Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Zuma, brojanje i analiza pohvala ne znači ništa, ako je nekom stalo do toga lako će se doći do trocifrenog broja. Broj pohvala je vanity metrika, isto kao i nagrada za dizajn BW Galerije.
 
Ne, pohvale koje očigledno NISU slika kvaliteta poruke, čak ni u najvelikodušnijem shvatanju različitih na razumu i logici zasnovanih razmišljanja, očigledno govore šta je PRAVI cilj nečije aktivnosti na Beobuildu. A to nije veće razumevanje problema.
 
Meni je fascinantno da i vlast i opozicija misle da komentarisanje i lupanje pluseva i minusa po forumima ima ikakvog uticaja na bilo sta. Ili se ide na ono da se ljudi malo isprazne na internetu da ne bi preduzimali nekakve akcije u stvarnosti, a to izgleda odgovara i jednima i drugima...
 
Rick Sanchez":37gtuxm0 je napisao(la):
Meni je fascinantno da i vlast i opozicija misle da komentarisanje i lupanje pluseva i minusa po forumima ima ikakvog uticaja na bilo sta. Ili se ide na ono da se ljudi malo isprazne na internetu da ne bi preduzimali nekakve akcije u stvarnosti, a to izgleda odgovara i jednima i drugima...
Ima svrhe. Na ovakvim forumima malo manje nego u medijima, ali ima mnogo ljudi koji su neodlučni i spremni da počnu da veruju u ono što oni misle da je većina (a iluziju većine dobijaju gledajući komentare i lajkove).
 
Zumo tvrdis prema datim plusevima da ima 22 bota na forumu.
A ne bode ti oci da si, od kad si registrovan na forumu podelio samo... 22 plusa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465106#p465106:l21oo88k je napisao(la):
astrodule » Sre Jul 12, 2017 8:08 pm[/url]":l21oo88k]
Rick Sanchez":l21oo88k je napisao(la):
Meni je fascinantno da i vlast i opozicija misle da komentarisanje i lupanje pluseva i minusa po forumima ima ikakvog uticaja na bilo sta. Ili se ide na ono da se ljudi malo isprazne na internetu da ne bi preduzimali nekakve akcije u stvarnosti, a to izgleda odgovara i jednima i drugima...
Ima svrhe. Na ovakvim forumima malo manje nego u medijima, ali ima mnogo ljudi koji su neodlučni i spremni da počnu da veruju u ono što oni misle da je većina (a iluziju većine dobijaju gledajući komentare i lajkove).
Moguce da si u pravu, ima nas raznih. Nadam se samo da admini nece dozvoliti politicko prepucavanje i trolovanje, nego da cemo se vratiti na temu. Ja sam ovde (a verujem i velika vecina) iz ljubavi prema arhitekturi i zelim da citam komentare strucnih ljudi, a stranacki vojnici imaju b92 i blic da ratuju.
 
Na B92 pohvale imaju smisla pošto gro ljudi tamo čita komentare sortirane upravo po njihovom broju. Ja uvek dobijem transfer blama kad vidim da neka ekipa zaspi pa druga preovlada (tačno se vidi radno vreme). Ni B92 ni Blic nemaju teoretske šanse da spreče automatske pohvale, ali koliko primećujem nijedna ekipa botova trenutno nije toliko sofisticirana. Ovde to zaista predstavlja vanity metriku. Ja ovde uopšte ne gledam broj pohvala, ne znam čemu to služi...

Ono što mene izuzetno nervira je količina trolova. Po definiciji oni dolaze iz opozicije jer ne mogu da pišu afirmativno, i onda hajd što kritikuju bukvalno sve (tzv hejtovanje), nego što troluju i vređaju svakog ko se ne slaže sa njima. Na većim portalima veštačka inteligencija takve već lako filtrira... Sa botovima vladajuće ekipe koji pišu afirmativno za sve mora ručna borba koja na drugoj strani zadire u slobodu govora - ko reši taj problem obogatiće se...
 
