Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=502518#p502518:2txi389u je napisao(la):
relja » 21 Dec 2017 06:45 pm[/url]":2txi389u]
Biće interesantno ako se ti džiberski splavovi budu izmeštali samo par dana pred doček Nove godine :lool:
To će biti stvarno mnogo interesantno, ako se to uopšte bude dogodilo. :)

Ipak je pitanje koliko je tačna takva informacija o uklanjanju tih splavova.
 
Nema drugih splavova za pomeranje osim onih na Novobeogradskoj strani, a zona BNVa ne moze biti ni jedna druga zona osim one duz poteza Brankov most - Gazela ili zeleznicki most! ne znam cemu tolika rasprava i sumnja oko krajnje jasne i jednostavne stvari. Ja sam zinuo kad sam procitao vest na forumu medjutim dok ne osvane u novinama jos uvek sam skeptican. Na kraju krajeva sasvim je logicno da se ta sramota u jednom trenutku ukloni odatle, licno sam ocekivao da to bude negde pri kraju gradnje prve faze BNVa ali ovo me bas iznenadilo. No izbori su cudo! Gde ce to biti uklonjeno? Pa predpostavljam negde prema Makisu ili dole prema Karaburmi/Visnjici, to bi bile najpogodnije lokacije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=502437#p502437:1tcu4hc2 je napisao(la):
astrodule » Čet Dec 21, 2017 3:12 pm[/url]":1tcu4hc2]To znači da splavovi od Brankovog do Tramvajskog mosta ostaju :(
Nema splavova izmedju Brankovog i tramvajskog. Bio je jedan, ali su ga sklonili jos pre tri godine.

Takodje, nema splavova ni sa desne strane Save. Bila je Lasta, kao i par kafana na vodi, ali su ih sklonili isto pre par godina. Ostalo su mahom bili raspali brodovi.

Dakle, ako sada sklanjaju neke splavove, to mogu biti samo oni sa leve strane Save izmedju tramvajskog i Gazele, tj. direktno prekoputa glavnog dela BnV.

Takodje, slazem se da nije pitanje da li treba da ih sklanjaju, vec gde - ako ih sklone negde gde ce da smetaju nekoj sirotinji kako bi gospoda iz BnV imala miran san, to bas jeste bezveze. Ipak, ne verujem da su toliko glupi da ih pred izbore pomere pod nos svog birackog tela.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=502524#p502524:1tuuupxy je napisao(la):
Nebojsa » 21 Dec 2017 07:27 pm[/url]":1tuuupxy] . . .ne znam cemu tolika rasprava i sumnja oko krajnje jasne i jednostavne stvari.
. . .medjutim dok ne osvane u novinama jos uvek sam skeptican.
Rasprava i sumnja je jer sam i ja malo skepitčan. :) . . za to novogodišnje iznenadjenje.
 
Splavovi izmedju Brankovog i tramvajskog su bili sklonjeni josh pre par godina, sve u sklopu price o spomen parku/celini Staro Sajmiste sto svakako ima smisla.
Sto se tiche splavova, uzvodno od tramvajskog, duz parka Republika Srpska nece oni biti sklonjeni preko noci i svakako ne pre sto se nadju interesantne lokacije kao zamena (zemun, dorcol, kod juge ili cak nesto na kopnu) jer vlasnici tih lokala nisu male ribe, neki prosechni Zile i Rista a i zna se ko radi na tim splavovima kao obezbedjenje i koliko se tu para leti obrce i zbog lokacije. Lik kome zbog lokacije i atmosfere, dodje jedan Zlatan Ibrahimovic i za noc potroshi izmedju 30 000 i 40 000 evra, nece tek tako, cutke, otici ispod Gardosha ili na Dorcol jer ce onda izgubiti, prvenstveno, veliki broj stranih turista kojima bi to bilo predaleko.
Sa takvim likovima ova vlast saradjuje na mnogim nivoima i svakako na njima ne trenira strogocu. Josh jedna predstava za narod.
 
