Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

“Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, bud*la progovori, a fukara se obogati.”

-Ivo Andric
 
zalosno da se rusi ali ipak nije pod zastitom, a sto se tice arhitekture to je "nova" zgrada, zato i ne treba biti zasticena. samo se nadam da ce na to mesto biti nesto lepse
 
Hvala svima koji su pokusali da odbrane ovu " betonsku kocku " ja prosto nemam snage a pritom mislim da je i uzalud...ti ljudi su ubedjeni da je hurgada i bodrum arhitektura u obliku bw res i ovih krmaca ono sto nama treba.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
marone":175xax8d je napisao(la):
“Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, bud*la progovori, a fukara se obogati.”

-Ivo Andric

Nema dokaza da je ovo rekao Andrić.

Izjava jeste sjajna i vrlo je primenljiva u svakoj epohi.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=577448#p577448:p3f03n27 je napisao(la):
milanche » 28 Oct 2018 11:15 am[/url]":p3f03n27]

Uvrede su zapravo bahati odnos i odnos bez imalo postovanja prema gradu, prema nasledju, prema kontekstu, prema gradskoj stukturi... I onda se nadje neko ko sve to revitalizuje, kao da je u pitanju rusenje poljskog wc-a pa ono, koja je vrednost toga. Postavlja se pitanje sta je sledece, mogu i palatu albanije da sruse, pa ce njihovi sledbenici da pitaju, pa sta ima tako posebno na palati albanije, obican kubus. E da se to ne bi sedilo, makar ovde u ovom izolovanom okrusenju, takav je i odgovor bio.

Ово је рекао бих појашњење због чега си упућивао увреде (у афекту изазваном фрустрацијом због непоштовања архитектонског наслеђа), али за вређање никад не постоји оправдани разлог, поготову не за инсинуације о `њиховим следбеницима` ...
У осталим пасусима си објаснио значај Симпа из твог угла и то си могао одмах у првом посту, да није било фрустрације...
Да су емоције јаке говори и ово стављање у исти вредносни оквир Симпа и палате на Теразијама :shok: , што је толико далеко од истине да не видим простор за некакву полемику :roll:
Како прочитах на форуму Симпо није ни под каквим степеном заштите, у том случају инвеститор одлучује да ли му објекат функционално одговара или ће на његовом месту, можда на површини целе грађевинске парцеле изградити нешто ново. Наравно са претходно добијеном грађевинском дозволом.
 
Tekst iz februara 2017.

Simpo i Iskra na poklon Beogradu na vodi

Država je za eksproprijaciju zgrada „Simpa” i „Iskre” platila višestruko skuplje nego što je to predviđeno ugovorom sa privatnim arapskim partnerom o zajedničkom ulaganju u projekat „Beograd na vodi”.

Od ukupno 3,3 milijarde dinara, približno 30 miliona evra, koliko je država potrošila na eksproprijaciju objekta u okviru izgradnje „Beograda na vodi“, većina je izdvojena za zgrade kompanija „Simpo“ i „Iskra“.

http://javno.rs/vest/simpo-i-iskra-na-p ... du-na-vodi
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=577481#p577481:2j650c2y je napisao(la):
milos.tro » 28 Okt 2018 01:26 pm[/url]":2j650c2y]Zgrade Iskre i Simpa nisu trebale da se ruše nego RENOVIRAJU u skladu sa poslovnim planom tako piše u Ugovoru :dil:
Jedno je renoviranje,drugu rušenje,bar bi tako trebalo da bude.

jel ovo tebi izgleda kao renoviranje? meni na kriminal i katastrofu!
 
Zdravo svima!
Dugo već pratim forum, ali se nikada nisam registrovao jer nisam smatrao da mogu da doprinesem diskusiji, ali u ovom slučaju mogu.
Pre mesec dana sam bio u Geozavodu i pitao ih razne stvari, između ostalog i šta se desava sa zgradom Simpa, pošto sam primetio nedoslednosti u obliku zgrade od brošure do brošure (neko je ovo skoro okačio na forumu).

