Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Stvarno nocna mora za stanare. Ova zgrada je isto ovo, samo "legalno". Prakticno se gradi na trotoaru.
maxresdefault.jpg


To je sve posledica "tranzicije" koja obezvredjuje soc. modernisticku arhitekturu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=855417#p855417:3miaezzy je napisao(la):
Bender Rodriguez » 03 Jun 2021 11:08 pm[/url]":3miaezzy]
Zaboravio sam da prokomentarišem to, hteo sam jutros pa zaboravih. Elem, baš pre dve nedelje sam prošao kroz Milankovićev bulevar tu, i ugledao ovo. Taj prazan plac - rupčagu - divlji parking na obodu bloka.

I baš sam se mislio kako bi tu lepo legao jedan parking na dva nivoa, jedan podzemni (mislim u ovoj rupici) i jedan površinski. Taman da se smanji gomilanje automobila po unutrašnjosti bloka a i da ne izgleda ovako ko neka isušena bara sa vašarom-buvljakom umesto vode.
Нажалост, јавне гараже на НБ су током протекле три деценије саботиране управо од инвеститора - нпр. у Блоку 21, иза Соц. женерал банке била предвиђена једна ("Не треба на НБ гаража, сви знамо да увек има места за паркирање" - својим ушима ја слушао људе из "Имела" док су то серендали, и наравно, изашло се у сусрет и сагради се додатна пословна прчварница), па наспрам "Арене", уз аутопут дуж 24. блока, где су уместо гаража никли они пилићарски објекти, а у старије време чак је и на простору где је Мек код фонтане планирана гаража, а то је "пало" још у време СР Србије.

И оне гараже које су саграђене - Блок 34 (а не знам шта је сада са оном код Пирамиде, која је пре коришћена као картинг-стаза, мада често пролазим) - већ деценијама не служе сврси. Укратко, комунална катастрофа индукована социјално неодговорним понашањем инвеститора, али пре свега безвлашћем и антидржавним деловањем - државе, тј. града.
 
Nikad mi nije bilo jasno zašto se daju dozvole da se zgrade prave na prirodnim nastavcima postojećih ulica.

Evo, ovde vidimo kako Evropska i Japanska ne mogu da se produže (već je pominjana suprotna strana ove dve ulice kako bi morala da se probije kroz IMT).

ka-milosu-velikom.jpg


Sličan primer imamo u Bulevaru Zorana Đinđića od Narodnih heroja ka Studentskoj gde su zgrade napravljene 90-ih u Bloku 34 suzile ulicu sa 3+3 na 1+1.

Onda imamo Đorđa Stanojevića i ona zgrada u Airport City-ju koja jedina štrči.

Ljudi koji su davali dozvole za takve stvari su unazadili razvoj NBG.
 
"Европска" и "Јапанска" до пре петнаестак година нису ни имале име - планиране су као интерне саобраћајнице за блокове 61-64. Накнадно смо увидели да су заправо озбиљне улице и да би било богоугодно продужити их.

Булевар ЗЂ (АВНОЈ-а) прво је "миниран" Интерконтијем, а онда су га сасекли и острага. Величанствена будалаштина.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=855411#p855411:2ozsiao2 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Чет Јун 03, 2021 11:34 pm[/url]":2ozsiao2]Čekaj, da ja pitam vas neke nešto: ako ja svesno i planski želim da npr ukradem nešto iz neke prodavnice, ali nema pandura okolo da me spreči u tome jer, ko bi reko, ne može da bude po pandur na svakih 10 metara... jel to govori samo o panduru i vlasti, ili govori i o meni?

Pitate se zašto poredim krađu iz prodavnice sa divljom gradnjom? Pa lepo. Zato što i jedno i drugo čini štetu drugom licu. Zato što se i jedno i drugo radi planski, sa predumišljajem. I zato što se i za jedno i za drugo zna, maltene od detinjstva, da je to nemoralno i nezakonito ponašanje.

Šta je jednom delu forumaša da u zadnje vreme toliko brane investitore po svaku cenu? Ne samo ovde, nego širom foruma, izvlače se neke falične premise i pretpostavke gde ispada da ''nije nešto zločin/bahatost/primitivizam ako svi to rade''. I ''odgovoran je samo onaj koga uhvate i osude''.

Gde ste to još čuli? Gde ste i kad čuli da je u redu nešto ukrasti ako nema ko da te kazni za to?
Epa isto tako, na osnovu čega se izvlači taj zaključak da je u redu da neko u Beogradu (g)radi nešto na takav način da se već unapred vrlo dobro zna da će ili da prouzrokuje nekome štetu, ili da napravi opšti problem, ili da dovede nekog/nešto u rizik? Od kada i pod kojim uslovima je to odjednom postalo dopustivo i oprostivo?