Splavovima dati rok da se sklone i kad ga ne ispostuju posaljes rijecnu flotilu da vjezba bojevo gadjanje ukljucujuci i kolos kao salu za fudbal
Za pocetak sve raskacis sa struje i vode
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=502549#p502549:t6lvozhi je napisao(la):
direktor » 21 Dec 2017 09:09 pm[/url]":t6lvozhi]Splavovima dati rok da se sklone i kad ga ne ispostuju posaljes rijecnu flotilu . . .
Malo je to, morao bi i neki avion od ovih Migova 29, pa možda . . .
 
Саша Бг;144134017 je napisao(la):
Момци кажу да се редовно врше мерења на шеталишту (једном недељно, ако сам добро схватио); измерене вредности тумаче други, тако да они сами не знају какво је стање, сем онога што је очигледно:
20171220_120321.jpg

20171220_120718.jpg

20171220_121331.jpg

................................

Однете су клупе које су биле овде (виде се трагови):
20171220_120654.jpg


Започети радови на уградњи светиљки у степенице стоје:
20171220_120843.jpg

20171220_120855.jpg

.................................
20171220_121412.jpg

(све слике су направљене јуче)
SašaBG sa SSC
 
Nadam se da ce one biljke kod mosta preziveti visoke vode.

Vec je ovde neko rekao da po nekim zakonima i propisima ne sme nista da se sadi na obaloutvrdi, ali ovde taj zakon ne vazi... Ipak, zeleo bih da biljke opstanu.
 
Hm, a kako znate da tuđe splavove neće da zamene svojima? U prvoj maketi su njihovi splavovi bili i sasvim jasno prikazani.

BEOGRAD-NA-VODI-2706-2014-3.jpg


Smisao uključenja leve obale Save u granice projekta nije samo da bi na nepošten način popravili prosek zelenila, tj sebi omogućili da stanari na desnoj obali imaju bitno manji procenat zelenila od onoga koji se pojavljuje u reklamama za celinu BNV-a, nego i komercijalna eksploatacija leve obale. Ovakvim određivanjem granica projekta su na 99 godina dobili OBE obale Save da sa njima rade šta hoće. Pri čemu tu čak i naše zakonodovstvo više nije primenjivo ako poželi da im smanji prava ili profit. Tek treba da vidimo šta će smisliti za levu obalu Save i park (koji je takođe efektivno postao njihov). Jer svuda imaju i pravo upravljanja, i pravo da tu SAMO oni zarađuju, i pravo da u bilo kom trenutku menjaju projekat, na bilo koji način, u bilo kojoj tački. Zar mislite da će na tom mestu propustiti da zarade ako smo im na 4 ljudske generacije dali i JAVNI prostor grada i uništili svako pravo na konkurenciju i poštene tržišne uslove, da ne govorimao sad o budućem pravu na utvrđivanje javnog interesa?
 
Evo, ovde je link za sve karte Prostornog plana, pa ko hoće da ih vidi :
http://www.rapp.gov.rs/sr-Latn-CS/zasti ... ad-na-vodi

UREDBA o utvrđivanju
Prostornog plana područja posebne namene uređenja dela priobalja
grada Beograda - područje priobalja reke Save za projekat ''Beograd na vodi"

Referalna karta 1: POSTOJEĆA NAMENA POVRŠINA ( R = 1:2500)
Referalna karta 2: PODELA NA KARAKTERISTIČNE CELINE I BLOKOVE (R = 1:5000)
Referalna karta 3: PLANIRANA NAMENA POVRŠINA (R = 1:2500)
Referalna karta 4: REGULACIONO-NIVELACIONI PLAN ZA GRAĐENJE OBJEKATA I
SAOBRAĆAJNIH POVRŠINA SA ANALITIČKO-GEODETSKIM ELEMENTIMA (R = 1:2500)
Referalna karta 4.1: POPREČNI PROFILI SAOBRAĆAJNICA (R = 1:200)
Referalna karta 4.2: PODUŽNI PROFILI SAOBRAĆAJNICA (R = 1:200)
Referalna karta 5: PLAN GRAĐEVINSKIH PARCELA SA PLANOM SPROVOĐENJA (R = 1:2500)
Referalna karta 6.1: VODOVODNA MREŽA I OBJEKTI (R = 1:2500)
Referalna karta 6.2: KANALIZACIONA MREŽA I OBEKTI (R = 1:2500)
Referalna karta 7.1: ELEKTROENERGETSKA MREŽA I OBJEKTI (R = 1:2500)
Referalna karta 7.2: TELEKOMUNIKACIONA MREŽA I OBJEKTI (R = 1:2500)
Referalna karta 8: TOPLOVODNA I GASOVODNA MREŽA I OBJEKTI (R = 1:2500)
Referalna karta 9: PLAN MREŽE I OBJEKATA INFRASTRUKTURE (SINHRON PLAN) (R = 1:2500)
Referalna karta 9.1: SINHRON PLAN – POPREČNI PROFILI (R = 1:200)
Referalna karta 10: INŽENJERSKOGEOLOŠKA KATEGORIZACIJA TERENA (R = 1:2500)
Referalna karta 11: OGRANIČENJA URBANOG RAZVOJA (R = 1:2500)
 
