Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Вожде, превасходно мислим на период развоја краљевине Србије с краја 19. и почетка 20 века а не КСХС. Толики друштвени, економски, културни и раст целокупне државе у сваком другом смислу овај а ни суседни народи никада нису искусили. А притом. цели тај период је био обележен и мајским превратом, балканским ратовима, анексионом кризом...Па смо опет ишли крупним корацима напред.

ПС: Око свега можемо да се не слажемо али око необориве чињенице да је Краљевина Србија имала веома либералан, модеран и прогресиван економски систем нема дискусије. Такав систем је за нас и данас недостажна ствар. Ко не зна о чему причам нека мало истражи. Има доста тога и на овом форуму. Од приватног јавног превоза преко приватних пензоних и инвестиционих фондова до градње инфраструктуре концесијама. А о домаћем банкарском систему (који данас иначе ни немамо) да не причам. Довољно је само знати порекло најлепше градске палате, Београдске Задруге и коцкице ће се сложити.
 
Neki misle da je radi patriotizma bolje ulepšavati sopstvenu istoriju, ali ja mislim da je bolje govoriti istinu.

Ja ti kažem da su i Bugarska i Rumunija pred prvi svetski rat bile ekonomski razvijenije. Ne mnogo, ali jesu, jer ih nije gušio mali seoski posed kao nas Srbe. U Srbiji je neuhranjenost bila masovna (oko četvrtine stanovništva) što govore regrutacioni arhivi. Sada ako misliš da je liberalno to što je sve bilo u privatnom vlasništvu, takav oblik liberalizma ćemo uskoro opet imati. Ali i tada su sve koncesije, i trgovinske monopole dobijali prijatelji ljudi na vlasti, ili oni iz inostranstva koji dobro podmažu.

Beogradska zadruga je lepa zgrada. ALi kada je ona građena jedna Subotica je imala više reprezentativnih zgrada od Beograda, da ne govorimo o većim evropskim gradovima.
 
milanche":z3u7i46d je napisao(la):
Ono sto mogu da primetim da se uglavnom gleda crno-belo, bez realnog i anliticickog pistupa. Makar je Srbija prosla kroz razlicite faze svih obojenih (crnih, crvenih, plavih,zutih...) i iz tog iskustva treba da zakljucimo da izmedju crnog i belog ima jaaako puno sivih nijansi.

Слажем се. Барем је наш народ доказао да не постоји добар друштвени систем са једне и лош са друге стране. Све смо променили и ниједан није ваљао. Либерални капитализам Краљевине да је био добар, комунисти не би придобили народ уз себе, комунизам да је био добар, не би сурово пао, и тако даље ...

Током Југославија (свих) искусили смо и миксоване системе. И ниједан није бајан већ је сив. Има предности и има мане. Можда бисмо требали као народ да анализирамо зашто нама ниједан није ваљао а толики други народи живе деценијама па и вековима у једним те истим системима и не мењају их. У чему је наш проблем?

Такође бих закључио да је разлог одсуства масовних демонстрација и кулирања које је последњих 10 година карактеристика наше средине управо у историјској свести нације да промена система не доноси ништа ново нити боље. Ценим да је 5. октобар био последње неродно мењање система који је, као и сваки пут до тада, променио име, боју и фаце на власти. А сам систем је остао исти. И увек ће бити исти.
 
Па, није баш да су комунисти придобили народ за себе, осим у Босни, а понајмање су га придобили у претежно сељачкој и конзервативној Србији, коју им је на тацни сервирала Црвена армија радника и сељака, иначе никад у њој власт не би преузели. Брозова творевина се, тачно је, успешно развијала само док је добијала америчку помоћ у неограниченим количинама, а после је прднула у чабар.