Još nešto, ovaj forum definitivno nije mesto koje će napraviti razliku niti jednima ni drugima. Čak ni FB/B92/Blic zajedno ne utiču mnogo na gradske izbore, a da ne pričamo o republičkim. Već imamo primere izuzetno velikih failova par opozicionih stranaka koje su se uzdale u Internet...

Rešenje za ovu temu je private lista ljudi koji mogu da pišu. Po broju komentara ili baš ručno pravljena lista... Već ima duplikata i slika i raznih diskusija, neće manjkati informacija.
 
Malo ću otići možda u offtopic, ali po mom mišljenju je jedan od problema to što članovi imaju različite razloge zašto su na ovoj temi i različita očekivanja, neki dolaze:
1) da pogledaju kako teku radovi, da vide kako se šta menja (tu ja pripadam);
2) da kritikuju/brane BNV (jer je to poenta teme vrv...jer tema pripada opštim diskusijama).

Tema o kvalitetu, širini, obliku promenade, SAO1..i onoga što se zaista gradi ....je skroz nešto drugo u odnosu na to da li je BNV kriminalan, rušenja u Savamali, onoga što se ne gradi i što ne postoji.
Mozda bi razdvajanje teme na 2 dela bilo rešenje.
 
Svasta covek moze ovde da procita, pa i to da se na javnom forumu uvodi "private list"-a... :(

I silne analize, ovoliko botova, onoliko 'antibotova'...
Sta bi to 'antibot' trebalo da znaci?
Onaj ko botuje za suprotni tabor, ili onaj ko se bori protiv svih vrsta botovanja? ;)
Ja bih rekao ovo drugo.
U tom slucaju, imamo jednog 'antibota' koga izuzetno postujem . :)



Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465054#p465054:exjp941p je napisao(la):
relja » Sre Jul 12, 2017 2:46 pm[/url]":exjp941p]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465030#p465030:exjp941p je napisao(la):
bobcha78 » 12 Jul 2017 11:50 am[/url]":exjp941p]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=464983#p464983:exjp941p je napisao(la):
relja » Sre Jul 12, 2017 7:26 am[/url]":exjp941p]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=464958#p464958:exjp941p je napisao(la):
bobcha78 » 12 Jul 2017 12:02 am[/url]":exjp941p]Zuma, bolje da si stavio neku sliku ovde, nego što stavljaš ove bljuvotine ovih fosila. ...


"Daj nam slike, stručnjaci su fosili."

U jednom postu sažeto šta se nalazi u mozgu botova.
Zar "Pink" nema neki svoj forum na kojem možete da gledate slike i pišete "svaka čast"?
i naravno tu je Relja drveni advokat

