Šta je novo?

Razni projekti

Nije normalno, pored Novog Beograda, tražiti jedan "Novi novi Beograd" gde bi se gradile visoke zgrade/neboderi - za to je namenjen novi BG. Kao što kailan kaže, suludo je beskonačno širiti grad satelit naseljima sa malom gustinom i lošim prevozom. Takodje je apsurdno uništavati kvalitetno poljoprivredno zemljište da bi se tu širio grad sa novim stambenim i poslovnim objektima, umesto da se dobrano ide u visinu kod postojećeg urbanog jezgra. NBG mora da ide u visinu, oslobadjujući prostor za zelenilo po ulicama i medju blokovima, kao i povećavati gustinu naselja da bi se mnogo jeftinije, efikasnije, i održivije razvijala mreža tramvaja, metro'a, i drugog javnog prevoza. Zamislite cenu kanalizacione mreže ili tramvaja koji piči od Starog Beograda do budućeg urbanizovanog Ugrinovca (oprostite Ugrinovčani, nznm kako se pravilno kaže). Pa to bi bila bankrotna cena izgradnje i održavanja, na ogrmonoj relaciji gde živi recimo 500,000 ljudi po niskim kućama/objektima. Sad uporedite 3 puta kraću tramvajsku liniju koja opslužuje NBG pun guste gradnje i visoke gradnje - i recimo 1,15 miliona ljudi.
 
А не, апсолутно сам ја против каубојштине, али сам исто тако против идеје да се раст популације решава малигним растом града кроз калемљење нових насеља по ободима постојећих. А све то да би се омогућила што нижа спратност и мања густина насељености што је сулудо.

Нови Београд фала богу има довољно простора и услова за високе зграде између којих може бити зеленила, како је оригинално и замишљено. Не треба да се граде ниски претрпани блокови како је једно време рађено нити да се шири док се не попуне празне парцеле које ничему не служе и не дижу животни стандард. А тамо где се гради треба што више градити у висину како би остатак парцеле могао да се утроши на нешто лепо и корисно за станаре (паркове, зеленило, терене итд.).

pf782fza7qr81.jpg
Podseca me na igru Tropico 🤓
 
А не, апсолутно сам ја против каубојштине, али сам исто тако против идеје да се раст популације решава малигним растом града кроз калемљење нових насеља по ободима постојећих. А све то да би се омогућила што нижа спратност и мања густина насељености што је сулудо.

Нови Београд фала богу има довољно простора и услова за високе зграде између којих може бити зеленила, како је оригинално и замишљено. Не треба да се граде ниски претрпани блокови како је једно време рађено нити да се шири док се не попуне празне парцеле које ничему не служе и не дижу животни стандард. А тамо где се гради треба што више градити у висину како би остатак парцеле могао да се утроши на нешто лепо и корисно за станаре (паркове, зеленило, терене итд.).

pf782fza7qr81.jpg

I onda neko objedini te dve slike. :D
pf782fza7qr81.png
 
Једно од лепших насеља у Београду, куће у низу са малим двориштима које имају ЦГ, тзв карингтонке, ретка су оваква насеља код нас и поред рокну солитерчине од 120 метара, каква будалаштина

bcp-bezanija-9.jpg
 
Evo da ne bude da sam hejter i ksenofob i konzervativac i svašta nešto, recimo da nije budalaština i da svi u Beogradu podržimo ovo.

Mene samo golica jedno pitanje...

Šta kada se tu izgradi taj kompleks veličine i populacije omanjeg grada (bilo stambeno bilo poslovno, isto je, sve će to biti puno ljudi) a u donjem levom uglu vidimo krak Ulice Partizanske avijacije koja na terenu izgleda ovako?

Znači imaćemo ovakav kompleks...
Bezanija.jpg
do koga će se stizati ovuda...
PA.jpg
Ne znam za druge, ali meni je to malo problematično. :D Osim ako neko veruje da će da šire taj krak od nadvožnjaka sve do dole, kod Tošinog bunara. Pa lepo je verovati i nadati se, samo... čeka se već decenijama i širenje Žičke, Maksima Gorkog, Makenzijeve, probijanje podvožnjaka ispod pruge na NBG i svašta nešto... pa eto, još ne dočekasmo. :D
 
Класична урбанистичка папазјанија. Боље да су солитере сместили доле на углу аутопута и Тошиног бунара где је сад база неког приватног путарског предузећа.
Што се тиче карингтонки, штета што слична урбана матрица није искоришћена за Лекино брдо и Чубуру по уличицама око тужног булевара, као и за накарадни К-дистрикт.
 
Pa kako može na Pašinom brdu da se rekonstruiše naselje iz jednospratnica u jednospratnice? Koja je tu računica?

Može samo iz poljane u jednospratnice. Ali se to ne radi na 5 km od Terazija.

Zeznut je taj urbanizam, a mi hoćemo protiv zakona fizike, pa ćemo dobiti kao rezultat ovu kljovu na B. kosi.
 
Истина, ту нема рачунице. Гледао сам само естетику :D
 
Истина, један мали део Лекиног брда има заметак тог манира, али није се ишло даље одатле..
 
Evo da ne bude da sam hejter i ksenofob i konzervativac i svašta nešto, recimo da nije budalaština i da svi u Beogradu podržimo ovo.

Mene samo golica jedno pitanje...

Šta kada se tu izgradi taj kompleks veličine i populacije omanjeg grada (bilo stambeno bilo poslovno, isto je, sve će to biti puno ljudi) a u donjem levom uglu vidimo krak Ulice Partizanske avijacije koja na terenu izgleda ovako?

