Šta je novo?

Reciklaža

MindWind":16k6zd1b je napisao(la):
Jedino što ne kapiram je što nisu stavili i kontejner za staklo. Inače, koliko sam mogao da vidim, u kontejneru za metal kod mene u naselju ima i nekih plastičnih i staklenih flaša... Stvarno su mogli da bar zalepe neke instrukcije šta u te kontejnere ide... Bar oni ne smrde i ljudi koji su već voljni da recikliraju mogli bi da se informišu tu kako da ih koriste. Ako ništa drugo, mogli bi da ubace neki pamflet uz račun za infostan. Ovako samo najveći entuzijasti koji se baš baš potrude da saznaju šta i gde treba da bacaju neće grešiti, pa se efekat postavljanja smanjuje.
Da, odprilike je sve rečeno. I ja sam saznao šta znači "M-E-T" tek kad sam provirio u kontejner :) ... tako se ne piše reč "staklo".

Mislim da se trenutno kod nas staklo ne reciklira.
Sećam se da je bila neka priča zašto se u fabrici u Paraćinu ne obrađuje staro staklo....
 
Ima onaj super crtać kad pri gašenju požara jedan lik kaže: "b-e-n-z-i-n, hmmh, baš čudan način da se napiše voda.." :D :D
 
Kontejneri u bloku 63:

Ubacivanje sa ulične strane(kao i svugde do sada)
s5009713.jpg


Pogledao sam da li mogu da se podignu poklopci sa svih strana i - mogu!:shok:
Mogu zato što je već razvaljena bravica koja služi za zaključavanje!!!
Bravica na poklopcu(zaključana, ali džabe!):
s5009712.jpg


Vidi se var na kontejneru gde je bio grugi deo bravice koji je razvaljen:
s5009711.jpg


Ali nekome ni to nije bilo dovoljno:
s5009710.jpg


:bash::bash::bash:

Ako je uopšte i bitno, bilo je po malo otpada u sva tri kontejnera.
 
Imbecili :bash:...

Stvarno ne razumem šta ti pojedinci vide u tome... Da li misle da time bilo ko dobija? U krajnjem slučaju, samo dovode do toga da firme u Srbiji troše više para i resursa, jer će veći deo materijala morati da se uzme kao nov, ili da se uveze odnekud, umesto da se koriste reciklirani... Drugo je to što, na dalje staze, ima uticaj na prirodu... Neki očigledno ne umeju/žele da razmišljaju pre nego što učine nešto.

A sad odoh da bacim sortirano đubre u te kontejnere...
 
stefan23":vsfhpbsk je napisao(la):
Јуче сам пролазио кроз Гандијеву (део до Саве) и сва 3 контејнера су овко оштећена. Мислим да то није дело неког вандала већ непажљивих радника Градске чистоће - бравице треба да се откључају пре него што се контејнер подигне на камион како би машина могла да га отвори. Пошто их ови нису откључали - машина је покривила поклопце и сломила браве. Мислим - треба много снаге и лупњаве да се разбију 3 контејнера а да нико не позове полицију.
 
I ja sam do sada bezbroj puta video radnike cistoce koji bacaju te kontejnere. Kada su svojevremeno u Beogradu bili postavljeni plasticni kontejneri, dobrom delu su bili odvaljeni poklopci. Uprava gradske cistoce je za to okrivila nesavesne gradjane ali sam licno nekoliko puta video djubretare da odvaljuju poklopce kako bi lakse ispraznili kontejnere. Da se ne muce.
 
To su isti radnici gradske cistoce koji kada podignu kontejner prosipaju djubre po ulici (video ja licno u Milana Rakica, dok su jos bili svugde oni stari kontejneri) a onda ne nadju za shodno da sve to i pokupe (pokupili su ako se dobro secam mozda 2-3 najvece stvari koje su ispale, iza njih je ostao haos od papirica, novina, kutijica i sl.). Tako da ne cudi...
 
Kod mene u kraju su baš neki fini momci iz gradske čistoće, Uvek sve lepo pokupe za sobom i stvarno nemam nikakvu zamerku na njih, čak su mi dali jednom da se vozim na onom zadnjem delu kamiončeta (moja želja od malih nogu) nekih 50 metara od jednog do drugog kontejnera.

Evo baš juče je jedan dečko iz čistoće, skoro pola sata skupljao otpalo lišće na jednom delu ulice iako je vetar prkosio njegovim naporima, ali je na kraju sve lepo pohvatio.

Mislim, čisto da se zna da ima i onih koji stvarno savesno rade svoj posao (mislim da su u većini).
 
Naravno da ima, inace bi ceo grad bio deponija :) nego kazem ima i drugih "primera" i to i ne zanemarljivom broju. To je generalno problem sa sluzbama kod nas, nivo usluge zavisi od licne predispozicije zaposlenog.
 
А зна ли се када ће се поставити контејнери за рециклажу стакла?
 
