Šta je novo?

Razni projekti

Ništa niste objasnili, osim da je NIMBY (not in my backyard) trend došao i kod nas.
 
Oprostite a iz kod ste dela grada? Mozda sa Bezanijske kose? Da jeste verovatno biste znali. Ali aj da probam da vam objasnim. Nije vizura bitna, pa cak ni zelenilo, vec samo kvalitet zivota obicnog gradjanina koji se pretvara u haos koji hipergradnja na mestima koja nisu planski predvidjena za tako nesto proizvodi. Nisu bitna Brena, Keba i ostali iz tih kuca pored. Uostalom oni ce lako lokaciju promeniti. Nego nas koji zivimo u tom delu grada. Verovatno necete to razumeti, ali velika vecina hoce.
Ja sam živeo na B. kosi 2006-2016. Ni na koji način ovo ne utiče na kvalitet života ljudi u naselju. Jedini je problem s ove 3 kule pored prizemnih zgrada što su, u odnosu na gradsko tkivo kojim su okružene, zaista, čir.

Dakle, opravdana je primedba estetske prirode (koja za mene, svakako, može biti i primarna), funkcionalne nikako.
 
Нека поруше приземне зграде, потрпају их у још 3 куле а од новоослобођене површине направе шуму и решен проблем недостатка зеленила и висинске уклопљености
 
Па велики део Прве месне заједнице су ниске куће - а ни зграде нису високе - и ем што би био папрен откуп, ем је то једно од бољих насеља у Београду. Не би то ишло никако.
 
Kule. Kule everywhere...
mega-city-one-from-judge-dredd.jpeg
 
@Zoran80
Isto tako su pojedinci pričali i za solitere iznad Prokopa, pa eto, ostadosmo "najveća spavaonica u univerzumu i kočilac razvoja grada", na žalost tih koji su pričali, a na sreću nas stanara, koji smo zadovoljni. I uvek će biti onih kojima je jedini validan argument kada stanari nekog naselja širokih ruku dočekaju investitora i zamole ga da umesto "n" predviđenih kula, uradi duplo više, pošto je to jedino ispravno kako treba da izgleda grad.

Kada dišem, više volim da mi kroz nozdrve protrči miris betona i asfalta, u kombinaciji sa njihovom vrelinom leti, nego miris drveća i prirode, u kombinaciji sa letnjom svežinom. Čak je i drvored u ulicama postao nepoželjan, jer zauzima dragoceni građevinski prostor.

P.S.
Koliko god to bilo nepopularno međ' delom forumaša i građanstva, da istaknem da ne želim da živim u scenografiji za neki budući film o Spajdermenu. :grand:
 
Ja sam živeo na B. kosi 2006-2016. Ni na koji način ovo ne utiče na kvalitet života ljudi u naselju. Jedini je problem s ove 3 kule pored prizemnih zgrada što su, u odnosu na gradsko tkivo kojim su okružene, zaista, čir.

Dakle, opravdana je primedba estetske prirode (koja za mene, svakako, može biti i primarna), funkcionalne nikako.
Da li zaista mislite da gradnja tri kule od 120 metara, koje imaju kvadrata kao pola ostatka naselja ne bi uticalo na isto. I da je problem samo estetke prirode. Da ste i dalje na Bezanijskoj kosi, mislili biste drugacije. Bezanisjka kosa 2016 i danas, neuporedivo. U svakom slucaju mogu da razumem fasciniranost gradnjom vecine na forumu pod nazivom Beobuild, ali ne mogu da razumem ljude koji zive u BG i koji promovisu nekontrolisanu i neplansku gradnju. Svako ko je danas presao iz tacke A u Tacku B u ovom grada jasno je o cemu pricam. Nije vise problem za ljude koji idu kolima, vec ni pesaci nemaju kuda da se krecu. Pogledajte malo svst oko sebe, ne gledajte u visinu trazeci raznorazne kule.
 
Нека поруше приземне зграде, потрпају их у још 3 куле а од новоослобођене површине направе шуму и решен проблем недостатка зеленила и висинске уклопљености
A zasto bismo svi morali da zivimo u kulama. Jel smo Honk Kong?! I jel to jedina vizura koju grad mora da ima.
 
Pogledajte malo svst oko sebe, ne gledajte u visinu trazeci raznorazne kule.
Nemoj molim te. Ovi bi da ture ogromnu pešačku zonu između Save i Dunava, preko centra, da zabrane kolima ulazak u centar, Gondolu od Kalemegdana da TC Ušće, pretvore Kralja Milana u pešačku zonu i proture tramvaj tuda...
 
