Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

@vradovic Od svih stanova, baš u tvom? 🙂 i od svih zgrada, baš ti Kvartet bio zapao za oko da kupiš stan tu.. 😊

Šta ja znam, ne razumem se previše u gradnju, valjda su ti YTONG blokovi solidni, znam da je njima rađen i Belvil... Pregradni zidovi sa ivericom plus toplotno zvučna i protivpožarna izolacija, to je valjda neki standard kako svuda grade danas 🤷‍♂️ Ne deluje da ima bilo kakvog ekstra kvaliteta koji bi opravdao cenu kvadrata... Garaža je ogromna, pogled je fascinantan... Najviše me je to impresioniralo... Ali pogled iz BIGZ zgrade me je juče oduvao, jer nije gužva kao na BW...
 
Ništa kao slušanje rano ujutro subotom Nokija kako drži govor protiv izdavanja stanova studentkinjama dok sam bleji na železničkoj stanici u Pančevu u 1 ujutro 😁
 
Не могу се сложити са ставом да је Кула ружна зграда. Мало је изнад просека, глобално гледано. Ружније небодере можеш пронаћи у Лондону и меголополисима Северне Америке. Камо среће да је Кула груписана са искључиво другим небодерима, уз реку.

Архитектура БНВ није ни лоша ни ружна, само је, већим делом, медиокритетска и немаштовита, што је греота према локацији.

Рећи да је БНВ катастрофа или одвратан пројекат указује на крајњу пристрасност, која често долази по политичким основама или је вођена нетолеранцијом ка новој елити и изразито богатима или се ипак ради о жали за никада неоствареном визијом Београда, утопијом.

Трагикомично ми је када зрели људи говоре: Требало је градити музеје, школе и позоришта уз реку! Као да не знају где и у којем времену живе.
Београд на води је првенствено урбанистичко-саобраћајни промашај. Естетика као секундарни критеријум је исто на ниском нивоу осим ТЦ Галерија у урбаног мобилијара са тротоаром.
Саобраћајно је стање погоршано, изостављене су могућности за премошћавање Саве и развој градске железнице.
 
Ništa kao slušanje rano ujutro subotom Nokija kako drži govor protiv izdavanja stanova studentkinjama dok sam bleji na železničkoj stanici u Pančevu u 1 ujutro 😁

Al to baš iznervira 😄 često listam oglase za izdavanje i barem da napišu u naslovu, nego otvoriš oglas i na kraju oglasa, isključivo ženski pol, studentkinjama... kao garancija je da će biti čisto, uredno i ne znam šta...

Ja sam onako intimno više želeo studenta za zakupca u NS, ali naletela je studentikinja i ja ne diskriminišem. Lepo meni, lepo njoj. 😄 Kakve veze ima kog je pola da iznajmim stan.
 

Ne mogu da verujem da ovo ovako opusteno stoji napolju. Kako dobro izgleda. Neverovatno.
 
Ti si na ovom forumu jedini koji nema nijednu drugu ulogu osim da troluje za Beograd na vidi. U početku je izgledalo kao da se zaje*******avaš pa je bilo pomalo i simpatično, ali sada je jasno da radiš po istom ključu kao SNS botine po Pinku i ciljaš na one koji su slabi na takav primitivan vid propagande. Zašto to tolerišu urednici ne znam.
Да ми не промакне коментар; дао си одличан пример суштинске нетолеранције у српском друштву. Раније су се многи тако опходили према људима који су гласали за радикале. Фаталистички, горко, оптуживачки, са скривеном жељом да се на одређени начин друга страна поништи. Све у свему, веома јадно.

Док темељно не порадимо на толеранцији, не као китњастом декоративном елементу у говору или теми из редовних упутстава ЕУ како да живимо и уредимо своје послове, већ суштинском прихватању, толеранцији, ка другачијем ставу, особи, животу, тек тада ћемо расти као друштво. Док уз развијање институција, појединци, барем они за које није касно, не буду радили на себи у поменутом домену, сваке деценије ће се појавити нови челични омнипотентни лидер попут АВ и још материјала за жалопојке по форумима.
 
Да ми не промакне коментар; дао си одличан пример суштинске нетолеранције у српском друштву. Раније су се многи тако опходили према људима који су гласали за радикале. Фаталистички, горко, оптуживачки, са скривеном жељом да се на одређени начин друга страна поништи. Све у свему, веома јадно.

