od tehnologije (i društva) zanima samo kako zameniti ljudski posao mašinom, i ništa više. Ja sam pak od onih ređih informatičara i inženjera koji misle i o socio-ekonomskim posledicama i o dinamici celog sistema, celog društva. A ne samo da vaša razmažena buržujska dupeta budu zadovoljena jer vam je postalo teško i da iznesete veš preko noći da se osuši ili da sačekate u redu u banci jer ste naviknuti da sve dobijate zdravo za gotovo i iste sekunde kad vam se digne. (digne pritisak, na to mislim, naravno)

I da, za sve duže redine u bankama nisu krivi drugi klijenti, kojima je broj manje-više konstantan, nego upravo sami banksteri koji izbacuju svoje službenike na ulicu i isti obim posla tovare na leđa manjeg broja radnika. I namernim pravljenjem tih redina i agresivnim kampanjama teraju klijente da pređu na mašinske usluge. I mogu da kažem da jedan od najporaznijih i najtragičnijih prizora ovog veka je videti i čuti bankarskog službenika koji klijenta moli da pređe na režim rada koji će njega ostaviti bez posla. A onda oboriti i cenu rada drugim službenicima koji ''prežive'', pa otom potom i ostalim ljudima u zemlji. E za razliku od vas zaluđenika, ja nekad mislim i o tome. Jer kapiram da nisam sam na ovom svetu.
Moskva, Peterburg, Kijev...ja sam rekao svaka SAVREMENA porodica, nisam ni mislio na porodice po nekim selima. Ti mozes ziveti bez masine za susenje, bas kao i bez masine za sudove koju danas skoro da svako ima, mozes i bez klime , a mozes cak i bez masine za ves. Zivi u skladu s prirodom. ;)
Umerenost je ključ svega. A i jedino održivo rešenje. Na skali gde na jednom ekstremu se nalaze hipici koji žive u divljini svojim izborom jer tako žele i osećaju sramotu što udišu kiseonik, i buržuja poput tebe koji se pretvaraju u one razmažene mrcine od ljudi iz filma Wall-E, ja gledam da uvek budem na sredini. I to je cela nauka.
 
Poslednja izmena:
Ako je do visine ograde i ograda neprovidna to je dozvoljeno. Nego da skratimo pricu, ko ne veruje da je susenje vesa na terasi zakonom zabranjeno, nek potrazi na Gugl

Kazne od 250 do 500.000 dinara predviđene su osim za sušenje veša na terasama, i za one koji na lođama i balkonima drže stari nameštaj, ogrev ali i neobezbeđene saksije sa cvećem.

Па, ево, ја потражио на гуглу:

"Zabranjeno je na spoljnim delovima zgrade koji su okrenuti prema ulici ili trgu na vidljiv način sušiti veš, držati posteljinu ili tepihe, kao i odlagati druge stvari na način kojim se narušava izgled zgrade."

Може се сушити веш и на тераси према улици или труг, а да се не повреди закон.

П.С. сад тек видим да си видео претходну поруку, тако да је ова сувишна.
 
Ako je do visine ograde i ograda neprovidna to je dozvoljeno. Nego da skratimo pricu, ko ne veruje da je susenje vesa na terasi zakonom zabranjeno, nek potrazi na Gugl

Kazne od 250 do 500.000 dinara predviđene su osim za sušenje veša na terasama, i za one koji na lođama i balkonima drže stari nameštaj, ogrev ali i neobezbeđene saksije sa cvećem.

Ja od starta cele rasprave govorim da je do visine ograde. E sad to što je ova ograda od rešetki, za to zabole i mene, i stanare, i komšije, a vala i komunalnu i inspekcije.

Fino je što si izguglao šta kaže mrtvo upuvano slovo na papiru, sad još samo da izguglaš koliko je zapravo kazni napisano za to što je neko sušio veš unutar svoje terase, unutar prostora između ograda i zidova.


I opet, blago tebi kada ti je to najveći problem u Beogradu. Verujem da si tako revnosan, zaintrigiran i temeljan i u ostalim dešavanjima vezanim za BnV i njegov prostor, poput rušenja u Hercegovačkoj ili recimo o pljačkanju železničke ložionice bukvalno 100 metara ispred kerovske stanice. :unsure:

Sigurno sam da redovno i slikaš, popisuješ i prijavljuješ rupe u trotoarima, kolovozima i keju. Kao pravi dobronameran odgovoran građanin kome je istinski stalo.
 
Poslednja izmena:
Vrh