Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Који је домаћи ресторан у Кнез Михаиловој нпр?
Ima jedan jedini 😁 Snežana. Ali da, to je sve što je ostalo do danas. Grčka kraljica je ubijena i zamandaljena još pre 20 godina.

Ali problem je ponekad i u samim lokalima, odnosno restoranima. Evo ja sam pre par meseci bio u Proleću prvi put posle pauze od 3 godine. Ono je krš od restorana. Unutra oklocan i zastareo, osoblje isto oklocalo i zastarelo, a hrana jad i beda. Poručio pileće medaljone, stigli mi komadi mesa koji su bili ok, ali zato pirinač oko njih nekuvan, salata bezukusna, a preko svega toga nabacan komad najjeftinijeg kačkavalja debelog 1 cm. Ne zezam se, bukvalno komadina masnog jeftinog kačkavalja nabačena preko mesa. Od strane kuvara koji je verovatno godište Tita, a misli da je bog zna kakva faca time što baca komadinu kačkavalja preko mesa.

Takvi restorani i mesta i treba da propadnu. Ako već ne žele da se menjaju i unaprede. A ne očekujem nikakve kerefeke i fenseraje. Samo brate očekujem od imbecila kuvara da zna kako da skuva pirinač (ej, to tinejdžer zna!), kako da isprži meso i kako da narenda jbni kačkavalj, i da to ne bude najjeftiniji iz Maxija na akciji.


E da, ima i restoran Kolarac. Ali tamo nisam bio sto godina.
Ruski car je isto ubijen i prvo pretvoren u fensi izdanje Mekdonaldsa (Vapiano), pa posle opet ugašen. Pa onda podeljen prostor (Poštanska štedionica je zgrabila deo) i sada više nije u Knezu nego ka Obilićevom vencu. I sada je više kafić. Ima i da se jede, ali je po uređenju i sadržaju više kafić. Odlično mesto pritom. Ali ne ono što je nekada tu bilo.
 
И све то је фенси да би било занимљиво нашем свету, са итало-франко-шпанским именима (Бутик, Вапиано, Аурелио, Република, Виа дел густо и сл.).
А опет су скупљи под изговором туристичке зоне, а са друге стране нису нешто аутентично наше како би требало да буде ако је већ за туристе.
 
Beogradu (i Srbiji) treba pozitivna selekcija. Imam osećaj da ekipa na vlasti ne dozvoljava bilo kome da okreće veliki keš, a da to nisu oni. I da se ekipa koja je radila velike koncerte povukla. A ovi nemaju interes za tako nešto i sada imamo Jale, Baje, Bube, Knindže.

To je moj osećaj da se tako odigralo.

Samo pozitivna selekcija i vladavina prava, dakle ćorak.
 
Отприлике има и тога, менаџмент музичких догађаја је исто лоби. Мада верујем да страни менаџери праве анализу тржишта и схвате да ће нпр. тврдокорни фанови Металике и Рамштајна олако скупљу платити карту за концерт у Будимпешти, док ће у БГ цене морати да буду ниже.
 
Београд није туристички град и то никад неће бити, као ни Србија,
отприлике млади викенд туристи, ескурзије средњих школа из окружења, пензионери са речних крузера итд сасвим довољно и не видим неки проблем у томе,
превише се пажње, времена и енергије код нас придаје туризму по медијима, у изјавама политичара и слично.
 
Бранко Пешић је замислио Београд као град услуга и туризма. Од тад полако се град деиндустријализује.
 
jer svi misle da je to magichni izvor para bez mnogo rada ili ulaganja "jer smo bogati prirodnim lepotama" (sto bi bilo i istina da nismo skloni da ih ne cuvamo, betoniramo (primer Zlatibudjerice ili mini-hidroelektrana)) pa je dovoljno da se skuva nesto i stavi suncobran, pa ce stranci da trose ovde koliko i mi po grckoj, turskoj....
plus je modus operandi svakog novopecenog bogatasha ovde vec decenijama da kupi nekretnine i otvori kafic/kafanu (pogledajte u sta ulazu nazi sportisti kada se penzionishu)
 
Da odeš do Temišvara jednom biće ti zanimljivo jer si u novom mestu, tako i Beograd.

