Šta je novo?

Razni projekti

To ce sigurno biti ona dugacka zgrada duz pruge kao sto je bilo na onom izabranom radu za blok 42.
 
Meni je naprosto neverovarno da nako ko ima arhitektonski fakultet moze ovako nesto da projektuje...
 
Симетрично, правоугаоно, нормално... сасвим прихватљиво

Е сад што је тај фазон у почетку био занимљив а сад су га већ отерали дођавола па су све исте, то је друго...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598191#p598191:201p21rl je napisao(la):
Stefan BB » 27 Јан 2019 07:07 pm[/url]":201p21rl]Meni je naprosto neverovarno da nako ko ima arhitektonski fakultet moze ovako nesto da projektuje...
Пројектује се оно што инвеститор тражи. Какве везе има архитектонски факултет када естетика зависи од оног ко има паре ... када ће се на овом форуму то коначно схватити?
 
A kad drugi ljudi ovde napišu da se struka srozala i prodala, odma kreće drvlje i kamenje...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598315#p598315:3l8esocm je napisao(la):
Bender Rodriguez » 28 Јан 2019 11:50 am[/url]":3l8esocm]A kad drugi ljudi ovde napišu da se struka srozala i prodala, odma kreće drvlje i kamenje...
Зато што на овом форуму влада фанатизам шиљења оне ствари на архитекте ... "продали су се"? Па пази, молим те ... а економиста који ради у рачуноводству фирме таквог инвеститора се није продао? А правник који ради у тој истој фирми се није продао? Само су се архитекте продале? Или само архитекте немају права да се продају због шиљача оне ствари на овом форуму? Како да не....

.... а струка се није срозала, инвеститори су се срозали. Архитекта који је пројектовао овај ужас изнад може да пројектује исто тако и естетски квалитетан објекат, само нема ко да га наручи. Схватите то.
 
Fora je u tome sto ljudi drugih profesija(ukljucujuci i mene) nemaju problem da priznaju da im se struka (u globalu) srozala i da je sve vise levaka a sve manje savesnih i kvalitetnih. Ti imas taj problem, i zato nikad nisi bio u stanju da objektivno sagledas stvari i zapitas se zasto ljudi nesto pricaju i misle. Ti drugima pricas kako "idu djonom" a nisam video nijedan post na ovu tematiku gde se ti zapravo trudis da obrazlozis nesto, nego se sve svodi na "Leave arhitekte alone!" i "svi ste vi seljacine i dundjeri". Sto je najludje od svega, ti takav stav teras cak i onda kad na "drugoj strani stola" sede upravo arhitekte. Ti cak ne delis svet na arhitekte i sve ostale. Ti delis svet na one koji ce da misle isto kao ti i sve ostale.
 
То све зависи од типа професије.

Данас је генерално свет тих професија што су мало "уметничкије" много усафуњао па имамо опцију или направи нешто што је потпуно једнолично и никако се не истиче, или направи да се само мало истиче али и даље је само копи-пејст фора па је све исто. Овај господин је лепо и укратко објаснио зашто је јако битно по здравље да људска средина не буде једнолична и зашто су крмачетине глатких зидова аутоматско смеће па макар ли их направио Леонардо да Винчи лично
 
stf":1ez9ofoj je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598315#p598315 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 28 Јан 2019 11:50 am[/url]":1ez9ofoj]A kad drugi ljudi ovde napišu da se struka srozala i prodala, odma kreće drvlje i kamenje...
Зато што на овом форуму влада фанатизам шиљења оне ствари на архитекте ... "продали су се"? Па пази, молим те ... а економиста који ради у рачуноводству фирме таквог инвеститора се није продао? А правник који ради у тој истој фирми се није продао? Само су се архитекте продале? Или само архитекте немају права да се продају због шиљача оне ствари на овом форуму? Како да не....

.... а струка се није срозала, инвеститори су се срозали. Архитекта који је пројектовао овај ужас изнад може да пројектује исто тако и естетски квалитетан објекат, само нема ко да га наручи. Схватите то.

Izvini, ali nisi u pravu.
Prvo, za arhitekturu objekta ne mogu biti odgovorni ni komercijalista, ni knjigovođa, pravnik, pa cak ni izvodjač radova, već samo arhitekta, koji je stavio svoj potpis ispod projekta i čije je to autorsko delo.

Investitor?
Pa investitor je onaj ko ima lovu i smatra da će ulaganjem te love u izgradnju i prodaju objekta ZARADITI.
ON dakle ne mora biti ni esteta, ni grad je građevinski inženjer, staticar, termotehnicar...