A zasto bismo svi morali da zivimo u kulama. Jel smo Honk Kong?! I jel to jedina vizura koju grad mora da ima.
А зашто би морали у приземљушама и крмачама? Јесмо ли Крагујевац?

Вама нико није дирао приземљуше али сте се побунили против кула. Сада када сам ја (иронично) рекао да треба форсирати куле као што ви форсирате приземљуше је испало да сте ишта "приморани". Нисте, вас нико не дира иако ви дирате остале.

Више пута сам рекао да подржавам градњу у висину јер отвара могућност за више зеленила као у блоковима попут 45. где се сада одједном хвали њихово зеленило. Такво зеленило не постоји у деловима града где доминирају куће и приземљуше. Ту је само бетон и цреп, евентуално понеко дрво или жбун ако се засади у дворишту 2х2 испред кога се паркирају кола која блокирају и оно мало парче тротоара https://www.google.com/maps/@44.822...YawMARmP3VDnHO1lg!2e0!7i13312!8i6656?hl=en-GB
 
:ROFLMAO:
Znači ako se izgrade kule, imaćemo više zelenila na BK.
Ako se po gradu budu gradile kule, imaćemo zelene oaze a ne načičkane kule jednu do druge.
 
Ако се буду градиле куле можда ће бити зеленила можда неће

Ако се буду градиле приземљуше неће засигурно јер нема простора за исто
 
Ja sam od onih ljudi koji smatraju da u Beogradu i 1) kule i neboderi i 2) prizemne kuće i 3) sve između njih (P+3, P+5, P+8, P+10) mogu da imaju svoje mesto i ulogu.
Samo kada bi se sve radilo malo promišljenije iiiii kada bi se neke greške iz prošlosti uklonile i rešile.
 
Sudeći po načinu na koji se danas gradi, jedina greška u prošlosti je bila previše zelenila. Pa tako sve i da se dignu dve - tri kule negde, a ostane još slobodnih zelenih površina između i okolo, ukoliko je to moguće, dići će još jednu kulu, a ukoliko nije moguće, dići će manju višespratnicu.

Primera radi, na stranu šta jedan deo forumskog auditorijuma mislio, na javnoj raspravi za moj kraj, gde imamo pet solitera i dugačku zgradu sa 5 spratova i 7 ulaza, još od 1962. godine, rekli nam da imamo previše zelenila, jer imamo čak 89% pod istim, a samo 11% izgrađenost.
 
Poslednja izmena:
Сигурно би имали тај % изграђености и тај % зеленила да је у твом крају уместо солитера грађено овако

Screenshot-10.png
 
Covece, razumi, u redu je da gradina velicine Beograda ima i takva naselja. Tebi ako se ne svidja, ima kome se svidja. I nije mali broj. To su kvalitetno izgradjena naselja (i to tu i ono u Visnjici) i posle 30 godina fasade, zidovi, kapije i krovovi im bolje izgledaju nego neka moderna duplo mladja.


Ta Bezanija na kojoj je pocetkom 90ih izgradjeno to fensi naselje, je nekad bila daleka periferija. Niko ni sanjao nije da ce obliznji ostaci starog aerodroma postati prestizan biznis centar, da ce nici trzni centri i objekti (Merkur, Okov, Emmezeta) i da ce se popuniti svi blokovi i sve parcele dotle. Cak ni ulice koje su do onde vodile nisu bile kompletne.

I sad je problem sto stoji tu u svom izvornom obliku. Pa eto, stoji. Svedoci o vremenu kad se gradilo kvalitetno i kad nisu svi tezili da od Beograda naprave Hong Kong i Menhetn.
 
Poslednja izmena:
Da se nismo pobunili, dobili bi smo po još jedan soliter izmežu postojećih, plus ona dva što su već bila planirana.

Drugo, nemam ništa protiv onih koji vole da žive u tim malim prizemnim kućama. Ali imam protiv toga da me neko ubeđuje kako bi u današnjim uslovima bilo humanije da se imaju soliterčine umesto prizemnih kuća, kada i sami vidimo da to ne pije vodu, tj. da bi slobodan prostor dobijen izgradnjom tih solitera, bio iskorišćen za izgradnju novih višespratnica. Isto imam protiv i toga da me neko ubeđuje kako je super imati scenografiju za Spajdermena, jer to je suštna i lepota življenja koju su drugi odavno shvatili, samo zatucani Balkanci i Nordijci našli da se kurče kako je bitno da se sačuvaju zelenila , šume i parkovi.

