Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=877614#p877614:3d9hqrqt je napisao(la):
SunnyJ » Нед Сеп 05, 2021 11:54 am[/url]":3d9hqrqt]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=877601#p877601:3d9hqrqt je napisao(la):
Дошљак » Ned Sep 05, 2021 12:36 pm[/url]":3d9hqrqt]Боље да не дирају другу страну. И овде су довољно закомпликовали.
Ko te puta šta je bolje... Čim se ovde skine gro kajmaka, preći će se prekoputa, a kasnije i na Adu Huju.
Велики је залогај блок 18 за њих. Урбанистички је био лакши за изградњу, али је 80% објеката ту укњижено.
То није лако отуђити као што је било лако са железницом, пар пропалих беодарских и грађевинских предузећа и дивљим насељем избеглих железничара.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=877619#p877619:15f38jou je napisao(la):
Sweet Dee » Ned Sep 05, 2021 1:07 pm[/url]":15f38jou]Ada Huja je predvidjena za park i setaliste, nesto slicno kao Ada, cuo sam pre neki dan. Gradnja nije planirana na tom prostoru.
Ma to se odnosi samo na rog Ade Huje, deo oko rukavca, a deo oivičen Pančevcem, Višnjičkom i Dunavom, sve do tog roga biče stambeno-poslovni.
Mada, to nije sad za ovu temu ali je poenta da će nicati i nicati beton, do poslednje travke Beograda.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=877622#p877622:xp0fvzhq je napisao(la):
Дошљак » Ned Sep 05, 2021 1:11 pm[/url]":xp0fvzhq]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=877614#p877614:xp0fvzhq je napisao(la):
SunnyJ » Нед Сеп 05, 2021 11:54 am[/url]":xp0fvzhq]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=877601#p877601:xp0fvzhq je napisao(la):
Дошљак » Ned Sep 05, 2021 12:36 pm[/url]":xp0fvzhq]Боље да не дирају другу страну. И овде су довољно закомпликовали.
Ko te puta šta je bolje... Čim se ovde skine gro kajmaka, preći će se prekoputa, a kasnije i na Adu Huju.
Велики је залогај блок 18 за њих. Урбанистички је био лакши за изградњу, али је 80% објеката ту укњижено.
То није лако отуђити као што је било лако са железницом, пар пропалих беодарских и грађевинских предузећа и дивљим насељем избеглих железничара.
Zmam da je tu situacija nepovoljnija za njih. Čovek koji živi tamo i koji se bori protiv gradnje visokih zgrada na toj lokaciji, pokazivao mi je plan Bloka 18 sa visokim zgradama, još pre 3-4 godine ali izgleda da su taj nalet odbili.
 
Мислим да ће инвеститори, било државни, било приватни, страни или домаћи, још дуго заобилазити блок 18. А са друге стране, верујем да ће се новоградњом у Дунавском амфитеатру (Лука, Вилине воде, бивша кланица, бивша депонија иза Панчевца, Ада Хуја) и још неким просторима на НБГ (ИМТ, бродоградилиште, грађевинска предузећа узводно од Газеле) као и сулудим најављеним Макишом заситити потребе Београда за стамбеним простором. Плуст мањи пројекти широм Врачара, Вождовца, Звездаре, Савског венца и Старог града.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=877492#p877492:2nx76k0z je napisao(la):
svrca » Суб Сеп 04, 2021 10:35 pm[/url]":2nx76k0z]

Још једном ћу запазити да Херцеговачка (или улица у њеном продужетку на ову страну) има само две траке, по једну у смеру, а сви излази и улази из гаража свих зграда између Булевара и Саве уливају се у њу. Цела та површина је испод земље у гаражама у два нивоа.

То је као улица с приземним или једноспратним кућама у неком делу Београда, уз коју овде има неколико хиљада станова. А требало је само да испланирају још једну траку од три метра.
 