Bolje i drveni advokat nego SNS balvan.
Jedino što znaš i čime si vičan, je da vređaš, to samo govori o tebi
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465094#p465094:2ps5ih0y je napisao(la):
Zuma » Sre Jul 12, 2017 6:45 pm[/url]":2ps5ih0y]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=464958#p464958:2ps5ih0y je napisao(la):
bobcha78 » 12 Jul 2017 12:02 am[/url]":2ps5ih0y]Zuma, bolje da si stavio neku sliku ovde, nego što stavljaš ove bljuvotine ovih fosila. Samo ti fali još izjava perspektivnog Dragoljuba Mićunovića Mićuna, jer bez starca nema udarca
Ovo je divan primer potpuno bezvredne poruke u jednom stručnom forumu, nešto što nema nikakav sadržaj niti nosi informaciju. Jednostavno je nemoguće u profesionalnom forumu prosto otpisati dva autora tog kalibra. Međutim ipak je (za sada) dobila čak 10 pohvala! To bi trebalo da znači da se među mnoštvom običnih poruka izdvaja kao posebno vredna. Zbog toga se ovakve tvorevine mogu koristiti kao divan tekući indikator broja botova. Što znači da imamo bar 11 veoma aktivnih botova. Međutim, uzevši u obzir da mora da postoje i botovi koji su daleko iskusniji i sofisticiraniji, pa su još davno shvatili zamku pohvaljivanja bezvrednog i očiglednog na jednom usko stručnom forumu koju ne prati vrsta publike kod koje to može da prođe, sigurno ih ima i više. Ako pretpostavimo da je raspodela jednih i drugih recimo pola-pola, dolazimo do impozantnog broja od 22 aktivna bota. Ovaj broj se dobro uklapa sa Homerovim apsolutnim rekorodom od 57 pohvala. Tu je problem što je njegova poruka bila zaista duhovita, i što je "dokačila" nužnu monotonost stalnih kritika projekta koji je zaista loš pa se mora kritikovati DALEKO više nego hvaliti, ali i činjenicu da zbog "zamora materjala" i dugog ponavljanja, one često više nisu dovoljno obrazložene niti se primenjuju isti kriterijumi. Zbog toga se od njegove poruke moraju oduzeti pohvale ljudi koji nisu botovi. To je malo teže proceniti, ali se možemo zapitati koliko bi pohvala imala potpuno ista poruka da je bila shvaćena kao kritika projekta BNV, umesto napad na njegove kritičare? Ili još bolje, koliki su bili uobičajeni maksimalni brojevi pohvala za kvalitetne poruke sve do tada? Onda bi botovi doprineli višku Homerovih glasova od tih uobičajenih maksimuma, tj od njih do 57. Nažalost ne znam statistiku pohvala u ovoj temi pre bot invazije (kraj 2016. godine i početak 2017.), pa mogu samo da pretpostavim na osnovu opšteg utiska i dužeg praćenja foruma da se na početku spomenuti broj aktivnih botova (22) verovatno uklapa u nju. Što bi onda značilo verovatno bar 20 botova, a možda i 30. Čisto da imate na umu gde Beobuild ide. Iako brojeve treba uzeti sa izvesnom rezervom, kao grubu procenu, pošto sam morao da koristim nekoliko razumnih pretpostavki.
Pogledaj pored tvog imena koliko si puta nešto pohvalio. TIME SAM SVE REKAO
 
Time sam rekao samo to da sam dosledan i dalekovid. Da sam još od samog početka imao izvesne sumnje u šta se može izroditi ovako arbitraran sistem pohvala koji zahteva da pohvaljujete osobu sa kojom se raspravljate, obično veoma žustro. Ili koja je u "drugom taboru", a oni se brzo uspostave. Koliko je ljudi sposobno za tu vrstu objektivnosti? Da li postoji statistički značajan broj njih koji će se baš tako ponašati da bi ocena zaista odražavala kvalitet poruke? Ili će samo da zavodi nove članove na onu stranu na kojoj je trenutno najbrojnija grupa? Čemu ocena služi ako nije objektivna? Iako moram priznati da je to do invazije botova funkcionisalo relativno pristojno zbog profi sastava foruma, meni je ipak bilo važnije da promoivišem ideju da su VAŽNI SAMO ARGUMENTI (otuda dužina). A ne prosto, neobrazloženo mišljenje. A ocena je upravo to. Pohvala bez objašnjenja, pa joj ne znamo vrednost i autora. Možda je u pitanju id***? Ili genije? Ili organizovana mafija?

Drugi faktor je bio da zbog standardno detaljnih i opširnih poruka neophodnih za argumentovanost nisam imao previše vremena i volje da još i dosledno ocenjujem svaku od ogromnog mnoštva poruka onako kako ona zaslužuje i u skladu sa uvek istim kriterijumom. Na kraju sam zaključio da sam većim trudom u drugim oblastima ovaj "dug" prema forumu doneke već odradio i da je najmanja šteta da uopšte ne dajem ocene nikome, čime je moj uticaj na ocene sasvim poništen i strogo neutralan.

Međutim, sve to baš nikakve veze nema sa analizom šta nam govori odnos kvaliteta poruka i ocena onih ljudi koji su u tome jesu aktivni. Sem već uobičajenog napada na ličnost i pokušaja diskreditracije umesto argumenata kojih nemaš.
 
Poučno je pratiti na koliko se potpuno različitih i kreativnih načina i od koliko različitih ljudi pokušava razvodniti poenta. A ona je bila vrlo jedostavna: Da na temi ima za čitav red veličine više botova (političkih aktivista) koji brane interes vlasti nego što mnogi misle. Nema ih dva-tri, nego ih ima 20 do 30. Prividno zauzimaju široku lepezu stavova, ali su svi upravo to.

