Šta je novo?

Residence 7+, Zemun

Meni je objasnjeno da se hipoteka upisuje na parce zemlje (njivu kako mi precizirase 😂) pa se kasnije prebacuje na stan nakod dobijanja Upotrebne dozvole. Do tada stan ako se prodaje, moze samo kupcu za keš.
Ako mi kao kupci preprodajemo dalje dok je hipoteka upisana na njivu, da, moze samo za kes. Investitor moze neprodate stanove da prodaje na kredit i dalje.
 
Meni je objasnjeno da se hipoteka upisuje na parce zemlje (njivu kako mi precizirase 😂) pa se kasnije prebacuje na stan nakod dobijanja Upotrebne dozvole. Do tada stan ako se prodaje, moze samo kupcu za keš.
Ili ta varijanta. U principu verujem da je ovo najcesci slucaj. Kao sto je @Defke napisao investitor bez problema prodaje i na ovaj nacin dok preprodaja nije moguca tj banke nece odobriti kredit.
 
Notar neće da overi ugovor ako zgrada ima upotrebnu dozvolu, a nije uknjižena.
 
A kako Residence 7+ to moze da radi?
Zar nismo svi jednaki pred zakonom? 🤣
 
Ako si odgovorio meni, ne može ni Residence 7+ ako zgrada ima upotrebnu dozvolu, a nije uknjižena
Ako se odnosi na prodaju stanova pre nego je zgrada završena (znači, nema upotrebnu dozvolu), Residence 7+ je vlasnik parcele, ima građevinsku dozvolu, pa može.
 
Ako si odgovorio meni, ne može ni Residence 7+ ako zgrada ima upotrebnu dozvolu, a nije uknjižena
Ako se odnosi na prodaju stanova pre nego je zgrada završena (znači, nema upotrebnu dozvolu), Residence 7+ je vlasnik parcele, ima građevinsku dozvolu, pa može.
Ako ja dobro kapiram, stan ne može da se proda samo u periodu između dobijanja upotrebne dozvole i uknjižbe u katastar, a taj rok je relativno kratak jer prvo je uslov za drugo.
E sad, ti si ub'o situaciju kad je bio štrajk u Katastru. :).
Valjda ne štrajkuju svake godine. Nadam se da su se Čvarkovi i Torbice izborili za svoja radnička prava!
 
Neka me neko ispravi, ali mislim da kupac stana ne može da proda stan dok se ne uknjiži. Dakle, ako investitor oteže sa papirologijom za uknjižbu (ili katastar "ima vremena" iz bilo kog razloga), stan ne može da se proda. Ljudi koji kupuju za život najčešće ni ne razmišljaju o tome, jer niko ne očekuje da će hteti/morati da prodaje stan koji je tek kupio, ali život nosi iznenađenja, pa ovog ograničenja treba biti svestan.
Investicioni kupci možda požele brzo da prodaju stan, ali mogu da budu sprečeni u tome ako uknjižba kasni.
Ovu informaciju nisam dobio od notara ili advokata, tako da ne znam da li je zaista tačna, ali znamo da ljudi ne mogu da prodaju legalnu starogradnju koja nije uknjižena, tako bi trebalo da važe ista pravila i za novogradnju, jer prodaja od prvog vlasnika (ne investitora) drugom vlasniku je prodaja starogradnje, bar što se tiče države.
 
Neka me neko ispravi, ali mislim da kupac stana ne može da proda stan dok se ne uknjiži. Dakle, ako investitor oteže sa papirologijom za uknjižbu (ili katastar "ima vremena" iz bilo kog razloga), stan ne može da se proda. Ljudi koji kupuju za život najčešće ni ne razmišljaju o tome, jer niko ne očekuje da će hteti/morati da prodaje stan koji je tek kupio, ali život nosi iznenađenja, pa ovog ograničenja treba biti svestan.
Investicioni kupci možda požele brzo da prodaju stan, ali mogu da budu sprečeni u tome ako uknjižba kasni.
Ovu informaciju nisam dobio od notara ili advokata, tako da ne znam da li je zaista tačna, ali znamo da ljudi ne mogu da prodaju legalnu starogradnju koja nije uknjižena, tako bi trebalo da važe ista pravila i za novogradnju, jer prodaja od prvog vlasnika (ne investitora) drugom vlasniku je prodaja starogradnje, bar što se tiče države.
Moze za kes, ne moze na kredit.
 
Neuknjizena zgrada, pa tako i stan ne mogu da se prodaju, u pravom smislu reči, jer ne postoje u katastru. Trguje se nekim oblikom državine stana, ili kako se već zove. Možda i grešim, tako sam nešto shvatio.
 