Добро запажање, реално су могли и њу да ураде 2+2 макар до моста.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=fzSm7X8j4I4[/youtube]
Po ovom renderu se vide nove i solidne parkovske povrsine
 
Још једном ћу запазити да Херцеговачка (или улица у њеном продужетку на ову страну) има само две траке, по једну у смеру, а сви излази и улази из гаража свих зграда између Булевара и Саве уливају се у њу. Цела та површина је испод земље у гаражама у два нивоа.

То је као улица с приземним или једноспратним кућама у неком делу Београда, уз коју овде има неколико хиљада станова. А требало је само да испланирају још једну траку од три метра.


Tako je. Hercegovačka je debakl u saobraćajnom smislu. Dve trake i deset metara trotoara kojim niko ne šeta.
 
Toliko će zeznuti stvar time što su sebično Kvatro zgrade orjentisali frontom ka unutrašnjosti BGH2O, ostavivši već prilično formiran ulični front na drugoj strani Savske sa krajevima potkovica na Kvatro zgradama.

Da su sve zgrade zatvorene linije onda bi obe vizure bile pomirene, ovako jedna izgleda estetski lepo, a ova druga poludovršeno.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=qVBLpWmO99E[/youtube]
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ygW9kFMYuWQ[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878115#p878115:18onpcni je napisao(la):
milos.tro » Уто Сеп 07, 2021 9:01 am[/url]":18onpcni][youtube]https://www.youtube.com/watch?v=qVBLpWmO99E[/youtube]

Baš sam hteo ovo da postavim, imam jedno pitanje.
Šta će biti sa starim Sajmištem ovaj prostor između Gazele i Savskog mosta? Nekako ovo deluje surovo, ali deluje mi da je greota da na tom prostoru imaš kuće, neke automehaničarske radnje, i udžerice. Ali da pojasnim svoje ideje, nikako mi ne pada na pamet, da priželjkujem neki BNV i na levoj strani Save, i da te ljude pošto potom isteraju zarad nečijih profita i ko zna čega. Samo razmišlljam na glas, i pada mi na pamet da ovaj prostor može da ima ogromnu komercijalnu vrednost i da se može napraviti lep sadržaj tamo.
Recimo kad bi se porušile te kuće, mogle bi se nešto sagraditi niske spratnosti, 5-6 spratova maksimum! muzej, pozorište, kulturni centri, sportski centri, galerije, spomen područije sa parkovima i raznim nekim drugim sadržajem. (mada to se valjda i nešto već planira? s tim da ako se ne varam to je prostor između Brankovog i Savskog mosta).
Znači ne da se ceo prostor sravni do zemlje i da se izbetonira sve živo, već da se taj prostor pokuša iskoristiti na najbolji mogući način, kad su već zbog alavosti ili gluposti uradili sve suprotno u BNV.
Naravno postavlja se pitanje kako se dogovoriti sa tim ljudima koji tamo žive, dati im stvarno istinske nadoknade, koliko bi to koštalo i sve drugo.
Ne znam je li uopšte postoji bilo kakav plan za taj deo grada na neki kraći ili srednji rok?
Ali da završim više je ovo neko razmišljanje , šta bi bilo kad bi bilo...
Naravno pod pretpostavkom da postoji neko sa vizijom i koji se tamo ne bi ugradio najmasnije i na kraju usrao sve. Ali deluje mi da taj prostor ima pravi potencijal za veliki broj stvari.
 
IMG-2314.jpg

IMG-2320.jpg

IMG-2367.jpg
 
Сондирање реке за метро тунел друге линије?
 
mozda proveravanje dubine zbog pomeranja mosta.

