Šta je novo?

Residence 7+, Zemun

Laik sam, ali ajde da pitam, ako neko slučajno zna. Strujna instalacija ima 3 žice: nula, faza i uzemljenje. Faza i nula su neophodne da bi se zatvorilo strujno kolo i tekla struja. Ako nije sprovedena žica za nulu, zna li neko kako se onda zatvora strujno kolo?
Ako pitaš konkretno za prekidač/svetlo situacija je sledeća:
  • Iz razvodne table (koja je obično iznad ulaznih vrata) se vuče napojni kabal (za rasvetu) preseka 3x1.5mm2 do razvodne kutije u zidu ili plafonu koja je u 90% slučajeva iznad prekidača,
  • Od razvodne kutije ide jedan kabal preseka 3x1.5mm2 na sijalicu/svetiljku čije se žice plava i žuto/zelena (nula i zemlja) direktno vezuju boja na boju sa žicama iz napojnog kabla koji je došao iz razvodne table.
  • Drugi kabal takođe preseka 3x1.5mm2 od razvodne kutije se spušta do prekidača. U sam prekidač takođe dolaze 3 žice. Braon/crna žica iz kabla prekidač-razvodna kutija je povezana u razvodnoj kutiji na braon/crnu žicu iz napojnog kabla koji je došao sa razvodne table - spuštena faza u prekidač! Žuto/zelena žica u kablu od prekidača do razvodne kutije se koristi kao odvodna faza (ili kako bi majastori rekli "laufer"), kada se prekidač zatvori kroz žuto zelenu žicu protiče faza koja je u razvodnoj kutiji povezana sa braon/crnom žicom iz kabla koji ide ka sijalici/svetiljci.
  • Plava žica u kablu od prekidača do razvodne kutije se u razvodnoj kutiji povezuje sa nulom tj. istom tačkom/klemom se povezuju sve tri plave žice (plava žica od napojnog kabla iz razvodne table,prekidača i sijalice). Time je spuštena nula u prekidač.
Za obične prekidače se ne spušta nula, jer se u prekidaču prekida samo faza, ali ko želi SMART prekidač onda je potrebna nula, mada sada postoje i neki SMART prekidači koji ne zahtevaju nulu ali mislim da je njihov izbor ograničen.

Valjda ga nisam mnogo zakomplikovao :D
 
@Coi hvala ti puno! Odlično si objasnio, sve mi je jasno. 👏👍

Dakle, sem uobičajene faze koja ide u klasičan prekidač, smart prekidaču je potrebna i nula, jer je u pitanju uređaj kome je potrebno napajanje, tj. zatvoreno strujno kolo za njega samog. Fali nam plava žica u prekidaču.

A baš sam se obradovao smart prekidaču, pogovotovu što ima funkcionisanje na jedan klik. Smara me držanje tastera dok se roletna ne podigne/spusti, što može da traje.

Ima li nama bez nule u prekidaču neko drugo rešenje da dobijemo funkcionisanje smart prekidača?

edit:
mada sada postoje i neki SMART prekidači koji ne zahtevaju nulu ali mislim da je njihov izbor ograničen.
Mislim da su u pitanju smart prekidači za svetlo. Na žalost, mislim da onda nemamo nikakvu opciju za smart prekidače za roletne (sem da se nešto možda prespaja u razvodnoj kutiji).
 
Poslednja izmena:
@Coi hvala ti puno! Odlično si objasnio, sve mi je jasno. 👏👍

Dakle, sem uobičajene faze koja ide u klasičan prekidač, smart prekidaču je potrebna i nula, jer je u pitanju uređaj kome je potrebno napajanje, tj. zatvoreno strujno kolo za njega samog. Fali nam plava žica u prekidaču.

A baš sam se obradovao smart prekidaču, pogovotovu što ima funkcionisanje na jedan klik. Smara me držanje tastera dok se roletna ne podigne/spusti, što može da traje.