Jednostavno NIJE MOGUĆE pronaći čak 10 različitih ljudi koji će POHVALITI savršeno besmislenu i čak i po stilu pisanja očigledno nebitnu poruku a da pri tome budu iskreno neutralni i da zaista žele da se u diskusiji izdvoji prava istina. Skrenuo sam pažnju na drastičnu nesrazmeru kvaliteta te poruke i broja pohvala zato što je upravo TO važna objektivna indikacija o približnom broja botova na forumu. Neka vrsta njihovog dobrovoljnog popisa. Dakle zato što je to činjenica, a ne nešto što može mnogo da zavisi od stava i motiva onoga koji to kaže.
 
Molim da se otvori tema za izgradnju promenade i pratecih radova, kako bi mogao da preskocim sve ove politicke prepirke u zelji da jedino pratim dinamiku i analizu samih radova. Hvala
 
Izvodjaci imaju srecu da je vodostaj ovako nizak, cak je u jednom momentu krajem juna bio skoro na nivou apsolutnog minimuma za taj period u godini. I u problematicnom delu godine nismo bili ni blizu redovne odbrane od poplava sto je nivo kada voda dodje do terasica kod Savanove.
ah45099.gif
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465094#p465094:h0xg6tr1 je napisao(la):
Zuma » 12 Јул 2017 05:45 pm[/url]":h0xg6tr1]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=464958#p464958:h0xg6tr1 je napisao(la):
bobcha78 » 12 Jul 2017 12:02 am[/url]":h0xg6tr1]Zuma, bolje da si stavio neku sliku ovde, nego što stavljaš ove bljuvotine ovih fosila. Samo ti fali još izjava perspektivnog Dragoljuba Mićunovića Mićuna, jer bez starca nema udarca
Ovo je divan primer potpuno bezvredne poruke u jednom stručnom forumu, nešto što nema nikakav sadržaj niti nosi informaciju. Jednostavno je nemoguće u profesionalnom forumu prosto otpisati dva autora tog kalibra. Međutim ipak je (za sada) dobila čak 10 pohvala! To bi trebalo da znači da se među mnoštvom običnih poruka izdvaja kao posebno vredna. Zbog toga se ovakve tvorevine mogu koristiti kao divan tekući indikator broja botova. Što znači da imamo bar 11 veoma aktivnih botova.

Само 11 ботова? Само једна страна има ботове? Како да не ...

Ако је тих 11 похвала против твог писанија потекло од ботова, и твојих 15 похвала су такође ботови - само супротне стране.

Дакле, имамо заправо 26 ботова на форуму, не 11.
 
Koji je ono beše bio razlog da pohvale budu anonimne?

Svojevremeno sam predložio da može da se vidi ko je lajkovao post (kao na svim popularnim društvenim mrežama).

Poslato sa telefona
 
Odlična ideja da pohvale budu javne.

Imam neki čudan osećaj da bi se pojedini ovde prilično iznenadili kada bi videli
ko lajkuje kakve postove.

@Zuma

Garantujem ti da među onih 10 ili 11 lajkova koje si okarakterisao kao botove stoje
forumaši sa priličnim stažom ovde koji jednostavno koriste svaku priliku da izraze
svoje nezadovoljstvo tvojim pisanjem ovde. I to veruj mi nema veze samo sa BnV,
već pre svega sa načinom tvog pisanja i tom nekom dozom arogancije kojom je skoro
pa svaki tvoj post prožet.

Tako da puna podrška inicijativi Duleta pa da lepo svi lajkovi budu javni. Tada će mnoge
stvari mnogima postati jasnije. Plašim se da će se tada pojedinci prilično razočarati što
eto iza lajkova stoje misleće individue, a ne neki puki botovi vođeni isključivo svojim
finansijskim interesima.