Док темељно не порадимо на толеранцији, не као китњастом декоративном елементу у говору или теми из редовних упутстава ЕУ како да живимо и уредимо своје послове, већ суштинском прихватању, толеранцији, ка другачијем ставу, особи, животу, тек тада ћемо расти као друштво. Док уз развијање институција, појединци, барем они за које није касно, не буду радили на себи у поменутом домену, сваке деценије ће се појавити нови челични омнипотентни лидер попут АВ и још материјала за жалопојке по форумима.
Prema radikalima ne treba biti tolerantan, pošto oni sami ne tolerišu nikoga - vidi SNS. Ukratko, ako se tolerišu ljudi koji su netolerantni, kad tad će netolerantni da pokopaju ostatak društva.

Takozvani paradoks tolerancije:
 
Да ми не промакне коментар; дао си одличан пример суштинске нетолеранције у српском друштву. Раније су се многи тако опходили према људима који су гласали за радикале. Фаталистички, горко, оптуживачки, са скривеном жељом да се на одређени начин друга страна поништи. Све у свему, веома јадно.

Док темељно не порадимо на толеранцији, не као китњастом декоративном елементу у говору или теми из редовних упутстава ЕУ како да живимо и уредимо своје послове, већ суштинском прихватању, толеранцији, ка другачијем ставу, особи, животу, тек тада ћемо расти као друштво. Док уз развијање институција, појединци, барем они за које није касно, не буду радили на себи у поменутом домену, сваке деценије ће се појавити нови челични омнипотентни лидер попут АВ и још материјала за жалопојке по форумима.
Ne mogu da ne prokomentarišem - poziv na toleranciju bih mogao da razumem u nekom polarisanom društvu gde je samo razlika u ideologiji u pitanju. Ovde imamo jednu metastaziralu kancerogenu masu, kojoj je cilj da uništi sve elemente jednog društva i nametne sebe kao jedini validni autoritet (a ovaj projekat je odličan primer). O kakvoj toleranciji onda pričamo kad je jedna strana ozbiljna pretnja po društvo. Gorepomenuti oblik života je u jednom trenutku izliva svoje prikrivene radikalske ličnosti pozivao na rušenje pola Beograda i prozivanjem izdajnicima svih koji su protiv BNV.
Ne znam da li ti je jasno da sa ovim pošastima na vlasti, razvoja institucija nema, nego baš suprotno. On(i) postaju institucije, samo on(i) se za sve pitaju. Ne postoji nada za napredak društva dok oni postoje.
 
Ukratko rečeno postoje antisistemske stranke za koje ne sme biti tolerancije (sa totalitarnim svojstvima). Nema demokratije za protivnike demokratije.

Rešenje?

Lustracija. Široka i duboka.
 
Баш чудно, политичка партија жели да себе наметне као примарни политички ауторитет. Мислим да тога просто нема нигде.

Пошто су из исте културе потекли, власт и опозиција су једнако нетолерантни и имају жељу да шчепају другу страну за политичку гушу и да их згазе. У питању су нијансе и колико се чују, у складу са инструментима на располагању и политичком инфраструктуром.

Тренутном не нарочито сретном стању, у првим фазама нове демократије код Срба, директно је и то у приличној мери допринео комунистички труст мозгова, који је сељацима са 10 крава узимао 5 (јер имају превише), постављао кабадахије, убице и сељосе на челне позиције и за 55 година на власти темељно уништио у новој сечи кнезова стару српску елиту, грађену безмало век и по, док је нова коју је изградио, тек бледа сенка пређашње. Док су зидали путеве, петље, пруге, радничке универзитете, нису зидали палате правде и парламент који није икебана. И ето нас данас.

БНВ је најуреднији део Београда. Из године у годину се заокружује у једну готово смислену целину. Колико видим, естетски најнезграпније зграде се неће ни видети са реке. И поновићу, макар за мене, није ни ружан, ни грозан ни канцер (колико тешких речи), него контроверзан, немаштовит, прецењен, неискориштен потенцијал локације и архитектонски већ виђен. Док будете размишљали да је више нијансиран став попут мог, опасан, штетан, ботовски, добро вам бити неће.
 
Баш чудно, политичка партија жели да себе наметне као примарни политички ауторитет. Мислим да тога просто нема нигде.

Пошто су из исте културе потекли, власт и опозиција су једнако нетолерантни и имају жељу да шчепају другу страну за политичку гушу и да их згазе. У питању су нијансе и колико се чују, у складу са инструментима на располагању и политичком инфраструктуром.

Тренутном не нарочито сретном стању, у првим фазама нове демократије код Срба, директно је и то у приличној мери допринео комунистички труст мозгова, који је сељацима са 10 крава узимао 5 (јер имају превише), постављао кабадахије, убице и сељосе на челне позиције и за 55 година на власти темељно уништио у новој сечи кнезова стару српску елиту, грађену безмало век и по, док је нова коју је изградио, тек бледа сенка пређашње. Док су зидали путеве, петље, пруге, радничке универзитете, нису зидали палате правде и ево нас данас.

