Šta je novo?

Rekonstrukcija Trga Nikole Pašića

Imao je 'neto pozitivan efekat po Srbiju': ukidanje Srbije (komunisti je, kakvi su da su, ipak obnovili, kakvu takvu).
 
Ćuti bolan, vidiš da bi bilo bolje da smo bili pod SSSR čizmom.

Volim to kad ljudi iz potpuno drugog doba i potpuno drugih perspektiva sa potpuno drugim parametrima hoće decidno i precizno da izmere i presude da li je neko doba, sistem ili društvo bilo dobro ili loše, tj. jel bilo za ovu trunku dobro ili za onu trunku lošije. Još kad sve to posmatraju kroz politički obojena sočiva (kepitalizm gud, soušlizm ivl), pa to je recept za mnogobrojne dogodovštine.
 
Screenshot_20210825-213024_Instagram.jpg
 
Често се ствари објективније посматрају коад ниси директан учесник. Из данашње перспективе,сваки аспект СФРЈ, осим можда нужне урбанизације и решавања стамбеног питања великог броја грађана, био је негативан за Србију.
 
Исто се може рећи и за Краљевину Југославију.
 
Нажалост, да. Можда чак и највише у том периоду.
 
Nije bitna samo ideologija i državno uređenje koju neki narod praktikuje, nego su bitne i karakteristike tog naroda. Nekim uspešnim narodima da se danas nametne socijalizam, opet bi bili, ako ne 100,00% uspešni kao sad, onda 90%. A nekim narodima da daš čist kapitalizam, opet bi nastavili da žive u blatu.

Primera radi, jednim Čečenima koji god model uređenja da daš, oni će nastaviti da žive kao zatucano pleme. Slušao sam u jednom dokumentarcu, iskopaću ovih dana, kako je svojevremeno čak i neki baja u srednjem veku što je bio objedinio sva ta plemena i pokušao da napravi neku zemljicu, sam bio rekao da su nacija bandita i razbojnika i da ne može ništa da uradi s takvim ljudima. Prosto ne ide, takav im mentalitet. A ni geografija im ne ide na ruku.
Namerno sam uzeo njih kao ekstreman primer radi lakše ilustracije. A i zato što se setih toga što je njihov sopstveni vođa bio priznao da su nemogući.

Elem, nisu Srbi jedini koji su izvrteli nekoliko ideologija i uređenja a opet u svima živeli relativno isto - skromno, na ovaj ili onaj način.


Da naglasim, pred potencijalna cepidlačenja - ovim ne pokušavam da kažem da ideologija i uređenje nisu bitni. Nego da nisu jedini faktor koji će odrediti uspešnost i kvalitet neke države i naroda. Mentalitet, geografija, istorija, klima, kao i prijatelji i neprijatelji izvan granica... su takođe izuzetno bitni faktori u oblikovanju svakog društva.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874688#p874688:3129rn6q je napisao(la):
Vondarkhol » Сре Авг 25, 2021 9:39 pm[/url]":3129rn6q]Често се ствари објективније посматрају коад ниси директан учесник. Из данашње перспективе,сваки аспект СФРЈ, осим можда нужне урбанизације и решавања стамбеног питања великог броја грађана, био је негативан за Србију.

Урбанизације са циљем нестајања села и самодовољног, данас би рекли хипер - одрживог начина живота, сеоске културе и обичаја, забране пројектовања кућа у српским стиловима све до краја 80их, болести које су последица загађених индустријских градова, потпуно другачији начин исхране чије последице по здравље трају и данас, нико више и не зна како је изгледала традиционална исхрана, а не би препознали ни један назив старих јела...

Данас сви имају слику села као депресивног места, са мало људи, са лошом архитектуром и без културних догађаја, али тако није било до индустријске урбанизације. Села су исто што и град, само са много више природе између кућа ! А то је много здравије и - лепше!

И најзад данас се врши ревизија и оно мало добрих примера из тог несрећног доба, вртни изглед Пашићевог трга који је осамдесетих заменио мегаломанску празнину плочника, сада хоће да уклоне и врате плочник !
 