Mislim da je neminovno da naprave nekoliko Savanova (na vodi) prekoputa, jer u stvari ce najbolji pogled biti prekoputa, na novo naselje.
 
Nema potrebe, prekoputa je predvidjeno ogromno ogledalo u kojem ce se BNV ogledati i gledati sam na sebe.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=502583#p502583:3cxr9ing je napisao(la):
Zuma » Fri Dec 22, 2017 1:50 am[/url]":3cxr9ing]
BEOGRAD-NA-VODI-2706-2014-3.jpg

Da li se na ovoj maketi vidi da je podzemni potok bio poznat od ranije? Na mestu sadasnje "rupe" je zaliv na ovoj maketi! Da li je moguce da su oni svo vreme sve znali, a da se mi na forumu koprcamo u plicaku neznanja evo koliko vec godina??
 
Za izradu ove makete (ruku na srce, ovo je bila jedna od bash prvih maketa) je bila dovoljna slika iz google earth-a i ona ne obraca paznju na nikakve karakteristike lokalnog terena, tako da sto je tu "zaliv" to se tako potrefilo. Da su znali da je tu jak tok podzemne vode, tesko da bi bash tu stavili zgradu koja izbija iz same vode.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=502677#p502677:7e3jww18 je napisao(la):
mradulovic » Пет Дец 22, 2017 3:48 pm[/url]":7e3jww18]Za izradu ove makete (ruku na srce, ovo je bila jedna od bash prvih maketa) je bila dovoljna slika iz google earth-a i ona ne obraca paznju na nikakve karakteristike lokalnog terena, tako da sto je tu "zaliv" to se tako potrefilo. Da su znali da je tu jak tok podzemne vode, tesko da bi bash tu stavili zgradu koja izbija iz same vode.
Мислим да је Александар1 мислио на полукружни залив, гледано узводно од те зграде на води.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=502677#p502677:1luc3sg7 je napisao(la):
mradulovic » Пет Дец 22, 2017 3:48 pm[/url]":1luc3sg7]Za izradu ove makete (ruku na srce, ovo je bila jedna od bash prvih maketa) je bila dovoljna slika iz google earth-a i ona ne obraca paznju na nikakve karakteristike lokalnog terena, tako da sto je tu "zaliv" to se tako potrefilo. Da su znali da je tu jak tok podzemne vode, tesko da bi bash tu stavili zgradu koja izbija iz same vode.
Мислим да је Александар1 мислио на полукружни залив, гледано узводно од те зграде на води.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=502583#p502583:2b34x45d je napisao(la):
Zuma » Pet Dec 22, 2017 1:50 am[/url]":2b34x45d]Hm, a kako znate da tuđe splavove neće da zamene svojima?
:mrgreen: Suština. :mrgreen:
 
Prvo što pada u oči je skoro šizofreni sadržaj poglavlja "3.2.4 Zaštita vizura i kulturno istorijskog nasleđa". Ovde su se približili negativnoj oceni projekta koliko su god to smeli da urade a da ne budu otpušteni, i to je praktično jedini razumljiv način da se protumači to što su napisali.

