Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Капирам да су 80% купаца људи који или перу лову или они имућнији из читаве Србије који немају идеју у шта да уложе новац па улажу у некретнине а некретнина у Београду је за многе примамљива и сигурна инвестиција.
Или људи који су се добро снашли преко па желе да имају "лукс некретнину" у Србији.
Средња класа постоји али није ни близу толико бројна ни имућна да за кеш покупује све квадрате у Београду на води.
 
Oni koji prodaju belo pa peru kintu. Zar nikome nije čudno da se 80% stanova na trzištu Srbije kupuje za keš?

zemlja se zaduzila mnogo para u poslednjih x godina. Te pare su nasli neki put kroz razlicite firme/ljude itd itd, normalno je da deo tih para zavrsava u bh2o. Iako ne bih vileo ocekujem da ova nova zaduzivanja samo da odrze/pospese isto.

da nema tig zaduzivanja sns bi pao, jer nebi milovan od 83 godine reko, vidi kako vucic gradi a djilas krade
 
Од онога што је било раније је све боље, па би и експлозија термобаричне бомбе улепшала ту локацију.
Ma naravno. Da se neko od 2000te na ovamo neko dosetio barem samo da rascisti lokaciju pa bi bio uspeh. Neverovatno koliko se nista nije radilo na tom delu a pogledaj sad bukvalno preporod i za ponos.
 
zemlja se zaduzila mnogo para u poslednjih x godina. Te pare su nasli neki put kroz razlicite firme/ljude itd itd, normalno je da deo tih para zavrsava u bh2o. Iako ne bih vileo ocekujem da ova nova zaduzivanja samo da odrze/pospese isto.

da nema tig zaduzivanja sns bi pao, jer nebi milovan od 83 godine reko, vidi kako vucic gradi a djilas krade

Baš smara ta priča oko zaduživanja. Bukvalno je u celoj evropi ekspanzija zaduzivanja u poslednjih 15 godina. Retko koja članica EU poštuje mastrihtske kriterijume, ide se i preko 100%, a nema vise od par država u citavoj evropi koje su ispod 50%.
 
Baš smara ta priča oko zaduživanja. Bukvalno je u celoj evropi ekspanzija zaduzivanja u poslednjih 15 godina. Retko koja članica EU poštuje mastrihtske kriterijume, ide se i preko 100%, a nema vise od par država u citavoj evropi koje su ispod 50%.

To задуживање у Европи је зато што је већина развијених европских земаља ударила дупетом у ледину и не може другачије да оствари икакав раст. Србија је неразвијена земља која може и чији ни не долази из државних инвестиција (лол) већ из приватног сектора који хвата корак са светом. Јако мали број јавних инвестиција овде уопште има икакав утицај на раст привреде а будући да их привреда плаћа путем пореза са каматом заправо имају негативан утицај

Што ће рећи да је масивно задуживање ради мегаломанских пројеката са дискутабилном дугорочном профитабилношћу тег око ноге развоја Србије а не њен покретач
 
Evo, da ne bude samo da forumaši "hejtuju" - šta kaže naš čovek koji se ozbiljno bavi nekretninama u Češkoj i koji je bio u pregovorima za funkciju direktora u Beogradu na vodi:

U intervjuu za Real Estate Magazin 2022. rekao je da je pre 10-11 godina pregovarao sa srpskom političkom elitom o tome da bude direktor Beograda na vodi.

“Bio sam vrlo zainteresovan, jer bi za mene to bio projekat sa emotivnom komponentom. Nismo se dogovorili na kraju.”


O ovom projektu misli da je to bila jedinstvena prilika da se Beograd spusti na reku i da se napravi jedan novi deo grada, ali “misli da ta prilika nije najbolje iskorišćena”.

Trebalo je da arhitektonska rešenja budu atraktivnija, što ne znači nužno da bi bilo skuplje. Novi deo grada urbanistički je trebalo da se više prilagodi starom delu grada i njegovim reprezentativnim simbolima, poput zgrade Beograđanke ili hrama Svetog Save”, rekao je Mišković za Real Estate Magazin.

...

“Kad sam došao u Češku Republiku, odnosno u Prag 1993. godine, tada je ovaj grad bio dobrih dvadeset godina iza Beograda. A da bih napravio paralelu između Beograda i Praga danas, reći ću vam da je Beograd sada pedeset godina iza Praga. Bitno je da naši ljudi shvate ne samo razlike u mentalitetu, već i razlike u navikama, odnosno gde smo mi u odnosu na Evropu”, kaže Mišković.

....

“Nas u Beogradu tek čeka developerska revolucija. Nažalost, zadnjih 26 godina se nismo pomerili napred, u svakom slučaju ne što se tiče urbanizma i arhitekture. Mislim da vrlo mali broj, kako stranih, tako i lokalnih investitora, pokušava da da neki svoj specijalan šmek projektima, odnosno investira u kvalitetnu arhitekturu, a nauštrb profita. Tu smo još u pelenama. Ali, nada postoji. Dok je nade, dobro je”, rekao je Milorad Mišković za RYL magazin.

