Šta je novo?

Sava centar


Iako je kongresni kompleks Sava centar prodat 2020. godine, javno preduzeće Sava centar, čiji je glavni zadatak bilo upravljanje ovi objektom na Novom Beogradu, još uvek nije ugašeno.

O tome su u više navrata govorili predstavnici opozicije u gradu, postavljajući pitanje zašto preduzeće koje više nema šta da radi i dalje postoji i pri tome isplaćuje plate direktoru i zaposlenima.
Odgovor na ovo pitanje pre svega bi trebalo da pruži Grad Beograd, koji je i osnivač JP Sava centar, međutim do zaključenja ovog izdanja iz pres službe Grada nisu se oglašavali.

Pre nekoliko dana na sednici Skupštine na mesto v. d. direktora JP Sava centar ponovo je izabran Đorđe Mazinjanin. U poslednje dve godine u dokumentima koja se odnose na program poslovanja ustanove na čijem je čelu Mazinjanin navodi se da „nisu planirane poslovne aktivnosti“.

U dokumentu o poslovnim aktivnostima Sava centra navodi se i da su u 2022. planirani rashodi od 102 miliona dinara.
 
Zavod za zastitu im je pravio problem oko folija na staklu, ali mislim da su ispeglali to.
486C850A-C2AE-4395-8CC0-FD59DD986F97.jpeg
 
Зато им 10 година није сметала фриком реклама 30х50м преко целе стаклене фасаде.

Дођавола више са овом државом и њеним институцијама.! Расформирати то све па од нуле!
 
Prošao sam pored SC pa mi je nekako bilo žao da ne slikam.





Godinama čekam na ovaj trenutak pošto je u zadnje vreme ovo bilo pravo ruglo.Ruglo koje je uz zgradu BIGZ-a svaki put u prolazu tranzitom viđalo puno stranaca.





Vidim da su nova stakla prilično slična starim(vizuelno naravno,funkcionalno su verovatno puno bolja)pa se nadam da će se vratiti stari sjaj.Kroz otvor se vidi i unutrašnje osvetljenje koje je stajalo iznad stepenica pa me zanima zna li neko hoće li i to ostati (meni je bilo baš glamurozno)?


 
Kakve ce termalne sposobnosti imati novi stakleni paneli u odnosu na stare? Jel ce biti osetno ili je tehnologija manje vise ostala ista?
 
Мало ми је необично што су оволико провидна стакла, очекивао сам да ће бити рефлексивнија

Није нужно лоше, само необично
 
Мало ми је необично што су оволико провидна стакла, очекивао сам да ће бити рефлексивнија

Није нужно лоше, само необично
Htela je delta da stavi ista kao na plazi ali im zavod za uništavanje spomenika nije dao
 
Мало ми је необично што су оволико провидна стакла, очекивао сам да ће бити рефлексивнија

Није нужно лоше, само необично

Sada kroz staklo možemo da vidimo i da svetlost nesmetano prolazi i sa suprotne strane fasade zgrade.
Možda neće tako izgledati kada se popuni enterijer i o plafon okače nosači rasvete i ostalo.
A ako se ne varam, sa unutrašnje strane foajea ispred velike sale su bile postvljene i neke rolo-zavese, pa zato spolja nije izgledalo da je staklo ovoliko transparentno.
 
Da, bile su roletne na "piramidi" unutra, a verovatno će ih opet staviti kao što su ih vratili u Crowne Plazu posle renoviranja.
 
Da, bile su roletne na "piramidi" unutra, a verovatno će ih opet staviti kao što su ih vratili u Crowne Plazu posle renoviranja.
Ne sećam se nikakvih roletni, znam da su dobar deo vremena tu stajale raznorazne reklame koje su zakljanjale prirodno svetlo odnosno one nikakve krpljene prozore...
 
Ne sećam se nikakvih roletni, znam da su dobar deo vremena tu stajale raznorazne reklame koje su zakljanjale prirodno svetlo odnosno one nikakve krpljene prozore...
Kažem sa unutrašnje strane, bukvalno roletne, mogle su da se razviju ili ostanu urolane. Možeš da odeš u Crowne Plazu i videćeš u lobiju na zakošenom zidu/krovu iznad ulaza.
 
ma znam na šta misliš, ali toga godinama nije bilo ja mislim.
 
