Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

BW-19.2b-Bella-Ext_13-Night-Final-1-1-1.jpg
 
Danas su me neka deca ispred salona “luskuznih” automobila molila da uđem sa njima kako bi slikali kola. Ne puštaju ih unutra bez odraslih :). Taj nivo prosjačenja do sad nisam doživeo. Bukvalno prosjačenje za tiktok klip.
Car spotting kultura je jako izrazena kod klinaca, stalno ih vidjam ispred zgrada kako cekaju priliku da uslikaju zanimljive primerke. Ne znam, meni je malo povrsno a sa druge strane iako se licno nikad nisam lozio na kola kad se setim i kad smo mi bilo klinci bilo je zaludjenika. Decja zanimacija kao hobi ne bih tek tako svrstavao u isti red sa prosjacenjem 😄
 
ako cemo realno toga ima po svetu

Jedino sto kod nas su bas deca.
 
Car spotting kultura je jako izrazena kod klinaca, stalno ih vidjam ispred zgrada kako cekaju priliku da uslikaju zanimljive primerke. Ne znam, meni je malo povrsno a sa druge strane iako se licno nikad nisam lozio na kola kad se setim i kad smo mi bilo klinci bilo je zaludjenika. Decja zanimacija kao hobi ne bih tek tako svrstavao u isti red sa prosjacenjem 😄

Ne bih se složio. Elem, sa engleske wikipedie (srpska verzija ima malo užu definiciju):
Begging is the practice of imploring others to grant a favor, often a gift of money, with little or no expectation of reciprocation.
To je valjda to - traže uslugu bez ikakvog reciprociteta. Mislim da baš treba koristiti termin prosjačenje kako bi se mogla poslati policija da ih rastera i odvede kući. Pa da se i njihovi roditelji upoznaju sa tim šta rade. Prosjačenjem mogu doći u neprilike, šta ta deca imaju da mole nepoznate muškarce za uslugu. Svašta mi prolazi kroz glavu na koga su mogli da nalete... i na koga tek mogu da nalete sad kad sam javno napisao gde se mogu naći. Mogu samo da zamislim nekog perverznjaka kako će im tražiti neku drugu uslugu (u reciprocitetu).

Dalje, zakon o javnom redu i miru:
Član 12

Ko prosjačenjem ugrožava spokojstvo građana ili narušava javni red i mir - kazniće se novčanom kaznom od 5.000 do 10.000 dinara ili kaznom zatvora do 30 dana.
Ko prekršaj iz stava 1. ovog člana, izvrši u grupi od tri i više lica - kazniće se novčanom kaznom od 10.000 do 30.000 dinara ili kaznom zatvora do 30 dana.
Bilo ih je više od 3. Uputstvom ministarstva za rad i socijalna pitanja je čak predviđeno da se maloletna lica koja prosjače mogu oduzeti roditeljima. Eto zamišljam scenu da tu decu policija vrati kući, njihovim roditeljima napiše kaznu i upozori da mogu ostati bez dece. Deluje kao primerena mera.

Doduše, sad nisam siguran ni da li bi ta radnja smela da zabrani toj deci ulazak. Nije kockarnica, nije sexy shop. Treba možda i njima poslati inspekciju :) Ali prvo ovu decu poslati kući.

ako cemo realno toga ima po svetu

Jedino sto kod nas su bas deca.
Nije samo to, ima malo više razlika:
  1. Kod nas su maloletna deca,
  2. koja ne slikaju samo na ulici već prosjače za sliku,
  3. Pouzdano znam da upadaju u Residence, Vistu i Terase (gde postoje rolo vrata) kako bi slikali parkirana kola na tuđem posedu.
 
ovi nasi su izgleda oborili rekord. Garantujem da ima i ispod 12.
 
U Belli navodno rezervisano čak 147 stanova na prodajnom danu. Ko su ti ljudi!?

 
Vrh