Investitora ima raznih. No znači li to da oni nacrtaju objekat, a STF stavi svoj potpis ispod, jer neće da propusti da uzme lovu?
Ok, al onda nema mestu ljutnji kada neko kaže da su se prodali, jer opravdanje kako to "investitor traži" je jednako kao kada novinar "Informera" napiše članak koji je ispod svakog kriterijuma, pa se 'vadi' kako je Vučićević to od njega tražio.
Da, šutnuće ga ako ne uradi kako mu on kaže, ali to je cena. Dakle, kao profesionalac on se prodao.
E pa tako je i sa arhitektama, koje crtaju projekte kakvih bi se i ja kao elektroničar postideo.
Možda je (sigurno je) bolno, ali je istinito.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Ma nije ovde problem ta ''stagnacija umetnosti'' (grubo rečeno, razumete na šta mislim) nego što ima ljudi koji su jako rigidni oko tih tema. Kad neko kaže da je neka struka stagnirala, on ne kaže da je svaki pripadnik te struke šarlatan ili glupak. Nego da se u globalu primećuje stagnacija. I ne vidim čemu preke reakcije na to ako su i druge profesije spremne da to priznaju za sebe. I ja sam slušao kad se ljudi žale na saob. projektante pa nisam reagovao. Jer razumem, prvo, da tu nekad govore i trenutne emocije iz ljudi, a drugo, da zaista i u tom krugu ima dosta levaka i promašenih rešenja. Kad neko kritikuje ili se sprda na programere složim se u dosta zamerki/zezancija. Slušao sam i kad ljudi opletu po lekarima, a nisam reagovao iako imam (tj. imao sam) dvoje u porodici. Jer znam da osoba time ne kaže da je svaki pripadnik tih profesija ovakav i onakav, nego da u globalu stanje postaje gore. Sa čime se i ja slažem.

S jedne strane mogu da razumem i poštujem što se ljudi ponose svojom profesijom. I treba. I svaka čast na stvarima koje su pregrmeli da dotle dođu. Ali s druge strane, ako ćemo da potežemo debate svaki put kad neko primeti nešto neprijatno, onda džaba sve. Eto recimo, neko uputi kritiku projektantu, on može da kaže ''nisam ja to tako hteo, investitor je''. Uputi se kritika inv. on kaže ''pa dobro moglo je drugačije ali eto nadležni su mi dozvolili''. Obratiš se nadležnima oni kažu ''a dobro, nije savršeno, ali ništa u Beogradu nije savršeno, pa neka ga...'' I šta onda? Iz toga ispada da je sve u najboljem redu. A nije. Ali ipak, ako kreneš da pričaš o tome onda ispada da pljuješ profesiju, ili da si hejter, ili nešto treće. Epa dobro onda stvarno ne znam šta drugo reći osim ''sve je u najboljem redu''. Samo nemojmo onda posle da se čudimo kad vidimo promene na gore.
Inače da napomenem da ne pričam o ovoj zgradi što je StefanBB pomenuo nego generalno. Pričam o tom vrtlogu u koji svi stalno ulećemo.
 
Pravi arhitekta i arhitektonske vrednosti se definisu u Vitruvijevih deset knjiga o Arhitekturi, sve ostalo je osrednjost i kic.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=XT_rAZCEQ14[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598351#p598351:38n8buq1 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 28 Јан 2019 02:30 pm[/url]":38n8buq1]Fora je u tome sto ljudi drugih profesija(ukljucujuci i mene) nemaju problem da priznaju da im se struka (u globalu) srozala i da je sve vise levaka a sve manje savesnih i kvalitetnih. Ti imas taj problem
То ти мислиш да ја имам тај проблем. А немам га. Ако причамо "у глобалу" онда се слажем, стим да се све струке не срозавају. Левака је одувек било, само су остајали у земљи. Данас све што вреди бежи и само леваци овде остају. Зато се стиче утисак да се струке срозавају.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598396#p598396:38n8buq1 je napisao(la):
laki72 » 28 Јан 2019 05:55 pm[/url]":38n8buq1]
Izvini, ali nisi u pravu.
Prvo, za arhitekturu objekta ne mogu biti odgovorni ni komercijalista, ni knjigovođa, pravnik, pa cak ni izvodjač radova, već samo arhitekta, koji je stavio svoj potpis ispod projekta i čije je to autorsko delo.