Beograd je grad zelenila i diverziteta. Od naselja gde su kuće sa jednim do dva sprata, preko naselja gde su zgrade okružene zelenilom, pa do delova poput Vračara. Za svakog po nešto. I to je 100x bolje nego ono da mora da bude 100% kako jedna strana zamišlja.

P.S.
Nakon ovih protesta koje smo imali, shvatio sam da je većina ljudi u mom kraju baš tu iz razloga što im prija takvo okruženje.​
 
Isto imam protiv i toga da me neko ubeđuje kako je super imati scenografiju za Spajdermena
Evo u Kenjaziji to ko dobar dan. :D Screenshot videa koji sam okacio na Cene nekretnina, o brojnim kineskim praznim ljusturama od gradova koji stoje neupotrebljeni iz cistih sujeverja i debilizama
Screenshot_20220521-020912~2.png

Elem, evo im ga Bladerunner i Cyberpunk smek. Kulcina do kulcine prekoputa jos jedne kulcine. Iako za razliku od Hong Konga ili Menhetna, ovi ovde imaju pun kufer prostora. Ali eto, vole ljudi kulcine i kanjoncine. Sto i ima logike, posto su uvek bili i ostali nehumano distopijsko drustvo.
 
Poslednja izmena:
Covece, razumi, u redu je da gradina velicine Beograda ima i takva naselja. Tebi ako se ne svidja, ima kome se svidja. I nije mali broj. To su kvalitetno izgradjena naselja (i to tu i ono u Visnjici) i posle 30 godina fasade, zidovi, kapije i krovovi im bolje izgledaju nego neka moderna duplo mladja.


Ta Bezanija na kojoj je pocetkom 90ih izgradjeno to fensi naselje, je nekad bila daleka periferija. Niko ni sanjao nije da ce obliznji ostaci starog aerodroma postati prestizan biznis centar, da ce nici trzni centri i objekti (Merkur, Okov, Emmezeta) i da ce se popuniti svi blokovi i sve parcele dotle. Cak ni ulice koje su do onde vodile nisu bile kompletne.

I sad je problem sto stoji tu u svom izvornom obliku. Pa eto, stoji. Svedoci o vremenu kad se gradilo kvalitetno i kad nisu svi tezili da od Beograda naprave Hong Kong i Menhetn.
Опет, није проблем. Ама баш нико се не бори да се овакво насеље сруши већ они из оваквог насеља хоће да забране другима да живе на другачији начин. Ја сам неозбиљно рекао да се изграде још три куле у које ће се преселити а постојеће насеље замени шумом ако желе више зеленила јер тренутно нема где да се стави. И онда су се нашли увређено због таквог предлога као да они управо не покушавају другима да забране како ће живети.

Da se nismo pobunili, dobili bi smo po još jedan soliter izmežu postojećih, plus ona dva što su već bila planirana.

Drugo, nemam ništa protiv onih koji vole da žive u tim malim prizemnim kućama. Ali imam protiv toga da me neko ubeđuje kako bi u današnjim uslovima bilo humanije da se imaju soliterčine umesto prizemnih kuća, kada i sami vidimo da to ne pije vodu, tj. da bi slobodan prostor dobijen izgradnjom tih solitera, bio iskorišćen za izgradnju novih višespratnica. Isto imam protiv i toga da me neko ubeđuje kako je super imati scenografiju za Spajdermena, jer to je suštna i lepota življenja koju su drugi odavno shvatili, samo zatucani Balkanci i Nordijci našli da se kurče kako je bitno da se sačuvaju zelenila , šume i parkovi.

Beograd je grad zelenila i diverziteta. Od naselja gde su kuće sa jednim do dva sprata, preko naselja gde su zgrade okružene zelenilom, pa do delova poput Vračara. Za svakog po nešto. I to je 100x bolje nego ono da mora da bude 100% kako jedna strana zamišlja.

P.S.
Nakon ovih protesta koje smo imali, shvatio sam da je većina ljudi u mom kraju baš tu iz razloga što im prija takvo okruženje.​

А да нису већ грађени солитери не би ни имали такво окружење. Свакако не би имали такво окружење да су грађене приземљуше већ би имали тротоар од пола метра, кућице које би пропале и за 50 година биле називане "уџерицама" које треба "под мач" да би онда биле замењене високим зградама (будући да је ово ипак град и постоји потреба за квадратима) за шта би кукали што се дешава "врачаризација".

Твој аргумент се суштински своди на следећи:

"Ако се граде приземљуше без места за зеленило онда неће ни моћи да ту угузе нову зграду јер неће бити ни места за нову зграду. Дакле, то је зеленије решење".