Kreću sa napomenom koliko su važne gradske vizure na ovom prostoru, i to vizure sa sve četri strane SA.

"Очување постојећих пејзажних вредности предуслов је културе грађења нових урбаних репера и форми. У контексту изградње подручја овог дела Савамале, потребно је очувати низ веома вредних градских визура: (sledi spisak)"

Ovde već čitaoc postaje zbunjen jer će sve dalje nabrojane vizure biti potpuno uništene. Kome li se to oni obraćaju?

Zatim čak daju simulacije da bi svi videli na šta će to ličiti (mada ne znam gde su našli 245 metara, verovatno da bi 168 izgledalo bitno manje).


Pogledajte prilog 1
Pa se onda kaže sledeće:

"Локација се оцењује као условно повољна са аспекта сагледавања блиских визура, јер се објекат чини предоминантан у односу на окружење."

Dakle ocene je "uslovno povoljna" jer je "objekat predominantan". Što na ovim slikama verovatno jedino u domu slepih ne bi primetili. Ali šta pobogu ovde znači "uslovno"? Da ih neće kazniti ako promene dizajn? Da daju uslovno pozitivnu ocenu u dobroj veri da će dizajn kule biti promenjen, inače je povlače? Ovo zadnju interpretaciju izgleda da donekle potvrđuje nastavak:

"Објекат се по свом габариту чини предоминантан, па се препоручује складно и промишљено моделирање волумена, пре свега контрола пропорције основе и висине објекта, као и избор матерјала."

Međutim to je malo neobično jer u čitavom ostatku istog dokumenta komentarišu detalje projekta kule kule koji je ne samo gotov i izabran za realizaciju nego su već i deo šipova postavili. Sem što je visina nešto smanjena (220->200->168) i dizan kule i njena okolina su skoro isti. Nije valjda TO dovoljno da u okruženju starog grada i njegovih par spratova visine, zaštićene vizure odjednom postanu prihvatljive, a objekt ne-dominantan? Pa kome to onda pričaju o potrebi "skladnog i promišljenog modelovanja volumena" i čemu služe ove besmislene uslovne preporuke, sem da izgleda da je nešto bitno urađeno? Koje bre vizure kad skoro nijednu nisu ostavili?

A naročito je šaljivo što jedini nedvosmisleno pozitivni utisak koji u ovom poglavlju imaju je da će kula postati novi reper i dati gradu novi indentit:

"Изградња највишег објекта на Балкану, на простору Савског амфитеатра - на централном потезу уз шеталиште крај реке, свакако мења панораму града и утиче на стварање потпуно нове силуете града, која ће Београду дати нови идентитет."

Duhovitost leži u činjenici da je naslov poglavlja "ЗАШТИТА визура и културно-историјског наслеђа", pa ispada da se vizure i nasleđe najbolje štite tako što se zamene nečim novim, tj tako što se unište. Svaka čast na "zaštiti". Stvarno niste trebali da se trudite.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=502783#p502783:3sn2ixqt je napisao(la):
Zuma » Sub Dec 23, 2017 4:13 am[/url]":3sn2ixqt]
Zatim čak daju simulacije da bi svi videli na šta će to ličiti (mada ne znam gde su našli 245 metara, verovatno da bi 168 izgledalo bitno manje).

Zuma, gledaj malo Slagalicu, vežbaj matematiku :) Mala šala naravno, a 77m + 168m je 245m. Napisali su mnv, a ne samo visine.
 
Uh, u pravu si. To su nadmorske visine a ne visine zgrada. Ali onda ispada još gore. Pomislio sam da je cela stvar možda i vrsta pozorišta za nešto stručniju javnost u kome jedni tobože zamere preveliku visinu, a drugi odmah poslušno smanje visinu zgrade, tako da kobajagi više nije "predominantna". Međutim sada ispada da jedni pišu, zameraju i crtaju rendere, a drugi ih ne fermaju uopšte. Što znači da su i renderi kule sasvim realni, da će ona u odnosu na okruženje zaista izgledati baš tolika. A ovi što su pisali studiju uticaja mogu da se obrišu sa svojim zamerkama.
 
Vrh