Neuknjizena zgrada, pa tako i stan ne mogu da se prodaju, u pravom smislu reči, jer ne postoje u katastru. Trguje se nekim oblikom državine stana, ili kako se već zove. Možda i grešim, tako sam nešto shvatio.
Tako je. Ne postoji notar koji ce overiti taj ugovor. Toliko sam problema imao zbog ebenog katastra jer su bili spori sa upisivanjem. Notar tretira kao da niste vlasnik cak i sa svim ugovorima. Tako da postoji taj limbo momenat koji traje mesecima posle UD. POGOTOVO ako je veliki objekat. Meni je trebalo da se uknjizim 9 meseci u kompleksu od 190 stanova.
 
Поздрав свима,

Ево још неколико тема за коментарисање:

  • "У складу са одредбама Закона о планирању и изградњи и Закона о промету непокретности, Уговорне стране сагласно констатују да се земљиштем за редовну употребу сматра само земљиште под Објектом (у даљем тексту: Земљиште за редовну употребу).Купац ће, у складу са законом и претходним ставом, имати право власништва искључиво над делом земљишта за редовну употребу Објекта." Не бих реако да је ово сагласно са законом ?? То је случај само у лимитираном броју ситуација (када је власник земљшита држава, нпр). Замљиштем за редовну употребу објекта се редовно сматра земљиште под објектом и око објекта, а која је то површина око објекта потребна за његову редовну употребу се утврђује у посебном поступку. Ако неко има стручнији да прокоментарише ово било би добро.
  • "Приликoм прeдaje Непокретности у пoсeд Купцу, Угoвoрнe стрaнe ћe пoтписaти Зaписник o примoпрeдajи. Купац је дужан дa у зaписнику o примoпрeдajи истaкне свe примeдбe и уoчeнe нeдoстaткe, а Прoдaвaц je дужaн дa мeђусoбнo усaглaшeнe нeдoстaткe oтклoни у најкраћем рoку кojи je примeрeн зa ту врсту рaдoвa." Што се истицања примедаба при примопредаји тиче приликом саме примопредаје се могу истаћи једино недостаци који се у том моменту могу уочити, али не и сви евентуални. Постоји категорија скривених недостатака који се евентуално могу накнадно манифестовати, а за које закон прописује рокове у којима се може реаговати, тако да би требало ову одредбу и ограничити само на недостатке видљиве у тренутку примопредаје.
  • "Прoдaвaц сe oбaвeзуje дa након добијања позитивног Записника о извршеном техничком прегледу Објекта издатог од стране Кoмисиje зa тeхнички прeглeд, пoднeсe нaдлeжнoм oргaну зaхтeв зa издaвaњe Упoтрeбнe дoзвoлe." Ово "након добијања" је недефинисано и може да трајееее....
Поздрав
 
Je li neko od kreditnih kupaca, a da je na ovom chatu, potpisao predugovor, dao ucesce (navedeno kao kapara u predugovoru).. Sta ste odlucili?
 
Je li neko od kreditnih kupaca, a da je na ovom chatu, potpisao predugovor, dao ucesce (navedeno kao kapara u predugovoru).. Sta ste odlucili?
Jesam ja 😊

Stisnuo zube i prihvatio onako kako jeste. Moj advokat je pokušao da to izmeni, ali bezuspešno…
 
Poslednja izmena:
Je li neko od kreditnih kupaca, a da je na ovom chatu, potpisao predugovor, dao ucesce (navedeno kao kapara u predugovoru).. Sta ste odlucili?
Ja sam potpisao predugovor i dao kaparu jos u septembru 2022.

S obzirom da je u toku potpisivanje glavnih ugovora i placanje celih iznosa, nije mi uopste jasna dilema ovde i sta ima da se odluci.
 
Na RGZ-u ima podatak da je neko potpisao glavni ugovor još u januaru.
A verovatno će za februar i mart da izađe gomila ugovora...
Screenshot_20240315-143900_Chrome.jpg
 
Da, sa PDV. A izgleda da i parking mesto računaju u cenu.
 
Da, sa PDV. A izgleda da i parking mesto računaju u cenu.
Cenenekretnina skidaju parking mesto sa cene, ali to je uvek neka apriksimacija posto sa rgz-a mogu da skinu samo ukupnu vrednost ugovora.

U ovom primeru je ispalo da je garazno mesto 15.699
 
Poslednja izmena:
Dvosoban stan moze biti 2.300, 2.350 ili 2.400. Nema između. Pa računajte kombinacije :)
 
@Defke Na sajtu su radili neku aprokcimaciju, kao sto si rekao.
Ako je cena 2.350, onda je garaza oko 17k, a ako je 2.400, onda je 15k. Ja ne znam koje su cene garaza kod njih...
 
@Defke Na sajtu su radili neku aprokcimaciju, kao sto si rekao.
Ako je cena 2.350, onda je garaza oko 17k, a ako je 2.400, onda je 15k. Ja ne znam koje su cene garaza kod njih...
Jani pokusavam da vidim koja je aproksimacija :)

Garaze su valjda 11500, 12500 i 13500 + PDV za -3, -2, -1.
 
Vrh