БНВ је најуреднији део Београда. Из године у годину се заокружује у једну готово смислену целину. Колико видим, естетски најнезграпније зграде се неће ни видети са реке. И поновићу, макар за мене, није ни ружан, ни грозан ни канцер (колико тешких речи), него контроверзан, немаштовит, прецењен и архитектонски већ виђен. Док будете размишљали да је више нијансиран став лош попут мог, опасан, штетан, ботовски, добро вам бити неће.
Netačno.

Ali precizno objašnjeno shvatanje politike radikalne stranke Nikole Pašića, radikalne stranke Vojislava Šešelja i napredne stranke Aleksandra Vučića.

Iza svakog od njih je ostajao jad i čemer od države. U biti totalitarni režimi koji moraju biti lustrirani in od kojih se društvo mora jasno otkloniti. Kao što se nemačko društvo u procesu denacifikacije odreklo i još uvek odriče svog nasleđa iz tridesetih.
 
Poslednja izmena:
Prema radikalima ne treba biti tolerantan, pošto oni sami ne tolerišu nikoga - vidi SNS. Ukratko, ako se tolerišu ljudi koji su netolerantni, kad tad će netolerantni da pokopaju ostatak društva.

Takozvani paradoks tolerancije:
Браво ти, исто ће рећи друга страна и онда ћемо првом погодном приликом имати нови грађански рат.

Као два овна на брвну.

Слично су размишљали и Пашићеви радикали према конкурентима, као и они према радикалима, па су њихов политички приступ редовно пратили на стотине повређених, мртвих, рањених, разваљене домаћинства, села, протеране породице. Лепо смо напредовали, Стево.
 
Pa to, želja nam je bila da se grad modernizije pre 10-15 godina, i sada to imamo. Gledali smo svi Dubai i sl. gradove tada na tv-u i divili se onome što vidimo obzirom da tada nije bilo love da se putuje dole i gleda uživo. A sada imamo mali delić toga i kod nas. Zar to nije divno?
Ja se nikada nisam divio kako izgleda Dubai niti bilo koji grad u UAE, niti ostatku te regije.... ...ali se jedam divio kako izgleda nova skandinavska arhitektura.
 
Мора се узети у обзир промена и на глобалној музичкој сцени. Металика је почетком 2000их била бенд стар 20, сада су бенд стар 40 година.
Svi ti matori bedovci i dalje deru uživo, neka čak i studijski. Evo Na Iron Maiden koncertu je bilo ekipe od 15 do 65.
Dobar deo mlađanih metalca voli kako nove tako i stare bendove (koji su svoj vrhunac dostigli kada se njihovi matorci bili klinci).
A najbolji današnji metal bendovi svakako nisu oni koji pune velike hale i stadione (osim na festivalima), več male i srednje sale.
 
Kako je Beograd na vodi trebalo da izgleda i gde je trebalo da bude sagrađen:
Beograd na vodi leva obala Save.jpg
 
Баш чудно, политичка партија жели да себе наметне као примарни политички ауторитет. Мислим да тога просто нема нигде.

Пошто су из исте културе потекли, власт и опозиција су једнако нетолерантни и имају жељу да шчепају другу страну за политичку гушу и да их згазе. У питању су нијансе и колико се чују, у складу са инструментима на располагању и политичком инфраструктуром.

Тренутном не нарочито сретном стању, у првим фазама нове демократије код Срба, директно је и то у приличној мери допринео комунистички труст мозгова, који је сељацима са 10 крава узимао 5 (јер имају превише), постављао кабадахије, убице и сељосе на челне позиције и за 55 година на власти темељно уништио у новој сечи кнезова стару српску елиту, грађену безмало век и по, док је нова коју је изградио, тек бледа сенка пређашње. Док су зидали путеве, петље, пруге, радничке универзитете, нису зидали палате правде и парламент који није икебана. И ето нас данас.

