Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

@Zuma, nisam stekao utisak da je ovde veća količina botova vladajuće ekipe od trolova suprotnog tabora. Ja sam svakako imao interesantnih iskustava sa trolovima ovde, napadaju čak i na temama koje veze nemaju sa BnV-om samo da bi oterali sa foruma.

Svakako ljudi koji dolaze na ovaj forum da bi nešto pročitali verovatno u velikom broju slučajeva kritički gledaju na ono što čitaju. Mislim i da zanemaruješ kontra-efekat koji lako može da se pojavi kad neko kritički gleda na svet oko sebe (već sam objašnjavao da sam se ja lično zainteresovao za projekat baš zbog načina protestvovanja patkičara koji su iz moje perspektive isključivo politički orijentisani). Siguran sam da je identičan (suprotan) slučaj i sa ljudima kojima botovi SNS-a smetaju. Ni najmanje inteligentni ljudi nisu baš veverice...

Inače, mislim da se varaš u proceni utrošenog novca na botovanje, tj. sveukupno na Internet marketing, i veličine "korporacije" koja stoji iza. Bilo je prethodnih godina praktično potpuno novih igrača na političkoj sceni koji su uspeli da pređu cenzus (5%) sa ispod 100k evra utrošenih na botovanje i plaćene reklame na Internetu. A i nije baš da je svaki medij u kontroli vlasti, tu su Danas, Kurir, N1...

I ta pojava na koju si se pozvao, to posrnuće, prisilu pojedinca... To je opšte prisutno i na zapadu. Recimo u Nemačkoj će 99.99% ljudi pričati i raditi pod onim što ti nazivaš prisilom (iz mog iskustva oni su najveći ekstrem u zapadnom svetu, meni tamo praktično svi izgledaju kao botovi).

Tako da bez brige i bez brojanja postova, rečenica i pohvala. Uticaj pisanja se ne može meriti na taj način :)
 
Napadanje nečega što zaista ne valja, pa čak i uz prilično strasti, se po "moralnosti" i društvenoj koristi ne može izjednačiti ni sa trolovanjem ni sa pokušajima organizovane kontrole informacija na Internetu. Jer bi tek tada bilo bitno samo na kojoj strani ima više ljudi. U nekim slučajevima može biti, ali i ne mora. Doduše, razlikovanje nije uvek tako jednostavno. Ako nekoga interesuje mogu bar pokušati da formulišem par kriterijuma razlikovanja za forum korisne i poželjne rasprave sa neistomišljenicima, od vrste pisanja koja je štetna i ima druge ciljeve. Ali ljudi imaju priličnu averziju prema "teoriji", pa me mrzi da bez veze gubim vreme ako to nikoga ne interesuje.
 
Mogli bi polako da se vratimo na temu ;)
 
Meni je svejedno. U SA je ionako kasno da nešto bitno popravi.

Evo par starijih slika.

Obala.

Pogledajte prilog 7
Ovo mi je bilo simpatično, mada mi morate verovati na reč. Granitne kocke su već toliko primetno razmaknute i sa jasno definisanim ivicama, da su ovu devojčicu očigledno potsetile na "školice". Sve vreme je skakutala samo na jednoj ili dve noge pokušavajući da doskoči na sredinu svake od njih. Usput vidite konačnu širinu gornjeg šetališta izraženu u praktičnim jedinicama. Jedna porodica po smeru kretanja.

Pogledajte prilog 4
Igralište.

Pogledajte prilog 6


Prelazi.

Pogledajte prilog 5

Pogledajte prilog 11

Pogledajte prilog 10

Pogledajte prilog 9

Pogledajte prilog 8

Pogledajte prilog 3

Pogledajte prilog 1

Pogledajte prilog 2
 
Izabrani tip zelenog pokrivača na donjem nivou neće biti ono na šta smo navikli u parkovima. Engleska trava i nežni cvetići. Sa obiljem vode i Sunca, i ovakvo izrazito robusnim i velikim rastinjem, ovo je tip "džungla". Prvih pola metra od zemlje će ubrzo biti nerazmrsivo isprepletano i vrlo gusto rastinje u kome se zemlja uopšte ne vidi. Sad mi je još manje jasno kako će ovo da čiste posle velike vode.

