Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Данас сам око пола 6 опет прошао променадом. Приметно је много присутних људи. Посетиоци Саванове уживају под ролетнама које их штите од Сунца. На тераси изнад реке код Саванове дечији хор Чаролија са Леонтином пева песме пред многобројном публиком. За крај изводе премијерно песму о ГСП-у, где се у строфама поред набрајања терминуса спомиње и бус-плус. На старој обалоутврди испод терасе се налази један старији човек који пеца одмах изнад излива канализације. Није ми баш најјасније како се он провукао испод тераса пошто је сада једини приступ од правца Бранковог моста.

Е да, неке плоче бехатона су климаве, изгледа је све фушерски одрађено на брзака као и многи други пројекти који промовишу великог вођу и његову власт.
 
Zuma izvlačiš kolekcije fotografija kao "kečeve iz rukava". :)
 
Hej, tek sam sada, sa sopstvene fotografije na Beobuildu, shvatio da ovaj traži bombe. To što čovek drži u ruci liči na opremu koju oni koriste. Jedna tanka žica za nabadanje i nešto što bi moglo biti detektor metala? Pomislio sam da su digli ruke od toga. A ustvari, preneli su ogovornost na bageriste i njegove "saradnike". Pa ako nešto prljavo metalne boje negde izviri, a ne eksplodira, e, onda su "stručno" našli bombu. A u suprotnom, opet su je našli, ali ne-stručno. U svakom slučaju ne troše novac unapred, na tobožnje istraživanje pre nego što kopanje počne (što se inače spominje u ugovoru, ali sam zaboravio tačnu formulaciju). Nadam se da su ovi jadnici osigurani, ali profit zajedničkog nam Društva će ovako svakako biti veći.

IMG_1106_resize.jpg


Ovo je detalj uvećan sa originala.

IMG_1106c.jpg


Pošto sada znam na šta da obratim pažnju, isplivala je još jedna zanimljiva fotka. Traženje bombi funkcioniše tako što jedan čovek sa šipkom i detektorom za metal stoji ispred kašike bagera dok ovaj grabi zemlju i tovari na kamion. Čim se kašika podigne, čovek gleda da li se pomolilo parče nečega što liči na bombu.

IMG_1108c_resize.jpg
 
Zuma":89p6zvnr je napisao(la):
Hej, tek sam sada, sa sopstvene fotografije na Beobuildu, shvatio da ovaj traži bombe. To što čovek drži u ruci liči na opremu koju oni koriste. Jedna tanka žica za nabadanje i nešto što bi moglo biti detektor metala? Pomislio sam da su digli ruke od toga. A ustvari, preneli su ogovornost na bageriste i njegove "saradnike". Pa ako nešto prljavo metalne boje negde izviri, a ne eksplodira, e, onda su "stručno" našli bombu. A u suprotnom, opet su je našli, ali ne-stručno. U svakom slučaju ne troše novac unapred, na tobožnje istraživanje pre nego što kopanje počne (što se inače spominje u ugovoru, ali sam zaboravio tačnu formulaciju). Nadam se da su ovi jadnici osigurani, ali profit zajedničkog nam Društva će ovako svakako biti veći.

IMG_1106_resize.jpg


Ovo je detalj uvećan sa originala.

IMG_1106c.jpg


Pošto sada znam na šta da obratim pažnju, isplivala je još jedna zanimljiva fotka. Traženje bombi funkcioniše tako što jedan čovek sa šipkom i detektorom za metal stoji ispred kašike bagera dok ovaj grabi zemlju i tovari na kamion. Čim se kašika podigne, čovek gleda da li se pomolilo parče nečega što liči na bombu.

IMG_1108c_resize.jpg



U pravu si, ovaj detektor ima domet do sedam metara dubine. Dok je bio aktuelan projekat ,,Juzni tok", sa ruskim deminerima sam krstario duz trase kuda je gasovod tebao proci, prosao sam njive od Backog brega do Panceva.
 
Zuma":349hi1po je napisao(la):
Nadam se da su ovi jadnici osigurani, ali profit zajedničkog nam Društva će ovako svakako biti veći.