БНВ је најуреднији део Београда. Из године у годину се заокружује у једну готово смислену целину. Колико видим, естетски најнезграпније зграде се неће ни видети са реке. И поновићу, макар за мене, није ни ружан, ни грозан ни канцер (колико тешких речи), него контроверзан, немаштовит, прецењен, неискориштен потенцијал локације и архитектонски већ виђен. Док будете размишљали да је више нијансиран став лош попут мог, опасан, штетан, ботовски, добро вам бити неће.
Ne volim te podele na poziciju i opoziciju pošto su generalno svi oni ista govna, a kako kažu "političari su kao pelene - treba ih menjati često i iz istih razloga". Ovi sad su odavno prešišali tu granicu promenljivosti, a nije da sam njima bio presrećan i pre toga. Ta granica kad vlast treba menjati je kad postanu toliko autistični i bahati da potpuno prestane da ih zanima mišljenje naroda. Ovaj projekat je pravi primer te svesti - sve je učinjeno samo da se zadovolje interesi (svojih) investitora bez ikakvog obzira za interese grada i njegovih građana. Kancerom sam nazvao trenutni režim, ali se to poređenje može bez problema preslikati i na BNV, koji jeste urbanistički (i svaki drugi) kancer, koji je kao svaki drugi kancer, počinje da se širi i da polako ubija svog domaćina.
Što se tiče tolerancije - mislim da smo i priču o političim protivnicima odavno prevazišli...ovi su postali protivnici društva, a tu nikakve tolerancije nema.
BNV je najuredniji deo Beograda? A zašto je to tako? Zašto i ostatak Beograda nije uredan? Zato što se samo u njega ulaže, dok sve ostalo stoji. U Knez Mihajlovoj ne mogu da počiste grafite i srede podlogu, ali je zato u BNV sve pod konac.
Da zanemarimo arhitektonsku vrednost i estetiku - šta je sa milionima zloupotreba vezanim za ovaj projekat? Šta je sa urbanističkim manipulacijama kojim je dozvoljena manja površina pod zelenilom? To baš dodaje na vrednosti i lepoti
 
Jedino što mi se zaista dopada kod projekta Beograd na vodi jeste što koriste anti-grafit farbu za fasade pa tako nema ni najmanjeg grafita niti na jednoj zgradi. Recimo za to sve pohvale.
 
Ali problem je ponekad i u samim lokalima, odnosno restoranima. Evo ja sam pre par meseci bio u Proleću prvi put posle pauze od 3 godine. Ono je krš od restorana. Unutra oklocan i zastareo, osoblje isto oklocalo i zastarelo, a hrana jad i beda. Poručio pileće medaljone, stigli mi komadi mesa koji su bili ok, ali zato pirinač oko njih nekuvan, salata bezukusna, a preko svega toga nabacan komad najjeftinijeg kačkavalja debelog 1 cm. Ne zezam se, bukvalno komadina masnog jeftinog kačkavalja nabačena preko mesa. Od strane kuvara koji je verovatno godište Tita, a misli da je bog zna kakva faca time što baca komadinu kačkavalja preko mesa.

Takvi restorani i mesta i treba da propadnu. Ako već ne žele da se menjaju i unaprede. A ne očekujem nikakve kerefeke i fenseraje. Samo brate očekujem od imbecila kuvara da zna kako da skuva pirinač (ej, to tinejdžer zna!), kako da isprži meso i kako da narenda jbni kačkavalj, i da to ne bude najjeftiniji iz Maxija na akciji.
Ja sam jedno vreme imao fetiš na te "socijalističke/kominističke" restorane gde je vreme stalo 70/80ih. Isti slučaj meso je uglvnok ok ili odlično, ali prilozi i salata užas. Zaista je vreme da se malo moderniziju ili barem okreče.
 
Digresija
Svratite do Suvobora. Posle cetvrte reinkarnacije (u medjuvremenu propali eksperimenti sa “italijanskim” restoranima melodicnih imena) vratio se potpuno neicekivano na stari put sa starim imenom, odlican rostolj. Iako ne bi trebalo da tako bude, kod nas mnogo zavisi od toga ko je pozadi u kuhinji tako da u istim restoranima ljudi imaju razlicita iskustva. Odnosno neujednacen kvalitet.
 
Da je prosečna cena stana 250 hiljada evra (a verovatno je veća) to je 1,5 milijardi , a dobit im svake godine bila ili u minusu ili neka mizerija pa su državi do sada isplatili ispod 10 miliona od dividendi. Naravno preko izvođača radova pumpaju troškove gradnje i izvlače pare.
Sta pricas evo ti dobit kako raste, neto 60 mil eur za 2022:
Screenshot 2023-07-01 at 18.22.05.png
 
Netačno.

Ali precizno objašnjeno shvatanje politike radikalne stranke Nikole Pašića, radikalne stranke Vojislava Šešelja i napredne stranke Aleksandra Vučića.

Iza svakog od njih je ostajao jad i čemer od države.
Slazem se. Nego da se ne dopisujemo ovde, ajd sedni bolje na Soko, dodji da odemo negde da proslavimo zavrsetak Prokopa posle 50 godina i pobedu za Expo.
 
Vrh