Но, добро, овде је тема "инвеститорски урбанизам", а ту треба рећи да данас, на целом свету, никакав други урбанизам ни не постоји, тј. и у тржишним привредама са максимално израженом социјалном компонентом (нпр. у Аустрији) иницијатива и идеја за градњу на конкретној локацији долази - од инвеститора. Власти се труде да им изађу у сусрет, максимално, наравно, притом не силујући постојеће мастер планове, као у случају Наводног Београда, јер је њима јасно дефинисан јавни интерес, а то је светиња.

Још једном, извињавам се што пишем на овом проклетом топику, о трипут проклетом партијском пројекту.
 
Ма наравно да ја овде не браним комунизам и Броза поготову. Него сам такође противник тог романтизовања српске прошлости из доба монархије, јер ово што Делија прича је писало пре неки месец у Политици, како смо ми били мала Америка, јер смо имали толико и толико усељеника. Једино што не рекоше да су 99% тих усељеника били Срби бивши кметови на турским поседима, и понешто чиновника из Аустроугарске, а не странци који су похрлили у богату Србију.

Опет овај пројекат звани Београд на води, није никакво чудо да покреће политичке теме. Јер га је просто владајућа гарнитура сама представила као свој лични пројекат, а не пројекат у који би требало да буду укључени људи из струке, па и сами шири слојеви грађанства. Сваки дијалог је угашен јер сви који имају критику добијају етикету непријатеља развоја, прогреса...
 
Procitaj knjigu beogradski stranci imas je u tob u knezu
 
Eo ti iz same knjige tabela o stanovništvu Beograda 1889.
36.jpg

http://pulse.rs/beogradski-stranci/

Dovoljno je videti koliko je ceo Beograd imao stanovnika, pa svaka priča o maloj Americi pada u vodu...
 
A po tebi nesto preko 10 000 hiljada kad oduzmes rome malo u odnosu na 45 000 srba je malo
 
Ako izanaliziraš videćeš da su najveće grupe Nemci, Jevreji, Mađari. Tada je i Pančevo preko reke bilo većinski nemački grad, tako da su to praktično komšije. A ostali gradovi u Srbiji su svakako imali manje nesrpskog stanovništva u udelu. I ne znam zašto bi se Romi oduzimali...

Sve u svemu, tvrdnja je bila da je Srbija bila druga najprogresivnija zemlja na svetu, i ne vidim da je to neko dokazao...
 
Imam utisak da bi umesto priče koliko je Jugoslavija bila uspešna korisnije bilo objasniti kakve tačno veze ima urbanizam i politika, jer ćemo inače stalno imati digresije u pogrešne vrste političkih diskusija. Izvinjavam se na dužini teksta.

Postoji direktna parelela sa političkim karakterom države. Obično se smatra da su levičarski (socijaldemokratski) sistemi oni gde se relativno veći deo zarade kroz porez vraća čitavoj zajednici, a desničarski oni gde mnogo veći deo zarade ostaje onima koji su je stvorili. Ovaj poslednji je efikasniji u proizvodnji, ali mnogi smatraju da je nepravedan, loš je u dugoročnom planiranju potreba, pogotovo opštih, kreira ogromne društvene podele i napetosti. Kod levičarskog je obrnuto. Pripadnici desne političke filozofije tvrde da je samo pojedinac dobar i štedljiv organizator, a obično je samo pojedinac, a ne kolektiv, onaj glavni kreator nove vrednosti. On svojim znanjem i radom smišlja i organizuje stvaranje novog proizvoda. Njihovi protivnici kažu da kapitalisti, ako plaćaju minimalni porez, ustvari bez naknade koriste, tj bukvalno kradu resurse društva, dok praktično sami prisvajaju čitavu zaradu, iako nisu sami zaslužni za njeno stvaranje. Pri tome se misli na uobičajeni sistem koji kroz manipulaciju tržištem i državnom politikom veštački drži na niskom nivou cene svojih inputa, naprimer neobnovljivih prirodnih resursa, radne snage, njihovog obrazovanja, zdravstvenog sistema, ishrane, kvaliteta života, tj čitave kulturne nadgradnje jednog kompleksnog društva koja je direktno ugrađena u krajnji proizvod, a vrednovana manje nego što je njen doprinos. A poseban i globalno nerešen problem je pitanje nevoljnosti da se plaća "amortizacija", tj troškovi dugoročne održivosti takvog društva.