 
Evo, da ne bude samo da forumaši "hejtuju" - šta kaže naš čovek koji se ozbiljno bavi nekretninama u Češkoj i koji je bio u pregovorima za funkciju direktora u Beogradu na vodi:



Izgleda da što više napredujemo sve više zaostajemo. 🤷
 
Sto ste vise dosadni sa Vućićem i Đilasom.

zemlja se zaduzila mnogo para u poslednjih x godina. Te pare su nasli neki put kroz razlicite firme/ljude itd itd, normalno je da deo tih para zavrsava u bh2o. Iako ne bih vileo ocekujem da ova nova zaduzivanja samo da odrze/pospese isto.

da nema tig zaduzivanja sns bi pao, jer nebi milovan od 83 godine reko, vidi kako vucic gradi a djilas krade

Srbija duguje 30 miljardi evra, Nemacka 2.406 milijardi evra. Pametnom dosta da shvati koliko mi ustvari malo dugujemo. 80 puta manje od Nemacke.

 
Srbija duguje 30 miljardi evra, Nemacka 2.406 milijardi evra. Pametnom dosta da shvati koliko mi ustvari malo dugujemo. 80 puta manje od Nemacke.

Srbija duguje 52,3% BDP-a, a Nemacka 63,5%. To je realnije poredjenje duga.
 
Srbija duguje 30 miljardi evra, Nemacka 2.406 milijardi evra. Pametnom dosta da shvati koliko mi ustvari malo dugujemo. 80 puta manje od Nemacke.

Pa ne znam, evo obogatismo se od tog 80 puta manjeg duga. Cene iste kao u Nemačkoj, ako ne i malo više, a plate tek 😳
 
Srbija duguje 30 miljardi evra, Nemacka 2.406 milijardi evra. Pametnom dosta da shvati koliko mi ustvari malo dugujemo. 80 puta manje od Nemacke.


pametan te turi na ignore
 
Srbija duguje 52,3% BDP-a, a Nemacka 63,5%. To je realnije poredjenje duga.
Pa dodaj tome rok dospeća, da dobiješ još realnije, pa valutu u kojoj je dug da dobiješ još realnije, pa poverioca da dobiješ još realnije, pa strukturu duga da vidiš još realnije, pa kreditne rejtinge da dobiješ još realnije...

Al onda Dragan ne bi radio ono što mu je Limeni rekao.
 
Pa dodaj tome rok dospeća, da dobiješ još realnije, pa valutu u kojoj je dug da dobiješ još realnije, pa poverioca da dobiješ još realnije, pa strukturu duga da vidiš još realnije, pa kreditne rejtinge da dobiješ još realnije...

Al onda Dragan ne bi radio ono što mu je Limeni rekao.
Nemacka je izrazito socijalna drzava, sa ogromnim davanjima siromasnijem delu stanovnistva. Od korone, pa nadalje se krenulo u povecavanje dugova, kao i primanje ogromnog broja izbeglica, koje sisaju pomoc bez milosti, a to nije odrzivo na duze. Socijalna davanja u Srbiji su preskromna i to je jedan od razloga procentualno vece zaduzenosti Nemacke.
 
Srbija duguje 30 miljardi evra, Nemacka 2.406 milijardi evra. Pametnom dosta da shvati koliko mi ustvari malo dugujemo. 80 puta manje od Nemacke.

Japanska se berza ljulja, kao mala ladja na uzburkanom oceanu
 
Mnogi mešaju babe i žabe, javni i spoljni dug. Javni dug čine spoljni dug države i unutrašnji dug države. Kod nas je odnos grubo 25milijardi/10milijardi.

Ali ukupan spoljni dug, osim spoljnog duga države (25 milijardi) čine i dugovanja banaka 4+ milijardi, i dugovanja preduzeća oko 15 milijardi (stranim kreditorima). Tako da jeste spoljni dug cca 45 milijardi.
Brine i tempo rasta. Od 2012. je porastao 18 milijardi, od toga samo poslednje godine 6.6 (podaci sa kraja prvog tromesečja 2023.)

Nemačka stvarno nije za poređenje. Pre svega što je u strukturi njihovog duga dominantan unutrašnji dug
 
Poslednja izmena:
Srbija duguje 30 miljardi evra, Nemacka 2.406 milijardi evra. Pametnom dosta da shvati koliko mi ustvari malo dugujemo. 80 puta manje od Nemacke.

ovo poredjenje je u rangu sledeceg:

Ja dugujem 50k EUR, ali zato Elon Mask duguje 500mil EUR
Pokidao sam Elona iz Republike Srpske
 
Evo, da ne bude samo da forumaši "hejtuju" - šta kaže naš čovek koji se ozbiljno bavi nekretninama u Češkoj i koji je bio u pregovorima za funkciju direktora u Beogradu na vodi:



Sto se tiče arhitekture Beograda na vodi slozio bih se sa njim da je moglo mnogo bolje da bude. Sto se tiče Praga, vidim da ljudi vole taj grad, na mene je ostavio utisak jednog sivog i deprimirajućeg grada.
 
U Belli navodno rezervisano čak 147 stanova na prodajnom danu. Ko su ti ljudi!?

Ovo su rezultati i procenti od 2020-2023, bilo bi zanimljivo poredjenje 2023- i trenutno ili kasnije tokom godine pa da vidimo da li postoji porast, stagnacija ili pad.
 
Vrh