Pogledajte prilog 1

 
Ovaj ozelenjeni nasip je svakako zanimljiv. Što se mene tice, nije loše ponekad ubaciti nešto novo poput te trave koju, koliko je meni poznato, nemamo nigde u Beogradu. I sam taj koncept parkovskog uređenja nasipa je nešto na šta nismo navikli. Mislim da je izvorna ideja bila ok, samo nije do kraja razrađena. Na žalost opet je estetika stavljena iznad funkcionalnosti poput drvenih rukohvata na ogradi, dekinga,... Osim problema sa održavanjem nakon plavljenja i nakupljanja smeća, biće tu velikih problema i sa komarcima u tom gustom i dubokom žbunju uz samu vodu.
 
Gledam ovaj prilog Marka Žvake sa poređenjem Beograd-Beč... i podsetio me na Leskovac, grad/opštinu u Srbiji koja možda ima i najveći broj aktivnih biciklista. Ne bi bilo loše da ove biciklističke staze iz BG-a kakve god da su malo "preliju" na npr. Leskovac. Tamo svake godine po par biciklista strada u saobraćaju. Bliži je Beograd Beču nego Leskovac Beogradu :(
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465497#p465497:2hmguq3o je napisao(la):
Zuma » 14 Јул 2017 03:54 pm[/url]":2hmguq3o]Probajte zamisliti organizacione, ljudske i novčane resurse grupe koja uspeva da pošalje desetine i ponekad stotine komentara na skoro SVAKU iole političku vest u SVAKOM velikom mediju. Koja kontroliše oglašavanje i pristup informacijama, a time i prihode SVAKOG velikog medija u Srbiji. To, po utrošenom radu i logističkim operacijama, prosto mora biti jedna od najvećih "korporacija" u Srbiji.

Колико ти сам себе демантујеш изнова и изнова као последица невероватне ероганције са којом исказујеш своје ставове. Овај горе цитирани исказ је твој закључак дискусије коју си започео овом мишљу:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465094#p465094:2hmguq3o je napisao(la):
Zuma » 12 Јул 2017 05:45 pm[/url]":2hmguq3o]
Ovo je divan primer potpuno bezvredne poruke u jednom stručnom forumu, nešto što nema nikakav sadržaj niti nosi informaciju. Jednostavno je nemoguće u profesionalnom forumu prosto otpisati dva autora tog kalibra. Međutim ipak je (za sada) dobila čak 10 pohvala! To bi trebalo da znači da se među mnoštvom običnih poruka izdvaja kao posebno vredna. Zbog toga se ovakve tvorevine mogu koristiti kao divan tekući indikator broja botova. Što znači da imamo bar 11 veoma aktivnih botova.

Што је - парадоксално. Једна интернет "корпорација" како је називаш, не би себи дозволила да један "ботовски страначки пост" против твог писања добије бедних 11 похвала. 11 похвала је за једну "корпорацију" изузетно јадан резултат сложићеш се ... нарочито ако бацимо поглед на портале и похвале сличних постова тамо који редом прелазе стотину.

Закључак је да "корпорација" нема ништа стим и да је то 11 обичних форумаша који не подржавају твој начин исказивања ставова. То је све. И треба да прихватиш то. Изузетно је арогантно све своје противнике једноставно проглашавати ботовима. Изузетно арогантно.
 
file.php


Jel se to meni čini ili je ovaj kolovoz poprilično džombast i smandrljan?
Isto mi deluje i za bici stazu uz reku, koja na delu od starog mosta prema Gazeli daje osećaj kao da se vozi po ležećim policajcima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465616#p465616:2dqiu4cd je napisao(la):
Zuma » Sub Jul 15, 2017 4:01 am[/url]":2dqiu4cd]Izabrani tip zelenog pokrivača na donjem nivou neće biti ono na šta smo navikli u parkovima. Engleska trava i nežni cvetići. Sa obiljem vode i Sunca, i ovakvo izrazito robusnim i velikim rastinjem, ovo je tip "džungla". Prvih pola metra od zemlje će ubrzo biti nerazmrsivo isprepletano i vrlo gusto rastinje u kome se zemlja uopšte ne vidi. Sad mi je još manje jasno kako će ovo da čiste posle velike vode.

file.php

Meni ovo liči na sadnice mladog luka :lol:
 
Да ли они уоште знају колико ће ово да смрди када се Сава повуче после високог водостаја?
Имају невероватну срећу са водостајем у периоду после поплава 2014 (Игор и још неки су то већ спомињали), али од прилике толико и прошлост и сеже њихово познавање реке и обале.
Ово ће имати ефекат исто као код блокова 45 и 70 када ново Саве падне испод камена од којег је направљена обалотвуда и муљ почне да базди. Количина глупости које праве не престаје да ме изненађује.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465638#p465638:2ari688m je napisao(la):
stf » 15 Jul 2017 09:19 am[/url]":2ari688m]
Што је - парадоксално. Једна интернет "корпорација" како је називаш, не би себи дозволила да један "ботовски страначки пост" против твог писања добије бедних 11 похвала. 11 похвала је за једну "корпорацију" изузетно јадан резултат сложићеш се ... нарочито ако бацимо поглед на портале и похвале сличних постова тамо који редом прелазе стотину.