Ima li nama bez nule u prekidaču neko drugo rešenje da dobijemo funkcionisanje smart prekidača?

edit:

Mislim da su u pitanju smart prekidači za svetlo. Na žalost, mislim da onda nemamo nikakvu opciju za smart prekidače za roletne (sem da se nešto možda prespaja u razvodnoj kutiji).
Za tastere za roletne imaš "polurešenje" ako te mrzi da držiš dok se roletna ne podigne/spusti - ima da se kupe tasteri sa samodržećom dirkom/tasterom. Kada pritisneš roletna se spušta/podiže sama, moraš da pritisneš još jednom kako bi zaustavio, svakako moraš da stojiš pored dok se ne spusti/podigne. Treba videti koji je kabal izvučen od tastera do razvodne kutije, ako je 3x1.5mm onda se jedna žica koristi za spust faze u taster a ostale dve žice koriste se za dva smera roletne (gore i dole) i tu nema pomoći osim da se lupa zid i menja kabal. Nekada majstori vuku iskustveno 4x1.5mm2 i onda bi imao jednu žicu viška kroz koju bi pustio nulu - treba proveriti.
 
@Coi hvala ti puno! Odlično si objasnio, sve mi je jasno. 👏👍

Dakle, sem uobičajene faze koja ide u klasičan prekidač, smart prekidaču je potrebna i nula, jer je u pitanju uređaj kome je potrebno napajanje, tj. zatvoreno strujno kolo za njega samog. Fali nam plava žica u prekidaču.

A baš sam se obradovao smart prekidaču, pogovotovu što ima funkcionisanje na jedan klik. Smara me držanje tastera dok se roletna ne podigne/spusti, što može da traje.

Ima li nama bez nule u prekidaču neko drugo rešenje da dobijemo funkcionisanje smart prekidača?

edit:

Mislim da su u pitanju smart prekidači za svetlo. Na žalost, mislim da onda nemamo nikakvu opciju za smart prekidače za roletne (sem da se nešto možda prespaja u razvodnoj kutiji).
Spoji nulu do prve uticnice i resen problem. Ja sam tako radio kod sebe jer je bio najkraci put.
 
Nisam shvatio na koju utičnicu misliš. Dodao si nulu kao novu žicu, od razvodne kutije do prekidača?

edit: U Residence7 su možda razvodne kutije iznad prekidača, pa je lako da se spusti nula. Završavam sa prekidačima :)
 
Poslednja izmena:
Nisam shvatio na koju utičnicu misliš. Dodao si nulu kao novu žicu, od razvodne kutije do prekidača?

edit: U Residence7 su možda razvodne kutije iznad prekidača, pa je lako da se spusti nula. Završavam sa prekidačima :)
Kako god ti je lakse, meni je razvodna bila dosta dalje od uticnice, pa sam spojio na uticnicu koj ja 0.5m ispod prekidaca :) Iza su zidne obloge pa je bilo lagano.
 
Mozda nije pitanje za ovu temu, ali nema teme na kojoj bih ovo pitao. Interesuje onaj blok kod rasadnika, blizu je ive zgrade...
Da li je u planu da se od one šume nekad napravi neki park, trim staza ili nešto slicno u buducnosti?
Gledao sam GUP ali nisam uspeo da nađem ili ne umem pravilno da čitam. Prosto je nestvarno da takva šuma ne bude iskorišćena i preuređena poput Košutnjaka, Zvezdarske šume, Hajd parka i sl.
 
Koliko znam taj rasadnik pripada Poljoprivrednom fakultetu, ne verujem da ce se to izmestati, a za taj preko puta ne znam sta je plan
 
Ja bih da se nadovežem, negde sam pročitao da se planira izgradnja novog porodilišta ili privatne bolnice (da li GUP, ili ekapija ili ovaj forum, ne mogu da pronađem vest niti da se setim gde...). To je ona šuma preko puta Rasadnika, strana na kojoj je KBC Bežanijska Kosa.
 