Inače, otpočela je zamena trošnih dasaka na klupama na promenadi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465162#p465162:3ur39dik je napisao(la):
stf » Thu Jul 13, 2017 8:04 am[/url]":3ur39dik]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465094#p465094:3ur39dik je napisao(la):
Zuma » 12 Јул 2017 05:45 pm[/url]":3ur39dik]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=464958#p464958:3ur39dik je napisao(la):
bobcha78 » 12 Jul 2017 12:02 am[/url]":3ur39dik]Zuma, bolje da si stavio neku sliku ovde, nego što stavljaš ove bljuvotine ovih fosila. Samo ti fali još izjava perspektivnog Dragoljuba Mićunovića Mićuna, jer bez starca nema udarca
Ovo je divan primer potpuno bezvredne poruke u jednom stručnom forumu, nešto što nema nikakav sadržaj niti nosi informaciju. Jednostavno je nemoguće u profesionalnom forumu prosto otpisati dva autora tog kalibra. Međutim ipak je (za sada) dobila čak 10 pohvala! To bi trebalo da znači da se među mnoštvom običnih poruka izdvaja kao posebno vredna. Zbog toga se ovakve tvorevine mogu koristiti kao divan tekući indikator broja botova. Što znači da imamo bar 11 veoma aktivnih botova.

Само 11 ботова? Само једна страна има ботове? Како да не ...

Ако је тих 11 похвала против твог писанија потекло од ботова, и твојих 15 похвала су такође ботови - само супротне стране.

Дакле, имамо заправо 26 ботова на форуму, не 11.

Sto je nivo STATISTIČKE GREŠKE u odnosu na registrovan broj članova foruma (preko 5.000) :sesir: :gobb: :pob:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465187#p465187:2jz0qnaj je napisao(la):
astrodule » 13 Јул 2017 09:05 am[/url]":2jz0qnaj]Koji je ono beše bio razlog da pohvale budu anonimne?

Svojevremeno sam predložio da može da se vidi ko je lajkovao post (kao na svim popularnim društvenim mrežama).

Иако и ја у потпуности подржавам ову иницијативу морам да скренем пажњу да би се у том случају потпуно изменило давање похвала. Не би само политички ботови престали да дају похвале (којих је мизеран број), него би и форумаши са легитимитетом (којих има неупоредиво више) престали да их дају како не би били етикетирани као ботови од стране самозване форумске моралне параполиције.
 
Zumine postove ne vole oni koje mrzi da čitaju njegove duže postove, a to već dosta govori o takvim osobama (koje su čak i pisale da ih smara da čitaju, ali ne zbog prazne priče, nego samo zato što su dugački)

Ima i onih koji ne vole njegove postove, ali oni bar smisleno napišu sa čime se ne slažu i to sigurno nisu botovi (po opšte prihvaćenoj definiciji)

Klasičan bot ne ume da napiše duži smisleni post i klasičan primer su vradovićevi hvalospevi brzinom radova i slične gluposti iskazane u maks jednoj složenoj rečenici.
 
A ima onih koji jednostavno nemaju živaca da ulaze u korespodenciju sa njim jer
znaju da isti nikada neće priznati da nije u pravu.

A to je već Sizifov posao, kao onomad rasprave o vizuri, ili njegova razmena argumenata
na konto pruge u SA sa MVBG-om koji je jelte mašinovođa po struci ako se ne varam.
A znamo kako se to završilo.

U stvari glupo je sa moje strane da uopšte komentarišem njega i njegova način pisanja,
ionako po difoltu preskočim njegovo pisanije. Morao sam da prokomentarišem ono njegovo
čuveno, 11 lajkova protiv mene = 11 botova.

Aj uzdravlje, neću se više oglašavati po pitanju dotičnog. :sesir:
 
A što onda ljudi ulaze u raspravu sa njim? Nismo deca, svi znamo da je najbolje ignorisati nego ulaziti u raspravu ako se suštinski razlikuju mišljenja.

Aktivni forumaši vrlo dobro znaju ko je kakav i nema potrebe da se pred njima neko dokazuje ili stidi ako nešto lajkuje ili da se plaši da bude etiketiran kao bot od forumske moralne policije.
 
Vrh