JKP „Gradska čistoća“ najavljuje instalaciju specijalnih kanti za otpatke
Kante za reciklažu uskoro u svim opštinama
Autor: B.Gigović | Foto:M. Jošida | 08.03.2009. - 00:01
Iako gotovo sve evropske metropole već godinama odvajaju različite otpatke u posebne kontejnere, Beograd i te kako zaostaje za njima. Uskoro će, međutim, sve beogradske opštine, kako najavljuju iz JKP „Gradska čistoća“, dobiti podzemne kontejnere, ali i one za papir, staklo, metal i PET ambalažu.
Ipak, kako u nekim beogradskim opštinama već postoje kontejneri za PET ambalažu, dešava se da se oni mesecima ne prazne. To je slučaj sa opštinom Borča u kojoj ovi kontejneri nisu ispražnjeni od Nove godine. Tako su građani primorani da plastične flaše odlažu na obližnju poljanu. U „Gradskoj čistoći“ kažu da su upoznati s ovim problemom, ali da oni nisu nadležni za pražnjenje ovih kontejnera.
– Kontejnere u naselju Borča nije postavilo naše preduzeće, već privatno „Belmos“. Ovo preduzeće je svoje kontejnere za PET ambalažu postavilo pored naših kontejnera za odlaganje kućnog smeća. Samim tim, njihovo pražnjenje nije u našoj nadležnosti. Zato njihovo „održavanje“, odnosno pražnjenje, stvara probleme kako građanima, tako i nama – kažu u ovom beogradskom preduzeću, i dodaju da su se oni u saradnji sa opštinom Palilula tim povodom obratili komunalnoj inspekciji i očekuju da će slučaj uskoro biti rešen.
Kako u petak nismo uspeli da stupimo u kontakt sa preduzećem „Belmos“, tako nismo ni saznali da li će oni uskoro rešiti ovaj problem, ali ni zašto su dopustili da do ovoga uopšte i dođe. Međutim, pred zatvaranje ovog broja dobili smo informaciju da su kontejneri za PET ambalažu na čitavoj teritoriji Palilule očišćeni krajem nedelje – tri meseca posle poslednjeg pražnjenja.
I u opštini Novi Beograd već neko vreme postoje kontejneri za PET ambalažu, koji se prazne posebnim vozilima. Naime, na ovoj opštini je JKP „Gradska čistoća“ postavilo čak 126 kontejnera za PET ambalažu.
– Da bi bilo koji vid reciklaže i iskorišćavanja smeća u potpunosti zaživeo, neophodno je konstantno apelovati na sugrađane, jer je svest o ovom problemu kod nas, nažalost, na veoma niskom nivou. Zato JKP „Gradska čistoća“ planira i sprovođenje edukacije naših sugrađana u cilju efikasnijeg sprovođenja samog projekta – kažu iz „Gradske čistoće“.
Međutim, još jedna opština na teritoriji Beograda je počela da razmišlja i razvija strategiju upravljanja otpadom. Opština Vračar još prošle godine počela je sa izradom strategije o upravljanju otpadom, a kako je za „Blic nedelje“ potvrdio predsednik ove opštine Branimir Kuzmanović, Vračarci bi ovakve kontejnere mogli da dobiju početkom aprila.
– U decembru nam je propao jedan tender, pa ćemo novi uskoro organizovati. Nadamo se da ćemo do aprila Vračarcima obezbediti kontejnere za PET, papir i staklo – kaže za „Blic nedelje“ Kuzmanović.
Da bi sve opštine uskoro trebalo da dobiju kontejnere u kojima se posebno razvrstavaju papir, PET i staklo, potvrdila je i Jelena Kiš iz NVO „Recan“. Ona kaže da je prestonica veliki „potrošač“ , a samim tim i veliki generator sekundarnih sirovina.
– Samo u Beogradu i okolini je tokom prošlog leta (jun, jul i avgust) sakupljeno više od 37 tona limenki. Međutim, kod nas još ne postoji nacionalni sistem za selekciju otpada, pa tako i većina građana još nema šansu da pokaže spremnost za odvajanje otpada – kaže Jelena Kiš iz „Recana“.
Kako bi se podigla ekološka svest u glavnom gradu, JKP „Gradska čistoća“ najavljuje da će uskoro početi akcija postavljanja kontejnera za reciklažni otpad. Trenutno se vrše analize i identifikacija lokacija na kojima će kontejneri za staklo, papir, metal i PET ambalažu biti postavljani.
– Čim se završe sve neophodne analize, krenućemo sa postavljanjem ovih kontejnera, a cilj nam je da ovom akcijom obuhvatimo što veći broj lokacija na teritoriji čitavog grada – kažu iz JKP „Gradska čistoća“, i dodaju da će osim ove akcije u narednom periodu paralelno početi i sprovođenje projekta izgradnje podzemnih kontejnera u centralnim gradskim opštinama.
Naime, to je prvi put da se ovakva vrsta kontejnera pojavljuje u našoj zemlji, a od podzemnih instalacija u Beogradu i njihove gustine zavisi i odgovor na pitanje da li će svi podzemni kontejneri biti prilagođeni separaciji smeća s obzirom na to da su oni većeg kapaciteta.
– Prednost ovakvih kontejnera je brže i lakše odvoženje smeća, a njihovom ugradnjom smanjila bi se i površina koju su nekada zauzimali klasični kontejneri – kažu u ovom preduzeću.
U podzemne kontejnere može da stane i do pet kubnih metara smeća, a sami kontejneri biće smešteni u betonskim koritima ispod zemlje. Trenutno se vrše ispitivanja 30 lokacija na kojima bi mogli biti postavljeni ovi kontejneri. Ukoliko sve bude teklo po planu, u aprilu bi na teritorijama opština Vračar, Stari grad i Savski venac trebalo da počne njihovo postavljanje.
Izvor: Blic
http://www.blic.rs/beograd.php?id=82486