Šta je novo?

Residence 7+, Zemun

Pozdrav,

Ja sam imao primopredaju stana 08.07. i nisam još podneo zahtev za povraćaj PDV-a. Na internetu sam našao informacije da "Rok za podnošenje zahteva za povraćaj PDV-a nije zakonom određen. Poželjno bi bilo predati zahtev Poreskoj upravi u roku od 30 dana od datuma primopredaje stana."

Da li mogu imati problema zato što je prošlo više od 30 dana? Ima li neko sličnih iskustava?

Hvala na odgovorima,
Ja sam predao zahtev sredinom jula, tj, tacno mesec dana od primopredaje. Za dopunu dokumentacije su me zvali negde krajem jula, i sad u cetvrtak dobio resenje i uplatu u petak. Recimo da je sve trajalo nekih mesec dana od podnosenja zahteva a dva meseca od primopredaje.
 
Pitanje za komsije koje su malo bolje upoznate sa racunima i porezom:
Na fiskalnom racunu imam iznos za stan, i imam iznos p-pdv stopa 10%,
Ako ja izracunam 10% od vrednosti stana, to se ne poklapa sa ovom brojkom za porez.

Da li je i kod ostalih tako?
 
Meni je sve ok izračunato. Nemoj računati 10% na bruto cenu (cenu pored stavke ,,stan” na računu). Porez je 10% na neto cenu i to u zbiru sa neto cenom čini bruto cenu za stan koju vidiš. Odnosno cenu sa računa gde ti je stavka ,,stan” podeli sa 1,1 i dobićeš cenu stana bez poreza.
 
Pitanje za komsije koje su malo bolje upoznate sa racunima i porezom:
Na fiskalnom racunu imam iznos za stan, i imam iznos p-pdv stopa 10%,
Ako ja izracunam 10% od vrednosti stana, to se ne poklapa sa ovom brojkom za porez.

Da li je i kod ostalih tako?
Data je ukupna cena stana, treba samo oduzeti pdv vrednost od toga pa izracunati 10% od toga.

Edit: komsa me pretekao :)
 
Pitanje za komsije koje su malo bolje upoznate sa racunima i porezom:
Na fiskalnom racunu imam iznos za stan, i imam iznos p-pdv stopa 10%,
Ako ja izracunam 10% od vrednosti stana, to se ne poklapa sa ovom brojkom za porez.

Da li je i kod ostalih tako?
Podeli krajnju cenu stana sa 1.1 i dobices iznos bez PDV-a.
 
Ja sam predao zahtev sredinom jula, tj, tacno mesec dana od primopredaje. Za dopunu dokumentacije su me zvali negde krajem jula, i sad u cetvrtak dobio resenje i uplatu u petak. Recimo da je sve trajalo nekih mesec dana od podnosenja zahteva a dva meseca od primopredaje.
Hvala na odgovoru !

Još samo par pitanja:
  1. Uverenje nadležnog odeljenja Uprave javnih prihoda da kupac nije obveznik poreza na imovinu fizičkih lica počev od 01. jula 2006. godine. Ukoliko je kupac imao prijavljeno prebivalište na teritoriji različitih opština, ovo uvernje mora pribaviti od svih opština. Da li se ovo uverenje može izvaditi u Beogradu i ako moje mesto prebivališta nije bilo nikada u Beogradu? Da li imaju povezan sistem ili se mora ići u matičnu opštinu?
  2. Uverenje o prebivalištu kupca počev od 01. jula 2006. godine. Ovo uverenje se izdaje u Ministarstvu unutrašnjih poslova u ulici Ljermontova broj 12a. Isto pitanje kao gore iznad. Da li mogu izvaditi u Ljermontovoj i ako nisam iz Beograda?
  3. Potvrda iz katastra da trenutno ne posedujete nepokretnost - Da li ovo mora? Negde piše da treba, a negde da ne treba.
 
Hvala na odgovoru !