Baš sam hteo ovo da postavim, imam jedno pitanje.
Šta će biti sa starim Sajmištem ovaj prostor između Gazele i Savskog mosta? Nekako ovo deluje surovo, ali deluje mi da je greota da na tom prostoru imaš kuće, neke automehaničarske radnje, i udžerice. Ali da pojasnim svoje ideje, nikako mi ne pada na pamet, da priželjkujem neki BNV i na levoj strani Save, i da te ljude pošto potom isteraju zarad nečijih profita i ko zna čega. Samo razmišlljam na glas, i pada mi na pamet da ovaj prostor može da ima ogromnu komercijalnu vrednost i da se može napraviti lep sadržaj tamo.
Recimo kad bi se porušile te kuće, mogle bi se nešto sagraditi niske spratnosti, 5-6 spratova maksimum! muzej, pozorište, kulturni centri, sportski centri, galerije, spomen područije sa parkovima i raznim nekim drugim sadržajem. (mada to se valjda i nešto već planira? s tim da ako se ne varam to je prostor između Brankovog i Savskog mosta).
Znači ne da se ceo prostor sravni do zemlje i da se izbetonira sve živo, već da se taj prostor pokuša iskoristiti na najbolji mogući način, kad su već zbog alavosti ili gluposti uradili sve suprotno u BNV.
Naravno postavlja se pitanje kako se dogovoriti sa tim ljudima koji tamo žive, dati im stvarno istinske nadoknade, koliko bi to koštalo i sve drugo.
Ne znam je li uopšte postoji bilo kakav plan za taj deo grada na neki kraći ili srednji rok?
Ali da završim više je ovo neko razmišljanje , šta bi bilo kad bi bilo...
Naravno pod pretpostavkom da postoji neko sa vizijom i koji se tamo ne bi ugradio najmasnije i na kraju usrao sve. Ali deluje mi da taj prostor ima pravi potencijal za veliki broj stvari.

Nadam se poslovno stambeni kompleksi. Ideja da se tu grade sadrzaji je losa iz vise razloga.
- Prvo to bi bilo veoma sebicno sa strane gledista postojecih stanara u Beogradu jer bi vrednost nekretnina porasla jos za duplo. Tako da to sto zelis sadrzaje je lepo ali bi time ostetio sve one koji zele da kupe nekretninu a i budzet od poreza takodje.
- Sadrzaji trose novac uglavnom a stvaraju ga u mnogo manjoj meri nego da se izgradi poslovno stambeni kompleks.

Dalji rast cena nekretnina je dobar iz perspektive grada u smislu bice vise para od poreza ali los jer ce drzava morati da pocne sa intervencijama u trzisnu ekonomiju da bi ljudi imali gde da zive.

Sto se mene licno tice najbolje park da izgrade ali bi to bila losa odluka grada iz perspektive nacionalnog interesa. Naravno da zelis sto vise $$$ da se slije u budzet da bi mogao grad jos vise da se razvija.
 
Oвај камион служи за сондирање земљишта. Виђао сам га по Београду на води од самог почетка радова, тј. још док се рушило.

508px-FAP_1417_CIP.jpg


За мерење дубине дна река и језера се користи ехосондер.
 
Možda nije kasno da se promeni imenovanje objekata ali mislim da nema logike da u istom bloku ne budu objekti pod nazivom Aqua i Terra. Po trenutnom planu su razdvojeni tako da ime objekta Aria prebaciti uz Verde dok bi ljubitelji Omega satova cenili da se ime Aqua prebaci uz objekat Terra :)
 
Aria i Terra su vazduh i zemlja.
Aqua je svetlo plavo, Verde zeleno.
Moglo je umesto Verde naziv za vatru, da bude vatra voda.
Ali kako god da se zovu, ružne su. Ime im ne može pomoći. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878453#p878453:1skdkgtu je napisao(la):
vradovic » Sre Sep 08, 2021 1:49 am[/url]":1skdkgtu]mozda proveravanje dubine zbog pomeranja mosta.

