Šta je novo?

Sačuvajmo Zvezdarsku šumu

Пре неколико година сам схватио да смо као народ ту потребу да колима дођемо на саму локацију "преузели" од Турака. Само не знам како, будући да смо се њих ослободили пре појаве аутомобила. :lol:

Елем, Кушадаси је локално излетиште становника Измира, нешто као Ада Циганлија за Београђане. Радним данима је плажа супер, пространа и дугачка, али викендом, када навале Турци из Измира, на плажу је боље не ићи. Они масовно колима улазе на сам песак и паркирају на метар, два од воде, а кола користе као сточић. Невероватна сцена.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=836860#p836860:f1go8z11 je napisao(la):
milanobelgrade » 31 Mar 2021 10:18[/url]":f1go8z11]Затварање за аутомобилски саобраћај на свим улазима у шуму и могућност рентирања бицикла да одеш горе до врха...и да се уреде неке стазе за бициклисте кроз шуму... ех.. :kafa:

А опет у самој шуми има доста приватних кућа и капирам да се локалцима не би баш допала идеја да не могу колима да дођу до куће...
Ово је ипак утопија с'обзиром на данашњу власт у Београду...
Lokalcima može da se izda posebna dozvola da mogu kolima da dođu do svojih kuća.
 
Teško će ići zabrana da se dođe automobilima do šume. I kafane gore će se buniti, ostaće bez mušterija, a oni imaju veliki uticaj. Meni se čini da će šuma malo po malo da nestane. Najviše me nervira to što je omogućena gradnja u samoj šumi, u ulici astronomskoj na primer. Kada jednom pustiš jednu kuću, ubrzo će bidi tu cela ulica. Samo čekam kada će se sve te uličice spojiti. I psotati naselje.
 
Koje kafane ima Šuma bar i restoran Vrh Beograda...i ne bi zatvaranjem izgubili mušterije...od NTPa i parkinga ima 10min prijatne šetnje...

Što kaže Sole...za stanare može da se izda posebna dozvola i potapajući stubići koji se aktiviraju na tablice...

Sve može da se uradi kad bi se htelo...ali opštini i gradu je ova šuma ja 100om prioritetu...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Bio sam u urban exploringu u jedinoj pravoj kafani gore, Belom bagremu prošli vikend, kačim fotke malo kasnije :)
 
d72a7ee51256f5b436279f6825dda3cf.jpg

6034d996c805115f1efa44fe4962a186.jpg



Mogao bih češće da ih kritikujem.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=836867#p836867:tuof9ra7 je napisao(la):
stf » Сре Мар 31, 2021 10:30 am[/url]":tuof9ra7]Пре неколико година сам схватио да смо као народ ту потребу да колима дођемо на саму локацију "преузели" од Турака. Само не знам како, будући да смо се њих ослободили пре појаве аутомобила. :lol:

Елем, Кушадаси је локално излетиште становника Измира, нешто као Ада Циганлија за Београђане. Радним данима је плажа супер, пространа и дугачка, али викендом, када навале Турци из Измира, на плажу је боље не ићи. Они масовно колима улазе на сам песак и паркирају на метар, два од воде, а кола користе као сточић. Невероватна сцена.

Најзад једна паметна примедба. Једино недостаје да је то случај и са поменутом Адом у којој постоје путеви и паркинзи за аутомобиле, али не и стазе за ходање, ако изузмемо оне које сервисирају спортске терене, део у коме је природа деградирана кавезима и бандерама.

Било би занимљиво да сазнамо и да ли негдашњи освајачи, иду у природу само ако нема ни облачка на видику и ако је довољно топло, као што је обичај код нас. Али да све то нема ама баш никакве везе са давним временима и менталитетима, знају они који памте скорија времена. Није се долазило на Аду колима, нити су кола била тамо где им није место, али данас је време када се каже - купац је увек у праву...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=837910#p837910:3g7yfpn5 je napisao(la):
ГЛАС ПРИРОДЕ » 03 Апр 2021 12:40 am[/url]":3g7yfpn5]Али да све то нема ама баш никакве везе са давним временима и менталитетима, знају они који памте скорија времена. Није се долазило на Аду колима, нити су кола била тамо где им није место, али данас је време када се каже - купац је увек у праву...
Није народ у толиком броју могао саби да приушти кола, то је једини разлог. Менталитет је био и остао исти.
 