New Envion Facility Turns Plastic Waste into $10/Barrel Fuel
by Ariel Schwartz, 09/16/09

envion.jpg


What if we could turn all the plastic waste we create on a daily basis into fuel to power our cars? A Washington, DC-based company called Envion claims it can do just that with a process that turns plastic into an oil-like fuel for just $10 per barrel. According to Envion, the resulting fuel can be blended with other components and used as either gasoline or diesel.

envion1.jpg


Envion makes its plastic-to-oil conversion by heating up plastic to a pre-set temperature using infra-red energy. The process removes hydrocarbons without the use of a catalyst, resulting in a net gain of captured energy–82% of all material that goes in is transformed into fuel. In the past, attempts to turn plastic into fuel have resulted in a net loss of energy.

Each Envion machine can process up to 10,000 tons of plastic waste each year (including bottle caps) and produce three to five barrels of fuel per ton with a total electricity cost of 7 to 12 cents per gallon.

We’ll find out soon whether Envion’s process works as well as the company claims — the $5 million inaugural plastic-to-fuel plant opened today in Washington, DC, and an undisclosed company has already agreed to buy Envion’s product to blend into vehicle fuel.

Izvor: Inhabitat
http://www.inhabitat.com/2009/09/16/new-envion-facility-turns-plastic-waste-into-10barrel-fuel/
 
Volkswagen ima vrlo interesantnu kampanju pod nazivom "fun theory" http://www.thefuntheory.com

Koncept kampanje je vrlo jednostavan, promeniti uređaj koji svakodnevno koristimo da bude zabavan za upotrebu kako bi se ponašali energetski efikasnije.

Evo poslednje kreacije

[video]http://www.youtube.com/watch?v=zSiHjMU-MUo[/video]


Inače, ova kanta mi je dala jednu ideju za akciju, koju mislim da je lako sprovesti. Republička vlada prvo donese neki okvir o reciklaži staklenih i pet flaša kao i limenki, gde bi se stvorio neki okvir za nadoknadu ukoliko kupac istu preda na određeno mesto (kao što je na primer ova kanta). Potom gradska vlast raspiše propis po kome prodavnice koje imaju preko 200 metara kvadratnih prostora moraju da instaliraju takav aparat i ljudi bi verovatno za određenu nadoknadu (po meni ne mora da bude ni novčana, već npr. običan privezak kompanije koja bi verovatno sponzorisala taj aparat, recimo apatinska pivara ima reklamu na njemu i kao nagradu za 10 flaša automat izbaci privezak za ključeve ili nešto smešno male vrednosti, ali simpatično).
 
Dobra ideja shmeksi! :kk:
Za 3,4 godine će se verovatno to i dogoditi, cenim da ćemo morati da poštujemo neke evropske standarde što se tiče reciklaže i ekologije. :)
 
San Francisco Implements Nation’s First Mandatory Composting Law
by Ariel Schwartz, 10/22/09

san-francisco-compost1.jpg


San Francisco already diverts over 72% of its waste from landfills thanks to rigorous recycling efforts, and now the city is set to cut down on trash even more with the country’s first mandatory composting law, which took effect yesterday. Residents and businesses now have six weeks to start composting food waste, plant trimmings, and other items. Needless to say we’re thrilled by this initiative, and we invite everyone to join us as we chat with Mayor Gavin Newsom about it next Wednesday in our final Green Talks webcast!

mayor-newsom-1.jpg


SF Mayor Gavin Newsom signed the initiative in June 2009

Mayor Newsom signed the nation’s first mandatory composting law last June, and now that the law is in effect, San Francisco residents can expect to see big green composting bins popping up alongside the black trash bins and blue recycling containers. Many residents have used the green bins for years, but the new law has seen demand for the composting containers skyrocket, with city waste collection companies delivering over 100 per day.

For most residents, the fee for neglecting the compost ordinance will be small –there is a $100 cap for homes and businesses that generate less than one cubic yard of trash each week–but San Franciscans are generally excited about the new law.

If all recyclables and compostables are diverted from landfills, San Francisco could up its recycling rate to 90%. That’s impressive enough, but Mayor Gavin Newsom hopes that the law could push the city to eliminate all landfill waste by 2020. Don’t miss out as we interview Mayor Newsom about this exciting initiative next Wednesday for the final MUST SEE installment of our Green Talks series!

Izvor: Inhabitat
http://www.inhabitat.com/2009/10/22...ns-first-mandatory-composting-law/#more-68069

Šta mi čekamo: hiljade i hiljade tona sirovina nas čekaju.
 
SF kasni poveliko :p u Torontu postoji tzv. "green bin" (za organske otpatke) vec godinama. Svake nedelje se skuplja "green bin", a svake druge djubre za reciklazu i "obicno" djubre (jedne nedelje jedno, drugo drugo). To su uveli nakon sto su sve deponije u blizini Toronta bile popunjene, pa je grad morao da salje djubre u Micigen (Detroit - jedna velika deponija :p) sto je bilo dosta skuplje.
 