Najbolje bi bilo da se bombe nikad nisu ni trazile i da se nista ne kopa i da sve ostane kao sto je bilo zadnjih decenija. Tad bi sve bilo mnogo sigurnije.

Pa pobogu, u javnom interesu je da se bombe pronadju i uniste. Trazili ih sad ili za 50 godina, finansirao to BNV doo ili neko drugi, isto se hvata. Neko ce da rizikuje zivot, jer je posao rizican a neko ce da "profitira" jer se svaka usluga treba platiti.
Ja razumjem da se mnogi elementi u ovom projektu mogu kritikovati, ali bas sve sto ima veze sa BNV, pa i trazenje bombi :shock:
 
Malo je čudno da osobe koje traže bombe, od zaštitne opreme imaju samo šlem.
Smeta mi što je šetalište pored reke tako usko, a iza se planira brdo objekata. Takođe nema garancije da neke buduće Savanove neće napraviti isto splav na reci, tako će prilaz reci biti blokiran i splavovima, kao kod bloka 45.
 
Bulevarac":30rvqmir je napisao(la):
Malo je čudno da osobe koje traže bombe, od zaštitne opreme imaju samo šlem.
Smeta mi što je šetalište pored reke tako usko, a iza se planira brdo objekata. Takođe nema garancije da neke buduće Savanove neće napraviti isto splav na reci, tako će prilaz reci biti blokiran i splavovima, kao kod bloka 45.

Koliko sam ja shvatio, čovek samo proverava, ne traži. Što se opreme tiče, i regruti na inženjerijskoj obuci nose samo šlemove, pancir prsluci služe kao zaštita od pešadijske municije i gelera manje kinetičke energije, i neće mu pomoći pri detonaciji artiljerijske granate ili avio-bombe. Postoje ona "deminerska" zaštitna odela, ali demineri ih oblače kada rade na samoj eksplozivnoj napravi (deaktiviranje, uništavanje) a ne za traganje.
Po mojoj logici, za ovu situaciju - mogućnost pronalaženja neeksplodirane municije koja je ležala u vlažnom zemljištu 70 ili 100 godina - ne vidim bitno drugačiji način.
Eventualno, mogli su da pretraže ceo teren pre početka radova -ali opet, teren je i ovako zasićen raznim drugim metalnim predmetima, ipak je ovo bilo železničko čvorište....


@Zuma - taj "štap" se zove "pipalica" - detektor signalizira da se ispod površine tla nalazi metalni predmet, pažljivim zabadanjem pipalice se odredi tačan položaj, obeleži se npr zastavicom, i onda počinje otkopavanje... bar je tako u vojsci, ne verujem da postoji civilna procedura...
 
Zar detektor netreba da ima siroku glavu sondu i displej sa ocitavanjima blizine dubine vrste materijala predmeta bar one koje sam ja gledao i koristio
 
Sto se temelja tice, radice se sipovi koji ce ici 20-30m u dubinu od donje kote temeljne ploce. Ali nekako mi je logicno da ako ih u prvih 20m nema, da onda nema ni ispod.
 
Jedino da je bomba pala u krater koji je pre nje napravila druga bomba, nije detonirala i onda vremenom potonula još dublje u mekan teren (ako se to uopšte tako nešto dešava, da predmeti vremenom tonu dublje).

Verovatnoća da ičega ima je mala, ali dokle god postoji mora da se vodi računa...
 
