Šta je novo?

Sačuvajmo Zvezdarsku šumu

Uvek ih iskopa st*** tako je od kada znam za sebe. Morao bi da se smisli glomazni dizajn da se više stubova zavari za horizontalnu šipku pa da se ukopa kao svojevrsni trozubac u zemlju, ovako uvek izvale mentoli.
 
Ja više volim metodu prevaspitavan u vidu patrole koja će svakih par sati tuda proći i napisati prijava za svako parkirano vozilo.
 
Apsolutno. Kao neko ko prolazi svakodnevno šumom mogu da potvrdim da su stubovi i žardinjere samo pogoršali situaciju jer je sada mimoilazak vozila skoro nemoguć.

Samo prevencija (čitaj: dugotrajno rešenje za parking) i kontrola ...stubovi su tu samo nice to have...

Već sam nekoliko puta predlagao da se vikendom barem kada je najveći nalet roštilj paora u šumu iskoristi parking u NTPu koji bi se naplacivao....pored toga u blizini šume ima nekoliko javnih površina koje mogu da se iskoriste za parking...

ali svakako ni to nije rešenje za bolide koji hoće da dime ćevape pod izduvom svog ljubimca na zelenoj površini slušajući ženu od sultana na max


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Mi 10tak godina borimo bitku sa izvaljivanjem stubića na najjužnijem delu šume iznad Gradske bolnice Zvezdara. Tu postoji asfaltiran prolaz koji je urbanističkim planom zabranjen za saobraćaj motornih vozila. Prolazi su obezbeđeni drvenim stubićima koje st*** čupa svakih mesec dana kako bi mogla da preseče put svojim "ljubimcem" na benzin pa mi prijavljujemo zelenilu da postavi nove i tako u krug.
 
Teško da bi se neko složio da NTP, koji funkcioniše gotovo kao institut pri ministarstvu prosvete, ustupljuje svoj prostor "civilima". Svi mi koji prolazimo tu rampu smo već evidentirani u bazu. Rampa se sama podiže pri očitavanju tablica a posedioci se najavljuju.

Takođe ne slažem se sa gradnjom parkinga u šumi, kao ni sa kakvom drugom urbanizacijom. Jednostavno NEMA PARKIRANJA. Šuma je dovoljno blizu gradu da gomile autobusa staju na sami obod šume a dve linije čak ulaze u nju. Lepo ostaviš auto u garažu kod Vuka pa na 65. Ili sa 27 do Ćalija pe se popneš uz stepenice. Ili od gradske bolnice 7 minuta peške.....
 
Тешко је схватити и људе и друштво које моторним возилом долази у сред природне целине, а још теже је схватити да се решење тражи у паркингзима, као на Ади. И још роштиљ који се дими као средишњи обред провођења времена у природи уместо у загађеним градском ткиву !

Преостали простори природе у Београду би морали правно да се најпре одреде као вртови, веће природне површине имају карактер пејсажних вртова које треба таквим сачувати уз увођење садржаја који су у складу са природом и сами природни у највећој мери. Да би боље разумели, то су садржаји као што су водене површине, стазе, степенице, павиљони, чесме, мали посебни вртови то јест ботаничке баште, животиње. А паркинзи и возила могу да стоје само на ивицама таквих целина које више припадају изграђеном простору града, јер нигде у свету се моторним возилима не улази у пејсажни врт, посебно не дворски, као што су нпр. Топчидер и Кошутњак, где би то морало да буде сведено на најнужније правце у најмањој могућој мери, као што је у сличним просторима у Европи.

Сад се присетите колико таквих садржаја има на Ади, Кошутњаку, Звездари,Ушћу, на обалама... Има од свега по мало, али има простора и за више. Нпр. постоји ли и једна пристојна поплочана стаза или степенице која вас води од градског дела Звездаре до дела који је најприближнији пејсажном врту, код опсерваторије, који је и најпосећенији део целог брда. Не постоји ни једна водена површина. Павиљони нпр.постоје у дворишту опсерваторије, али тај простор је неодређен у смислу јавности, али сем тих не знам ни за један вртни павиљон било које намене.
 