Ova podela je direktno preslikana u oblast urbanizma. Grad živi od naknada za korišćenje zemljišta koje poseduje. Zemljište je za njega novac. Ako se na nekom placu napravi park, ili bilo šta što pripada gradu, to za njega predstavlja izgubljenu zaradu plus što nastaje trošak, jer to sada treba održavati. Tako na kraju dolazimo do toga da su javne zgrade i javne površine suštinsko i isključivo političko pitanje. Gde povući liniju? Kad ih ima premalo, a kad previše? Jedan, desni ekstrem, je ideja da svo kvalitetno zemljište treba da bude izvor zarade, tj da bude na prodaju, pa ko ima para, neka ga koristi, a ostale saterati u slamove i okružiti policijom. Levi ekstrem je ostaviti previše zemljišta tako da budu na trošku grada, čime njegovi troškovi postaju veći nego što bi bilo opravdano.

I sad su Beograđani došli do istorijskog raskršća. Šta je u odnosu na ovu podelu optimalno u našem slučaju? Drugim rečima, kakav grad žele? Šta su njegove vrednosti i komparativne prednosti koje treba čuvati? Puno para (za neke) uz ogromno raslojavanje i napetosti, ili manje para (nadam se, samo u početku) uz mirniji i bitno lepši grad?

Nevolja je što su političari to umesto nas već odabrali. Kad je počela nagla rasprodaja najboljih lokacija u gradu za njima potpuno neprimerene sadžaje, naprimer Kalemegdana, Ušća, jedine lokacije na desnom rukavcu Dunava, postalo je jasno da je odabran smer koji vodi daleko u desnu stranu političkog spektra. Prodaje se ono što odmah donosi najviše novca, iako su bile u pitanju apsolutno idealne javne površine, prostor koji će gradu u budućnosti zaista trebati, a ipak je ostavljeno da neko drugi brine o toj budućnosti.

Beograd na Vodi je, sem drugih problema koje ima, izazvao kontraverze i zbog svog drastično izraženog političkog aspekta. Tu smo videli da je "urbanistička politika" otišla još i više u desno. Sve je u njemu podređeno investitoru, drugim rečima maksimalnom iskorišćenju prostora (ali ne da bi se prostor iskoristio i za javne zgrade ili opšte potrebe, nego da bi SAMO INVESTITOR imao veći stepen iskorišćenja). Primera ima više. Uski trotoari od svega par metara, ništa veći od onih u Starom gradu, tik pored gigantskih zgrada. Zatvoreni blokovi. Direktna prevara sa procentom zelenih površina, u koje su izgleda uračunali i levu obalu Save, samo da bi na desnoj veći deo zemljišta mogao biti pokriven zgradama, a da procenat zelenila na papiru i dalje izgleda veliki. Pa zatim, nigde ostavljenog prostora za metro i tramvaj, iako se zna da bez njih neće ići. Kuda će ići pruga, gde će biti ogromna stanica, gde se prelazi reka? I taj prostor je na planu posvećen zgradama. Šta je sa proširenjem Savske ulice i uopšte boljim rešenjem saobraćaja, što bi takođe investitoru oduzelo još prostora. Ili gde je eventualni automobilski most i njegovi prilazi, ili dokaz da on Beogradu nikada neće biti potreban?