Još tada mi je rečeno da se zgrada priprema za rušenje. Rekli su da je po originalnom planu ona bila predviđena za rekonstrukciju, ali da su u međuvremenu konstatovali da je u toliko lošem stanju da je rekonstrukcija potpuno neisplativa i da je bolje/brže/jeftinije srušiti je. Postojanje rendera kao i činjenica da se oblik zgrade promenio tek negde na pola mi govore da su u stvari imali nameru da je rekonstruišu. Rekli su i da će tu biti poslovni prostor, kao što je i planirano.
Takođe su napomenuli i da će se sve ostale zgrade (Bristol, Železnička stanica, itd.) rekonstruisati kao po planu, ali da ovoj nije bilo spasa. S obzirom na to da zgrada, nažalost, nije zaštićena, njeno rušenje je, ma koliko nam se nesviđalo, legitimno, posebno u koliko bi nakon iznajmljivanja svog prostora i dalje bili na gubitku.
Mislim da je bitno razdvojiti lične stavove od stvarnog stanja ovde. Ne želim da ispadne kao da ih podržavam bespogovorno - i dalje ne mogu da svarim Auroru i Arkadiju (a pritom mi se čini da će ih ukupno biti 6), ali u ovom slučaju mislim da je rušenje legitimno (iako, opet, šteta).
 
Dobra je fora ovo kad ubacite da nesto i ne volite (Aurora, Arkadija...). Napredovali ste, nema sta.
 
Fora je u tome da je tržište nekretnina u zapadnoj evropi dostigao maksimum. Drug koji se bavi trgovinom u Francuskoj mi je objasnio da ljudi iz zapadne Evrope masovno kupuju u jugoistočnoj Evropi stanove jer su jeftini i jer se očekuje rast cena. I da u sustini svi kupuju stanove jer je kamatna stopa za stednju svuda skoro nula posto tj kad uračunas inflaciju gubis pare pa ovo im je nekako interesantno jer cena kvadrata stalno raste. Međutim koliko sve izgleda bajno i sjajno u Beogradu sto se stanogradnje tiče uvece sve te novogradnje većina su im pogašena svetla. Tako da ovo ćemo skupo platiti što se dešava jer ovo veštačko upumpavanje novca kad bude puklo pućiće i po građevinskoj industriji, bankama, zaposlenost itd. A onda ona kriza što se desila 2009. ovde biće mala maca.
 
Da, ovo je važno zapažanje. Tržišna cena stanova zavisi od potražnje. Ali ako je potražnja veštački napumpana špekulatrivnim novcem iz inostranstva, ili je čak stan kupljen sa idejom iznajmljivanja (jer to NIJE prava potražnja, nego kupac SAMO MISLI da će potražnje za stanovima BITI), onda u jednom trenutku može nastupiti kolaps cena (kad svi vlasnici i banke kreditori vide da REALNE potražnje na koju su računali ipak NEMA, jer je u pitanju hiper produkcija stranova). A to povlači ozbiljne posledice.
 
To dal je nesto legitimno ili nije nema veze. Ima veze navlaciti i izzazivati gnev ljudi, jer danasnjom psiholoskom propagandom u zapadnom svetu ne moze posten covek da stane na put, iako vidi koliko je to sve pogresno. Tako da iako je svet nepravedan i legitiman, zato sto je te legitimnosti pisao isti onaj koji i upravlja svetom, covek ne moze a da nema neku moc u mislima i htenjima, jer to su segmenti u koje oni sto vladaju i hoce da udju , ali ne mogu. Covek je zasticen i njegove misli vladaju, a ako se skupi mnostvo koje se oseca lose zbog nekoga, tome se ne pise dobro. To neznalice misle da ne postoji jer nije na papiru dokazano.
 