Još samo par pitanja:
  1. Uverenje nadležnog odeljenja Uprave javnih prihoda da kupac nije obveznik poreza na imovinu fizičkih lica počev od 01. jula 2006. godine. Ukoliko je kupac imao prijavljeno prebivalište na teritoriji različitih opština, ovo uvernje mora pribaviti od svih opština. Da li se ovo uverenje može izvaditi u Beogradu i ako moje mesto prebivališta nije bilo nikada u Beogradu? Da li imaju povezan sistem ili se mora ići u matičnu opštinu?
  2. Uverenje o prebivalištu kupca počev od 01. jula 2006. godine. Ovo uverenje se izdaje u Ministarstvu unutrašnjih poslova u ulici Ljermontova broj 12a. Isto pitanje kao gore iznad. Da li mogu izvaditi u Ljermontovoj i ako nisam iz Beograda?
  3. Potvrda iz katastra da trenutno ne posedujete nepokretnost - Da li ovo mora? Negde piše da treba, a negde da ne treba.
1. Mora se ici u maticnu opstinu.
2. Ovo se moze u Ljermontovoj i ako niste iz Beograda.
3. Mislim da ovo ipak ne mora. Ja sam izvadio za sebe, za zenu nisam, i niko me nije zvao za dopunu. Doduse nisam jos ni dobio resenje.
 
Pitanje za komsije koje su malo bolje upoznate sa racunima i porezom:
Na fiskalnom racunu imam iznos za stan, i imam iznos p-pdv stopa 10%,
Ako ja izracunam 10% od vrednosti stana, to se ne poklapa sa ovom brojkom za porez.

Da li je i kod ostalih tako?
Iskreno se nadam da nemaš nikakve veze sa Matematičkim institutom SANU...
 
Hvala na odgovoru !

Još samo par pitanja:
  1. Uverenje nadležnog odeljenja Uprave javnih prihoda da kupac nije obveznik poreza na imovinu fizičkih lica počev od 01. jula 2006. godine. Ukoliko je kupac imao prijavljeno prebivalište na teritoriji različitih opština, ovo uvernje mora pribaviti od svih opština. Da li se ovo uverenje može izvaditi u Beogradu i ako moje mesto prebivališta nije bilo nikada u Beogradu? Da li imaju povezan sistem ili se mora ići u matičnu opštinu?
  2. Uverenje o prebivalištu kupca počev od 01. jula 2006. godine. Ovo uverenje se izdaje u Ministarstvu unutrašnjih poslova u ulici Ljermontova broj 12a. Isto pitanje kao gore iznad. Da li mogu izvaditi u Ljermontovoj i ako nisam iz Beograda?
  3. Potvrda iz katastra da trenutno ne posedujete nepokretnost - Da li ovo mora? Negde piše da treba, a negde da ne treba.
Ukoliko ste menjali prebivaliste jednom ili vise puta, potrebno je u Ljermontovoj izvaditi potvrdu o kretanju prebivalista. Ljermontova je trenutno izmestena u zgradu MUP-a Novi Beograd, kod opstine, zbog renoviranja. Naglasiti koja je svrha izdavanja potvrde tj zbog povrata PDVa za prvi stan.

Potvrdu o tome da niste poreski obveznik u periodu od 01.06.2006. do dana izdavanja potvrde, trazite u svim opstinama (poreska uprava za datu opstinu) u kojima ste imali prebivaliste. Ja sam menjao prebivaliste dva puta, pa sam morao da prilozim sve to.

Sto se tice potvrde iz katastra, mislim da to mogu da potrazuju po sluzbenoj duznosti i uglavnom se brzo resava. Meni su tako resili, nisam isao u katastar.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Coi
Ja sam hteo, ali nisam. Nisam mogao da čekam, pa sam uzeo SBB. Ali evo jedne korisne informacije ako neko od vas planira. U medjuvremenu sam se čuo sa čovekom sa kojim ugovaram pakete u Yettel-u i tada mi je rekao da je maksimum sto moze da mi da 11 meseci po 1 dinar. Tako da znate kad pregovarate. Mozda se nesto promenilo u medjuvremenu, ali ne verujem da je znacajno.
 
Hvala na odgovoru !

Još samo par pitanja:
  1. Uverenje nadležnog odeljenja Uprave javnih prihoda da kupac nije obveznik poreza na imovinu fizičkih lica počev od 01. jula 2006. godine. Ukoliko je kupac imao prijavljeno prebivalište na teritoriji različitih opština, ovo uvernje mora pribaviti od svih opština. Da li se ovo uverenje može izvaditi u Beogradu i ako moje mesto prebivališta nije bilo nikada u Beogradu? Da li imaju povezan sistem ili se mora ići u matičnu opštinu?
  2. Uverenje o prebivalištu kupca počev od 01. jula 2006. godine. Ovo uverenje se izdaje u Ministarstvu unutrašnjih poslova u ulici Ljermontova broj 12a. Isto pitanje kao gore iznad. Da li mogu izvaditi u Ljermontovoj i ako nisam iz Beograda?
  3. Potvrda iz katastra da trenutno ne posedujete nepokretnost - Da li ovo mora? Negde piše da treba, a negde da ne treba.
Ja nisam vadio nijedan od ovih dokumenata, niti Izvode iz maticne knjige, licne karte za clanove porodice.. samo zaokruzio na zahtevu za povracaj da Poreska pribavi sve sto je potrebno u moje ime.