Што је потпуно бесмислено. Зеленије решење је тамо где има више зеленила и где се иста потреба за квадратима може реализовати на начин који омогућава више зеленила. На власти је да се постара да ГУП онемогући градњу на таквим зеленим површинама а ако то не ради на грађанима да се буне и смене власт неком која ради у интересу грађана који је финансирају. Разлог што не постоји такво "инвеститорско иживљавање" међу приземљушама је зато што ни нема простора. Ни за зеленило ни за солитере.
 
Naravno da jos uvek ima prostora i naravno da kulcine sa sumama oko njih nisu jedini nacin da se u gradu ocuva taj i taj procenat zelenila.

I naravno da sume oko kulcina vremenom usled pokvarenosti vlasti i kauboja, imaju tendenciju da postanu nove kulcine i betoncine. Za razliku od tebi omrazenih niskih naselja sa kucama i dvoristima ili malim, niskim zgradicama, oko kojih ima zelenilo na parcelama.

Ti si se toliko hipnotisao onim amaterskim crtezom sa kucama i soliterom na ostrvu da si zaboravio da je to amaterski pogled na stvari i da postoje ogromne razlike izmedju predvidjene teorije i prakse na terenu. Mislim sjajno je sto autor misli da je sve to tako jednostavno. Ali nije. Kao sto ni Holivud nije reprezent stvarnosti a Americki urbanizam svakako nije relevantan sa srpskim, jer na kraju krajeva ni Srbi nisu Amerikanci.

I Soletovo naselje ima kulcine i ima to zelenilo o kome ti pricas. Pa to nije sprecilo fekalije na vlasti i kauboje oko njih da pokusaju to da in poseku i nasade jos betona. Znaci, kulcine nisu garancija zelenila, odrzivog razvoja i humanog grada. S druge strane, ne videh da je iko nasadio kulcine i betoncine usred naselja gde su kuce ili niske, prijatne kuca-zgradice.


Takodje, postoje ljudi koji preferiraju niska naselja a kulcine ne bi licno izabrali ali ne spore da i za njima postoji potreba i da i one imaju svoje mesto i ulogu u Beogradu. Kod tebe pak, se uvek moze cuti samo kritika na racun niskih ili srednjih zgrada a hvalospevi o kulama. Sve mora da bude kaoo Hong Kong i Menhetn. A i jedno i drugo su njesra za zivot.
 
Poslednja izmena:
Da li zaista mislite da gradnja tri kule od 120 metara, koje imaju kvadrata kao pola ostatka naselja ne bi uticalo na isto. I da je problem samo estetke prirode. Da ste i dalje na Bezanijskoj kosi, mislili biste drugacije. Bezanisjka kosa 2016 i danas, neuporedivo. U svakom slucaju mogu da razumem fasciniranost gradnjom vecine na forumu pod nazivom Beobuild, ali ne mogu da razumem ljude koji zive u BG i koji promovisu nekontrolisanu i neplansku gradnju. Svako ko je danas presao iz tacke A u Tacku B u ovom grada jasno je o cemu pricam. Nije vise problem za ljude koji idu kolima, vec ni pesaci nemaju kuda da se krecu. Pogledajte malo svst oko sebe, ne gledajte u visinu trazeci raznorazne kule.
Naravno da mislim, pošto ne polazim od pretpostavke da te tri kule 'imaju kvadrata kao pola ostatka naselja', jer je to - smešno. Naselje ima 50.000 stanovnika, znači, u tri kule če živeti 25.000? To sve veze sa životom nema, promašeni su redovi veličina. Dakle, iz smešnih premisa dobijaju se samo smešni zaključci, kao što je predmetni: da će gradnja tri zgrade uticati na kvalitet života u tolikom naselju. To nije nikad bilo, niti će biti.

A da je ružno - ružno je.
 
Da li će tri kule uticati na kvalitet života građana u tolikom naselju? Neće.
A da li će tri po tri kule u svakom naselju uticati na kvalitet građana? Neće. Zato što je to zanemarljiv broj stanovnika u odnosu na postojeće naselje.
Dakle, iz smešnih premisa dobijaju se samo smešni zaključci...
 
Ajde, ne trudi se. Ipak ti živiš u naselju u kojem ne može da se popije kafa, malo ih je na svetu takvih.
 
Тема која се може назвати "зашто јавност не треба у ничему учествовати." Сви захтеви су нерационални, бандоглави, и нетачни, дакле игнорисати.
 
Vrh