Šta je novo?

Regionalna infrastruktura i autoputevi

Položaj tunela "Hranjen" iz gornjeg posta.

ggg.jpg
 
Evo i kako to izgleda na OpenStreetMaps, tunel je pod construtction, a ostatak trase Hrenovica-Višegrad pod proposed atributom.
hranjencc.jpeg

I detaljno tunel Hranjen.
tunel cc.jpeg
 
Da, jer se ovim putem zaobilazi planina Romanija. Onda će iz Bg biti sigurno lakše ići Milošem Velikim, pa preko Užica, Višegrada. Ne znam kako će biti kad se izgradi Ru-Ša-Lo, možda opet bude malo brže tim putem, pa na Vlasenicu, Sokolac i preko Romanije.
 
Jedan lep video deonice Počitelj-Zvirovići sa pogledom na prelepi kanjon reke Neretve i most. Na 1.30 se vidi ukrštanje sa Jadransko-Jonskim autoputem koji je u planu.

 
Par snimaka sa koridora 5C u Bosni. Prva dva su sa dela severno od Zenice dok je treći snimak mosta kod Počitelja. Most je nedavno spojen a pojavile su se vesti da je most napukao mada nikakvih konkretnih informacija nema.
Koridor 5C će biti uživanje za vožnju kada se kompletno završi što se može videti i na ovim snimcima. Inače, ne mogu a da se ne otmem utisku da autoput na mestima izgleda jako jeftino. Od ovih petlji gde izgleda kao da se na autoput izlazi maltene pod pravim uglom, kružnih tokova pre naplatnih rampi gde se možeš vratiti nazad bez da prolaziš kroz naplatnu rampu pa do kosina. U poređenju sa ovim naša deonica Pakovraće-Požega izgleda daleko kvalitetnije.



 

Ovo je zanimljiv putni pravac za one koji idu ka jonskoj obali.

Krajem jula sam išao na Krf i prošao sam, doduše po mraku, pored ove deonice koja se gradi. Sadašnji put je krš. ali kad se izgradi, ovo će biti dobra alternativa, posebno imajući u vidu da posle Medžitlije, u Grčkoj je ili brza saobraćajnica ili auto-put sve do Kozanija, odnsono do Egnatia Odos auto-puta.
 
Vezano za region, kada sam išao od Krfa do Halkidikija, svratio sam do Meteora i primetio auto-put u izgradnji. To je koliko sada vidim, pravac koji ide od Egnatia Odos, bliz Janjine (možda negde kod Mecova) do Lamie, i prolazi pored Meteora, odnosno grada Kalampaka. Oznaka je A3: https://en.wikipedia.org/wiki/Central_Greece_Motorway

Ono što je dodatno zanimljivo to je da Grci planiraju spajanje dela Medžitlija - Kozani auto-putem u celosti (trenutno je samo jedan, ali dobar deo), ali i ceo put od Evzonija do Egnatia Odos. Ovo sada ne smatraju ni delimično autoputem iz nekog razloga.
Greekmotorways2017_2.jpg
 
To je koliko sada vidim, pravac koji ide od Egnatia Odos, bliz Janjine (možda negde kod Mecova) do Lamie, i prolazi pored Meteora, odnosno grada Kalampaka.
Uključenje na Egnatia Odos će biti između Grevene i Mecova, bliže Greveni. Ima ucrtana trasa na OSM.
 
Zanimljiv video planiranih autoputeva i brzih puteva kod komšija. Ako je verovati autoru planira se brzi put do Iloka. Uz povećanje obima saobraćaja i planirani novi most preko dunava kod B. Palanke da li se i kod nas planira neka alternativa A3?

 
Ово више стављам због успоредбе мостова, овај је 3300м преко Волге. Иначе до краја године завршавају 800 км аутопута Москва-Казањ!
 
Zanimljiv video planiranih autoputeva i brzih puteva kod komšija. Ako je verovati autoru planira se brzi put do Iloka. Uz povećanje obima saobraćaja i planirani novi most preko dunava kod B. Palanke da li se i kod nas planira neka alternativa A3?

Ovo do Iloka obećavaju već godinama,a nisu ni mrdnuli dalje od Suhopolja,2018.-19. su najavljivali početak radova do Slatine,ali ni lopatu nisu zabili.
 
Vrh