Šta je novo?

Razni projekti

То је јер су планирани тако одозго. Нису баш по човековој мери, па су сви садржаји претерано удаљени.

Оптимално би било - да су блокови "затворени" зградама уз булеваре, које би имале разне садржаје, а у средини блока би било како је сад. Нешто слично као на Лиону. Тако не би било осећаја пустоши а остале би све предности (наравно, уз прикладно појачан јавни саобраћај и још шире булеваре)
 
Pa da, tako nekako, ja cesto idem u blok 30 i on mi lici upravo na to, idealna mera.
 
Блокови 21, 22, 23 и 30 задовољавају скоро све потребе својих становника, а релативно су близу центра града. Мало даљи и старији блокови су оскуднији са комерцијалним садржајима. Новоизграђени блокови попут блока 25, Црвенкапе, Белвила, А блок и 65 блок су претрпани зградама без адекватног јавног простора мада то компензују околним старијим блоковима.
 
pre 40 godina nije bilo preduzetnistva, nije bilo kapitalizma kao sada... i zbog toga su to bile spavaonice, a ne toliko zbog loseg dizajna. jurija gagarina je bila dvosmerna ulica, bez tramvaja naravno (od svega sto je sad tu je postojala samo jedna traka) a bezanija je bila bukvalno selo, sa blatom i zivotinjama. niko tada nije ocekivao restorane i pekare na svakom cosku - u celom beogradu je bilo mnogo manje restorana, u koje se islo u izuzetnim prilikama. kada sam ja bila dete u celom tom kraju burek je mogao da se kupi u jednoj pekari na bezaniji. nije mogao svako da otvori bakalnicu, apoteku ili prodavnicu tapeta pa nije bilo ni potrebe za tolikim komercijalnim prostorom.
 
Истина, привреда и економија су се променили за 360 степени. Мада не видим нпр. неку супериорност Вождовца из 70их са радњицама у Војводе Степе над Новим Београдом са робном кућом и пар маркета.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849824#p849824:3dxnuoiv je napisao(la):
Alisa_Bg » Pet Maj 14, 2021 6:04 pm[/url]":3dxnuoiv]Pa da, tako nekako, ja cesto idem u blok 30 i on mi lici upravo na to, idealna mera.
Prava mera čega?
Pet solitera od po 17 spratova, jedan od drugog udaljeni po 10 metara. Premalo prostora za toliko ljudi.
 
Dobar dan!
Posle donešenog rešenja o javnom interesu za eksproprijaciju i zabeležbe u katastru "pokrenut postupak za promenu namene i površine po planskom aktu" koliko prodje vremena otprilike do eksporpijacije?Govorim o delu zemljišta kod bolnice Bežanijska kosa
Unapred zahvalna!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849998#p849998:uczjo9fd je napisao(la):
Navip » 15 May 2021 10:56[/url]":uczjo9fd]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849824#p849824:uczjo9fd je napisao(la):
Alisa_Bg » Pet Maj 14, 2021 6:04 pm[/url]":uczjo9fd]Pa da, tako nekako, ja cesto idem u blok 30 i on mi lici upravo na to, idealna mera.
Prava mera čega?
Pet solitera od po 17 spratova, jedan od drugog udaljeni po 10 metara. Premalo prostora za toliko ljudi.

Није, довољно је. Не иду сви на једно место истовремено

Концепт "сунчаног града" где су солитери удаљени бога оца једни од другог је управо пропао због тога што ти од једне до друге зграде и било чега треба превише
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849998#p849998:1esjgvcf je napisao(la):
Navip » Суб Мај 15, 2021 10:56 am[/url]":1esjgvcf]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849824#p849824:1esjgvcf je napisao(la):
Alisa_Bg » Pet Maj 14, 2021 6:04 pm[/url]":1esjgvcf]Pa da, tako nekako, ja cesto idem u blok 30 i on mi lici upravo na to, idealna mera.
Prava mera čega?
Pet solitera od po 17 spratova, jedan od drugog udaljeni po 10 metara. Premalo prostora za toliko ljudi.
Oпет имају поприлично велику зелену површину и доста разних локала у низу дуж Пупиновог булевара. Упоредимо то са А блоком.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=850016#p850016:3cvd9jup je napisao(la):
SRBO » Sub Maj 15, 2021 12:55 pm[/url]":3cvd9jup]
Концепт "сунчаног града" где су солитери удаљени бога оца једни од другог је управо пропао због тога што ти од једне до друге зграде и било чега треба превише
Ima istine u tome. Na Novom Beogradu, paradoksalno, sve deluje i tako blizu a i tako daleko. Jer cesto moze da se vidi daleko u daljinu pa covek misli "eto ga, vidi se vec odavde" ali kad krene da se pesaci, shvati se koliko su to ogromni prostori.


Naravno, na tome treba raditi i menjati gde je moguce. Ali ne po cenu da Novi Beograd izgleda kao Hong Kong. Al mislim na onaj iz 80ih.
 
Овај део ме је насмејао.
https://www.novosti.rs/beograd/vesti/97 ... ituta-gosa

Na mestu sadašnje upravne zgrade izgradićemo novo i modernije sedište Instituta. To znači da ništa ne rušimo i ne uništavamo, već investiramo i gradimo modernije i bolje, što smatramo strateškim ciljem i misijom naše kompanije - kažu u "Milenijumu".

