Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Ja ne znam kako se vise niste sami sebi zgadili od silnog kritikovanja BnV? Zar bas toliko lose zivite?

Ako vam toliko smeta BnV preskocite temu. Stalno isto pisete.
 
Ко је против Београда на води и Експоа је непријатељ српског народа и нашег председника. Коме се не свиђају ти највећи развојни пројекти на свету у овом тренутку, нека иду из ове земље где им је лепше.
 
Ja ne znam kako se vise niste sami sebi zgadili od silnog kritikovanja BnV? Zar bas toliko lose zivite?

Ako vam toliko smeta BnV preskocite temu. Stalno isto pisete.
Тешко је правити се да толико насеље у средини град са којим има јако мало везе није на том месту.
 
I vizuru i zivot je promenio na bolje.
Beograd se zahvaljujuci BnV spustio na reku. Ranija vizura je bila 5x gora nego sada. Ne kazem da je danasnja savrsena ali je svakako mnogo bolja nego ranije.
 
Шта год да је направљено не може да буде горе него раније.
Добијеш чист лист папира и одрешене руке да урадиш шта год пожелиш, све се подреди теби а ти уместо да направиш нешто заиста добро урадиш "бар је боље него што је било"
 
I vizuru i zivot je promenio na bolje.
Beograd se zahvaljujuci BnV spustio na reku. Ranija vizura je bila 5x gora nego sada. Ne kazem da je danasnja savrsena ali je svakako mnogo bolja nego ranije.
Није, визура је покварена, живот је погоршан. Није се град спустио већ новоградња. То је морало све боље да се уради. Прво саобраћај који је упропашћен на свим нивоима.
 
Па добро, пошто свако врти своју већ 100 пута испричану причу, да додам и ја нешто. Потпуно ми је у реду да неко каже да је нешто могло боље, да није сваке зграда лепа, да има разних спорних питања... Али ми је искрено невероватно да неко мисли да је пројекат БНВ укупно гледано уназадио Београд. Такође, много се прича о томе како је Савски Трг празан. Празан је зато што у њему и око њега и даље нема доста садржаја. Када се отвори Историјски музеј, затим зграда на месту бивше поште, затим нови хотели, мало даље Ложионица, Водоторањ, па онда Музеј Николе Тесле, нова пијаца, видиковац и све остало ово ће свакако бити најуређенији и најлепши нови крај града барем на Балкану. Неки људи стално причају о визурама и спуштању града на реке. БНВ је и допринео спуштању града на реке, и побољшао је визуре града. БНВ није никакав тумор у граду, већ вероватно његов најуређенији, а можда у будућности и најлепши део.
Ово наравно није оправдање за бројне лоше ствари везане за друге делове града, којих сам итекако свестан и увек их спомињем (неодржавање, графити, распале фасаде, просјаци, коцкарнице на сваком ћошку, некажњавања бахатости...) Мислим да само треба са мање острашћености да гледамо ствари, да позитивне ствари похвалимо, лоше да критикујемо и тако ћемо имати и већи кредибилитет и више ће нам неко други веровати. Као што није све добро (далеко од тога), апсолутно није ни све лоше.
 
Није, визура је покварена, живот је погоршан.

1000034718.jpg

1000034719.jpg
 
... Али ми је искрено невероватно да неко мисли да је пројекат БНВ укупно гледано уназадио Београд.
Iako se apsolutno slažem da ne treba konstantno kritikovati, ukupno gledano BNV jeste unazadio Beograd.
Такође, много се прича о томе како је Савски Трг празан. Празан је зато што у њему и око њега и даље нема доста садржаја. Када се отвори Историјски музеј, затим зграда на месту бивше поште, затим нови хотели, мало даље Ложионица, Водоторањ, па онда Музеј Николе Тесле, нова пијаца, видиковац
Ovo je apsolutno tačno, Savski trg je trenutno prazan, ali kad se okolina sredi, fino će se popuniti. Bilo bi zabrinjavajuće da je sad već pun. Prethodna popunjenost je bila posledica saobraćajnog čvorišta, te je ljude tu samo muka terala da budu, a ne lepota prostora.
и све остало ово ће свакако бити најуређенији и најлепши нови крај града барем на Балкану.
Balkan je veliki, "naj" kvalifikacije su po pravilu subjektivne ako se ne mogu brojevima potkrepiti.

Неки људи стално причају о визурама и спуштању града на реке. БНВ је и допринео спуштању града на реке, и побољшао је визуре града. БНВ није никакав тумор у граду,
Vizura grada sa reke je bila nikakva, posledica apsolutnog i višedecenijskog nemara Beograđana. Problem su sve ostale vizure, iz grada, odakle većina ljudi i gleda. Umesto da se pruža pogled sad zid blokira sve, a naročito reku.
Što se tiče spuštanja na reku, jeste privukao ljude reci, ali je takođe i napravio šetalište širine tri metra što je nedovoljno za grad veličine Beograda.

већ вероватно његов најуређенији, а можда у будућности и најлепши део.
Opet "naj"...
Ово наравно није оправдање за бројне лоше ствари везане за друге делове града, којих сам итекако свестан и увек их спомињем (неодржавање, графити, распале фасаде, просјаци, коцкарнице на сваком ћошку, некажњавања бахатости...)
Da, a čim se stanovi rasprodaju, isto čeka i BNV, jer zašto bi on bio izuzetak?
Мислим да само треба са мање острашћености да гледамо ствари, да позитивне ствари похвалимо, лоше да критикујемо и тако ћемо имати и већи кредибилитет и више ће нам неко други веровати. Као што није све добро (далеко од тога), апсолутно није ни све лоше.
Ovo je opet apsolutno tačno, stvari treba (pokušati) gledati objektivno što ljudi često ne rade. Ali u ovom slučaju objektivno posmatrajući i sveukupno, BNV ne donosi pozitivan doprinos gradu.