Закључак је да "корпорација" нема ништа стим и да је то 11 обичних форумаша који не подржавају твој начин исказивања ставова. То је све. И треба да прихватиш то. Изузетно је арогантно све своје противнике једноставно проглашавати ботовима. Изузетно арогантно.
Neverovatno kako ti nemaš problema da tendenciozno reinterpretiraš stvari tako da veze nemaju sa istinom. Poruka koje je dobila dest pohvala se u suštini uopšte nije odnosila na mene i nije pohvale dobila zbog toga. U jednom portalu koji se bavi baš urbanizmom i arhitekturom Beograda je rečeno da uopšte ne treba prenositi i spominjati mišljenje i argumente Branislava Jovina i Bojana Kovačevića pošto su to "bljuvotine fosila". Ja sam tek kasnije primetio da je ta poruka dragocena u smislu da je toliko univerzalno neprihvatljiva na stručnom forumu čiji je razlog postojanja ono čime su se oni bavili ceo život, bez obzira na lične političke i urbanističke stavove bilo kog člana Beobuilda, da odnos prema njoj može poslužiti kao test pravih motiva pisanja na njemu. Ona je dobila deset pohvala PRE nego šta sam ja bilo šta rekao. Kao posledica stava da su SADRŽAJI ta dva interjua nepoželjni na Beobuildu. a NE odluke da se stavovi svakog poznatog i iskusnog arhitekete ovde prenose, što se na Beobuildu oduvek podrazumelalo kao izvor osnovnih informacija i što su oduvek radili i svi drugi članovi foruma. To baš nikakve veze nema samnom.

Zatim, broj ljudi za "botovanje" se opredeljuje prema uticaju medija, tj broju čitaoca ciljne grupe, prema vremenu i trudu potrebnom za pisanje na tom mediju, i raspoloživosti ljudi sa potrebnim znanjem. Informativni portali su u političkom smislu mnogo važniji od Beobilda jer ih čita drastično više ljudi (pogotovo onih na koje se može uticati), tamo se komentar sastoji od dve rečenice koje aktivisti mogu napisati totalno pijani i za ukupno 5 sekundi, a pohvale se daju masovno uz pomoć gotovih aplikacija napisanih za tu svrhu. Beobuild zahteva ogromno vreme za praćenje, razumevanje i pisanje. I još to ne može raditi baš svako. A uticaj mu je isključivo povremen i indirektan, odnosno ponekad je izvor informacija za druge koji pišu na drugim mestima. Zbog velike razlike u važnosti i teškoćama uspešnog učestovanja broj botova i broj pohvala se ovde i na drugim mestima ni po čemu ne može porediti, niti se iz toga mogu izvlačiti zaključci o veličini organizacije koja sve to koordiniše.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465311#p465311:3c5ccb8l je napisao(la):
Zuma » Thu Jul 13, 2017 5:27 pm[/url]":3c5ccb8l] Projekat se kritikuje upravo zato što je baš tim argumentima čitave stručne javnosti Srbije dokazano da projekat nije dobar, a ne zato što su u pitanju nekakvi botovi sa druge strane. I to je sve što je bitno.

Моје лично мишљење је да је пројекат БнВ заједно са свим осталим пројектима које покреће изванредан. Начин на који се ради, праватно-дражвно партнерство, је такође примеран. Свиђа ми се и начин на који ће се променити Београд. Екипа из СНС-а (ко год да је то смислио) је пронашла праву формулу да се промене коју су неопходне Београду изведу. А нашли су и партнере.

Свако има право да подржава или оспорава градске или државне пројекте. Та прича о ботовима ме не занима. Ја сам на разним српским форумима и блоговима од њихових зачетака и није ми први пут да ме неки "прави човек" проглашава ботом - наравно, зато што имам другачије мишљење од "правог човека". Ради се ваљда о правим диносаурусима из времена комунистичког самоуправљања.