Veliki vracar pa ti si genije da znas da koristis pretragu na forumu vidio bi predratnu fotku francuske banke takodje detaljno sve oko zgrade poznate kao simpo ali ti samo znas da se zapljunes i forumasi su okacili nisam rekao da sam ja se nekitim tudjim trudom . Ti ocigledno ne citas kao sto je napisano.Neko se raniom rekonstrukciom potrudio da sacuva tu fasadu dok se danas brisu be samo zgrade vec i ulice sa mape grada ...
Dovedes zgradu u lose stanje i onda ti to sto si uradio bude opravdanje za rusenje sto si od starta planirao..genjalono nema sta ...Pa znate nije bila pid zastitom a i da jeste isto bi smo uradili ...jer nam se moze.
Samo neka nam je veliki vracar spokojan ....to je najbitnije
 
Sto se tiče cene iznajmljivanja stanova one su porasle ali zbog tugog faktora a to je pojava “stan na dan” za turiste jer niko nece da iznajmljuje stanove mesecno za 200 evra vec ce uzeti 50 evra dnevno od turista i za 7 dana on moze da pokrije komunalije i tu stanarinu. Međutim strah me je jer u isto vreme se desava bum u stanogradnji a sada se najavljuje i mera gde država hoće masovno da gradi što sa neke strane nije dobro jer onda država ulazi u tržišnu utakmicu sa privatnicima gde privatnici nemaju šansu i to može da izazove takođe urušavanje tržišta nekretnina jer naravno ako država nudi jeftin kvadrat zašto bi kupovao bilo ko kod privatnika koji “cede siromasan narod”. Ovde je BW residence bila udica za ostale solitere koji neće biti tog kvaliteta medjutim narod je mislio da će biti ali su izigrani. Plašim se samo da BW galerija ne ispadne kao gigantski TC Piramida.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=577567#p577567:3atjau3z je napisao(la):
Myah » 28 Okt 2018 09:26 pm[/url]":3atjau3z]

Još tada mi je rečeno da se zgrada priprema za rušenje. Rekli su da je po originalnom planu ona bila predviđena za rekonstrukciju, ali da su u međuvremenu konstatovali da je u toliko lošem stanju da je rekonstrukcija potpuno neisplativa i da je bolje/brže/jeftinije srušiti je. Postojanje rendera kao i činjenica da se oblik zgrade promenio tek negde na pola mi govore da su u stvari imali nameru da je rekonstruišu. Rekli su i da će tu biti poslovni prostor, kao što je i planirano.
Takođe su napomenuli i da će se sve ostale zgrade (Bristol, Železnička stanica, itd.) rekonstruisati kao po planu, ali da ovoj nije bilo spasa. S obzirom na to da zgrada, nažalost, nije zaštićena, njeno rušenje je, ma koliko nam se nesviđalo, legitimno, posebno u koliko bi nakon iznajmljivanja svog prostora i dalje bili na gubitku.
Mislim da je bitno razdvojiti lične stavove od stvarnog stanja ovde. Ne želim da ispadne kao da ih podržavam bespogovorno - i dalje ne mogu da svarim Auroru i Arkadiju (a pritom mi se čini da će ih ukupno biti 6), ali u ovom slučaju mislim da je rušenje legitimno (iako, opet, šteta).

Zgrada je istorijska, nije ni morala da se stavi pod zastitu da bi razuman covek rekao da niposto ne sme da se rusi. Nije sve za rusenje i manje vredno, ako nije pod "zastitom". Ne verujem da je bila u toliko losem stanju, da nije mogla barem frontalna fasada da se spase. "U losem stanju" je postao tako jedan jeftin i lenj izgovor.

Hvala na informaciji da se Bristol i Zeleznicka nece rusiti, laknulo mi je, mada ko zna.., ni Simpo nije bio u planu, pa eto, u losem je stanju...

Sada je zgrada "Beko" u Donjem Gradu na redu sto posto, izgleda da je strategija skinuti sve prozore i sacekati da je zub vremena dokrajci, pa onda reci "u losem je stanju".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=577582#p577582:3muko7ea je napisao(la):
direktor » 29 Oct 2018 12:07 am[/url]":3muko7ea]Veliki vracar pa ti si genije ...
..genjalono nema sta ...

