Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Ne samo urbanizam, nego sve u životu nije samo crno-belo. Retko kada je izbor između samo dve opcije, a naročito u Savskom amfiteatru.
 
Meni je ovo ogavno, sad mi žao što nisam slikao staru panoramu grada bez ovih monstruma, pre neki dan kad sam stao na novobeogradskoj strani obale i pogledao, maltene sam doživeo fizički bol koliko je ovo ogavno....

I da stvarno je bezveze praviti "dilemu" : Pa jel su vam bolje straćare?
 
Kad osnovni motiv za ovaj projekat nije ulepšavanje Beograda i poboljšanje kvaliteta života Beograđana, već najobičnija pljačka javnih resursa i prelivanje stotine miliona evra javnih sredstava u privatne džepove, onda se ne može ni očekivati da realizacija takvog projekta bude kvalitetna i estetski prihvatljiva. Zašto očekivati da će pljačkaši imati ikakvih obzira, kad oni znaju su male šanse da će ikada iko biti kažnjen za tu pljačku, i rade na tome da niko ni ne pokrene to pitanje. Čak je i ugovor napravljen tako da do 2044. nećemo ni znati da je pljačke bilo, jer je tek tad presek stanja i podela profita.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=537769#p537769:27n750p6 je napisao(la):
cloud041 » 13 May 2018 08:42 am[/url]":27n750p6]Blok 63 na vodi.

Blok 63 "na suvom" ima više zelenila, dečijih igrališta, košarkaških terena, padina za sankanje i klupa u hladovini nego ceo "Beograd na vodi".
A i tamo žive obični ljudi, i u poslednje vreme se doseljava sasvim pristojan svet.
Daleko je od idealnog, ali nije zaslužio takvo poređenje.
 
Mislio sam na arhitekturu ali stoji razlika da su soliteri u bloku napravljeni za stambeno zbrinjavanje običnih ljudi a ovi soliteri su navodno nekakav luksuz.
 
Razumem da te stepenasti oblik zgrade podeća na 60- blokove, ali razlika je velika.
Ovde imamo dve zgrade koje su malete proizvoljno postavljene, "zbog pogleda za terase".
U 60-tim su izgrađene lamele zgrada različitih po visini, tako orijentisane da se što je bolje iskoristi dnevna svetlost, i za stanove i za prostor između zgrada. A mogli su da grade monotone nizove lamela sa zgradama jednake spratnosti, kao što se radilo u drugim socijalističkim zemljama (ili ovo što grade Karići po Rusiji).
Iako na prvi pogled zgrade u 60-tim izgledaju blesavo, pomalo i bizarno, i te kako imaju smisla... i ne gore tako lako a najviše imaju i požarna stepeništa :?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=537755#p537755:3pfjxxfp je napisao(la):
makarije » Ned Maj 13, 2018 5:15 am[/url]":3pfjxxfp]@tihisrb
Kada bi to bila jedina dva moguća urbanistička rešenja (ili straćare, ili kule od 40 spratova, ili-ili i ništa drugo).
Ali urbanizam kao disciplina poznaje čitavu lepezu drugih mogućih rešenja (niže spratnosti, više zelenila, očuvane vizure, građevinska linija povučena dalje od reke, šira šetališta...), koje svakako ne bi bile 'straćare', ali bi bi bile bolje za većinu stanovnika Beograda a ne samo za stranovnike ovih kula.
Ma bravo, bravo! :kk:

Pokušavam da razumem ljude koji vide samo dve krajnosti a između sinkopa, ali teško mi ide.
Slično neki tumače pa kažu da su u svakom braku koji se razveo sevali noževi, tuča, svađa, uvrede što je potpuna besmislica, i shvatih da tako razmišljaju ograničeni umovi pa makar imali IQ kao Čarli Čaplin.

Isto sam predložila ali ne kao stručnjak za ovu oblast već prostim rezonom, na nekoj 900+ strani teme i drago mi je što nisam usamljena, a ima ih koji još tako misle.
 
Sredina je bila nastaviti sa postojecom spratnoscu grada, tj P+6 objektima, to bi se najbolje uklopilo u urbanu matricu.
 
Između dve krajnosti postoji bezbroj rešenja, i nije samo spratnost upitna već ceo projekat, uzduž i popreko ali i u dubinu (ovo zbog jezeraca).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=537754#p537754:2lvqvhod je napisao(la):
Tihi_SRB » 13 May 2018 01:15 am[/url]":2lvqvhod]Ljudi o cemu vi? Zar ovo nije bolje i lepse od onih stracara od pre. Ako hocete da razgledate stari grad i tvrdjavu samo prosecete malo nize. Eto srece da oce da naprave 10 kula po 40 spratova na tom delu.