Baš sam hteo ovo da postavim, imam jedno pitanje.
Šta će biti sa starim Sajmištem ovaj prostor između Gazele i Savskog mosta? Nekako ovo deluje surovo, ali deluje mi da je greota da na tom prostoru imaš kuće, neke automehaničarske radnje, i udžerice. Ali da pojasnim svoje ideje, nikako mi ne pada na pamet, da priželjkujem neki BNV i na levoj strani Save, i da te ljude pošto potom isteraju zarad nečijih profita i ko zna čega. Samo razmišlljam na glas, i pada mi na pamet da ovaj prostor može da ima ogromnu komercijalnu vrednost i da se može napraviti lep sadržaj tamo.
Recimo kad bi se porušile te kuće, mogle bi se nešto sagraditi niske spratnosti, 5-6 spratova maksimum! muzej, pozorište, kulturni centri, sportski centri, galerije, spomen područije sa parkovima i raznim nekim drugim sadržajem. (mada to se valjda i nešto već planira? s tim da ako se ne varam to je prostor između Brankovog i Savskog mosta).
Znači ne da se ceo prostor sravni do zemlje i da se izbetonira sve živo, već da se taj prostor pokuša iskoristiti na najbolji mogući način, kad su već zbog alavosti ili gluposti uradili sve suprotno u BNV.
Naravno postavlja se pitanje kako se dogovoriti sa tim ljudima koji tamo žive, dati im stvarno istinske nadoknade, koliko bi to koštalo i sve drugo.
Ne znam je li uopšte postoji bilo kakav plan za taj deo grada na neki kraći ili srednji rok?
Ali da završim više je ovo neko razmišljanje , šta bi bilo kad bi bilo...
Naravno pod pretpostavkom da postoji neko sa vizijom i koji se tamo ne bi ugradio najmasnije i na kraju usrao sve. Ali deluje mi da taj prostor ima pravi potencijal za veliki broj stvari.

Nadam se poslovno stambeni kompleksi. Ideja da se tu grade sadrzaji je losa iz vise razloga.
- Prvo to bi bilo veoma sebicno sa strane gledista postojecih stanara u Beogradu jer bi vrednost nekretnina porasla jos za duplo. Tako da to sto zelis sadrzaje je lepo ali bi time ostetio sve one koji zele da kupe nekretninu a i budzet od poreza takodje.
- Sadrzaji trose novac uglavnom a stvaraju ga u mnogo manjoj meri nego da se izgradi poslovno stambeni kompleks.

Dalji rast cena nekretnina je dobar iz perspektive grada u smislu bice vise para od poreza ali los jer ce drzava morati da pocne sa intervencijama u trzisnu ekonomiju da bi ljudi imali gde da zive.

Sto se mene licno tice najbolje park da izgrade ali bi to bila losa odluka grada iz perspektive nacionalnog interesa. Naravno da zelis sto vise $$$ da se slije u budzet da bi mogao grad jos vise da se razvija.

Ako idemo tom logikom, državne bolnice gube novac, hajde da ih ukinemo. Državne škole nisu profitabilne, štaviše samo troše novac, te hajde da ih sve zatvorimo. Svaki kvadrat zemlje koji se iskoristi za park, muzej ili nešto slično umesto za stanogradnju koja može da se proda je protraćen, te hajde da betoniramo svaki kvadratni milimetar trave ne bismo li ga prodali. Samo oni sa parama zaslužuju da žive, ostale na eutanaziju da nam ne troše vazduh i ne žive na grbači. Čuješ li ti sebe čoveče? Nije sve u profitu i novcu po cenu bukvalno svega ostalog.
 
Ne može, to je američka ideologija kapitalizma i beskrajnog rasta.

Elem, mislim da je Staro Sajmište celo u privatnom vlasništvu, sa papirima. To je jedan od razloga zašto je nastao BnV - ljudi koji su živeli tamo su imali samo upotrebne dozvole, zemljište u vlasništvu države, pa su ga poklonili investitorima. To je u ovom trenutku nemoguće/previše skupo na Starom Sajmištu.
 