Investitor?
Pa investitor je onaj ko ima lovu i smatra da će ulaganjem te love u izgradnju i prodaju objekta ZARADITI.
ON dakle ne mora biti ni esteta, ni grad je građevinski inženjer, staticar, termotehnicar...
[/quote]

Логично је да ово напишеш јер ниси у тој области. Када говоримо о било којој грани која укључује естетику, инвеститори се питају понајвише. Он улаже своје паре у оно што жели, а не оно што неко други жели. Како то не схватате? Мени је то несхватљиво. Архитекта инвеститору понуди више идејних решења али инвеститор на крају покаже прстом на оно што он жели, неретко тражећи на томе додатне измене према својим замислима.

Архитекта је крив што даје свој потпис? Ма немој. Значи да одбије посао и седи кући гладан? То предлажеш? Баш зрело размишљање.

На крају крајева, није ни инвеститор крив што је неписмен и необразован. Естетика се учи. Највећи кривац су градске службе јер на крају крајева, они дају потпис и дозволу за градњу. Без тог потписа нема реализовања пројекта. А некада су постојали прописи и стандарди који се више не траже. На западу те општинско одељење за урбанизам зајебава због боје ролетне и не да потпис, а код нас дају потпис на свакакве будалаштине. Или не дају па инвеститори граде на дивље.
 
mi kao narod svakako nismo neke estete, naprotiv. investitori prate kupce koji svojim (ne)ukusom i potraznjom diktiraju uslove na trzistu. posto se na kraju i kod investitora i kod kupaca sve svodi na novac dok je estetika u sedmom planu imamo poplavu osredjnosti i raznoraznih zbudzevina dok su jako retki projekti, ako uopste i postoje, u kojima se oseca da je u njih ulozeno vise vremene, novca i razmisljanja nego sto je to minimalno potrebno. takve su nam zgrade, takve su nam ulice, takvi smo ljudi pa su nam takve i institucije. od republickih do opstinskih.

ipak.. nikada se nije desavalo da imamo institucijalno nasilje u ovako ogoljenom krimi obliku. bilo je ovde razanih revolucija, prekih sudova i otimanja privatne imovine, golih otoka i zakona o informisanju ali sve je to imalo neku formu organizovane drzave.. ovo sada da imamo institucijalne fantome koji ruse nocu po centru i bacaju molotovljeve koktele po periferiji ja ne znam da je bilo ikada i smatram da je mnogo vaznije da se usprotivimo tome nego da kukamo kako smo kao narod aljkavi i nezainteresovani za estetiku
 
da ne editujem prethodni post a da priznam gresku

naknadno se setih i samog kraja devedesetih i ekipa u kombi vozilima koja su "malo batinjali demonstrante".. pretece danasnjih fantoma. deo pod navodnicima je citat jednog iz ekipe iz kombija i vrhunskog karatiste, kasnije mog "druga" u vojsci koji nam je uz marendu pricao kako je par godina ranije dopunjavao dzeparac i imao dodatni trening po ulicama beograda.

da rezimiram i ostanem u okviru teme, za sada je vazno uspostaviti vladavinu prava i postovanje zakona pa tek onda smemo da pricamo o estetici. ruzna zgrada izgradnja po propisima i za opstu korist je mnogo manji porblem od npr neke potencijalne lepotice u bnv-u, cak i da se nekim cudom desi ta tamo izgrade ista lepo i opste korisno
 
Evo dacu vam svoje misljenje vezano za vasu polemiku oko arhitekata kao neko iz struke koji radi u struci samostalno, dakle ne za platu i koji mora shodno tome sam sebi da obezbedi poslove.

Arhitekti kao i svi ljudi rade za pare i koliko ih platis, toliko ce se i potruditi.
Naravno lakse je nekome ko prodaje cipele od 2000 dinara da nadje musteriju jer svako moze sebi da priusti cipele nego arhitekti koji prodaje projekat vredan nekoliko stotina hiljada evra investiranih para.
Dakle musterije za arhitekte su EKSTREMNO retka roba a arhitekata ima koliko hoces. Nema hleba za sve nazalost... zato samo najjaci igraci medju arhitektama opstaju , oni koji dobro rade pa ih preporucuju ili oni koji imaju dobru vezu, naravno i jedno i drugo moze da se kombinuje.

Inace je istina da jako mali broj arhitekata zna dobro da projektuje, jer kad vidim broj projekata gde je ulupana ogramona lova a na kraju ispadne neka odvratna zgrada, ipak je tu (u pojedinim slucajevima) do talenta arhitekte a ne do investitora, ali naravno ne uvek.
 
GP Napred u Cara Uroša: izlazimo iz zemlje i lagano virimo iznad ograde:
 
Нема, то ништа се неће одржати дуже од 30 година, неће нико трпети овакво иживљавање предуго
 
Vrh