Pred sam WWII, 1938, objavljni su nacrti i skice za novu palatu "Albaniju" koja će se podići na mestu stare kafane. Slčno kao sada čaršija se uzbunila. Te zgrada je ružna, glomazna,ne uklapa se i begrađanima će nedostajat stara kafana umesto koje dobijaju ovo ogromno čudo koje neće grad nikad prihvatiti. Znamo šta je posle bilo. Slično i kad je počela izgradnja NB 1948 (nasipanje terena 1936). Bezbroj raznih primedbi, i dobrih i bizarnih. Treba naglasiti da i danas ima stručnjaka koji smatraju da NB nije uspeo. Naravno, on nije savršen ni bez mane ali danas tamo živi nekoliko stotina hiljada ljudi u konfornim stanovima, u bujnom zelenilu i sa širokim i pravolinskim ulicama (što nekad deluje malo monotono). Onda dolazi izgradnja Brankovog mosta. Mnogi se protive i kažu da takav most, jednostavan i bez ukrasa, više odgovara međugradskim drumovima a ne prestonici. Poslednja veća polemika je bila o "Beograđanki".Glomazna je, ružne crne boje, odudara od okolnih zgrada itd. Danas su sve te polemike i prepirke zaboravljne i Beograđani su se navikli i na Albaniju,Beograđanku,NB, Brankov most i ne mogu da zamisle grad bez njih. Tako će biti i sa BG na vodi.
 
da li je za NBg, Brankov most, Beogradjanku... drzava ostecena stotine miliona evra/dolara... ?
To je glavni problem, a ne sam projekat, koji moze da bude dobar ili los, ali sigurno ne bi sam po sebi izazvao toliku raspravu.
 
Da, još nisam video da je neko za primedbe na BnV napisao ono čuveno:
"isto su pričali i za Ajfelovu kulu"
 
Jest juce rekao av av nepazis na casu Relja imas - tri - je 1
 
Videh slike na prethodnoj strani...boze na sta ce ovo da lici. Pa jel moguce da je neki razuman covek predvideo onakve zgradurine na ovom mestu? Jel moguce da postoje ljudi sa toliko neukusa? Strasno.
 
mekbejn":1tu6jnuh je napisao(la):
da li je za NBg, Brankov most, Beogradjanku... drzava ostecena stotine miliona evra/dolara... ?

Projekat NBG je neuporedivo skuplji od BNV...i jos nije gotov! A koliko je "drzava ostecena" projektom NBG sami izracunajte s obzirom da vidim da mnogima na ovom forumu "matematika" ide od ruke.
 
milos.tro":6h19rgpf je napisao(la):
Ispitivanje terena i potraga za NUS je počela pre godinu i po dana(ispitivanja su išla i do dubina do 20m).
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... du-na-vodi
Miloše, naše vesti čovek mora čitati vema pažljivo. Mora se paziti na to šta je tačno rečeno, jer je ono što se u drugim delovima članka sugeriše (ili prosto laže) obično nešto sasvim različito. Ovde je naslov

Bombe ipak ne prete "Beogradu na vodi"!

a u tekstu se kaže

"Na pitanje, da li su do sada pronađena neeksplodirana eksplozivna sredstva, Jovanović nije želeo da odgovori.

- Nas je unajmilo preduzeće "Beograd na vodi". Za njih smo radili procenu rizika. Poveren nam je projekat, da proverimo bezbedbost na radu. Nemamo prava da odgovaramo na pitanja, da li ima ili nema neeksplodiranih ubojnih sredstava - zaključio je Jovanović."


Drugim rečima, oni su radili PROCENU RIZIKA, a ne traženje bombi. Znači, napravi se par štih probi pa se da procena vevovatnoća, mada na osnovu veoma sumnjivih matematičkih osnova jer "raspodela" sigurno nije pravilna i slučajna.

A u ugovoru naravno stoji da to plaćamo MI sami, a ne zajednučko Društvo. Otuda samo procena rizika, a ne pravo i detaljno istraživanje. NUS su Neksplodirana Ubojna Sredstva.

BNV-UgovorNus.jpg
 
RioBL":3tmvuks1 je napisao(la):
mekbejn":3tmvuks1 je napisao(la):
da li je za NBg, Brankov most, Beogradjanku... drzava ostecena stotine miliona evra/dolara... ?