има места за паркинг крштен сасвим довољно а да се ништа не угрози, јер је свакако "срж" шуме даље од свих путева
 
Malo Beokoma :)

E102aALXEAI28jt
 
Jel zna neko sta je ovo? Poslao mi ortak, kaze u Zvezdarskoj sumi naleteo na ovo
IMG-6997935bb7a31cc180eea71be2ed91c1-V.jpg

IMG-67003e3249f7551d6480e830260a542d-V.jpg
 
Пре су ту око опсерваторије били положаји противавионске артиљерије, као и касарна полиције где је сад гомила разног крша од возила.
 
Hvala Dosljak. Za kasarnu MUPa znam, ali ona je na juznoj strani brda. Ovo je negde severno, kod Ramske ulice.

Moguce je da su ti PVO polozaji sto pominjes
 
Ja sam čuo da je to jedan od nemačkih bunkera, i da ih ima još po Zvezdari. Navodno nisu mnogo ispitivani, jer se ne zna da li unutra ima mina.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Rekonstruisana staza koja spaja šumu sa Astronomskom ulicom. Beokom urodio plodom :)

Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
fec0cec5a806940862495ab47ee60d41.jpg
 
nismo mi to zaslužili...mi smo šuma drugog reda...tako je bilo i sa drvenim stubićika...sve polovično


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
nije ni pre bilo ivicnjaka, sad su samo prebetonirali staru raspalu stazu
 
Ja se žalio na kvalitet radova, i dobio sam odgovor da je sve urađeno kvalitetno

staza u sumi zvezdara.jpg


OK, nije trebalo ivičnjake da postave, ali barem su mogli beton da izliju unutar nekog kalupa od dasaka, tj. da šaluju.
 
Pa taj tvoj predlog em što nije kvalitetan, em što nije po propisima. :)
 
Evo kako se radi betonska staza.

Kada sam pominjao ivičnjake, mislio sam bukvalno na ove daske za oblikovanje betona.

staza napokon 1.jpg
staza napokon 2.jpg


Znam da mnogi beže od betona, ali ovakve staze da se naprave kroz šumu bi bile pravi hit i garantujem da bi bile baš posećene. Nije problem i osvetliti stazu.

Park od Juge do Brankovog mosta je posle rekonstrucije, tj. dodavanja staza prepun šetača i zimi i leti i danju i noću. upravo zbog osvetljenosti, park je i bezbedniji, a dokaz je i to što uveče i noću ima dosta devojaka koje same trče.
 
То што си мислио под ивичњак се мајсторски каже шалунг :D (стара српска реч)
 
Prijavljujte to. Ja kod mene prijavio, i evo pre neki dan bili po peti put. Jeste da sam više puta morao da prijavim, ali je barem bilo delotvorno.
 
Prijatnih 20ak stepeni u hladu Zvezdarske šume je privukao dosta dođoša koji su sa svojim četvorotočkašima uzurpirali svaki milimetar i ovo malo zelenila što je opstalo...sa fotografijama nažalost ne može da se dočara mešavina raznih muzičkih žanrova i raznih mirisa svih internacionalnih kuhinja gde prednjače ovi sa orijenta...uživajte...

60DC6A2A-DFA9-4940-B815-4E65D16D6430.jpeg
863A319F-940F-4DFB-9A8A-01E81657B026.jpeg
E6A13286-A21B-4342-BF4F-E598D72E6ADE.jpeg
4F148792-A1E0-456A-A45E-664DB66EF888.jpeg
9F2D6D4E-2320-4859-A357-98233B15D49E.jpeg
31477AAA-C5AE-4D4E-91EC-4DCDD627F949.jpeg
3E6239DA-A6C4-4A1C-8708-DBCB78D81070.jpeg
50DCF2B5-4E32-4FDF-B0E4-38CD870F89FD.jpeg
48A988A2-0800-42E0-98FD-B2E85671F4F9.jpeg
 
Vrh