Stojčić je za ovu godinu najavio rekonstrukciju ovog trga uz zadržavanje postojeće fontane.
 
Ne slažem se baš.

Evo prekjuče sam prošao kroz Pašićev trg. U sve gorem stanju je. Ploče fontane su popucale i odlepile se na jedno 30% površina spojeva. Žardinjerama otpadaju betonske obloge i klupe. Pločice su popucale i oronule. Osvetljenje spomenika radi na pola. Stubići na ''špicu'' raspad a male žardinjerice (veličine stubića) se bukvalno dezintegrišu.

Mogu da razumem da neko kaže ''ne d'o Bog da SNS radi neku rekonstrukciju'' ili ''da bog da ti SNS renovirao stan!'' :LOL:
Ali da je trg u sve lošijem stanju, to je neosporiva činjenica. I svakim danom, rekonstrukcija će mu biti sve hitnija i potrebnija.

Ovih dana kad budem prolazio opet, uslikaću pa da se lepo vidi sve u detalje.
 
Ne slažem se baš.

Evo prekjuče sam prošao kroz Pašićev trg. U sve gorem stanju je. Ploče fontane su popucale i odlepile se na jedno 30% površina spojeva. Žardinjerama otpadaju betonske obloge i klupe. Pločice su popucale i oronule. Osvetljenje spomenika radi na pola. Stubići na ''špicu'' raspad a male žardinjerice (veličine stubića) se bukvalno dezintegrišu.

Mogu da razumem da neko kaže ''ne d'o Bog da SNS radi neku rekonstrukciju'' ili ''da bog da ti SNS renovirao stan!'' :LOL:
Ali da je trg u sve lošijem stanju, to je neosporiva činjenica. I svakim danom, rekonstrukcija će mu biti sve hitnija i potrebnija.

Ovih dana kad budem prolazio opet, uslikaću pa da se lepo vidi sve u detalje.
Više govori to što si uspeo da upadneš u njihovu mašineriju, gde oni ništa ne rade na nekom delu grada ili objektu (ne održavaju), pa onda ti (mislim uopšteno na bilo kog građanina) onda sam počneš da ih "moliš" da nešto rekonstruišu ili sruše neki objekat i grade nešto novo. Sličan princip i sa gradskim prevozom.
 
Ali ja ne vidim šta je to mogla gradska uprava da uradi ili ne uradi pa da spreči da se završne betonske obloge (ne znam kako bolje da to nazovem) na žardinjerama-zidovima ne odvaljuju posle kolko beše - pola veka? Isto tako, ne vidim šta su mogli da rade sa crvenim pločicama koje su popucale i propale čak i u onom delu gde kola ne zalaze. Ili sa manjim stubićima i žardinjerama (onim crvenim) koji se bukvalno dezintegrišu.

Neko bi sad na ovo mogao da napiše ''pa trebalo je da ih zamene kako se jedno po jedno pokvari ili okloca''. Pa dobro da, ali to bi onda opet bio neki vidi mini-rekonstrukcije, zar ne? Opet je neka renovacija, neki radovi, zar ne...

Po mom mišljenju, jedino što je tu zamenljivo i rešivo sada i ovde, jeste osvetljenje i stanje spomenika Pašiću. Sve ovo ostalo... pa ne propada zato što ga neko čuka ili gradska uprava zapostavlja, nego prosto zato što ima pola veka i svakom materijalu dođe vreme za zamenu. A neke stvari tamo kao da su pravljene izostavljajući iz vida da će jednog dana morati da se menjaju.
 
Постоји нешто што се зове текуће одржавање. То би подразумевало да по љушћењу тераце на великим жардињерама, као и при шкрабању истих, изврши обнова. Исто и за плоче, могу да се пресложе, као што су скоро преслагане по Дорћолу. Проблем је што власт неће да се бави текућим одржавањем, већ жели да мења целокупно уређење простора.
 
Da ali šta kad na površini od nekoliko ara imaš grupice popucalih pločica na 10 mesta? Pa naravno da je moguće zameniti ih, ali znači to opet iziskuje i postaje neka vrsta mini-rekonstrukcije, jer bi nemali delovi platoa bili zatvoreni za promet.