Da skoro ista su bila kao ova što ugrađuji, nego ljudi navikli na one odvratne reklame, a i imao si ove roletne unutra.
 
Radovi teku po planu: otvaranje Sava Centra u novembru 2023.

Rekonstrukcija Sava Centra odvija se po planu i njegovo otvaranje planirano je za tačno godinu dana, u novembru 2023. Tada će biti otvoren kongresni deo sa 40 sala, šoping zonom i kancelarijskim prostorom.

O radovima na ovom objektu novinare iz Srbije i regiona danas su upoznali čelni ljudi Sava Centra, kompanije Delta Real Estate i firme PlanRadar, čiji digitalni alat predstavlja jednu od inovacija u renoviranju kongresnog centra.

“Do sada smo realizovali radove na sanaciji konstrukcije objekta, peskarenje, impregnaciju i sanaciju betonskih površina na fasadi, a počela je i montaža fasadnih stakala sa visokim stepenom energetske efikasnosti. Počeli smo radove i na Plavoj dvorani, što će biti jedan od najsofisticiranijih segmenata u rekonstrukciji Sava Centra”, rekla je Katarina Gajić, direktor projektovanja i izgradnje u kompaniji Delta Real Estate.

„Pored solarlnih panela na krovu, LED rasvete, ozelenjavanja objekta, nastojimo da sertifikujemo objekat, jer smatramo da ćemo na taj podstaći ostale učesnike u kongresnoj industriji da nas prate. Samo nekolicina kongresnih centara u Evropi poseduje neki od sertifikata, a Sava Centar zaslužuje da se nađe među najboljima”, rekla je Kristina Milinčić, generalni direktor Sava Centra, podsećajući još jednom da će čuveni kongresni centar i posle renoviranja zadržati svoju osnovnu namenu.

„Sava Centar je jedan od najznačajnijih projekata ne samo za našu kompaniju Delta Real Estate, Delta Holding, već i za naš grad i državu. Sava Centar je brend i spomenik kulture i njegova rekonstrukcija za nas kao investitore nije nimalo laka. Međutim, okupili smo tim, partnere i saradnike na projektu koji čvrsto veruju da vrednost Sava Centra doseže mnogo dalje od granica naše zemlje. Pripremili smo koncept koji će vratiti poslovanje, zabavu i život u ovaj objekat, ali i istovremeno postati jak pokretač kongresne industrije u regionu”, izjavila je Angelina Nekić, potpredsednik Delta Holdinga i generalni direktor Delta Real Estate grupe.

Kako bi radove na renoviranju objekta sprovela u zadatim rokovima, a sa maksimalnim kvalitetom, kompanija Delta Real Estate koristi i najsavremenije digitalne alate, kao što je PlanRadar. Ovaj napredni softver za digitalnu dokumentaciju i komunikaciju u građevinskoj industriji omogućava jednostavo upravljanje gradilištem i veoma brzo reagovanje na uočene situacije.

Kompanija Delta Holding kupila je Sava Centar na javnom konkursu za 17,5 miliona evra, uz obavezu investiranja 50 miliona evra u njegovo renoviranje. S obzirom na trenutnu situaciju na tržištu, procena je da će obnavljanje ovog važnog objekta koštati više od 100 miliona evra i Delta je spremna da obezbedi odgovarajuće finansiranje, kako bi Sava Centar ponovo bio ono što Beograd od njega očekuje: prestižni kongresni centar u Srbiji i regionu.

1 SAVA CENTAR.jpg
2 SAVA CENTAR.jpg
ATRIUM - ZIMSKA BAŠTA.jpg
FOAJE B.jpg
HOL U KONGRESNOM DELU I SPRAT.jpg
JAVNI PROSTOR U POSLOVNOM DELU 2.jpg
PARKING ISPRED OBJEKTA I POSLOVNO-KOMERCIJALNE ZONE.jpg
PASARELA SA HOTELOM.jpg
PLAVA DVORANA.jpg
POSLOVNI PROSTORI ZA IZDAVANJE.jpg
REGISTRACIONI DEO.jpg
 
SC je genijalna, vanvremenska zgrada.

Da li je poznato šta će biti sa parkingom, sada kada je zgrada privatizovana?
Da li će se otvotiti saobraćajnica između isklljučenja sa autoputa do semafora u Milentija Popovića, koja je zatvorena za saobraćaj kada je JKP PS preuzeo prostor ispred SC?
 
Vrh