У Србији постоји велики отпор према променама било које врсте. Ради се о политичком отпору. Не ради се само о стручном. Као доказ могу да цитирам следеће са овог форума. Тема: Raspad sistema unutrašnje bezbednosti i pravosuđa u Srbiji http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?f=13&t=3874

"Da li su naše pravosuđe i policija u štrajku ili im nešto drugo vezuje ruke? Da li su centri za socijalni rad u ovom obliku uopšte ikome potrebni? Da li se osećate ugroženima? JA imam utisak da su razojnici, kriminalci i huligani potpuno preuzeli grad, što i ne čudi jer je i Predsednik Republike iz istog miljea."

Интернетски форуми омогућују сваком да учествује у њима. Коме се то не допада треба да постане члан неке приватне или стручне Академије. Али треба добро размислити пре него што неког оптужимо да је нешто попут бота или да припада неком миљеу.
 
Smorili ste do besvesti. Gori ste od botova. Da li je realno da diskutuje o plusevima?
 
Da li je realno praviti se da ne postoji nešto što bitno utiče na naš način života? Ovde se bavimo Beogradom i time kako on treba da izgleda. Ako postoje pokušaji da se kontrolišu informacije i ograniče kvalitetne rasprave o pravom stanju stvari, pa time utiče na mišljenje javnosti i buduće odluke, onda nas se to tiče. Možemo biti pristojni, ali je opasno praviti se slep zbog jednostrane političke korektnosti.

Ovo dalje nema direktne veze sa Beobuildom (srećom smo još daleko od svih tehnika koje se ovde opisane), ali zaista preporučujem kao lektiru za opšte obrazovanje. Šta se sada već sasvim standardno radi i u Srbiji i u svetu. Sa svih strana. Razlika je samo ko ima koliko para, političke i ekonomske moći, odnosno koji je najbolji pristup za različite vrste čitaoca. Dakle različita je tehnika i intenzitet, ali ne i namera. Veoma je poučno da bi shvatili stvarne razmere ovakvih uticaja i činjenicu da se pojava ne sme ignorisati pretvaranjem da svi imaju iste moralne obzire i standarde dok pišu.

U Srbiji:
http://www.bastabalkana.com/2017/06/raz ... lnu-vlast/
http://www.newsweek.rs/srbija/79965-new ... tml?page=2

U svetu:
http://www.politika.rs/scc/clanak/33825 ... 0%B2%D0%B0
http://mondo.rs/a1001120/Info/Svet/Rusi ... secno.html
 
Zar ne misliš da takvim tvojim stavom hraniš "trolove" o podržavaš "botove" - ako takvi ovde postoje? Cesto si u pravu i slažem se sa većinom tvojih analiza, ali pisanjem i raspravama na poslednjih nekoliko strana upravo radiš u korist tih botova protiv kojih se boriš. Njihov cilj je skretanje teme na irelevante stvari, a rekao bih da im prilično u tome pomažeš - kao i ja sada.

Vecina ovde prisutnih ite kako zna da vrednuje ono što je napisano i diferencira maliciozno od dobronamernog pisanja, pa samim tim mislim da nema ni potrebe bilo kome "otvarati oci" i prebrojavati glasove.

Izvinjavam se na off-u.
 
Ne znam zašto bi bilo irelevantno povremeno skrenuti pažnju onima koji toga nisu svesni da ovde nemaju svi iste ciljeve, pa se recimo odmah posle posebno neugodnih poruka redovno javi neko ko se mnogo uželeo slika sa gradilišta, ili da se koristi još čitav niz drugih tehnika za skretanje pažnje ili preusmeravanje diskusije koje izbegavam da pominjem. To više nije ona rasprava ni onaj forum koji je postojao ranije. To se MORA imati na umu da ne bi postalo gore. Sem toga, morao sam da odgovorim Stf-u na sasvim očiglednu konstrukciju.
 
Otpočeli su sa postavljanjem granitnih kocki na stazama u donjem delu nove promenade.

Edit, bacam fotke sada ipak, hvala drugaru Peri na fotkama...


media-share-0-02-04-9d86d8555a276cc39d4c63396b0e.jpg


media-share-0-02-04-20dc71303d826bd3e9fb549103d1.jpg



media-share-0-02-04-11ec7012146c27957b8931f1578c.jpg
 
Fino izgleda jos da nije dekinga na stepenicama i terasi bilo bi trajnije i lepse.
 
Ovo je najniži deo koji će biti plavljen par puta godišnje?

Koliko vidim kocke leže na zemlji koja je nabacana na betonsku podlogu? To će ostati netaknuto posle plavljenja?
 
Vrh