Takođe, ne znam da li ste videli ali spojevi na pločama fontane pucaju i dezintegrišu se isto kao i crveni stubići i male žardinjere. Pogotovu vertikalni ili spojevi pod 90' stepeni. Ja se u te radove ne razumem, ali ne vidim situaciju u kojoj se celoj fontani menjaju i obnavljaju svi ti spojevi, a da se ceo ili makar deo prostora oko fontane (koji na jednoj deonici i nije baš prostran) ne zatvori i da to opet ne bude mini-rekonstrukcija.

I opet, ja ne znam kako su originalni projektanti mislili da se održavaju oni crveni stubići i žardinjerice kod pešačkih prelaza. Pošto se bukvalno dezintegrišu, erodiraju. Osim vađenja i kompletne zamene, ja ne vidim način da se to reši. Eventualno ako postoje neka vezivna sredstva pa da se uvalja drobljeni crveni kamen ili nešto pa se nalepi na to i oblikuje, odnosno nadogradi da bude kao pre. Ne znam, nagađam, ne razumem se u to ali znam da danas postoji sve i svašta od metoda.

Ali sve u svemu, obrni okreni, sve se svodi na rekonstrukcije. Jedina je razlika da li bi ih bilo 20 mini-rekonstrukcija i tako svake godine (dok se ceo ogroman prostor ne sredi) ili jedna velika.
 
Poslednja izmena:
Цео трг се пресложи, попуцале плоче се замене. Није то никаква мудрост, али треба неко да изда налог за то. Али то онда нема пропагандну функцију.
 
Али то није оно што се планира. Идеја је била да се све измени, и фонтана замени за патерну.
 
Ali sve u svemu, obrni okreni, sve se svodi na rekonstrukcije. Jedina je razlika da li bi ih bilo 20 mini-rekonstrukcija i tako svake godine (dok se ceo ogroman prostor ne sredi) ili jedna velika.
Zamislimo ovakvu situaciju. Pukne par behaton kocki nakon X godina. Niko to ne dira nego priča kako ne treba ništa dirati, jer će sutra da pukne na drugom mestu, preksutra na trećem... Jedino logično rešenje je da se sačeka da prostor toliko propadne da je na kraju najisplativije da se ceo prostor rekonstruiše. Kome je sve ovo logično?
 
Ma ne vredi, redovno održavanje ne postoji kao pojam kod većine ljudi u Srbiji. Dosta ljudi ne održava sopstvene kuće/stanove, a kamoli da misle o javnim površinama. Mene jedino čudi da tako nešto čujem od Bendera...

Mislim da je najbolja analogija sa automobilima. Postoji mali i veliki servis i zna se kad se koji radi. Pa ti možeš da ne radiš ni jedan i motor ode za tri, četiri godine, pa moraš nova kola da kupiš. Čak i da imaš para za tako nešto i dalje je glupo.

@Bender Rodriguez
Da ostanemo na kolima, ploče su kao ulje, dakle pucaće i odrediš na koliko ćeš da ih menjaš. Ne moraš jednu po jednu, ali na primer jednom godišnje. Male žardinjere su potrošna roba, kao filteri za klimu. To ima rok trajanja i menja se. A što se tiče fontane i velikih žardonjera, to se po potrebi popravlja, uz redovnu inspekciju, dakle potreban je "servis", da se proveri stanje, pa makar sve bilo u redu. Razlog što se malter sa velikih žardinjera ogulio i što ploče otpadaju sa fontane je vlaga, što iznutra koja prodire kroz neku rupu na hidroizolaciji, što spolja kroz pukotine koje nisu sanirane, pa se još i ledi zimi i širi iznutra. Da se ovo na vreme utvrdilo nadzorom, moglo je u startu biti sanirano za x puta manje para nego sad.

Naravno, kod nas se ne radi ovakav nadzor za mnogo bitnije (opasne po život) stvari, a kamoli za fontanu na trgu, ali tako bi to trebalo da izgleda da neko racionalno upravlja našim parama.
 
Vrh