Најзад једна паметна примедба. Једино недостаје да је то случај и са поменутом Адом у којој постоје путеви и паркинзи за аутомобиле, али не и стазе за ходање, ако изузмемо оне које сервисирају спортске терене, део у коме је природа деградирана кавезима и бандерама.

Postoje staze kroz šumu. I one mi predstavljaju veliki problem kada moram da vršim malu nuždu jer javni toaleti ne rade :)
 
Budi kao taksista, kod mene u ulici na početku šume kod Gradske Bolnice taksisti parkiraju auto i otrče 5-10 metara i završe posao. Jedan je pre neki dan čak i pričao na telefonu dok je vršio malu nuždu :D Razlog toga je jer su to ranije radili u dvorištu Gradske Bolnice gde su ulazili kroz rupu na ogradi između taksi stanice i trećepozivačke česme. Na sreću uprava bolnice je zatvorila rupe na ogradi pa su taksisti ostali bez "svog wca".
 
Ozišao sam u četvrtak u Zvezdarsku šumu, mislio sam radni dan je neće biti gužva. Kakav previd! Kao da je bio prvomajski uranak. MOžda sto auta, zavukli su se izmedju drveća, roštilji na sve strane, narodnjaci (ne znam da li svi u BG slušaju narodnjake, ali ja drugu muziku ne čujem), dim , i onaj miris mešavine, alkohola i gandže. U šumi malo bolja situacija, nije bilo automobila, ali na stazama puno malih grupica sede na ćebetu i "pričaju" nešto. Zvezdara više niej emsto meditacije i aktivnog odmora, nego nešto drugo
 
Nekadašnja definicija aktivnog odmora danas ima potpuno drukčije značenje. Ja lično, više naginjem ka starijoj definiciji.
 
ovo je sve kao i ona prica vakcinisani i nevakcinisani...

nek slusaju sta god hoce ali ako mene koji se drzi te stare definicije ugrozavaju tako sto stavljaju rostilj na sred staze, tako sto zadime celu sumu, tako što se saplićem o njihove flaše i kese, tako što mi nadjačaju sa ženom od sultana moje airpods pro i tako što uništavaju jedno plućno krilo ovog grada ..e onda imamo problem...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
A što je najluđe, sigurno i oni misle da ti njima smetaš u roštiljanju, probijajući se između roštilja. :)
 
Ah boćanje sa penzionerima...ovde sam pola osnovne skole proveo


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ode druga slika, mislio sam da je blurovana, to je tajni deo šume koji samo mi domorodci znamo. Što se tiče boćanja nisam nikada igrao, samo ponekad kibicujem mada ne prečesto. Prvi put sam video kada sam to fotkao da igraju i neki mlađi tipa uzrasta srednje škole.

Kačim vam fotke iz Belog bagrema ako budete bili dobri :D
 
Bio sam sad za vikend, jeziva gužva...parkiraju se ko plavi auto na slici uz stubiće, a prekoputa u travu i jedva se kola mimoilaze...realno parking je ogroman problem ove šume,a baš ima potencijala da se sredi.
 
Postavili su stubiće od starih pružnih pragova sa jedne strane ulice, drugu još nisu počeli. Ukopani su po mojoj proceni oko pola metra. Poznajući naš mentalitet mislim da parkiranje neće sprečiti ni betonska pozida. Na mestima gde se betonska staza spaja sa ulicom postavljene su žardinjere.
 
Pragovi su vec povadjeni na mnogo mesta a zardinjere su pomerene radi nesmetanog parkiranja....



Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
 
Vrh