Tu je na kraju i činjenica koju sam tek nedavno u potpunosti shvatio. Onih smešnih 10 metara odvojenih za šetalište duž obale, je ustvari verovatno samo tehnički i bezbednosni minimum za širinu nasipa ovako velikog naselja opterećenog podzemnim vodama. Da bi nasip bio vodonepropusan i bezbedan, na njemu je zabranjena bilo kakva gradnja. Njegovo zemljiše ne sme kopanjem ili bušenjem biti kompromitovano na bilo koji način, pa se (ne računajući neke sasvim posebne projekte) ništa ozbiljnije i ne može graditi. Tako da su naši vrli projektanti jednostavno ostavili samo onoliku širinu koju su apsolutno morali (dakle zbog nasipa, ne zbog šetalita), pa onda, da bi skinuli odgovornost sa sebe, napisali da je to minimum, ali onda ipak sve placeve izračunali uzimajući u obzir baš tih 10 metara, a ne VIŠE od toga. Prepravka je sada naravno i nemoguća bez pravljenja novog plana. Tako da, iako je formalno ucrtano (na vrhu nasipa), suštinski posmatrano tamo posebnog javnog šetališnog prostora namenjenog ljudima i nema. Privatne parcele dopiru do same zone nasipa, a ljudi, ako žele da šetaju po njegovom vrhu, mogu, ali sam grad na obali NEMA u svom vlasništvu nikakav poseban javni pešački, biciklistički i uslužni prostor (ulaz u marine, prodaja, odmor, rekreacija, zelenilo, česme, klupe) nezavisan od obaloutvrde. SA je ipak preveliki prostor i previše važna komunikaciona veza sa Adom Ciganlijom da ne bi morao da postoji POSEBAN projekat i poseban prostor odvojen samo za to. I ovde se dakle vidi grčeviti napor da se maksimizuje iskorišćenje za investitora, a minimizuje za grad.

Ukratko, urbanizam u sebi krije dovoljno prostora da bi UVEK bio i politika. Kome više izlazite u susret, koliko i zašto? Politika koja se u Beogradu već decenijama vodi je u toj meri usmerena da komercijalizuje što više trenutno postojećih i potencijalnih javnih prostora, odnosno pogodnih placeva za gradnju javnih zgrada ili neophodne infrastrukture, da to već nedvosmisleno ima oblik izrazito desničarskog pokreta koji će bitno ugroziti budući kvalitet života. Ako se nastavi u istom smeru, uropastićemo jedine preostale prilike za rešavanje ponekad tragično loše infrastukture, ali i jedine komparativne prednosti koje ovaj grad ima, i pretvoriti ga u mesto gde zaista neće biti prijatno prolaziti bez posebne zaštite.
 
sizif":176j4gx2 je napisao(la):
Делијин радикализам ми често смета, али признајем да се по многим питањима суштински слажем са њим. Па и по овом. А они који идеализују просперитет "самоуправног социјализма" треба да знају да је од 1949. до 1964. године Југославија, због отпора Стаљину, била и у релативним и у апслолутним износима највећи прималац америчке помоћи. Већи чак и од Израела. За тих 15 година бесповратно је добила 30 милијарди долара (ондашњих!!!) и ту лежи разлог релативног просперитета кроз који је земља пролазила. Када се искључи та помоћ, подаци су поразни - самоуправљање се показало неефикаснијим чак и од административног социјализма који је владао у источној Европи.


" Укупна инострана помоћ Југославији 1945. - 1966. износила је 1.650,1 милион долара, обрачунато по вредности долара одговарајуће године и то у виду поклона 743,7 милиона или 45 посто и као пољопривредни вишкови 906,4 милиона долара или 55 посто од укупне помоћи. "

Југославија 1918. - 1988. Статистички годишњак,
страна 147
 
Delija":3aivo8zx je napisao(la):
Вожде, превасходно мислим на период развоја краљевине Србије с краја 19. и почетка 20 века а не КСХС. Толики друштвени, економски, културни и раст целокупне државе у сваком другом смислу овај а ни суседни народи никада нису искусили. А притом. цели тај период је био обележен и мајским превратом, балканским ратовима, анексионом кризом...Па смо опет ишли крупним корацима напред.