Da li ova vlast pojma nema da upravlja gradom? DA.
Da li to oslobađa odgovornosti stotine bahatih investitora, nadogradnji, lenjih ili korumpiranih arhitekti, korumpiranih inspektora, urušenih stručnih krugova... Apsolutno NE.


Takođe mi nije jasno, po cenu da narušim odnos sa nekim članovima ali prosto moram da iznesem to, da je nekome predivno i za uzor kako izgledaju natrpane četvrti Tokija ili Hong Konga, sa sve distopijskim izgledom i atmosferom... a kao povraća mu se kada vidi Novi Beograd ili bilo šta iz perioda SFRJ? Pa čekaj, i jedno i drugo je socijala. Samo što je jedno Azijatska, a drugo je Srpska. I šta sad, Azijatska socijala je lepša? Azijatski kavez-stanovi su bolji i lepši za život nego načičkani stanovi od 50 m2 u Blokovima? Azijatska kaka manje smrdi? Azijatska distopija je slađa? Azijatski urbanistički haos je bolji nego Srpski, ne razumem... Pa jbt...

Komentarišite slučaj po slučaj. Za**bite to trpanje i kategorisanje svega. Eno tema o Beogradu na vodi je savršen primer šta se dešava kada ljudi tako razmišljaju i pričaju. Jedni vide samo zlo i naopako. Drugi vide samo lepotu i kapital. I, šta je rezultat? Jedni u ploču, drugi u klin. Već 5 godina. I tek ponekad poneki ludak poput mene i NikB koji dođu pa lepo i jasno kažu ''sviđa mi se to i to, ne sviđa mi se to i to''. Al džaba kad se već sutradan nastavi po starom...

Ја не браним приватне улагаче "по сваку цену" него само када има смисла. И то из простог разлога што немам идеолошки ништа против истих; сматрам да је добро (и чак неопходно) да се Београд развија и да ће се то дешавати ко год буде био покретач датог развоја - држава, синдикати, богаташи или обични људи на својим парцелама. Због тога сматрам да је стављање овакве расправе у идеолошки оквир потпуно погрешно и штетно. На теми о урбанизму треба расправљати како треба да се гради а не ко то ради.

Урбанистички концепти, за разлику од крађе, нису универзално препознати као исправни или погрешни. Београд сам има бар 4 различита урбанистичка концепта у којима се развијао у току различитих епоха. Да не причамо о томе колико се исти разликују од културе до културе. Зато је потпуно и бесмислено очекивати од свих улагача из целог света да се унапред повијају неким урбанистичким идејама које ти или ја можемо да имамо, без адекватних прописа и зонирања. Поготово у граду где огромна већина људи не мари ни најмање за квалитетну архитектуру или урбанизам.

Много боље поређење од крађе је раскрсница. Да ти као возач видиш зелено светло и ограничење од 120 док се приближаваш раскрсници, да ли би стао на њој? Да ли би ти био крив да наставиш да возиш и камион се закуца у тебе на тој раскрсници јер је и њему било зелено светло? Или би кривица била у малоумницима и њиховим прописима где су слали погрешне сигнале и изазвали катастрофу?

Ова дискусија уопште није о томе да ли улагачи треба да буду скромни и понизно дају земљу коју су папрено платили у јавне намене и зарад визура потпуних странаца. Ова дискусија јесте зашто им се допушта да граде на начин који је штетан за грађане и зашто им се не омогући да граде на начин који није.

У демократским земљама ово и није дискусија, грађани сами одлуче како желе да им изгледа град и изгласају законе/прописе/политичаре који ће донети прописе у складу са тим и казнити све који то не ураде, порушивши им и незакониту градњу. И крај приче. Оваква разглабања и малограђански покушаји преусмеравања дискусија на појединачне воденице су потпуно промашени и штетни
 
U zadnje vreme na forumu izgleda vlada neka moda da se sve što se ne dopada nekim članovima automatski pečatira ili kao malograđanstvo ili kao komunjarstvo.
 
Auh kakvi gabariti tog obojekta u bloku 37, da je kao Red Stripe visina i kvadratura ali ovo je previše.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=855100#p855100:5i5mtcyk je napisao(la):
Igor » Sre Jun 02, 2021 5:24 pm[/url]":5i5mtcyk]
ttxwr1f.jpg