Znači imaćemo ovakav kompleks...
Pogledajte prilog 134259
do koga će se stizati ovuda...
Pogledajte prilog 134260
Ne znam za druge, ali meni je to malo problematično. :D Osim ako neko veruje da će da šire taj krak od nadvožnjaka sve do dole, kod Tošinog bunara.
Један од праваца стизања до ове мегаломаније је и из овог правца (са ауто-пута). Иначе ту се сад налази МАГ Центар, овлашћени сервисер и продавац Тојота возила. Недовршени објекат који се види на скинутом уличном погледу је требало да буде изложбени салон и канцеларије, итд., а то стоји тако већ ...милион година. Црвеним линијама сам означио будућу мегаломанију.

маг центар тојота.JPG
 
Vizuelni reper za ulazak u grad sa zapadne strane je Genex kula i nema potrebe da se u neposrednoj blizini sa druge strane napravi nekakvi klaster visokih zgrada jer se obezvredjuje istorija i simbolika a i čemu neka zapadna kapija bis?
Управо тако @Спатио, Из тог разлога симболике западне капије, Верано Моторс није могао да изгради у Блоку 34 високу кулу, требала је да буде виша од Генексове куле и оне стамбене куле поред. Такође није могао да изгради ни пословну зграду, сличну оној коју је изградио у Блоку 23. Писао сам о томе и постављао цртеже на теми о Блоку 34.
 
Да се надовежем на горњу поруку.

Лично сматрам да се овај мегаломански монструм на Бежанијској коси неће градити, прво из разлога који је @Спатио навео, јер је сад Генекс кула под заштитом државе, а други је тај што би се овај монструм градио одмах или чак једним делом изнад железничког тунела, који је ту поред ! На цртежу сам означио где би био монструм, а где је железнички тунел.
Такође ту где је сад онај тениски терен, одмах до улице Партизанске авијације, а између Кебине "викендице" и МАГ центра, ће се градити ОМВ бензинска станица. О томе сам исто писао постављао цртеже.

https://www.google.rs/maps/@44.8252862,20.3905876,18.75z?hl=sr
монструм на бежанијској коси_.jpg
 
Da li vi prolazite ulicom Zemunskom ulicom, na koju ce gravitirati ovaj "klaster". Jel znate koji ce to pakao napraviti za ceo taj kraj. O cemu vi pricate. Ne treba gledati samo vizuelno kako to sve deluje. Nego celu infrastrukturu. Vodovod, kanakizaciju, skole, puteve. Ako postoji tilika trwznja za kvadratima, neka krenu da prave neki novi Beograd. Ali cvrc, tu ne mogu tako brzo pare da se obrnu.
Dobar deo forumaša zamišlja da idealan Beograd treba da izgleda poput Njujorka, Hong Konga i sl. gradova

Да се надовежем на горњу поруку.

Лично сматрам да се овај мегаломански монструм на Бежанијској коси неће градити, прво из разлога који је @Спатио навео, јер је сад Генекс кула под заштитом државе, а други је тај што би се овај монструм градио одмах или чак једним делом изнад железничког тунела, који је ту поред ! На цртежу сам означио где би био монструм, а где је железнички тунел.
Такође ту где је сад онај тениски терен, одмах до улице Партизанске авијације, а између Кебине "викендице" и МАГ центра, ће се градити ОМВ бензинска станица. О томе сам исто писао постављао цртеже.

https://www.google.rs/maps/@44.8252862,20.3905876,18.75z?hl=sr
Pogledajte prilog 134357
Da si ti meni živ i zdrav. Ako se ne pobunite, gradiće se. Podsetiću te samo na moj slučaj, gde su planirali solitere od 15 i 25 spratova, tik uz Vračarsko - Dedinjski tunel, na sve klizištu, a da su započeli gradnju na livadi u Humskoj 10, koja je stala kada su naleteli na zid tunela kraka koji vodi od Franša ka Rakovici. A tunel je na 5 - 6 m ispod postojećeg nivoa zgrada u Humskoj.

U našem slučaju bi to bilo otprilike 40 zgrada sa po 100 stanova, pošto toliko može da stane na istu površinu.
 
Poslednja izmena:
Naišao sam na netu na neke rendere koji deluju kao da su rađeni za ovaj projekat. Na CEOPu se vidi da su dobili lokacijske uslove, ali im je na prvu odbijena građevinska dozvola.

S obzirom na to ko stoji iza projekta, ne sumnjam da će je ubrzo dobiti.

56F3C966-C9A8-4947-8E75-0FE705417878.jpeg
9DDAD0C2-089D-404E-9147-9136F40F8D54.jpeg
9955085B-2844-41AD-9A6B-51A19400D90C.jpeg
 
Dobar deo forumaša zamišlja da idealan Beograd treba da izgleda poput Njujorka, Hong Konga i sl. gradova


Da si ti meni živ i zdrav. Ako se ne pobunite, gradiće se. Podsetiću te samo na moj slučaj, gde su planirali solitere od 15 i 25 spratova, tik uz Vračarsko - Dedinjski tunel, na sve klizištu, a da su započeli gradnju na livadi u Humskoj 10, koja je stala kada su naleteli na zid tunela kraka koji vodi od Franša ka Rakovici. A tunel je na 5 - 6 m ispod postojećeg nivoa zgrada u Humskoj.


U našem slučaju bi to bilo otprilike 40 zgrada sa po 100 stanova, pošto toliko može da stane na istu površinu.
Da, potcenjuje se ovde nivo gramzivosti i bezočnosti.
 
Vrh