Ove kule krmače su doslovno straćare na spratove, i po položaju, i po izgledu, i po kvalitetu, što je dokazano prilikom sedmospratnog požara.

Jedva čekam da ih uklone i napokon naprave Dubaj na vodi koji Beograd zaslužuje.
 
Daleko bolje bi bilo da su planirali maksimalno uređenje Novog Beograda, između ostalog, nego što su dirali stari deo Bg.
Dubai je druga priča, ev. za NBGD.
Odoh sa teme, dosadno je više osim ako se ne desi nešto spektakularno ali dobro. Nisam zlurada, kako je neko mislio za one kojima se projekat ne dopada ili ga kritikuju kao npr. Zuma, naprotiv. Licemeri i zluradi su oni koji ga brane zbog ličnog interesa a u dubini duše briga ih je i za BNV i za ceo grad, ako ćemo pošteno.
 
Glupo je sad mozda da uporedjujem jer je Beograd grad parkova i suma. Da ne ubacujem sad slike drugih gradova gde je arhitektura i plan novih delova grada za plakati. 50 km od mene Grad Toronto je u poslednjih 15 godina napravio haos. Dizu zgrade cak i na 20 ari placa do 50-60 spratova. Izadjes na balkon vidis samo staklo i beton. Park to je vec nepoznata rec za Downtown Toronta. Ontarijsko jezero ti je samo na 150m a ne vidis ga :bash:
 
Jedino posteno u vezi BNV je ova tvoja izjava, moja @ksenija
Cela prica je od starta zamisljena kao jedna ogromna pljacka i takosei razvija.
Otuda i nema problema sto se iznova i iznova javljaju dodatni troskovi, dodatni radovi, sto se nakonpar meseci rusi uradjeno ili se mora raditi ponovo.
Naprotiv!
Sto vise besmislenih radova ima, to je lakse 'zamaskirati' prave tokove novca ali i prave motive.

Ali...
Postoji jedno veliko ali u svemu tome.
Vecina je saglasna sa svime sto se cini. Vecini ne smeta ni lopovluk. Smetam im samo sto oni nisu eventualno u tom 'lancu ishrane'....
Ili mozda jesu? ;)

Dovoljno sam mlad da me optimizam jos uvek ne napusta, ali sam i dovoljno mator da me u nasoj zemlji nista ne moze iznenaditi.
Pa ni slepa podrska necemu sto veze sa pamecu nema.
A precesto se u zadnjih skoro sto godina to dogadjalo na nasim prostorima. ;)

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Gradski arhitekta prodaje pricu rusima. Fotkano pre 2min.
59dd151fbbc054163c024dcb6d58a2a8.jpg


Sent from my Ektra using Tapatalk
 
Jedno trivijalno pitanje - jel kej bio zatvoren za pešake i bicikliste dok su bile ove delegacije ili je ostao otvoren?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=538042#p538042:1ez2dj8r je napisao(la):
Nepopravljivi optimista » Pon Maj 14, 2018 2:26 pm[/url]":1ez2dj8r]Kako ce izgledati obloga betonskih delova. Razocaravajuce
Sent from my Ektra using Tapatalk
Kako po tebi izgledaju "ocaravajuce" obloge?


Ja i dalje ne vidim aluminujumke "frejmove" oko stakala na ogradama. Mozda sam ja pogresno razumeo da ce biti ugradjene?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=538045#p538045:1syr4hnc je napisao(la):
Bender Rodriguez » 14 May 2018 01:35 pm[/url]":1syr4hnc]Jedno trivijalno pitanje - jel kej bio zatvoren za pešake i bicikliste dok su bile ove delegacije ili je ostao otvoren?

Nije ali su, uprkos fotografiji, bili uglavnom discipliovani i kapirali su da ne treba da budu na stazi...da ih ja sa svojih 100kg ne bih potkačio :D
 
Spatio, cudi me da ti kao arhitekta to pises :)
Zar bi ti bilo svejedno koje boje i teksture je zgrada koju projektujes?
 
Izgleda odlicno. Beograd ovim dobija jedan deo grada koji ce biti moderan, a uz reku, sto ce rezultirati u najtrazenijem i najskupljem naselju u gradu.
 
Vrh