JFXpZ6h.jpg

6KkQLAF.jpg

p8j8hmb.jpg

BxbMD21.jpg


ovo je posledica sto je sve u vlasnistvu grada. sa jedne strane buka oko ovoga bi bila validna da vam je neko okupirao vasu parcelu ali obzirom da nije slucaj nema nekog osnova sem ljudskog a to je da se stanarima zaklanja pogled na bulevar. Stanari imaju ogroman park unutar bloka tako da nije sad kao da imaju problema kao na zvezdari nedostatak zelenih povrsina. Ali na zalost grad nema i nikada nije imao luksuz da pravi nesto planski i da se toga drzi zbog traznje a to vidimo po centru grada gde je hronican planski nedostatak velikih javnih povrsina ispred dragulja arhitekture pa cak ni ispred hrama nije mogla da se zadrzi neka velika otvorena javna povrsina nego su umetnuli biblioteku i novi patrijarsiski dvor.Tako da ovo meni uopste nije iznenadjenje nego vise sablon po kom se vec decenijama (preko pola veka) razvija grad. Nekada je sistemski drzava zaklanjala i narusavala vizuru grada a sada ova novokomponovana arhitektura zaklanja socijalisticku i tako u krug. A ovo sto se bune stanari je isto kao sto se bune stanari iznad prokopa, skroz neosnovano jer nije grad duzan da im pravi parking mesta jer na zapadu su parking mesta na ekstra lokacijama luksuz kategorija a ne socijalna. Meni je ovo jedno od arhitektonski najzanimljivijih projekata nadam se da ce ispostovati render i drago mi je sto ce zakloniti zapustenu fasadu iznad koja je u nadleznosti tih istih stanara koji se bune jer im nova zgrada zaklanja pogled a meni pravo da vam kazem mi je drago jer ce ih ova zgrada zakloniti da ne moram da gledam njihovo ruglo jer 50 godina nisu mogli ni dinara da skupe da operu ili bar prefarbaju fasadu.
 
Mogu da se organizuju da protestuju a ne mogu da se organizuju da skupe pare da renoviraju svoje zgrade. Nisu mogli ni da se ogranizuju ni da uljudno odrzavaju ovu povrsinu ako im toliko esencijalno znaci . Mi se samo organizujemo kad nam nesto neodgovara bilo osnovano ili neosnovano a kad treba da se nesto popravi sredi uredi tu svako iz svog stana ne bi izasao ni prstom da mrdne e to je nas problem. Neki bi rekli DA ALI TO JE GRADSKA POVRSINA STA JA IMAM DA SREDJUJEM NESTO STO NIJE MOJE. Upravo je i to poenta ovo nije nnjihovo i grad moze da uzme da napravi tu sta hoce od cega bi imao benefita posto svakako nema benefita u novcanom smislu da ima ogromne zelene povrsine u ekstra zoni .
 
Ima Zvezdara Zvezdarsku šumu, pa se opet niko nije našao da ih kritikuje što se bune zbog sličnih stvari. I po čemu su to Zvezdarci bolji od drugih i po čemu je to njihovo bunjenje opravdano, a bunjenje drugih u drugim delovima grada je traženje leba preko pogače i neosnovano bunjenje jer imaju u blizini zelenu površinu.

P.S.
Ovo nije kritika na račun Zvezdaraca.
 
KartmenBG":1ja0ezdy je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=855100#p855100 je napisao(la):
Igor » Sre Jun 02, 2021 5:24 pm[/url]":1ja0ezdy]