Beograd ima vrlo malo stvari da ponudi, a i centralno jezgro je veoma malo. Mali je grad, a sve okolo više liči na favele u koje nećeš ići.

Možda kada Beograd bude prijatniji za svoje stanovnike bude atraktivniji i za turiste. Jednog dana.
 
Srpska publika i muzička javnost najbolje pamti jun 2010. godine, kada su tokom sedam dana u Beogradskoj areni koncerte održali Bob Dilan, Erik Klepton, Stiv Vinvud i Elton Džon, a dve sedmice kasnije rok spektakl na Beogradskom ušću priredio je Bili Ajdol.
Zaboravio si i Dejvid Getu, doduse mislim da je bio kraj maja ili pocetak juna 2010. I to je bio odlican koncert, doduse u areni. Mislim da je tek posle toga krenuo da dolazi redovno na Exit
Neka dođe Taylor Swift.
Mnogo para treba za to sada. Te top tier svetske zvezde ne dolaze za malo para. Preveliki je rizik da ti sada platis Taylor Swift, Dua Lipu, Džastina Bibera, Drejka ili tako nekog 1 milion eur, a prodaješ karte za 1000 din. Za takve koncerte u svetu karte su od 100 eur pa navise. Jasno ti je koji procenat ljudi koji bi dali 100 eur za koncert. Mislim da po trenutnim uslovima takve zvezde bi mogle da se dovedu samo ako bi država uletela sa ozbiljnim subvencijama, a verujem da za to nema šanse jer ako bi se to desilo eto novog razloga za proteste i neke nove blokade Gazele.
Пази, ради и даље Манијак испод Албаније,
Nikad čuo za to mesto. A za sebe mogu da kažem da sam solidno aktivan što se tiče noćnih izlazaka u BG-u.
parkirane automobilčine
Izvini, da li imaš vozačku dozvolu? Da li si aktivan vozač? Zašto "automobilčine", čemu to? Pa nisu sve Mercedesi S klase i BMW 7ice da ih nazivaš "parkirane automobilčine".
da imamo gospodsko mesto u centru
Imaš Little bay, ceo dan se pegla klasika, i klopa je solidna.
Ruski car je isto ubijen i prvo pretvoren u fensi izdanje Mekdonaldsa (Vapiano), pa posle opet ugašen.
Tu je trebao da uleti Hard Rock Caffe pre korone.
а са друге стране нису нешто аутентично наше како би требало да буде ако је већ за туристе.
Imaš Ambar u Beton hali, autentično domaći. Ili restoran Kolo u Galeriji, isto domaća kuhinja. Oba su fensi, ali autentično domaća kuhinja. Za svaku preporuku, čest gost sam tamo.
 
Mnogo para treba za to sada. Te top tier svetske zvezde ne dolaze za malo para. Preveliki je rizik da ti sada platis Taylor Swift, Dua Lipu, Džastina Bibera, Drejka ili tako nekog 1 milion eur, a prodaješ karte za 1000 din. Za takve koncerte u svetu karte su od 100 eur pa navise. Jasno ti je koji procenat ljudi koji bi dali 100 eur za koncert. Mislim da po trenutnim uslovima takve zvezde bi mogle da se dovedu samo ako bi država uletela sa ozbiljnim subvencijama, a verujem da za to nema šanse jer ako bi se to desilo eto novog razloga za proteste i neke nove blokade Gazele.
Kako smo onda mogli da imamo te koncerte pre 10tak, 15tak godina a sada ne mozemo kada smo ekonomski tigar i Beograd "puca" od novogradnje? Drzava nije subvencionisala ni za Depes Mod, ni za Metaliku, ni za Stonse, niti za Ramstajn, niti za Bijonse (koja je u tom trenutku bila zvezda nivoa svih koje si ti naveo), pa je bilo i koncerata i ljudi su imali pare da plate. Dakle pare, niti lokacija nisu problem.
 
Ето просек није опет на страни домаћег. Да ли онда туристи долазе у БГ да би шопинговали стране марке по ТЦ Галерија и ТЦ Рајићева, и да би јели шпагете или кинеску храну?
Манијак, хм, зависи у ком си фазону, место је више рок и алтернатива што није баш мејнстрим.
 