U SF su Imali odavno zelene dumpstere, samo sto je bilo ko je hteo, a od skoro svako mora po zakonu...
 
prošao sam pored one reciklažne ptice ispred opštine vračar večeras. izgleda da su joj svi otvori zaglavljeni a pored nje leže najlonske kese sa praznim konzervama :violina:
 
Pitam li se koja li je situacija sa onim solarnim panelima na vrhu zgrade sto pukose 200-300 hiljada eura za njih :bash:
 
http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=873424

Društvo | ponedeljak 7.07.2014 | 09:35
Nova reciklažna ostrva u Beogradu
Izvor: Tanjug

Beograd -- Javno komunalno preduzeće "Gradska čistoća" je postavilo 52 potpuno nova kontejnera u sklopu 15 reciklažnih ostrva, saopštilo je danas to preduzeće.

Reciklažna ostrva se sastoje od tri ili četiri tipska kontejnera namenjena odlaganju različite vrste reciklabila.

Od ukupno 15 novih reciklažnih ostrva, na osam lokacija u Beogradu postavljena su po tri kontejnera od kojih je plavi za odlaganje papira, žuti za odlaganje plastične ambalaže, a crni za odlaganje metalne ambalaže.

Na preostalih sedam lokacija, pored tri tipska kontejnera, postavljen je i dodatni zeleni kontejner za odlaganje stakla.

Svi novi kontejneri imaju i otvore sa strane kako bi sugradjani sa invaliditetom mogli nesmetano da ih koriste.

Ta nova reciklažna ostrva postavljena su u ulicama Nehruova, Gandijeva, Dr. Ivana Ribara, Antifašističke borbe, Vojislava Ilića, Južni Bulevar, Nikolaja Gogolja, Banijska, Džona Kenedija, Ilije Garašanina, Istočna kapija Beograda "Rudo", Vase Pelagića i Banjički Venac.


Cilj projekta postavljanja reciklažnih ostrva u Beogradu je uvodjenje evropskih standrada u rukovanju otpadom, kao i poboljšanje usluga koje "Gradska čistoća" pruža sugradjanima, rekao je v.d. direktora tog preduzeća Siniša Lazarević.

"Odvajanjem otpada po kategorijama učinićemo naš grad lepšom i ekološki zdravijom sredinom, a 'Gradska čistoća' će tokom 2014. godine obezbediti dovoljan broj tipskih kontejnera koji će biti rasporedjeni na teritoriji Beograda", najavio je Lazarević.

"Pored klasičnih reciklažnih ostrva oštećene podzemne kontejnere ćemo popraviti i to tako da će jedan broj tih kontejnera biti ubuduće namenjen odlaganju reciklabila", istakao je v. d. direktora "Gradske čistoće".

Lazarević je dodao da se trenutno radi na prepravci podzemnih kontejnera na dve lokacije - na uglu ulica Kneginje Zorke i Makenzijeve i u Višnjićevoj ulici.

JKP "Gradska čistoća" apeluje na sugradjane da čuvaju kontejnere, jer je za samo sedam dana jedan nov reciklažni kontejner za odlaganje plastike, koji se nalazio na Novom Beogradu, već oštećen u pokušaju da se nasilno otvori.

Gradska čistoća podseća da inventar tog preduzeća pripada svim Beogradjanima i da samo zajedničkim trudom možemo da ga očuvamo kako bi nam svima služio", navedeno je u saopštenju.



Baš juče sam primetio tri nova kontejnera u Nehruovoj u bloku 45, preko puta Doma zdravlja.

Poslednji put kada su bili postavljeni, pre nekoliko godina, imao sam utisak da ih ljudi zaista koriste - da donose i da sortiraju đubre - ali da, po običaju, sistem nije ispratio dobru volju...
 
Novi reciklažni kontejneri su "funkcionalno unapređeni": otvori za ubacivanje otpada su izgleda nešto veći nego na prethodnom modelu, i postavljeni sa obe strane poklopca, pa se otpad može ubacivati i sa strane ulice i sa strane trotoara.
 
Ja sam kolima stao sa strane kontejnera koja je okrenuta ulici u 45 i imam problem sa tim sto na istim nije i napisano ili nacrtano koji otpad gde ide. Ranije su stajale oznake.

Takodje, cini mi se da se poklopac takoreci ne moze da otvori, sto je problem kada ja dodjem sa kesom plasticnih flasa. Da ubacujem jednu po jednu?!

Usput morali bi da stave sliku da je pozeljno spljostiti flase, limenke, kako bi moglo da stane mnogo vise otpada. ovako ljudi bacaju dvolitarke i cas posla se natrpa kontejner.
 
Da, ovo za nalepnice-oznake vrste otpada je tačno. Nalepili su ih samo sastrane trotoara, ne i sa strane ulice.
Državni posao, šta drugo reći.

Za otvaranje poklopca i veličinu otvora - mislim da je to namerno urađeno zato da ljudi zaista ne bi ubacivali pune kese.
Ti, ja i ostali kojima je stalo, ćemo ubacivati samo ono što je predviđeno, ali ima i ljudi koji bi ubacivali "obično" đubre samo zato što im je tako lakše, a možda i iz pakosti, primitivizma... A tu je i faktor "sakupljača sekundarnih sirovina" koji bi pokušali da povade sadržaj iz kontejnera za metalni otpad (ne bih da previše širim temu).
 
Vrh