Mesec dana je proslo od predaje dokumenata do resavanja zahteva, tako da to ne utice bitno ni na vreme do povracaja novca.
 
Ja nisam vadio nijedan od ovih dokumenata, niti Izvode iz maticne knjige, licne karte za clanove porodice.. samo zaokruzio na zahtevu za povracaj da Poreska pribavi sve sto je potrebno u moje ime.

Mesec dana je proslo od predaje dokumenata do resavanja zahteva, tako da to ne utice bitno ni na vreme do povracaja novca.
Nisam znao da postoji i ta opcija, ali to je onda super, mada ja sam skoro sve već povadio, nedostaje mi par dokumenata. Hvala na odgovoru svakako!
 
Ja nisam vadio nijedan od ovih dokumenata, niti Izvode iz maticne knjige, licne karte za clanove porodice.. samo zaokruzio na zahtevu za povracaj da Poreska pribavi sve sto je potrebno u moje ime.

Mesec dana je proslo od predaje dokumenata do resavanja zahteva, tako da to ne utice bitno ni na vreme do povracaja novca.

Na kom zahtevu se nalazi ta opcija da Poreska pribavi sve sto je potrebno?

I sta je potrebno od dokumentacije/obrazaca pribaviti u tom slucaju?
 
Sve je ovo lepo, ali mi nije jasno gde će ljudi da parkiraju kola kad uklone ova parkng mesta...
 
Na kom zahtevu se nalazi ta opcija da Poreska pribavi sve sto je potrebno?

I sta je potrebno od dokumentacije/obrazaca pribaviti u tom slucaju?
U pitanju je obrazac - Saglasnost za pribavljanje dokumenata oo sluzbenoj duznosti, koji se dobija na salteru u Poreskoj upravi u Cara Dusana 147.


Pogledajte spisak potrebne dokumentacije za povracaj, neko je kacio na prethodnim stranama, a moze vam poslati i advokat.
Sve sto je ovelezeno zvezdicom, ne mora se vaditi.

Koliko se secam, potrebno je doneti izjavu overenu kod notara da se kupuje prvi stan, potvrda banke o prenosu sredstava, kopija kartice banke gde se vidi ziro racun i dokumentacija koju smo dobili od advokata/Konze - Ugovor, potvrda da je isplacen stan, fiskalni racun..
U principu samo se ide kod notara, eventualno u banku ako vec nemate potvrde o prenosu.
 
U pitanju je obrazac - Saglasnost za pribavljanje dokumenata oo sluzbenoj duznosti, koji se dobija na salteru u Poreskoj upravi u Cara Dusana 147.


Pogledajte spisak potrebne dokumentacije za povracaj, neko je kacio na prethodnim stranama, a moze vam poslati i advokat.
Sve sto je ovelezeno zvezdicom, ne mora se vaditi.

Koliko se secam, potrebno je doneti izjavu overenu kod notara da se kupuje prvi stan, potvrda banke o prenosu sredstava, kopija kartice banke gde se vidi ziro racun i dokumentacija koju smo dobili od advokata/Konze - Ugovor, potvrda da je isplacen stan, fiskalni racun..
U principu samo se ide kod notara, eventualno u banku ako vec nemate potvrde o prenosu.
Hvala!
 
Da li je nekome do sada javljeno da moze da se prijavi na EPS, ili da je dobio racun za infostan? Kad li mozemo da ocekujemo to, da ne bude iznenadjenja i sokova kad racuni pocnu da stizu....
 
Ako ima komša iz ulaza 38B, jedno pitanje.... Da li vam radi interfon panel? Ili sam ja izolovan baksuz?
 
Jel moze da se udje u proces promene prebivalista nakon sto se podnese povracaj za pdv. Da ne bude problem jer je podnet zahtev sa jednom licnom kartom i adresom a u medjuvremenu se dobije druga LK i adresa?
 
Jel moze da se udje u proces promene prebivalista nakon sto se podnese povracaj za pdv. Da ne bude problem jer je podnet zahtev sa jednom licnom kartom i adresom a u medjuvremenu se dobije druga LK i adresa?
Ja sam promenio prebivaliste i prijavio porez na imovinu, a podneo sam zahtev pre toga (jos nisam dobio resenje).
 
Vrh