Хвала Дишо и ја исто мислим :sesir:
А ово што ти радиш на форуму је стварно - нашао си праву реч - гењалоно :kk:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=577353#p577353:2fu8xnhh je napisao(la):
marone » 27 Oct 2018 09:45 pm[/url]":2fu8xnhh]@Pasarela Jesu


file.php
U trenutku sam počeo nekontrolisano da se smejem. Bravurozno.
 
To da je zgrada "u lošem stanju" je često samo verbalna šifra, tek izgovor koji je popularan jer je svima razumljiv. Ovde bi istina lako mogla da bude samo to da je unutrašnjost sa svojim ogromnim stepeništima i velikim centralnim otvorenim prostorom projektovana da ostavlja utisak na posetioca, što samo znači da to OVOM investitoru izgleda kao nedozvoljeno traćenje prostora i neefikasnost. Kad je mogao da sve Beograđane nagura u tobožnje "šetalište" sa efektivnom slobodnom širinom od par metara, kad su širine trotoara pored zgrada i po BNV-u uglavnom nesrazmerno male za ogromnu visinu i unutrašnju površinu zgrada, onda je Simpo, po TIM KRITERIJUMIMA, prosto morao da ode pod bager.

Evo potsetnika kako je to izgledalo.

Pogledajte prilog 9
Pogledajte prilog 8
Pogledajte prilog 7
Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 4
Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1
 
Зар зграда Симпа није заштићени обејекат ИНД архитектуре?

Од почетка приче о БНВ се говори да ће се сачувати Београдска задруга, Бристол, Железничка станица "Шпанска кућа" и ложионица код Газеле. Симпо се, колико се сећам, није помињао.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=577567#p577567:30ue2p0r je napisao(la):
Myah » Нед Окт 28, 2018 9:26 pm[/url]":30ue2p0r]Zdravo svima!
Dugo već pratim forum, ali se nikada nisam registrovao jer nisam smatrao da mogu da doprinesem diskusiji, ali u ovom slučaju mogu.
Pre mesec dana sam bio u Geozavodu i pitao ih razne stvari, između ostalog i šta se desava sa zgradom Simpa, pošto sam primetio nedoslednosti u obliku zgrade od brošure do brošure (neko je ovo skoro okačio na forumu).

Još tada mi je rečeno da se zgrada priprema za rušenje. Rekli su da je po originalnom planu ona bila predviđena za rekonstrukciju, ali da su u međuvremenu konstatovali da je u toliko lošem stanju da je rekonstrukcija potpuno neisplativa i da je bolje/brže/jeftinije srušiti je. Postojanje rendera kao i činjenica da se oblik zgrade promenio tek negde na pola mi govore da su u stvari imali nameru da je rekonstruišu. Rekli su i da će tu biti poslovni prostor, kao što je i planirano.
Takođe su napomenuli i da će se sve ostale zgrade (Bristol, Železnička stanica, itd.) rekonstruisati kao po planu, ali da ovoj nije bilo spasa. S obzirom na to da zgrada, nažalost, nije zaštićena, njeno rušenje je, ma koliko nam se nesviđalo, legitimno, posebno u koliko bi nakon iznajmljivanja svog prostora i dalje bili na gubitku.
Mislim da je bitno razdvojiti lične stavove od stvarnog stanja ovde. Ne želim da ispadne kao da ih podržavam bespogovorno - i dalje ne mogu da svarim Auroru i Arkadiju (a pritom mi se čini da će ih ukupno biti 6), ali u ovom slučaju mislim da je rušenje legitimno (iako, opet, šteta).

Мислим да си хтео да кажеш легално а не легитимно. За легитимно се не слажем.
 
One betonske grede sa slike su u "lošem stanju" ???

Ne izgleda mi da je tako. A temeljna rekonstrukcija ionako podrazumeva skidanje svega do noseće strukture zgrade. Pa gde je onda to "loše stanje"?
 
Ne vidim u cemu je bio problem da se zgrada renovira,spratnost ostaje ista po prostornom planu..
Moglo je da se odradi npr.ovako,poslovni prostor sa sve stepeništem:
 
Vrh