Šta je novo?

Razne rekonstrukcije

Архитекта се уопште није трудио да уклопи старо и ново. Нови део је могао да има изражене вертикале уместо хоризонтала и окулусе.
 
Михаила Аврамовића

s-l1600.jpg

Screenshot (330).png
 
Jednom prilikom, za vreme onih policijskih časova na početku Korone, vrteći kanale na TV - u, naišao sam na emisiju koja se bavila tim modernističkim nadogradnjama fasada od pre II svetskog rata pa unazad. Gledajući emisiju, shvatio sam da je svet počeo da klizi u neku vrstu arhitektonskog ludila, jer su takve sklepotine predstavljali kao vrhunac arhitekture, kao i da je deo građana oduševljen takvim idejama. Najbizarnija stvar, da se tako izrazim, u nedostatku adekvatne reči, je bila nakalemljivanje trapezoidnog staklenca na zgradu kao što su te koje si prikazao.​
 
Генерално су модернистичке зграде тог типа прихваћене зато што је јефтиније за изградити а економија на страни тражње не фаворизује дуг квалитет већ често обртање капитала и потрошњу. Стога је профитабилно градити што јефтиније и сведеније а убеђивати људе да је то нешто посебно архитектонски лепо или оригинално (ево већ стотинак година).

Пошто је обичним људима махом преко главе такве архитектуре и свесни су колико уништава градове онда покушавају да се на овај начин убаце у урбано ткиво и нормализују овакву градњу, као вук у јагњећој кожи. Образложења како је то исправно и архитектура стаклених геометријских облика у ствари лепа служе само да се најпрофитабилнији начин градње нормализује и прода обичним људима преко академске класе којој је то главна функција.
 
Ovi drugi primeri nadogradnje barem nemaju terase..
To su oni slucajevi kada zamisao zvuci odlicno, a rezultat je nja.
 
Ови примери из других држава имају за позитивно то што нема тераса, тј. нови део је једноличан. Ова надоградња зграде Икаруса је накарадна и личи на оне кућице на постојећим зградама у Небојшиној.
 
Ja vise ne znam sta cemo sa tolikom administracijom. Vojska je napustila Katanicevu, Balkansku, Nemanjinu gde je kasacioni sud (nekada komanda grada) i druge zgrade, Savezna vlada SIV 1-3, skupstina R. Srbije zgradu u Kralja Milana, ali su to razni drzavni organi zaposeli i ubacili masu svojih neradnika na grbaci ovog napacenog naroda. Pa nemoguce da administracija ovako male Srbije koristi sve stare zgrade republickih organa, sve zgrade koje su napustili savezni organi, a sada i sve zgrade koje je napustila vojska. Samo u SIV 1 radi 6000 apartcika koji verovatno nemaju duze od sat vremena posla dnevno.
Druga stvar - cena rekonstrukcije zgrade od 8000 kvadrata 18700000 evra, znaci 2200 evra po kvadratu. Za te pare su mogli novu zgradu da naprave samo tako, da ne kazem 3 zgrade. Znaci rekonstrukcija je obicna pljacka budzeta koji pune ostali posteni gradjani. Sramota
 
Rade te radnjice u prizemlju. Lično sam se uverio par puta. Ima neka turistička agencija, nešto za elektromaterijal (nisam 100% siguran) i sa krojačkim repromaterijalom.
To je druga zgrada Sole, nije u okviru Balkanske 53. U ovoj zgradi mi je otac radio desetak godina, obisao sam je uzduz i popreko pa znam iz prve ruke. Evo vidis na fasadi ova svetlija strana je Balkanska 53, a tamnija 51 ili koji broj
Screenshot_2022-07-10-23-23-47-042_com.google.android.apps.maps.jpg
 
Vrh