Verovatno je tada trebalo manje novca da se dovedu. Ipak pričamo o periodu pre 15-20 godina. Manje se tada para vrtelo u tome, rekao bih.

A za Stonse mislim da jeste uletela država tada, ali nisam siguran. Sećam se da su Ðelić i valjda još neko od tadašnjih visokih političara bili baš angažovani oko toga.

A mislim da je i dosta bitan momenat što sada koliko god to suludo zvučalo neke od top zvezda tipa Rita Ora ili Dua Lipa verovatno ni za koje pare ne bi nastupale u BG. Iako bi verovatno lagano napunile arenu ili ušće (ciljna grupa gen Z i mlađi milenijalci).

Kad već pričamo o koncertima, šta mislite koja je šansa da U2 ikada nastupe u BG? Kapiram da bi oni finansijski mogli da se dovedu i da oni imaju dosta fanova kod nas i sada (generacija x, bummeri i stariji milenijalci), ali znam da je Bono svojevremeno (za vreme rata u Bosni) otvoreno bio protiv Srbije, tj. Slobe, pa nisam siguran da li postoji ikakva šansa da sviraju u BG. Ali na U2 bih baš rado otišao.
 
Мора се узети у обзир промена и на глобалној музичкој сцени. Металика је почетком 2000их била бенд стар 20, сада су бенд стар 40 година.
 
Rita Ora, Dua Lipa, U2, nisu jedine zvezde, a Rita Ora je daleko od A liste, tako da to nije nikakav argument. Bijonse (izmedju ostalog) je to bila (zvezda A liste) i kada je dosla i karte nisu bile jeftine a arena je opet bila puna. Koliko god je skochila cena karata, valjda su i nama skocile prosechne plate od tada.
 
Pol Makartni ima 81.godinu i nece ziveti vecno, ali ko o tome razmislja...
 
Mislim da je cena a liste izvođača skočila mnogo više od toga koliko je skočio standard u Srbiji. Da li bi prosečan beograđanin sa platom od 800-1000 eur lagano platio 150 ili 200 eur kartu za izvođača sa a liste. Nisam siguran.
 
Опет, генерално БГ кад се подвуче црта слаба туристичка понуда. Отприлике нас највише вади конгресни туризам.
 
karte nisu toliko skupe koliko ti mislish. Ed sheeran je imao koncert u Parizu (Akor Arena - kapacitet kao nasa arena otprilike)) gde su karte pocinjale od 56 evra.

na istom linku imash i koliko kostaju karte za druge izvodjace - dakle pare nisu problem, posebno sa vecim platama sada
 
karte nisu toliko skupe koliko ti mislish. Ed sheeran je imao koncert u Parizu (Akor Arena - kapacitet kao nasa arena otprilike)) gde su karte pocinjale od 56 evra.

na istom linku imash i koliko kostaju karte za druge izvodjace - dakle pare nisu problem, posebno sa vecim platama sada
Naravno. Pri tom ne pričamo samo o A listi. Gde su jeftiniji bendovi? Kakva je to metropola gde niko ne dolazi, osim Andree Bočelija kada ga dovede politička stranka na vlasti.
 
Mislim da je cena a liste izvođača skočila mnogo više od toga koliko je skočio standard u Srbiji. Da li bi prosečan beograđanin sa platom od 800-1000 eur lagano platio 150 ili 200 eur kartu za izvođača sa a liste. Nisam siguran.
Karte za Bijonse za njenu trenutnu svetsku turneju za nastuo u Stokholmu su mogle najjeftinije da se kupe za 50€, kao što je već rečeno A lista može i za pristojan novac.
 
Karte za Bijonse za njenu trenutnu svetsku turneju za nastuo u Stokholmu su mogle najjeftinije da se kupe za 50€, kao što je već rečeno A lista može i za pristojan novac.
Ok, možda sam ja u krivu.

To znači da ipak postoji biznis logika da se neki od tih izvođača dovede, pa to znači da će verovatno i doći u nekom trenutku, jer ko god da se bavi organizacijom koncerata vidi ili će videti da tu postoji prostor za profit.
 
Vrh