ПС: Око свега можемо да се не слажемо али око необориве чињенице да је Краљевина Србија имала веома либералан, модеран и прогресиван економски систем нема дискусије. Такав систем је за нас и данас недостажна ствар. Ко не зна о чему причам нека мало истражи. Има доста тога и на овом форуму. Од приватног јавног превоза преко приватних пензоних и инвестиционих фондова до градње инфраструктуре концесијама. А о домаћем банкарском систему (који данас иначе ни немамо) да не причам. Довољно је само знати порекло најлепше градске палате, Београдске Задруге и коцкице ће се сложити.

Делијо,

у најкраћим цртама сам одговорио на изнесене тезе које су се односиле, колико сам те разумео, на период од 1944. до 1956. без икаквог залажења у суштину великих питања која су се отварала.

Што се тиче развоја, сложио бих се да Србија од устанака до данас на већини поља свакако константно напредује, али поставио бих питање да ли се напредак увек одвијао и одвија очекиваном брзином?
Држава Србија или Југославија није апстрактан појам. Она је систем, који за своју сврху има обавезу да свакој особи обезбеди једнаке могућности за подмиривање потреба, односно остваривање природних права човека. Да ли је тако заправо и бивало и да ли јесте?
Заиста немам намеру да расправљам о филозофским правцима и идеологијама, те њиховој, истина искривљеној рефлексији у нас, што су такође проузроковали многи фактори. Само желим рећи да се надам да ће свако од нас успети да своме постојању, као бића, пронађе најбољи смисао.
 
Вожд":33uchxw2 je napisao(la):
" Укупна инострана помоћ Југославији 1945. - 1966. износила је 1.650,1 милион долара, обрачунато по вредности долара одговарајуће године и то у виду поклона 743,7 милиона или 45 посто и као пољопривредни вишкови 906,4 милиона долара или 55 посто од укупне помоћи. "

Југославија 1918. - 1988. Статистички годишњак,
страна 147
Будалаштине из идеолошки обојене статистике. Па само оружје које је САД слала Југославији у том периоду вреди вишеструко више од те цифре.
 
Delija":3cy9sbl6 je napisao(la):
Вожд":3cy9sbl6 je napisao(la):
" Укупна инострана помоћ Југославији 1945. - 1966. износила је 1.650,1 милион долара, обрачунато по вредности долара одговарајуће године и то у виду поклона 743,7 милиона или 45 посто и као пољопривредни вишкови 906,4 милиона долара или 55 посто од укупне помоћи. "

Југославија 1918. - 1988. Статистички годишњак,
страна 147
Будалаштине из идеолошки обојене статистике. Па само оружје које је САД слала Југославији у том периоду вреди вишеструко више од те цифре.


Скренуо бих ти пажњу да у комуникацији са мном не користиш такав тон. Уколико имаш контрааргумент, било би ми драго да га изнесеш и заједно дођемо до нове истине, а уколико не, у том случају износиш своју процену која је у утврђивању егзактних података ирелевантна. Подаци које сам навео из Статистичког годишњака су подаци Савезног завода за статистику. Наведи извор за своју тврдњу. Било би интересантно, поред ових југословенских, видети податке институција САД.
Економска помоћ коју сам поменуо реализована је у оквиру аранжмана Economic Cooperation Act 1945. - 1966. (притом се заиста спроводила само до 1962. , од када до 1966. Југославија добија нешто повољније кредите), док је војна помоћ део аранжмана Mutual Security Act 1951. - 1957. (превремено прекинута на захтев Југославије) и њена вредност је око 750 милиона долара (податак историчара Бојана Димитријевића).
 