ovo je posledica sto je sve u vlasnistvu grada. sa jedne strane buka oko ovoga bi bila validna da vam je neko okupirao vasu parcelu ali obzirom da nije slucaj nema nekog osnova sem ljudskog a to je da se stanarima zaklanja pogled na bulevar. Stanari imaju ogroman park unutar bloka tako da nije sad kao da imaju problema kao na zvezdari nedostatak zelenih povrsina. Ali na zalost grad nema i nikada nije imao luksuz da pravi nesto planski i da se toga drzi zbog traznje a to vidimo po centru grada gde je hronican planski nedostatak velikih javnih povrsina ispred dragulja arhitekture pa cak ni ispred hrama nije mogla da se zadrzi neka velika otvorena javna povrsina nego su umetnuli biblioteku i novi patrijarsiski dvor.Tako da ovo meni uopste nije iznenadjenje nego vise sablon po kom se vec decenijama (preko pola veka) razvija grad. Nekada je sistemski drzava zaklanjala i narusavala vizuru grada a sada ova novokomponovana arhitektura zaklanja socijalisticku i tako u krug. A ovo sto se bune stanari je isto kao sto se bune stanari iznad prokopa, skroz neosnovano jer nije grad duzan da im pravi parking mesta jer na zapadu su parking mesta na ekstra lokacijama luksuz kategorija a ne socijalna. Meni je ovo jedno od arhitektonski najzanimljivijih projekata nadam se da ce ispostovati render i drago mi je sto ce zakloniti zapustenu fasadu iznad koja je u nadleznosti tih istih stanara koji se bune jer im nova zgrada zaklanja pogled a meni pravo da vam kazem mi je drago jer ce ih ova zgrada zakloniti da ne moram da gledam njihovo ruglo jer 50 godina nisu mogli ni dinara da skupe da operu ili bar prefarbaju fasadu.
Lako je tebi kada ne živiš u toj zgradi, a oni koji žive kada se ujutro probude i pogledaju kroz prozor neće više videti nebo u daljini nego će najverovatnije gledati u neki conference room i neke zaposlene koji su već zaposeli ono malo parkinga što je ostalo u bloku. Drugo, nema svako da plati za tu fasadu o kojoj pričaš. Treće, ova nakarada će uticati i na ostale stanovnike bloka, a ne samo na te iz zgrade. Dakle, zaključujem da se ti vodiš onom "Lako je tuđim k***** gloginje mlatiti". I vidim da ti je bitnije da tebi bude lepo kada prolaziš tuda( kolima pretpostavljam) nego nekoj porodici koja živi u toj zgradi i čiji će kvalitet života znatno opasti zbog tvog "interesantnog i lepog" arhitektonskog rešenja.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Da, zivim u zgradi koja je pravljena u planskom naselju pa nam je jedan bosanceros nakalemio nelegalne objekte bez dozvole i skroz nam zgradu ogradio sa svojim "biznisima" svaki put kad se pojavljivala gradjevinska inspekcija opstinska zatvarala mu gradiliste a on nastavljao medjutim kad se se grad pojavio sa bagerima da rusi sve to on je inspektorki na ocigled svih dao keš i ona je sklonila masine uspeo je i da sve te objekte koji su napravljeni da legalizuje iako je napravio objekte na gasovodu i vodovodnim instalacijama, cak nam je prikljucio i svoju kanalizaciju na našu kisnu kanalizaciju i niko mu ne moze nista jer je budzonja. To su objekti gradjeni izmedju 2000-2014 i samo ih je dogradjivao i visinski i u širinu u jednom trenu poceo je da kopa i da nam ulazi u zgradu da nam se prikači na struju jer nije imao dozvole al smo ga fizicki sprecili. E to su problemi i on je to sve legalizova sto je najcnje a ista je situacija samo sa razlikom sto ovaj ce samo da zakloni pogled. Sve bi bilo ok da taj sto to gradi nema dozvolu kao kod nas pa smo doziveli maltretiranja i stresove jer niko mu nije mogao nista jer je mafijas koji je jurio naseg predsednika skupstine stanara pištoljem i pretio i to se sve desilo ne u Žangubici nego u Beogradu.
 
Svi se nešto žale na budžonje i kiako ne može ništa da se uradi, a koliko vas je uradilo ono što su uradili ljudi za Peti parkić ili ljudi na Banovom brdu kada su na parkiću ispred zgrade hteli da im dižu novu zgradu ili ljudi u Gundulićevom vencu i Žorža Klemensoa koji su odbranili svoja parking mesta i drveće i izborili promenu plana postavljanja kontaktne mreže?
 
A na uvidu je poslovni objekat u sred bloka 33.

blok33-poslovna02.jpg

blok33-poslovna01.jpg

blok33-poslovna02.jpg

blok33-poslovna04.jpg
 
Ovo nije baš 'u sred', ali kad pogledam onu poljančinu gde je FK Novi Beograd... pomislim da se svašta tu sprema (školu da grade neće sigurno).
 
Ništa lepše nego otvoriti prozor ili sa terase samo zakoračiti u kancelariju u zgradi preko puta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=855768#p855768:2z40cg67 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 05 Jun 2021, 16:58[/url]":2z40cg67]Investitor je uvek u pravu

narocito kada se investitor pojavi na forumu pa se svi oduseve :p
 
Takođe se preplaših kad pročitah po sred da je gradnja u popularnoj "Rupači" ,terenima FKNBG.

Za ovaj projekat negde mašim poentu... hajde da gradimo poslovni objekat na istom platou gde je Genex poslovna kula koja zvrji prazna od 3-5 sprata ,sudeći po svetlima...ako neko može da objasni logiku?
 
obožavam taj narativ koji je stvoren da stanari moraju da izađu sa krampovima i kosačicama i sređuju ceo otvoreni blok jer komunalna preduzeća finansirana iz njihovog džepa, a menadžerisana po burazersko-ortačkom principu bez dovoljno ljudstva nisu u stanju ni da potkrešu alergene biljke, a kamoli održe uredno rastinje
 
Genexova kula zvrji prazna iz hiljadu razloga, što tržišnih, što formalnih, ne utiče na druge projekte po Beogradu. Ali po meni će ovaj zbudženi zgradičak naružiti taj prostor tamo, kao i vizuru kule.
 
Znam da postoje,ali stvarno da mora tu baš da se gura nešto...i livada,sad već šuma prekoputa sa nefunkcionalnom garažom, zvrji prazna a ovo mora da se gura ljudima pod prozor...nigde logike.
 
Vrh