Da, tamo je dobar % objekata uknjižen. To ne menja činjenicu da tamo svakako treba planski razviti novo gradsko naselje, ali 1) ljudi koji tamo već žive zaslužuju da im se isplati puna vrednost zemljišta, daju stanovi u novom naselju, ili šta već slično, i 2) to naselje bi trebalo da sadrži značajne reprezentativne sadržaje za takvu lokaciju, a po planu bi trebalo da sadrži galeriju, operu/balet i šta već ne. U svakom slučaju treba da uradi sve što Beograd na vodi nije, a to je da se planira i da bude namenjeno za ceo grad, a ne samo za one koji tu kupe stan.
 
И БнВ је исто требао да садржи репрезентативне објекте. Више се истиче у визурама града од блока 18. Али смо добили просечне и исподпросечне стамбене зграде.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878363#p878363:qoz92xul je napisao(la):
Igor » 07 Sep 2021 08:25 pm[/url]":qoz92xul]
IMG-2314.jpg
Kako ovde fali bar jedna zgrada od tridesetak spratova tipa i oblika kao zgrada UN ili sl.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878628#p878628:108f4yi8 je napisao(la):
Myah » Сре Сеп 08, 2021 4:52 pm[/url]":108f4yi8]Da, tamo je dobar % objekata uknjižen. To ne menja činjenicu da tamo svakako treba planski razviti novo gradsko naselje, ali 1) ljudi koji tamo već žive zaslužuju da im se isplati puna vrednost zemljišta, daju stanovi u novom naselju, ili šta već slično, i 2) to naselje bi trebalo da sadrži značajne reprezentativne sadržaje za takvu lokaciju, a po planu bi trebalo da sadrži galeriju, operu/balet i šta već ne. U svakom slučaju treba da uradi sve što Beograd na vodi nije, a to je da se planira i da bude namenjeno za ceo grad, a ne samo za one koji tu kupe stan.

Slažem se, na kraju krajeva može se barem napraviti neki plan recimo za narednih 30 godina, i da se onda dela u skladu sa tim planom, parcela po parcela, polako, bez potrebe da ceo taj prostor sad rešiš za 2 godine (a jedini način jeste kombinacijom nekih prevara i nasilja xd).
Prosto je greota, da tamo stoje automehaničarske radnje, stovarišta neka, kartonske kuće i neke malo jače kuće ali opet samo obične kuće.
Da se razumemo ja nisam neki kapitalistički apologeta kojem se cilj samo da išutira ljude neke tamo, ko zna gde, i da onda na tom zemljištu nazida 10 nebodera...
Nego smatram da je to vrv jedini prostor, u određenom radijusu grada, koji suštinski nije uređen i isplaniran i na kome se može graditi i inkorporirati u okolne sadržaje.
To svakako podrazumeva POŠTENU nadoknadu vlasnicima, bilo u novcu bilo u novim stanovima (što mislim da za državu nije problem, obzirom na potencijalnu i društvenu, i kulturnu i komercijalnu vrednost tog zemljišta). I da se onda gradi sadržaj za CEO grad, da se napravi prostor koji će spojiti Novi Beogradi i stari Beograd.
Ukoliko se postave neki jasni principi i pravila koja moraju da se poštuju, pre svega po pitanju namene tog zemljišta i šta sme da se gradi na njemu, onda može ostalo da se rešava i nekakvim partnerstvima, i privatnim kapitalom određena izgradnja ne mora sve da bude "državno", ALI smatram da moraju da postoje jasne smernice i pravila šta sme, a šta ne sme i da onda potencijalni investitori i partneri budu sa tim upoznati.
Mislim da nije nemoguće i nelogično da se spoje i određeni komercijalni i društevni interesi, to ne mora da bude suprostavljeno jedno drugom.
To znači, da bi se moralo postupati skoro pa skroz suprotno od projekta BNV.
 
Vrh