Вожд":2p9sgr9p je napisao(la):
Delija":2p9sgr9p je napisao(la):
Вожд":2p9sgr9p je napisao(la):
" Укупна инострана помоћ Југославији 1945. - 1966. износила је 1.650,1 милион долара, обрачунато по вредности долара одговарајуће године и то у виду поклона 743,7 милиона или 45 посто и као пољопривредни вишкови 906,4 милиона долара или 55 посто од укупне помоћи. "

Југославија 1918. - 1988. Статистички годишњак,
страна 147
Будалаштине из идеолошки обојене статистике. Па само оружје које је САД слала Југославији у том периоду вреди вишеструко више од те цифре.


Скренуо бих ти пажњу да у комуникацији са мном не користиш такав тон.

Zar se nisi vec upoznat sa tonom koji koristi Delija u komunikaciji? :D
 
Emaar-ov projekat koji se realizuje u Istanbulu.

27_Emaar.jpg


Imamo srece sto nas nije zadesio ovoliko ruzan projekat.

Zanimljivo je da se stambene zgrade i hotel zovu isto kao i u Dubaiju ,,The Address Residence/Hotel''
Verovatno ce jedan od hotela u BnV biti ,,The Address Hotel''.

Hoteli u Dubaiju
oae_2.jpg


the-address-dubai-marina-49543_medium.jpg
 
Imamo srece sto nas nije zadesio ovoliko ruzan projekat.

Ali onome ko sa velikih prozora posmatra Bosfor je itekako lepo. Mnogo lepše nego pogled koji će imati neko u beogradskoj kuli na staro sajmište.
 
Вожд":1t717eds je napisao(la):
Скренуо бих ти пажњу да у комуникацији са мном не користиш такав тон

Oк. Извињавам се што сам увредио Савезни завод за статистику.
 
"Počelo je i opsežno izvlačenje potopljenih brodova, pa su nedavno svetlost dana ponovo ugledali „Banat“ i SIP, ali ovog puta ni u približnoj lepoti kao u vreme kad su plovili. Uskoro će „izroniti“ i treći brod koji je već deceniju pod vodom, a pre nego što je dospeo na dno Save služio je kao stambeni objekat. Upravo na mestu gde se on nalazi, prema projektu „Beograd na vodi“, biće izgrađena Kula Beograd visine 180 metara.

Na dubini od 21 metar

Miodrag Milojević, direktor hidrograđevinskog preduzeća „Ivan Milutinović“, kaže da su u pitanju brodovi koji imaju više od 150 tona i da ih je bilo teško pronaći na velikim dubinama.

- „Banat“, gurač koji je potiskivao šljunak u baržama, nalazio se na 21 metar ispod površine. Potonuo je 2011. godine usled velike zime i pucanja ventila. Njegovom izvlačenju koje je trajalo pet dana prethodile su ozbiljne pripreme, izviđanje ronilaca, ispumpavanje mulja specijalnim pumpama i rad plovnih dizalica - objasnio je Milojević."

http://www.kurir.rs/vesti/beograd/savsk ... ak-1611489
 
Juče sam šetao od beton hale do Stare Stenke. Od olupina je ostao samo izgorala Plava laguna. Uveliko se seku magacini, brodovi, čamci... kod bare venecija. Miris paljenog gvoždja u vazduhu. Svi su dobili nalog za iseljenje do januara.

Očišćeno par stovarišta, deponija, parkinga....
Skoro do neprepoznavanja je dovedena ta strana reke.

Ogroman plus!

Zaboravih jednu stvar.
Ti je i parobrod Župa iz 1913 godine. Da li se zna šta će biti sa njim?
 
Кога не занима историја, слободно нека прескочи овај пост. За Вожда и остале који сумњају у информацију коју сам саопштио износим неке податке до којих сам успео да дођем на интернету. Нажалост, нисам успео да дођем до потврде о 30 милијарди долара америчке помоћи, о којима сам својевремено учио на предавањима политичке економије.