Модерније и боље? Нови објекти су толико кочоперни и минималистични да ми се гади да их гледам. Само гледају да отму што више зелених површина да би што више милиона зарадили продајући крш станове и пословне просторије. Кошминица, коју моја мајка познаје, живи поред супер вера у Жаркову, у углу Трговачке. Каже да је стан пројектован к'о за једну особу, а током кишне олује, временских непогода и мећаве, кров прокишњава. Толико о квалитету данашње архитектуре. Београд се није много прославио са њом прославио за протеклих двадесет година. Жалосно. :violina:
 
Искрено, рушењем овог института уништеног Гоше и није неки губитак.
 
O itekako jeste!
Objekat je projektovan za institut, spoljašnji izgled korektan i neupadljiv (!), unutrašnja organizacija prostora svrsishodna, višenamenska "svečana sala" odlična, itd. Uz ne preterano zahtevnu rekonstrukciju mogao bi lepo da služi još decenijama. Park oko objekta prirodan je nastavak parkića kod Šeste. Njegovim uništenjem i umetanjem hiljada stambenih kvadrata potpuno se gube urbanistički smisao i saobraćajna protočnost čitavog tog kraja (Batutova je već preopterećena, nekoliko sati dnevno zapušena, Milana Rakića slično, pa zamislite kako će biti kad tu nasade čitavo naselje). Da ne pominjem aerozagađenje, ekološke aspekte, 50ak ozbiljnih stabala koja će stradati i slične ko-vas-j... aspekte.
 
Ја сам више за то да остане зграда таква каква је. Њу је потребно само ренорвирати, и вратити јој првобитни изглед. Ипак је то намењено за институт, а не за становање. А што се тиче урнисаног гиганта који је изградио Смедеревску Паланку, ми знамо ко је крив за то. Узмимо за пример Empire State Building. Тај небодер је стар преко осамдесет година, а уложено је у његово ренорвирање преко пола милираде долара. Нису га рушили јер не виде разлог зашто би то урадили.
 
Људи, Гоша је пропала. Чиме се бави тај институт и ради ли како треба уопште? И исправка, Гоша је изградила Смедеревску Паланку.
 
Па, прича се да хоће поново да је покрену да ради пуном паром. То је све што знам. :?
 
Гошу? Њу су Словаци сахранили намерно, да им преотму посао са Иранским железницама.
 
Ех, не чуди ме што то чујем. Фукара бескруполозна! :notok:
 
Ima li neko info šta se dešava sa Energoprojektovim projektima koji su planirani na par neizgrađenih celina na kraju Bežanijske kose?

Imaju i dalje neki krajnje skrnavi info na sajtu, ali se u godišnjem izveštaju za 2020. ne pominje da su imali bilo kakve troškove za to, odnosno stvar deluje hibernirano. Prethodni godišnji izveštaj je sadržao neke izdatke za rendere, pominje se i neko tužakanje sa kiparskom firmom povodom jednog od planiranih projekata, pomalo bizarno.
 
wrexham":31eypux6 je napisao(la):
Ima li neko info šta se dešava sa Energoprojektovim projektima koji su planirani na par neizgrađenih celina na kraju Bežanijske kose?

Imaju i dalje neki krajnje skrnavi info na sajtu, ali se u godišnjem izveštaju za 2020. ne pominje da su imali bilo kakve troškove za to, odnosno stvar deluje hibernirano. Prethodni godišnji izveštaj je sadržao neke izdatke za rendere, pominje se i neko tužakanje sa kiparskom firmom povodom jednog od planiranih projekata, pomalo bizarno.

Imam info da ide to ubrzo. Planiraju da rade to sami. Video neke rendere i deluje vrlo pristojno. Nije majmunarnik.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=850168#p850168:2j4eidvk je napisao(la):
Hitachi » 15 Maj 2021 22:42[/url]":2j4eidvk]Овај део ме је насмејао.
https://www.novosti.rs/beograd/vesti/97 ... ituta-gosa

Na mestu sadašnje upravne zgrade izgradićemo novo i modernije sedište Instituta. To znači da ništa ne rušimo i ne uništavamo, već investiramo i gradimo modernije i bolje, što smatramo strateškim ciljem i misijom naše kompanije - kažu u "Milenijumu".

Модерније и боље? Нови објекти су толико кочоперни и минималистични да ми се гади да их гледам. Само гледају да отму што више зелених површина да би што више милиона зарадили продајући крш станове и пословне просторије. Кошминица, коју моја мајка познаје, живи поред супер вера у Жаркову, у углу Трговачке. Каже да је стан пројектован к'о за једну особу, а током кишне олује, временских непогода и мећаве, кров прокишњава. Толико о квалитету данашње архитектуре. Београд се није много прославио са њом прославио за протеклих двадесет година. Жалосно. :violina:
Arhitektura je nešto drugo. Ovaj problem o kome pričaš ima veze sa građevinarstvom, tj. sa načinom na koji se danas grade zgrade, ali i kvalitetom istih.
 
Planirano naselje na prostoru Sunčane doline.

suncana-dolina-01.jpg

suncana-dolina-02.jpg

suncana-dolina-03.jpg

suncana-dolina-04.jpg

suncana-dolina-05.jpg

suncana-dolina-06.jpg

suncana-dolina-07.jpg
 
Vrh