Projekat NBG je neuporedivo skuplji od BNV...i jos nije gotov! A koliko je "drzava ostecena" projektom NBG sami izracunajte s obzirom da vidim da mnogima na ovom forumu "matematika" ide od ruke.
Da li si ozbiljan?
Ako ćemo tako, ti saberi cene svih stanova na Nbg pa vidi koliko su naši sugrađani dobili SKORO BESPLATNO
 
RioBL":2xoyuthl je napisao(la):
Zuma":2xoyuthl je napisao(la):
Nadam se da su ovi jadnici osigurani, ali profit zajedničkog nam Društva će ovako svakako biti veći.
Najbolje bi bilo da se bombe nikad nisu ni trazile i da se nista ne kopa i da sve ostane kao sto je bilo zadnjih decenija. Tad bi sve bilo mnogo sigurnije.

Pa pobogu, u javnom interesu je da se bombe pronadju i uniste. Trazili ih sad ili za 50 godina, finansirao to BNV doo ili neko drugi, isto se hvata. Neko ce da rizikuje zivot, jer je posao rizican a neko ce da "profitira" jer se svaka usluga treba platiti.
Ja razumjem da se mnogi elementi u ovom projektu mogu kritikovati, ali bas sve sto ima veze sa BNV, pa i trazenje bombi :shock:
Ovde ipak (još uvek, mada je budućnost sumnjiva) većinu čine inteligentni i obrazovani ljudi, pa ne moram valjda da "crtam" baš svaki, pa i najmanji, usputni zaključak. U 21. veku su razvijeni i mnogi drugi, savremeniji metodi detekcije. Samo jedan od primera ( UXO - unexploded ordnance):

http://www.geosoft.com/products/softwar ... /ux-detect

Detekcija u kojoj kašika bagera zakači bombu, pa ako ova ne eksplodira, onda je otkrivena, mi ipak deluje malo zastarelo. Isto kao i random probe, iako ne postoji čak ni način da se odredi reprezentativni uzorak zemljišta (sa "tipičnim" brojem bombi u njemu), pa da se onda nešto tobože računa. Bombardovanje je u naletima, a jedna grupa bombi, od jednog bacanja, je uvek donekle prostorno lokalizovana, pa tu nema ravnomerne raspodele. Itd, itd. Danas postoje metode zasnovane na magnetskim i elektromagnetskim merenjima, na eho lokatorima, a verovatno i mnoge druge. Tek onda to, zajedno sa rezultatima sistematski i kompletno skeniranog zemljišta sa pokretnim detektorom bombi, ide u računare gde se uklanja šum i prave 3D modeli, itd, itd. Postoji čitava lepeza ovih tehnika sa raznim cenama. Sarkazam u mojoj poruci je bio prisutan zato što smo mi sve to elegantno zaobišli, pa prosto stavili ljude i njihove građevinske mašine da služe kao živi detektori, sve bez ikakvog javnog saopštenja koje bi bar pokušalo da dokaže da je to razuman, odgovoran i pažljivo procenjen izbor. Onaj članak u Novostima, sa onako fantastičnim logičkim skokom od sadržaja ka naslovu, ipak ne bih računao. Ja bez dodatnih informacija zaista ne mogu da tvrdim šta jeste ili nije istina, ali mogu da izrazim razumnu i racionalno zasnovanu sumnju uzevši u obzir sve ovo što sam prethodno rekao. A tebi se divim što imaš takvo poverenje da je na BNV-u sve urađeno na najbolji mogući način. Mislim, naše dosadašnje iskustvo sa ovim projektom stvarno upućuje na takav zaključak, zar ne?
 
mekbejn":3atb873y je napisao(la):
RioBL":3atb873y je napisao(la):
mekbejn":3atb873y je napisao(la):
da li je za NBg, Brankov most, Beogradjanku... drzava ostecena stotine miliona evra/dolara... ?

Projekat NBG je neuporedivo skuplji od BNV...i jos nije gotov! A koliko je "drzava ostecena" projektom NBG sami izracunajte s obzirom da vidim da mnogima na ovom forumu "matematika" ide od ruke.
Da li si ozbiljan?
Ako ćemo tako, ti saberi cene svih stanova na Nbg pa vidi koliko su naši sugrađani dobili SKORO BESPLATNO


ma ne zamaraj mozak sa njegovim postovim ....
 
Vrh