„... Do 1957, koliko je trajao program, Jugoslavija je od SAD, Velike Britanije i Francuske dobila pomoć u ukupnoj vrijednosti koja se procjenjuje na nekih petnaest milijardi dolara. Ona je, između ostalog, uključivala isporuke dvije stotine tenkova (trebali su da budu raspoređeni za obranu Ljubljanskih vrata) mlazne avione, radare, helikoptere, ali i školovanje pilota i drugog vojnog osoblja u SAD, kao i znatno ojačavanje industrijskih i tehnoloških kapaciteta. Značaj ove pomoći bio je veći od količine dobijenog naoružanja i financijskih sredstava. Jugoslavija je na taj način obezbijedila psihološku i diplomatsku podršku, savladala izolaciju u kojoj je bila, te došla u priliku da bude u toku sa suvremenim tehnologijama i, uopće, svim bitnim tokovima razvoja na Zapadu. Da su sve to bili elementi za odvraćanje o kojim je Staljin i te kako morao voditi računa, ne treba trošiti riječi.
A onda je krajem pedesetih godina ponovo došlo do zaokreta između Jugoslavije i NATO-a...“
http://www.vreme.co.rs/cms/view.php?id=924773

„... Југославија је 1947. године одбила Маршалов план и средства до којих је могла преко њега доћи. Након успостављања сарадње са САД у земљу су почела да се сливају огромна средства кроз разне видове војне, привредне али и директне финансијске помоћи. Током наредних година у Југославију су се слила средства далеко већа од новца који би добила Маршаловим планом. Сједињене Државе се нису штеделе, а са њима ни други западни савезници, иако је јавност тих земаља углавном врло скептично посматрала великодушну помоћ коју су давали Југославији. Преовладали су интереси...“
http://akademskikrug.rs/130-godina-srps ... odnosa-ii/

„Vladimir Unkovski Korica, sociolog i istraživač, trenutačno na doktoratu na London School of Economics:
- Godine 1951. krenule su da stižu velike sume i perspektiva se otvorila. Negde do, čini mi se, 1957. pomoć je bila bespovratna. To je bila najveća američka pomoć po glavi stanovnika za neku zemlju, osim za Izrael. Bio je to naš Marshallov plan. Nakon 1957. pomoć stiže kroz kreditiranje, uz ideju da će se izvozom kompenzirati troškovi kreditiranja...“

Информације, између осталог, кажу да смо до 1957. добили 818 тенкова Патон (тада најмодернијих на свету) и Шерман, преко 700 самохотки, 565 оклопних возила, око 1200 бестрзајних топова, близу 800 тешких топова и хаубица, исто толико противавионских оруђа, готово комплетну авијацију у оквиру које 150 Тандерболта и 200 млазних авиона Т33 и Ф84, па 65 и РТ 33 и Ф 86 (први надзвучни авиони код нас), као и 20 Дакота, хеликоптере Вестленд и Сикорски, 1800 возила за потребе ЈРВ, најмодерније радарске системе, као и бројну и квалитетну опрему за остале родове војске. Једноставно, за кратко време ЈНА је опремљена по НАТО стандардима и постала једна од четири најјаче копнене армије у Европи. Опремили су нам и наменску индустрију, попут Слободе Чачак, чак поклонили комплетну хладну ваљаоницу челика. Да не говоримо о средствима за бројна подземана склоништа, аеродроме, обалску артиљерију итд.

Наравно да је гомила ових средстава, осим нових тенкова и авиона, потицала из америчких складишта и имала само књиговодствену вредност за земљу која је из рата изашла као највећа светска сила и којој је производња нових средстава била и још увек јесте главни економски покретач, али је реално комплетна ЈНА у пар година опремљена квалитетним и за оно време врло савременим наоружањем, како би се одупрла најављеној инвазији Варшавског пакта. Ако неко мисли да је то било могуће са пар стотина милиона долара... има право на то, али не значи да је у праву.

Да не говоримо о помоћи у новцу и огромне испоруке УНРА-е у храни, захваљујући којој је тадашња Југославија преживела катастрофалне суше 1950. и 1952, као и сурову и нерационалну колективизацију.
 
Vrh