Koliko znam taj rasadnik pripada Poljoprivrednom fakultetu, ne verujem da ce se to izmestati, a za taj preko puta ne znam sta je plan
Nisam ni mislio da se izmešta rasadnik. Nego šuma oko Zelengorske. Iza rasadnika.
Tu gde Mićić gradi i Ozone Residence.
 
Zdravo ljudi, da li je neko išao skoro do zgrade da vidi kako napreduju radovi?
 
Kopa se ulica Marije Bursac, spolja izgleda sve manje vise isto. Mislim da se sada zavrsenost radova moze proceniti prema unutrasnjosti a ne spoljasnosti. Verovatno @Defke ima slike s njevovim dronom pa moze da okaci, ili cemo sacekati sad ovaj vikend i redovan post :)
 
Bolje vikend, taman da se malo uželimo :D

Nego, jesam li ja jedini koji nije dobio apdejtovane/konačne mere?
 
Sacekacemo vikend za slike, mislim da ce sve skele biti skinute do tad, trenutno su ostale na samo dva mesta na juznoj strani :)

Bolje vikend, taman da se malo uželimo :D

Nego, jesam li ja jedini koji nije dobio apdejtovane/konačne mere?
Mozda su pozurili da daju kreditnim kupcima prvo? Ja sam danas i ugovor overio.
 
Primetili smo poslednji put kad smo bili da su počeli da zastakljuju terase i unutrašnje stepenište, ne znam kako to napreduje.

Nismo ni mi dobili konačne mere, mada smo mi samo predugovor potpisali.
 
dji_fly_20240330_095104_448_1711788733814_photo_optimized.jpeg
dji_fly_20240330_095022_447_1711788729080_photo_optimized.jpeg
dji_fly_20240330_094906_445_1711788606535_photo_optimized.jpeg
dji_fly_20240330_094938_446_1711788599788_photo_optimized.jpeg
dji_fly_20240330_095122_450_1711788730860_photo_optimized.jpeg


Mesecni update :)
 
Kolika će gužva biti na izlasku i ulasku u garažu, baš smeta ova trafo stanica koji nije na njihovom placu, kao i jedna svetiljka... Haos u najavi. :)

Da li nekom još štrči gornji deo oluka na severoistočnoj fasadi koji je u beloj boji na braon pločama? Mogli su to malo da ukombinuju (na severozapadnoj je ceo oluk braon boje)? Ima li smisla da im pišemo?

I tačno se vidi kako ima mesta da se proširije MB(na uštrb zelenila), za još jednu traku...

Hvala na slikama Defke!
 
Prošao sam jednom tuda kada nije bilo ograde, dok još saobraćaj nije bio zatvoren. Valjda su skinuli ogradu da uđe kamion ili šta god. Baš sam stao da pogleda.

Meni ne deluje da će trafo da bude problem, osim možda vizuelno. Ima tu dosta širok prolaz za kola, može da bude i do tri metra širine, što se vidi na slici 4 Defketovog mesečnog izveštaja. Sad, što ima krivina pored stanice jbg, ali sumnjam da bi pravili širi put i da nema trafoa, tako da to ne bi trebalo da utiče mnogo na protok vozila.
 
Slazem se, uzivo je sire nego sto izgleda odozgo. Takodje, postavljaju i ogradu oko zgrade, onu zicanu ko u GG i Tri Nove sto je. I bandere za rasvetu. Ne znam koliko vidite na slikama, ja ih imam u malo vecoj rezoluciji.
 
I tačno se vidi kako ima mesta da se proširije MB(na uštrb zelenila), za još jednu traku...
Bolje da je ne sire. Bez obzira na guzve, unistavanje zelenila je mnogo veca steta - jer je mnogo prijatnije sa zelenilom.
Inace svaka cast njima, ove sitnice ce se resiti, a jos uvek nije finalizovan projekat - kada uzmemo u obzir kakve probleme imaju ljudi na drugim projektima po gradu :)
 
Vrh