Evo da probam da izlistam pozitivne stvari:
1. Uređenje Savskog trga i ulice.
2. Izmeštanje autobuske stanice (što je bilo planirano decenijama).
3. Uređenje ulica sa kvalitetnim materijalima i drvoredima.
4. Renoviranje železničke stanice i pošte.
5. Uklanjanje magacina, napuštenih i neuslovnih objekata iz savskog amfiteatra.

Negativne stvari:
1. Vizura iz grada je trajno uništena (zato što nije ispoštovan princip da visina zgrada prati teren).
2. Nije obezbeđeno dovoljno zelenih površina (morali su da uključe prostor preko reke da bi ispunili uslov, iako zapravo to nije deo BNVa).
3. Zgrade koje su vidljive iz pola grada su mahom ružne.
4. Zemljište nije transparentno prodato, iako je vredno milione.
5. Železnica je potpuno uklonjena, iako je mogla da ide pod zemlju, a nije isplanirani nikakav masovni javni prevoz za ovo veliko naselje.
6. Saobraćajni kapaciteti oko samog BNVa su ostali nepromenjeni, što će dovesti do zagušenja. Isto kao što su morali da dovode dodatno struju, gas i vodu samo za BNV, isto tako je trebalo i dodatne saobraćajne kapacitete, ali to nije u planu.

Sigurno ni u jednoj, ni u drugoj listi nisam sve nabrojao, ali ono što se vidi je da je većina pozitivnih stvari estetske prirode, dok su negativne stvari funkcionalne prirode. Funkcionalne stvari su obično skuplje, a na žalost i trajnije.
 
Па добро, пошто свако врти своју већ 100 пута испричану причу, да додам и ја нешто. Потпуно ми је у реду да неко каже да је нешто могло боље, да није сваке зграда лепа, да има разних спорних питања... Али ми је искрено невероватно да неко мисли да је пројекат БНВ укупно гледано уназадио Београд. Такође, много се прича о томе како је Савски Трг празан. Празан је зато што у њему и око њега и даље нема доста садржаја. Када се отвори Историјски музеј, затим зграда на месту бивше поште, затим нови хотели, мало даље Ложионица, Водоторањ, па онда Музеј Николе Тесле, нова пијаца, видиковац и све остало ово ће свакако бити најуређенији и најлепши нови крај града барем на Балкану. Неки људи стално причају о визурама и спуштању града на реке. БНВ је и допринео спуштању града на реке, и побољшао је визуре града. БНВ није никакав тумор у граду, већ вероватно његов најуређенији, а можда у будућности и најлепши део.
Ово наравно није оправдање за бројне лоше ствари везане за друге делове града, којих сам итекако свестан и увек их спомињем (неодржавање, графити, распале фасаде, просјаци, коцкарнице на сваком ћошку, некажњавања бахатости...) Мислим да само треба са мање острашћености да гледамо ствари, да позитивне ствари похвалимо, лоше да критикујемо и тако ћемо имати и већи кредибилитет и више ће нам неко други веровати. Као што није све добро (далеко од тога), апсолутно није ни све лоше.

Očigledno je da je pitanje BnV ispolitizovano kao i mnoge druge stvari u Srbiji. Mučno je to sve.

Dok se pričaju iste prazne priče o BnV; Savski kej u Blokovima se "preuređuje", pa je sada trenutak da se javnost uključi. Međutim, time se niko ne bavi.
 
Poslednja izmena:
@nombre Ово се види данас када се погледа из правца НБГ са места које одакле је настала фотографија са стањем пре изградње Бнв. Без светла на фасадама то изгледа овако.
Screenshot_20241017-065952~2.png

Променада је ту, на истом месту где је било шеталиште до изградње насеља, а да је исто уређено, грађани би га користили исто као што користе и променаду.
Screenshot_20241017-065843~2.png

Оно шта се види из града јесте претежно ово, из разних углова:
hqdefault.jpg
 
Ово је један угао који види мање грађана, из парка Републике Српске. Са друге стране, где год погледаш избија кула Белгрејд, и гледано ка реци из виших делова града види се само зид монотоних једноличних зграда. Све скупа градске визуре су уназађене. Бродови и магацини су минорни ту. Са реке Саве више није видљива топографија града и његова слојевитост.
 
Па и то је реална визура. Кад пролазиш Савском из правца Мостара нпр. а не на снимку из дрона или из глисера.
 
Problem je što je obod savskog amfiteatra brdovit i pre BnV ono što se videlo sa reke od grada su bile uglavnom fasade sa unutrašnje strane blokova koje su daleko ružnije od onih koje gledaju na ulicu.
U tom pogledu Beograd je više izgledao kao neki grad trećeg sveta.
Ono sto je trebalo da se uradi da se popravi generalni izgled Beograda sa reke je da se napravi jedan rečni front zgrada paralelan sa rekom i normalne visine kao što velika većina evropskih gradova ima samo što su oni to izgradili uglavnom u 19om ili početkom 20ok veka.
Tako nešto bi potpuno promenilo sliku grada i sada je propuštena šansa.
 
Кад је очишћен појас иза бивше железничке станице ка реци, лепо се са реке видела зграда бивше станице и то је лепо изгледало. У позадини ње се видела зграда железничких управа у Немањиној. Сада је све то заклоњено. Блокови даље низ Савску нису претерано репрезентативни, али није ни ово што смо добили, делује јефтино, неевропски.
 
Vrh